Şimdi Ara

Analiz : Windows 8 ve 8.1 kullanım oranı yükselişe başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
0
Favori
1.366
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Analiz : Windows 8 ve 8.1 kullanım oranı yükselişe başladı

Yıllardır Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sisteminin kullanım oranında büyük sıçramalar olmadı ve Microsoft'un tüm çabalarına rağmen bu gidişat değişmedi. Windows 10 işletim sisteminin açık testlerinin başladığı son dönemde Windows 8/8.1 kullanımında hareketlilik başladı.

Son gelen ölçümlere göre iki işletim sistemi toplamda yüzde 15 barajını aşmış durumda. Windows 8 sürümü yüzde 0.29 artışla yüzde 5.88 oranına, Windows 8.1 işletim sistemi ise yüzde 4.25 artışla yüzde 10.92 kullanım oranına ulaştı. Toplamda ise yüzde 16.80 oldu. Eylül ayında bu rakam yüzde 12.26 idi.

Gerek Windows XP'ye olan teknik desteğin kesilmesi, gerekse Windows 8.1 güncellemesinin orijinal kopyalara ücretsiz olarak sunulması anlaşılan etkisini henüz göstermeye başladı. Windows XP kullanmakta ısrar eden kullanıcıların giderek azaldığı ve Ekim ayında yüzde 6.69 düşüş göstererek yüzde 17.18 kullanım oranına gerilediği görülüyor. 

Windows 7 işletim sistemi ise 0.34 puan büyüyerek yüzde 53.05 kullanım oranına ulaşmış. Bu bakımdan Windows 8/8.1 sürümlerinin Windows XP ve Vista sürümleri kan kaybedince artmaya başladı. 

Eylül ayında da Windows 8 sürümleri bir miktar artış kaydetmişti. Bu bakımdan sürümlerin yükseliş trendine girdiği tahmin ediliyor. Özellikle düşen tablet fiyatları ve önümüzdeki dönemde Kara Cuma ile kış tatilinin olması sayesinde satışların bir miktar daha artması bekleniyor.  

Kaynak:http://venturebeat.com/2014/11/01/windows-8-and-8-1-finally-pass-15-market-share-windows-xp-drops-below-20-mark/

• Windowsa driverları otomatik tanıyıp yükleme fonksiyonu koysalar.
    ati nvidia direk windowsupdate üstünden yollasa güncellemeleri
    hepmiz kurtulsak :O kapış kapış windows alsak

• tam biraz hareketlendi, yerine baska isletim sistemi gelecek :)

• Hala XP'yi geçemediler.
  • @babacan52

zaten öyle hangi işletim sistemini kullanıyorsun. O bahsettiklerin vistadan beridir var :))))

Windows8in kullanım oranınındaki o artış yeni bilgisayar satışlarından kaynaklanıyordur. bu kadar düşük bir oranın başka türlü açıklaması olamaz. şimdi satılan bütün bilgisayarlarda win8 var dolayısı ile bir pc satışından söz edebiliyorsak onunda toplam içinde bir payı olmalı. yukarıdaki oran anca bu paya denk gelebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: babacan52

Windowsa driverları otomatik tanıyıp yükleme fonksiyonu koysalar.

Var zaten

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Üçkağıtçılar. Windows 8.2 diye vermeleri gereken update'ı windows 10 diye yeni işletim sistemi çıkararak veriyorlar.

Pislikler ya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elsa

quote:

Orijinalden alıntı: babacan52

Windowsa driverları otomatik tanıyıp yükleme fonksiyonu koysalar.

Var zaten

evet linux mint da kullanıyorum onda da var ama benim istediğim ayarda diil.
    amd ekran kartında mavi ekrana düşürüyo onun yüklediği sürüm. bulamıyo bi kısmıyı bi kısmını bulsa güncel driveri olmuyo.
    daha geliştirmeye açık windowsun bu yönü ilerletmeleri lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi babacan52 -- 3 Kasım 2014; 16:35:26 >
  • windows 8'in arttığı falan yok. Yeni satılan her bilgisayar windows 8 ile geliyor. Kullanıcı istemese de 8 kullanmış oluyor.

Hala Kral windows 7, kraliçe windows xp

vista da olsa olsa joffrey olur.

• Windows 10 çıkınca da Win8 in bu yükselen kullanım oranları başlarına bela olacak.
    Win8 4Ever
  • epeydir yoktu ekrem , bi kopyala yapıştır haber yapsada millet okusa diyordum bu haberi geldi....
  • Kara cuma'da ne?

• yazılım dünyasında pc sektöründe rakipleri arasında dağlar olunca bu rahatlık normal tek rakipleri yine kendileri oluyorlar gerçi kaçak yazılım kullanan ev kullanıcılarını bile mağdur etmeyen firma sonuçta
    linux mint vs kod yazmak uyumlu program az tabi oyun vs çok çok az
    kaliteli oyun yok denecek kadar
    mac os x sadece apple mac makinalarda tabi uyumlu donanıma sahip makinalara yüklenebiliyor ama verimsiz çalışıyorlar
    sevsekte sevmesekte gene microsoft yazılımı kullanacaz tüm üreticiler bile kabullenmiş (intel amd nvidia anakart üreticileri ek bileşen üreticileri vs...)

• güncel bir xp hepsinden güzel.

• win 10 gelsin bi görücem o yükselişi
  • XP Forever...
  • orjinal win7 kullanıyorum, windows 10 çıkarsa ona geçerim, 8 e geçmeye gerek yok bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: revision

windows 8'in arttığı falan yok. Yeni satılan her bilgisayar windows 8 ile geliyor. Kullanıcı istemese de 8 kullanmış oluyor.

Hala Kral windows 7, kraliçe windows xp

vista da olsa olsa joffrey olur.

vista benzetmesine güldüm
  • Artsın artık, ön yargıları yıkmanın zamanı geldi de geçiyor.
  • Sayfa şöyle bir baktığımda antika severlerle (XP) teknoloji tutkunlarının (Win10) buluştuğu bir yer olduğunu görüyorum.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.