Şimdi Ara

Anal Fissür - Makat Çatlağı ( makatını seven okusun ) (76. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
6.011
Cevap
129
Favori
1.615.262
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
53. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: bbaday

quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

Sicak su banyosuna tuz koymanın faydasi olur mu

Ameliyatimin 26. Günü oldu biraz tuz koydum legene.
    Gunun ilerleyen saatlerinde otururken yanma ve islqklik hissi verdi
    Sicak suya tuz koyarak iyimi ettim kotu mu ettim bilemedim

hocam yazılarınızı okudum meliyat olalı 3 yıl olmuş durumunuz nedir acaba tamamen geçtimi

YOK hocam tam olarak geçmedi
  • Makatı ile orta yolu bulamayanlar derneği olarak tedavi değil de teşhiste ortak bir kanıya varmak maksatı ile bir sorum olacak sizlere.

Bu arkadaş en çok ne zaman nüksediyor bunun bir analizi yapmakta fayda var çünkü ben 4 yıldır bu hastalıkla yaşan biri olarak beslenme ve dışkı çıkarma evresini özene bözene yapsam da bu arkadaşın hala benimle uğraştığı anlar oluyor.

Mesela;
    1) 15 dakikadan fazla yürüyüş yapınca başlayan bir batma hissi ve ardından hafif makatın ıslanması. Devamını hepiniz biliyorsunuz.

2) Tuvalette ne kadar macun gibi dışkılamış olsam da ofis koltuklarına oturarak zaman geçirmeye başlayınca 2-3 saatten sonra ağrı, batma ve bazende yanında hediye olarak hafif akıntı.

Fakat gel gelelim eğer yatarak veya normal koltuklarda vakit geçirirsem sıkıntı olmuyor. (Bütün beslenme ve dışkılama kurallarının düzgün uygulanması halinde çünkü baharatlı yemekler ve kabızlıkta sıcak su hariç neye oturursam oturayım bu acıdan kaçışı olmuyor.)

Sizlerde bu acı, batma, yanma ne zaman ne koşullarda oluyor özellikle her boka dikkat ettiğiniz zamanlardan bahsediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1reex1 -- 20 Mart 2018; 16:31:48 >
  • Bugün ameliyat olma umuduyla doktora gittim sende fistül var onu halletmeliyiz dedi halbuki benim sosyal hayattan eden fissür aynı anda yapmak istemedi fissür ve fistül aynı anda ameliyat ediliyormu bilgisi olan varsa yazabilirmi
  • 1reex1 kullanıcısına yanıt
    Akıntı varsa, probleminiz anal fissür değil anal fistüldür. İkisi çok farklı şeyler. Anal fissür cerrahi operasyon olmadan beslenme düzeni ile bile iyileşebilirken, anal fistül için cerrahi müdahale şart.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: reguse

Akıntı varsa, probleminiz anal fissür değil anal fistüldür. İkisi çok farklı şeyler. Anal fissür cerrahi operasyon olmadan beslenme düzeni ile bile iyileşebilirken, anal fistül için cerrahi müdahale şart.

Hocam merhaba bende 3 haftadır diyet uyguladım ve sızlanmalarım nerdeyse %70i kayboldu artık gün içinde rahat hareket edebiliyorum katı olarak lahmacun yemenin bir zararı olmadığını söyleyenler olmus bol yeşillik ve su ile beraber yesem kabız eder mi ? çünkü sürekli sıvı beslenmekten güç kaybı olmaya başladı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bandidas22 kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam, lahmacun yemek kabız yapmaz. Zaten genel olarak kabız olayını yanlış anlıyoruz... Kabız olmak demek dışkının hafif sertleşmesi değil, 3-4 gün boyunca dışkılama yapmamak olarak ifade ediliyor.

Siz her gün dışkılama yapabiliyorsanız hiç korkmayın. Sadece şekerli gıdaları olabildiğince azaltın. Misal, çikolata bir süre yemeyin. Bu tip şekerli gıdalar dışkının hızlıca sertleşmesine neden oluyorlar.

Sizin için önemli olan tuvalet alışkanlığı kazanmanız. Her gün tuvalete çıkabiliyorsanız mümkünse aynı saatte gitmeye dikkat edin. Zamanla vücudunuz bu düzene alışır, böylece kabız olmazsınız.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: reguse

Merhaba hocam, lahmacun yemek kabız yapmaz. Zaten genel olarak kabız olayını yanlış anlıyoruz... Kabız olmak demek dışkının hafif sertleşmesi değil, 3-4 gün boyunca dışkılama yapmamak olarak ifade ediliyor.

Siz her gün dışkılama yapabiliyorsanız hiç korkmayın. Sadece şekerli gıdaları olabildiğince azaltın. Misal, çikolata bir süre yemeyin. Bu tip şekerli gıdalar dışkının hızlıca sertleşmesine neden oluyorlar.

Sizin için önemli olan tuvalet alışkanlığı kazanmanız. Her gün tuvalete çıkabiliyorsanız mümkünse aynı saatte gitmeye dikkat edin. Zamanla vücudunuz bu düzene alışır, böylece kabız olmazsınız.

Hocam bu hastalık sayesinde yemek yemekten korkar olduk ben hergün gidiyorum wc ye bazen nadiren günde 2 kezde olduğu oluyor :) dışkılama yaparken acı hissi minimum düzeyde ama günlük hayatımda hareket ederken otururken oluşan batma yanma hisleri hafifledi fakat tamamen yok olmadı heralde zaman alacak sanırım birde soğuk havalarda iyileşmesi daha zor oluyormuş diye duydum biraz soğukta durduğumda orayı hissediyorum açıkçası

Edit: birde bu anestol acayip derecede yakıyor sizdede böylemi hemde çok az sürmeme rağmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bandidas22 -- 22 Mart 2018; 18:7:3 >
  • Arkadaşlar daha öncede yazdım şimdi yine yazıyorum hastalık ileri derece değilse amway in vitaminleri işi çözüyor özellikle omega ve ekinezya ileri derece olursa yada ameliyat varsa hızlı iyileşiyor ve rahatlıyor bu vitaminler bel fıtığı menüsküsü bile rahatlatıyor hatta iyileştiriyor bile ben size amway i reklam etmiyorum bu vitaminleri başka firmadan da olsa alıp kullanın mucize beklemeyin uzun vadede çözüyor 6 ay ile 1 yıl arasında gıda takviyesi vücuda direnç veriyor ve vücut kendini tedavi ediyor ama bu hastalıkta bunların yanında arı sütü ve polende kullanmanız şart.

Biliyorum masraflı ama başka türlü olacak bişe değil.

• bbaday kullanıcısına yanıt
    ben 1 ay önce oldum ikisi bir arada.
  • Diski kacirma problemini baska yasayan oldu mu acaba? Ne zaman gecer cunku bir ay oldu degisen bisey yok, botoksun etkisi 6 aya kadar surebiliyormus :(

• Değerli arkadaşlar anal fissur ameliyatı oldum gaz dışkı kaçırma problemim yok Bağcılar eğitim areştırmada oldum merak ettiğiniz soru varsa sorun cevaplayım.

• yaw 1 aydır diyet yapıyorum sıcak su krem uyguluyorum tuvaletteki yakınmalarım neredeyse geçti hissetmiyorum fakat gün içinde hareket edince orası iğne batar gibi oluyor ağırlık hissediyorum bu geçiyor mu yoksa dahamı kötü oluyor anlam veremedim. Kremi eldiven takıp sürüyorum sıcak suyun ardından ve parmağımla bazen ordaki yara hattını hissedebiliyorum çatlak birleşmiş üzeri hafif bir kabartıyla kaplanmış gibi geliyor ama nedir bu gün içindeki batma ve ağırlık hisleri anlayamıyorum ama dediğim gibi tuvaleti yaparken ağrı sızı yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bandidas22 -- 4 Nisan 2018; 11:45:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. X

Değerli arkadaşlar anal fissur ameliyatı oldum gaz dışkı kaçırma problemim yok Bağcılar eğitim areştırmada oldum merak ettiğiniz soru varsa sorun cevaplayım.

Hocam ne kadar süredir bu hastalıkla mucadele ediyordunuz ve kronikleştiğini ne zaman anladınız ağrılar şiddetlimi oluyor ve meme oluşuyormu ? son olarakta ameliyatta sadece iç kasımı kestiler yoksa yarayıda aldılarmı ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Bandidas22

quote:

Orijinalden alıntı: Dr. X

Değerli arkadaşlar anal fissur ameliyatı oldum gaz dışkı kaçırma problemim yok Bağcılar eğitim areştırmada oldum merak ettiğiniz soru varsa sorun cevaplayım.

Hocam ne kadar süredir bu hastalıkla mucadele ediyordunuz ve kronikleştiğini ne zaman anladınız ağrılar şiddetlimi oluyor ve meme oluşuyormu ? son olarakta ameliyatta sadece iç kasımı kestiler yoksa yarayıda aldılarmı ?

2013 yılından beri çekiyordum kabız olduğum için dışkı zorlayıp yırttıkça 1 hafta acı ağrı sancı çekerdim uzun süreler kabız olmayıp ondan sonra 2 kez kabız olsan hiç düzelmemiş gibi aynı yeniden başlıyor kısır döngü. Oradaki kaslar kasıla kasıla güçlendiği için delik iyice küçülüyor. Bende meme yoktu öyle bir parça almadılar ameliyatta sadece oradaki kası kesip deliği gevşetti eğer kabızlık sorununa çözüm bulamıyorsan bu ameliyat çözüm değil ameliyat şöyle çözüm makat eskisi gibi oluyor sıkmıyor kasılmıuır kabız olsan bile o ağrı sancıyı yaşamıyorsun. Bizim kabızlık problemine çözüm bulmamız lazım. Aktarlarda çiçek tozu diye yeşil bi toz satılıuor tadı kötü ama bi çay kaşığı atınca 12 saat sonra bağırsakla boşalıyor

• botoks motoks ile tam iyileşmiyorsa ozaman iyi bir doktora ameliyat olun kurtulun bence

başka yöntemler varmıdır bilmiyorum araştırın
  • Dr. X kullanıcısına yanıt
    Bilgiler icin tesekkur ederim hocam benim kabızlık sorunum yok bu yaşıma kadarda hic olmadı sadece 2 kez antibiyotik kullanimi sonucu ishal ve ardından kabızlık sorununu 1-2 günlük yaşadım ama o bile yetti çatlatmaya, ben şuan 1 aydır her zamanki gibi yumuşak kıvamda yapıyorum ve diyette uyguluyorum fakat makatımda ağrı kasılma veya kanama yok benim sorunum fazla hareket edince oramda ağırlık hissediyorum ve hafif iğne batar gibi oluyor eldivenle çatlağın bulundugu kısma dokundum hafif bir kabartı oluşmuş yani çatlak hattı birleşmiş onarım oluyor anladığım kadarıyla ama bu batma ve ağırlık hissi ne zaman sona ericek bilemedim birde kronikleşme gibi birşey olurmu diye orasını kafama takıyorum galiba biraz ama kronikte bahsedilen şikayetleri yaşamadığıma eminim bu hastalığı yaşayan kime sorsam iyileşmem 2-3 ayı buldu diyorlar ama sizin ki 2013 dediğinize göre uzun süredir varmış kurtulduğunuza sevindim geçmiş olsun

• Merhaba
    Ben 30 yaşındayım birkaç aydır bazen hafif kanamalı dışkılamam oluyordu ancak 10 gün evvel önce ishal 2gün sürdü 1 hafta sonrasında ise tuvaletimi yaparken baya zorlanarak kanlı(10-15 damla) dışkılama oldu. 4 gün boyunca böyle devam edince Altıntepe Genel Cerrahi bölümüne gittim dr makatta yırtık var anal fisür ameliyatı olman lazım dedi aynı gün taburcu olabiliyormuşum yarın kısmetse olacağım. bugünde dahil olmak üzere 1 haftadır büyük dışkılama sonrası resmen ortalığı kana buluyorum. Hatta küçük tuvaletimi oturarak yaptığımda dahi kanıyor sizce ne yapmalıyım ameliyat konusunda acele mi ediyorum var mı tavsiyeniz.
  • Ek bilgi olarak bağırsak hareketlerini düzenlemeniz gerekir 1. si meteospasmyl kapsül ile en az benim doktorun dediğine göre 6 ay içmeniz gerekir (kısa dozlarda belirlsiz bir zamanda eskiye dönüyormuş) bunun dışında probiyotik kullanın eczanelerde var, evde yapacağınız kefir bunun için en doğalı (köy sütü ile yapın) bu sayede kabız vs. olmazsınız.

doktorunuza yine danışın bu benim kişisel önerim..

dar pantolon ve iç çamaşırı giymeyin..
  • Konuyla alakasız ama bende hafif basur var tuvalette çok takılıyorum çünkü sanki kakam bitmemiş gibi hissediyorum hala geliyor sonradan bu yüzden en az 5 daka oturuyorum klozette ne yapmalıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: altanbilisim

Merhaba
    Ben 30 yaşındayım birkaç aydır bazen hafif kanamalı dışkılamam oluyordu ancak 10 gün evvel önce ishal 2gün sürdü 1 hafta sonrasında ise tuvaletimi yaparken baya zorlanarak kanlı(10-15 damla) dışkılama oldu. 4 gün boyunca böyle devam edince Altıntepe Genel Cerrahi bölümüne gittim dr makatta yırtık var anal fisür ameliyatı olman lazım dedi aynı gün taburcu olabiliyormuşum yarın kısmetse olacağım. bugünde dahil olmak üzere 1 haftadır büyük dışkılama sonrası resmen ortalığı kana buluyorum. Hatta küçük tuvaletimi oturarak yaptığımda dahi kanıyor sizce ne yapmalıyım ameliyat konusunda acele mi ediyorum var mı tavsiyeniz.
    Arkadaşlar tekrar merhaba
    Ameliyattan vazgeçtim başka bir doktora gittim operasyona gerek yok ilaçla tedavi mümkün dedi 2 tane fitilli krem yazdı onları kullan 15--20 gün sonra tekrar kontrol edebiliriz dedi. Tabi ilacın yanında bir tavsiye reçeteside aldım. Sabah akşam 15 dk kadar sıcak suda oturuyorum, acı, baharat, turşu vb yiyecekleri kestim ekmeği azalttım, lifli gıdaları tüketimi arttırdım her öğün 3-5 gün kurusu kayısı + kuru incir tüketiyorum ortalama 2-3lt su içiyorum yoğurt, kefir vb. gıdaları da sürekli tüketiyorum. Spora yazılıp yüzme ağırlıklı devam edeceğim. Siz siz olun bu saydıklarıma dikkat edin. Ben bunları yaklaşık 1 haftadır uyguluyorum her sabah tuvalet sonrası kanamam 3-5 damlaya düştü böylede devam edeceğim inşallah geçer.
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.