Şimdi Ara

Anakartı yedek BIOS'tan çalıştırıp main BIOS'u flashlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum geçen yıl
  • Cevaplayan Üyeler 3
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 4
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 gün 15 saat 11 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 2
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Cossie (4 mesaj) U011E (2 mesaj) Hands0meJack (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (6 mesaj) (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
  • Merhaba. Windows 8.1 kullanıyordum. Akşam bilgisayarı kapatırken "Kapat" seçeneği yerine "Güncelleştir ve Kapat" seçeneği gördüğümde her zaman "Güncelleştir ve Yeniden Başlat" deyip yeniden başlayınca kapatırdım sabah tekrar hızlı açılsın diye. Geçen hafta öyle yapmayasım tuttu ve "Güncelleştir ve Kapat" dedim. Sabah bilgisayar açılmadı. Her açışımda BIOS ekranı açıldı ve BIOS hatası verdi. Flashlayıp düzelt dediğimde bilgisayar tamamen ekrana görüntü vermez hale geldi. Açınca fan sesi geliyor, fanlar duruyor ve tekrar çalışıyor. Ekrana hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.

Başlat tuşuna uzun basma, başlat ve reset tuşlarına aynı anda basarak yedek BIOS'u çalıştırma methodlarını denedim fakat yedek BIOS'tan başlatamadım. Main BIOS yongasının 1 ve 6 numaralı bacaklarını kısa devre yaparak yedek BIOS ile başlatılabiliyormuş sanırım. Ankara'da bu işlemi daha önce yapmış yetkin birisi bulabilir miyim acaba?

Anakart modeli: Gigabyte Z97N-WIFI

|
    |

• öncelikle BIOS'a girebiliyor musunuz? UEFI/CSM/Legacy gibi ayarları değiştirip denediniz mi? Yeni windows sürümleri kendini onarıp diğer sürüme geçebiliyor. Windows Update sonrası BIOS'un bozulduğunu ilk kez duyuyuroum, genelde BIOS otomatik güncellenmez

eliniz titremiyorsa başkasına gitmenize gerek yok. tanımadığınız bilgisayarcılara emanet etmeyin.

• bilgisayarı kapatın, psu anahtarını kapatın, psu kablosunu çıkarın
    • anakartın clr_cmos etiketli iki metali arasında iletken bir cisim ile bağlantı kurun, çizmeyecek zarar vermeyecek etraftaki diğer pimlere değmeyecek bir araç kullanın
    • 3 sn bekledikten sonra çekin
    • bilgisayarın psu kablosunu takın, anahtarını aktif konuma getirin
    • bilgisayarı açın

bu kadar basit bir işlem için götürmeyin, yolda göreceği hasar riskine değmez

• Hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Fanlar durup tekrar çalışıyor. Bootloop deniyor sanırım bu duruma.

Bilgisayarı arabanın bagajına koymuştum uygun bir tamirci bulursam atlar götürürüm diye. Araba da evden biraz uzakta.

Anakartı yedek BIOS'tan çalıştırıp main BIOS'u flashlamak

Sanırım CLR_CMOS kısmı şuradaymış. Getirip deneyeceğim ama kasa çok küçük bir kasa ve orası kapalı olan ters tarafta kalıyor. H80i V2 sıvı soğutmanın kafası o taraflara denk geldiğinden denemek için onu da sökmem gerekebilir. Pili çıkarıp takmayı denedim ama sonuç alamadım. Genelde internette bu durumu yaşayan yabancılar sadece Main BIOS'un bacaklarını kısa devre yaptırdıklarında sonuç alabilmişler diye okudum. Eski chipset ve form faktör olarak da zor bulunan bir anakart olduğundan ve işlemcim de 4790K gibi hala performanslı bir işlemci olduğundan kurtarmak için her şeyi yapmak istiyorum. Yeni anakart parası bile ödemeye hazırım

• quote:

Orijinalden alıntı: Cossie

Hiçbir şekilde görüntü gelmiyor. Fanlar durup tekrar çalışıyor. Bootloop deniyor sanırım bu duruma.

Bilgisayarı arabanın bagajına koymuştum uygun bir tamirci bulursam atlar götürürüm diye. Araba da evden biraz uzakta.

Sanırım CLR_CMOS kısmı şuradaymış. Getirip deneyeceğim ama kasa çok küçük bir kasa ve orası kapalı olan ters tarafta kalıyor. H80i V2 sıvı soğutmanın kafası o taraflara denk geldiğinden denemek için onu da sökmem gerekebilir. Pili çıkarıp takmayı denedim ama sonuç alamadım. Genelde internette bu durumu yaşayan yabancılar sadece Main BIOS'un bacaklarını kısa devre yaptırdıklarında sonuç alabilmişler diye okudum. Eski chipset ve form faktör olarak da zor bulunan bir anakart olduğundan ve işlemcim de 4790K gibi hala performanslı bir işlemci olduğundan kurtarmak için her şeyi yapmak istiyorum. Yeni anakart parası bile ödemeye hazırım

Aynı sorunu yaşayıp çözenler varsa mutlaka o yolu da deneyin.

BIOS flaş yapmadan önce fişi çekip power düğmesini 10-15sn basılı tuttunuz mu? Başka bir çözüm olarka monitör-psu kablolarını değiştirip denediniz mi?

BIOS flaşlama işleminde işlem başarılı mesajını gördünüz mü? Yedek bios özelliğini hiç kullanmadım. Tamirciye götürmeden önce RAM/GPU/CMOS/MAIN SATA gibi tüm bağlantıları söküp tek tek denemekte fayda var.

• Getirdim ve farklı güç kablosu, farklı priz, farklı monitör, tüm gereksiz bileşenleri çıkararak denedim ve yine olmadı. Dediğiniz gibi clr_cmos yaptım kolay yerdeymiş. Bir de yanlışlıkla çalışır haldeyken yaptım. Umarım zararı olmamıştır

|
    |
    U011E kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Benim anakart bios modlarken aynı böyle tuğla hale gelmişti. Umarım aynı arıza değildir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Arkadaşın önerdiği bir tamirciye götürdüm daha kasayı verdiğim an USB 3.0 front panel pinleri kısa devre olmuş bunu da değiştireyim mi diyerek gözüme girdi(senelerdir çalışmıyordu). 2 saat sonra arayıp BIOS entegresini değiştirdim görüntü aldım gelip alabilirsiniz diye aradı

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.