Şimdi Ara

Anakartı mı yaktım? Ekrana görüntü gelmiyor ( Hikaye içeride ).

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Özet: Ssd takarken birkaç kabloyu yanlışlıkla çıkarmamla başlayan sorunlar zincirinin son halkası, bilgisayar açılıyor ama monitöre görüntü gelmiyor. Detaylı anlatım ve denediğim çözümler aşağıda. Anakart Asus P8z77-V LE

Merhaba, uzun süre laptop kullandıktan sonra heves edip masaüstü aldım. Birkaç aydır sorunsuz kullanıyordum, bir Ssd alıp takayım dedim. Laptopta çok takıp çıkarmıştım, oynamayı severim elektronik aletlerle. Tabi kendim beceririm diyip internetten baktım nasıl takılacağına.

Olay burada koptu. Kasanın içi aşırı karışıktı kablo düzenlemesi 0. O kadar kablo içinde sata ve güç girişi ararken bazı kabloları çıkarmışım yanlışlıkla ve İlk sorun burada çıktı. Ssdyi sorunsuz taktım, güç kablosunu da takıp bilgisayarı çalıştırdım.

1) Bilgisayar açılmadı. Tuşa basıyorum açılmıyor.

Sonra hangi kabloları sökmüşüm acaba derken bulabildiğim birkaç kabloyu anakarta taktım. Asıl takmam gerken incecik yeşil sarı 2 kabloymuş, onu takınca açıldı. Ancak bu seferde 2. Sorunla karşılaştım.

2) USB Device over current status hatası verdi ve 15 saniye sonra kapandı.

2-3 kez açmayı deneyip yine internetten araştırdım ve fazladan takılan kablolar yüzündenmiş. Onları çıkardım, bu sefer bilgisayar 15 saniye sonra kapanmadı.

3) Şimdi de ekrana görüntü gelmiyor( no signal değil dümdüz siyah ekran)

Mobo ışığı yanıyor, tüm fanlar ekran kartı vs. çalışıyor. Farklı hdmi ve monitör denedim, ekran kartından söküp kasanın arkasındaki hdmi girişine taktım yine aynı. Ramleri söküp taktım, Lityum pili söküp biraz bekledim, CMOS resetledim ama sorun çözülmedi. ( İnternette bulduğum yönergeler )

Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ezbere bir şey söylemek güç. Anakartın üstünde kablolar ile fotoğrafını atabilir misin? Bir bakalım

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • PimpMyRide P kullanıcısına yanıt

Bu şekilde hocam. Sonradan taktığım ve çıkardığım 2 kablo orta alttaki yanyana 4 mavi slotun 2siydi.

Edit: İlk resim biraz bulanık çıkmış gerekirse tekrar çekerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wirm -- 14 Eylül 2017; 7:19:49 >

• Kablolar çok kalabalık ve net değil. Kasanın içi çok pis. Eğer ki kasa şuan startlıyor ama goruntu gelmiyor ise en basit cozumden baslaman gerek. Dört ram ide sök. Tırnaklarını açarak. Ustte ve altta tırnağı var. Diş veya boya fırçası gibi bir şeyle yuvayı temizle çok bastırmadan. Sadece bir tanesini dikkatli bir şekilde tak bakalım goruntu gelecek mi? Ramin yuvaya dikkat et ters takma

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ön usb kabloları çıkmış gibi gördüm. onun dışında ekran kartı beslemesini de kontrol edebilirsin ( ekran kartı güç kablosunu çıkar tak,eğer ek yeri varsa onu çıkar tak ).
  • Dediğiniz gibi dış fırçasıyla slotu temizleyip ramlerden birini taktım. Görüntü yine gelmedi.

Ekran kartı beslemelerini çıkarıp taktım değişme yok.

• Güncel.

• sata kablolarını çıkart sata kablolarının altınki kabloların hepsini çıkart sadece power tuşunun kablosunu tak birde öyle dene bakalım.
  • By_KeReMM kullanıcısına yanıt
    Yaptım düzelmedi hocam.

• Güncel.

• Güncel. Tanıdık güvenilir bilgisayarcı yok çevremde öyle kaldım. Yardımcı olabilecek?

• Wirm kullanıcısına yanıt
    Burdan ancak görüntülü görüşme whatsapp ile belki yardımcı olunabilir ama bana sorarsan yakınlarda bilgisayarcı yoksa internet cafe illaki vardır , kasanı sök götür bir internet cafeye kasa içi temizlik zamanın gelmiş geçiyor + güzelce kablo düzeni (klips/kelepçe) yaptırırsın ve olan problemden bahset maksimum 20-30 liraya 2 işinide halletmiş olursun bu işlemleri yaparkende güven açısından yanından ayrılmazsın zaten 15-20 dk da temizler varsa yanlış montajı düzeltir verir. (yanlış yada eksik bir montaj söz konusuysa, yok donanımsal bir arıza varsa hangi aparçanın arızalandığını öğrenir ona göre ne yapacağına karar verirsin).
  • quote:

Orijinalden alıntı: Extrem Gamer

Burdan ancak görüntülü görüşme whatsapp ile belki yardımcı olunabilir ama bana sorarsan yakınlarda bilgisayarcı yoksa internet cafe illaki vardır , kasanı sök götür bir internet cafeye kasa içi temizlik zamanın gelmiş geçiyor + güzelce kablo düzeni (klips/kelepçe) yaptırırsın ve olan problemden bahset maksimum 20-30 liraya 2 işinide halletmiş olursun bu işlemleri yaparkende güven açısından yanından ayrılmazsın zaten 15-20 dk da temizler varsa yanlış montajı düzeltir verir. (yanlış yada eksik bir montaj söz konusuysa, yok donanımsal bir arıza varsa hangi aparçanın arızalandığını öğrenir ona göre ne yapacağına karar verirsin).

İnternet cafeler yapıyorsa götüreyim hocam yarın çok saol

• quote:

Orijinalden alıntı: Wirm

quote:

Orijinalden alıntı: Extrem Gamer

İnternet cafeler yapıyorsa götüreyim hocam yarın çok saol

hepsi bu hizmeti verirlermi kesin birşey söyleyemem ama bende zamanında yaptım o işi (bu taleple gelenleri hiç geri çevirmedim) kendi bilgisayarlarının bakımlarını yapıyorlar zaten kompresörleri illaki vardır , net cafe işletmeleri için uzmanlık isticek bir problemde değil donanımı söküp tekrar takmak 2 hava tutmak kuru bezle tozu almak hatta macunları yenilemek, rica etsen kırmazlar az birazda el emeği verirsin herkesin gönlü olur

• başta bahsettiğin usb hatası, kasa kablolarını anakarta yanlış takmaktan kaynaklanmış gibi. anakartının kullanım kılavuzunda hangi kabloyu hangi slota takacağını detaylı bir şekilde gösterir, kılavuz yoksa da internet sitesinden anakartının modelinin pdf sini indirip bakabilirsin.

fotoğrafın solundakilar gibi kablolar olacak, onları resimin sağındaki gibi slotlara doğru takarak tekrardan çalıştırmayı dene.

• anakartı yaksaydın zaten direk kokusunu alırsın ve üstündeki hiç bir fan dönmez. asıl sorunun anladığım kadarıyla ekrana görüntü gelmemesi bunun için bir çok sebep olabilir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.