Şimdi Ara

Anakart Usb Bağlantıları - Anlatım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
2
Favori
11.757
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Lütfen yazının tamamını okumadan bir işlem yapmayın.Anakartınızın usb yuvaları resimlerde anlatılandan farklı olabilir.

ÖN PANEL USB BAĞLANTILARI
    Arkadaşlar Merhaba;

Forumda bununla ilgili bir başlık göremediğim için bu konuyu açmaya karar verdim.Bu yazıda kasa ön panellerindeki usb bağlantılarının anakarta nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.
    Aslında konu anakart üreticilerine, eski-yeni nesil anakart modellerine göre detaylı açıklanabilir fakat günümüzde kullanılan anakartları baz alarak pratik bir şekilde konuyu özetlemek istiyorum.

Çoğu anakartlarda ön panel usb girişleri 9 pinli gruplar halinde bulunurlar.Kasa ön panelinden gelen kablo eğer 9 pinli ise (10 hanelidir fakat birtane hanede diş yuvası bulunmaz) direk anakart üzerindeki yuvasına takabilirsiniz..Yanlış takma ihtimaliniz zaten yok, çünkü dişler yuvalarına oturmayacaktır.

Bu bağladığımız kablo 2 adet usb portunu çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Eğer kasa ön panelinden gelen kablo 10 haneli değilse o zaman anakarta takarken sıralamalarına göre takmak gerekir.Ön panelden gelen kablolar aşağıdaki gibi ise usb yuvalarının sıralama mantığını bilmelisiniz.

Anakart USB yuvasının dizilişi.

1 – 5V girişi. (1.us port bağlantısı)
    2 – Data (-) girişi (1.us port bağlantısı)
    3 – Data (+) girişi (1.us port bağlantısı)
    4 – Topraklama (1.us port bağlantısı)
    5 – 5V girişi. (2.us port bağlantısı)
    6 – Data (-) girişi (2.us port bağlantısı)
    7 – Data (+) girişi (2.us port bağlantısı)
    8 – Topraklama (2.us port bağlantısı)
    9 – No Connect (ön panelden gelen 9lu kablolarda bu yuva için soket bulunur fakat içinden kablo geçmez.O yüzden bir önem teşkil etmiyor.)

Ön panelden gelen kabloların üzerinde, anakarttaki hangi yuvaya takılacakları için her zaman yazılar bulunur.O yazılara göre anakartınızda eşleştirme yapar ve kabloları ona göre takarsınız.Fakat buradaki sıkıntılı nokta, anakart ve kasa üreticileri bu kablolara ve anakarttaki yuvalara her zaman aynı isimleri vermezler.Alttaki tabloda en çok kullanılan eşleştirmeleri görebilirsiniz.Gün geçtikçe bu tabloyu güncellemeye devam edeceğim.

Üstte de bahsettiğim gibi bunlar sadece belli başlı kullanılan isimler..Anakart usb yuvalarına kabloları takmadan önce anakart kitapçığınıza(manual) bakınız ve oradaki isimler ile elinizdeki kablo isimlerini karşılaştırarak işlemi gerçekteştiriniz.

Bağlantılar ile alakalı eklemek istediğim bir şey de şudur.Bu bağlantılar sadece kasa ön panelinden gelen kablolar için geçerli değildir.Kasa arka tarafında kullanılmak üzere takılan arka panel usb portları da aynı ön panelden gelen kabloların bağlantısı ile aynıdır.

Konu daha çok detaylandırılabilir.Ama kafa karıştırmaması açısından ana anlatımı burada şimdilik bitiriyorum.İlerleyen günlerde yeni bilgiler ve eklemeler ile konuyu devamlı güncelleyeceğim.

Son olarak önemli hatırlatmalarda bulunayım.
    Anakart usb portlarına kabloları yanlış bağlamanız durumunda (örneğin 5v girişinin topraklama diye tabir ettiğimiz GROUND soketine takılması gibi), usb porta takılan usb aygıtı yakmak, ya da anakarta zarar vermek gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
    Bunun yanında, ön panelde bulunan IEEE 1394 soketinin kablolarını yanlışlıkla USB soketlerine takmak anakartınızı bile yakmanıza sebep olabilir.Bağlantıları yapmadan önce lütfen anakart kitapçığına bakınız ve gerekirse buradan yardım alınız.
    Her anakartta usb slot dizilişi aynı olmayabilir.Lütfen dikkatlice inceleyip, takıldığınız biryer olduğunda sorunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesuthaksoy -- 23 Kasım 2011; 15:30:52 >

• çok işime yaradı teşekkürler
  • Teşekkürler

Elinize sağlık ...
  • Elinize sağlık hocam, gayet bilgilendirici bir yazı olmuş.

Bu arada dilerseniz, üst konulardan olan ''Sistem bileşenleri (OEM) bileşenler hakkında pratik bilgiler'' konusuna bu konunun linkini ve adını taşıyabilirim.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Benim için sorun olmaz kardeşim..Nasıl arzu edersen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

Benim için sorun olmaz kardeşim..Nasıl arzu edersen.

Mesut kardeşim gayet bilgilendirici bir yazı olmuş, ellerine sağlık.
  • Konu harika +1
  • quote:

Benim için sorun olmaz kardeşim..Nasıl arzu edersen.

Tamamdır, hocam şimdi ekliyorum.

http://resim.donanimhaber.com/m_52345610/mpage_1/f_/key_//tm.htm
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • bende bi tane pegatron ana kart var kullanma kulavuzu yok bu konuda bana yardım ederseniz çok sevinirim ben bulamadım :(
  • tabi yardımcı oluruz.kasa önünden gelen kabloları söylerseniz iyi olur.bir de anakartın modeline everest programından bakmanız lazım.
  • pc yi yeni topluyorum berbat bi anakart nerden almışlarsa power swich nereye takılıyo o bile yok :(
  • ANAKARTIN MODELİ Pegatron HD6570
  • quote:

Lütfen yazının tamamını okumadan bir işlem yapmayın.Anakartınızın usb yuvaları resimlerde anlatılandan farklı olabilir.

ÖN PANEL USB BAĞLANTILARI
    Arkadaşlar Merhaba;

Forumda bununla ilgili bir başlık göremediğim için bu konuyu açmaya karar verdim.Bu yazıda kasa ön panellerindeki usb bağlantılarının anakarta nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağım.
    Aslında konu anakart üreticilerine, eski-yeni nesil anakart modellerine göre detaylı açıklanabilir fakat günümüzde kullanılan anakartları baz alarak pratik bir şekilde konuyu özetlemek istiyorum.

Çoğu anakartlarda ön panel usb girişleri 9 pinli gruplar halinde bulunurlar.Kasa ön panelinden gelen kablo eğer 9 pinli ise (10 hanelidir fakat birtane hanede diş yuvası bulunmaz) direk anakart üzerindeki yuvasına takabilirsiniz..Yanlış takma ihtimaliniz zaten yok, çünkü dişler yuvalarına oturmayacaktır.

Bu bağladığımız kablo 2 adet usb portunu çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Eğer kasa ön panelinden gelen kablo 10 haneli değilse o zaman anakarta takarken sıralamalarına göre takmak gerekir.Ön panelden gelen kablolar aşağıdaki gibi ise usb yuvalarının sıralama mantığını bilmelisiniz.

Anakart USB yuvasının dizilişi.

1 – 5V girişi. (1.us port bağlantısı)
    2 – Data (-) girişi (1.us port bağlantısı)
    3 – Data (+) girişi (1.us port bağlantısı)
    4 – Topraklama (1.us port bağlantısı)
    5 – 5V girişi. (2.us port bağlantısı)
    6 – Data (-) girişi (2.us port bağlantısı)
    7 – Data (+) girişi (2.us port bağlantısı)
    8 – Topraklama (2.us port bağlantısı)
    9 – No Connect (ön panelden gelen 9lu kablolarda bu yuva için soket bulunur fakat içinden kablo geçmez.O yüzden bir önem teşkil etmiyor.)

Ön panelden gelen kabloların üzerinde, anakarttaki hangi yuvaya takılacakları için her zaman yazılar bulunur.O yazılara göre anakartınızda eşleştirme yapar ve kabloları ona göre takarsınız.Fakat buradaki sıkıntılı nokta, anakart ve kasa üreticileri bu kablolara ve anakarttaki yuvalara her zaman aynı isimleri vermezler.Alttaki tabloda en çok kullanılan eşleştirmeleri görebilirsiniz.Gün geçtikçe bu tabloyu güncellemeye devam edeceğim.

Üstte de bahsettiğim gibi bunlar sadece belli başlı kullanılan isimler..Anakart usb yuvalarına kabloları takmadan önce anakart kitapçığınıza(manual) bakınız ve oradaki isimler ile elinizdeki kablo isimlerini karşılaştırarak işlemi gerçekteştiriniz.

Bağlantılar ile alakalı eklemek istediğim bir şey de şudur.Bu bağlantılar sadece kasa ön panelinden gelen kablolar için geçerli değildir.Kasa arka tarafında kullanılmak üzere takılan arka panel usb portları da aynı ön panelden gelen kabloların bağlantısı ile aynıdır.

Konu daha çok detaylandırılabilir.Ama kafa karıştırmaması açısından ana anlatımı burada şimdilik bitiriyorum.İlerleyen günlerde yeni bilgiler ve eklemeler ile konuyu devamlı güncelleyeceğim.

[size=4]Son olarak önemli hatırlatmalarda bulunayım.
    Anakart usb portlarına kabloları yanlış bağlamanız durumunda (örneğin 5v girişinin topraklama diye tabir ettiğimiz GROUND soketine takılması gibi), usb porta takılan usb aygıtı yakmak, ya da anakarta zarar vermek gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.
    Bunun yanında, ön panelde bulunan IEEE 1394 soketinin kablolarını yanlışlıkla USB soketlerine takmak anakartınızı bile yakmanıza sebep olabilir.Bağlantıları yapmadan önce lütfen anakart kitapçığına bakınız ve gerekirse buradan yardım alınız.
    Her anakartta usb slot dizilişi aynı olmayabilir.Lütfen dikkatlice inceleyip, takıldığınız biryer olduğunda sorunuz.

Kardeş fotoları bi el atarsan seviniriz
  • Pollos

en kısa sürede ilgilenicem..hatırlatma için tşkler
  • Meraba benim anakart Gigabyte GA-8S655FX model. Anakartın kitapçığı yok malesef. Kitapçığını internetten aradım ama bulamadım bu konuda yardımcı olabilirmisin bi fotoğraf olarak görebilirsem nereye takabileceğimi süper olur.
  • Bir sorum olacak benim de. Flaş Belleği Arka panele takıp kullansam zararı olur mu acaba ? Önde 2 adet var şuan dolu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: resqu3r

Meraba benim anakart Gigabyte GA-8S655FX model. Anakartın kitapçığı yok malesef. Kitapçığını internetten aradım ama bulamadım bu konuda yardımcı olabilirmisin bi fotoğraf olarak görebilirsem nereye takabileceğimi süper olur.

gonder gelsin hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sa
    bende kasamı bilgisayarcıya formata götürdüm. formattan sonra baktım ki ön usb ve ses girişleri hatta power tuşunun ışığı bile yanmıyor yardım eder misiniz?
    Anakart Adı MSI K7N2 Delta2 (MS-6570E)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.