Şimdi Ara

anakart+statik elektrik

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
3.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • statik elektirigin anakarta etkileri nelerdir?
    iyiligi yoktur da zaraları nelerdir?

• bu bilgisayarın bazen açılmamasından anakartın yanmasına kadar gidebilir o yüzden eğer böyle bir sorun yaşıyorsan mutlaka statiği önlemen gerekir
  • devre üzerinde gerilim fazlalıgına yada düzensizligine neden olur
    belli bir zaman sonra stabilite sorunları oluşması muhtemeldir
  • Statik elektirik malesef anakarta zararlıdır.Eğer anakart veya başka parçaların kutularına bakarsan orda statik elektirikle ilgili bir uyarı vardır.Statik elektirik donanımsal sorunlara neden olur.Hiçbir yararı yoktur.
  • ben o kadar çıplak elle dokundum hiç de bir zararı olmadı, olan kişiyi de hiç görmedim duymadım
    ama sen yine de önlem olarak kalorifer borusuna fln topraklama yapabilirsin
  • satatik elektriğin birinci düşmanı devre içersisinde chip, entegre tabir edilen devre elemanlarıdır şayet statik elektrikten etkilenir arıza yaparlarsa değişmeleri gerekir buda yüklü maliyet demektir
  • statik elektrik oluuşumunu nasıl engelleyebiliriz peki ?
  • Siz hiç dokunduğuz bişeyi çarpmadınızmı?Eğer anakartta bu olay gerçekleşirse anakartın işi biter.Stabilite diye bişey kalmaz.Yanmasına bile sebeb olabilirsiniz.O yüzden yinede çok dikkatli olunması gerekir.Mesela parçalara eldiven giyip dokunmalısınızki çarpmayasınız.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ReQueM

statik elektrik oluuşumunu nasıl engelleyebiliriz peki ?

öcelikle pc beselyen elektrik hattında mutlaka sağlıklı bir topraklama hattı bulunmalıdır

eğer kasayı açıp anakarta veya diğer devrelere müdahale etmen gerekirse eldiven türü birşey kullanmalı veya devre üzerinde ki parçalara temas etmemen gerekir ( chip .entegre gibi elemanlara)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi opr -- 10 Kasım 2006; 15:59:38 >
  • havaların sogumasıyla birlikte üzerimizde bulunan özellikle yünlü giysiler vücumuzdaki statik elektirigi artırmakta.ben işim geregi bir yerden veya bir kişiden alacagım hasas maddeleri almadan önce statik elektrik nörtlemesi yapmayı alışkanlık edindim.ancak bilgisayarla çalışan bir arkadasıma bunun bilgisayarınada zarar verebilecegini anlatamadın vee anakartı bozuldu.sebeb yokken oldu diyor ama sebeb statik elektrikti.çünkü bu gün sabah tokalaştıgımda aramızda statik elektrik atlaması yasadık.bir kaç saat sonra da anakart arızalandı.
    aman dikkat.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.