Şimdi Ara

Anakart kırmızı ışık

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
5.629
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba ASUS SABERTOOTH 990FX AMD 990FX/SB950 AM3+ DDR3 1866MHz Anakart kullanıyorum yılbaşından 2018 den beridir aşağıdaki şekilde problem ile karşılaşıyorum
    bilgisayarın güç düğmesine basıyorum anakart üzerinde bulunan cpu_led kırmızı ışığı sabit olarak yanıyor ve ekrana görüntü gelmiyor reset atsanda hiçbir şekilde düzelmiyor kasada bulunan güç düğmesine basılı tuttuğumda da güç kesilmiyor bilgisayar kapanmıyor kasada bulunan psu nun arkasında bulunan şalteri kapatarak bilgisayarı kapatıyorum daha sonra şalteri açıyorum ve ardından güç düğmesine basarak bilgisayar açılıyor.
    Daha sonra anakart üzerinde boot device led ışığı kırmızı renkte sabit şekilde yanıyor ama bilgisayarda görüntü var ekranda press F1 Boot menü yazıyor F1 Basıyorum boot menüye giriyorum hiçbirşey yapmadan exit tıklayarak boot bios menüsünden çıkıyorum ardından windows açılıyor. Anca bu şekilde windows u açabiliyorum
    Youtube da arattım ya işlemci soğutucusu yada güç kaynağını değiştirmeniz lazım diyorlar
    Sorun ile alakalı çüzümü olan varmı ?

• Bios sürümünüz güncel mi?
  • pedlar P kullanıcısına yanıt
    evet herşey güncel
  • Boot sorunuda var. Sanki bios ile ilgili bir sıkıntı var gibi gibi. Biosu tazelemenizi tavsiye ederim...
  • ilginize teşekkürler nasıl yapacağım hakkında bilgi verebilir misiniz ?
  • Bu işlemi yapmadan önce :
    *Anakarta takılı HDD, CDROM ve USB flasdiklerinizin bağlantısını kesmenizi tavsiye ederim.
    *Ram konfigürasyonunun doğru olduğunu kontrol ediniz.
    Bios penceresinden bios versiyonunuzun ;
    Sürüm 2901
    2016/08/053.13 MBytes
    SABERTOOTH 990FX R2.0 BIOS 2901
    olup olmadığını kontrol ediniz.
    Eğer ki Sürüm 2901 yüklü ise fotoğraftaki Clear RTC RAM (Clear CMOS) jumperlerini bulunuz.
    Anakart kırmızı ışık

RTC RAM'i silmek için:( Anakartınızın kullanım kılavuzundan google ( kısmen ) çevirisi.)
    1.Bilgisayarı kapatın ve elektrik kablosunu çıkarın.
    2.Gri renkli Atlama kapağını 1-2 (varsayılan) pinlerden 2-3 pinlerine getirin.Ve Kapağı 2-3 pinlerinde iken yaklaşık 5-10 saniye bekletin.Sonra kapağı tekrar 1-2'ye getirin.
    3.Güç kablosunu takın ve bilgisayarı AÇIK konuma getirin.
    4.Önyükleme işlemi sırasında <Del> tuşunu basılı tutun ve yeniden verileri girmek için BIOS ekranına gidin.

• Merhaba yardımlarınız için teşekkür ederim ilk olarak şöyle yazayım bendeki anakart SABERTOOTH 990FX ilk çıkan versiyonu r2 veya r3 için çıkan bios updateleri indirdim falan bios güncellemedi. sadece kendi versiyonun yani r1 güncelliyor.
    bahsettiğiniz işlem sanırsam bu
    https://www.youtube.com/watch?v=pxpgu-iQ06Y&t=517s
  • bios sıfırlama pcyi kapat psu fişini çek pili çıkarıp 10 dakika bekle pili takmadan kasa pover tuşuna 10 saniye basılı tut sonra pili tak pcyi aç dene olmadı ram 2 adetse önce birini çıkarıp tek ram ile pcyi aç dene sonra diğer rami tek takıp dene en son yeni pil alıp dene. hiç biri işe yaramazsa anakartta sorun olabilir
  • Sorun bios pilindeymiş pili değiştirdi sorun kalmadı yani küçücük pil koskoca bilgisayarı nasıl bu hale getirdi şaşırdım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertug34

Sorun bios pilindeymiş pili değiştirdi sorun kalmadı yani küçücük pil koskoca bilgisayarı nasıl bu hale getirdi şaşırdım. Yardımlarınız için teşekkür ederim.
    pil bitince bios ayarları tutmaz o yüzden sorunlar çıkabilir normaldir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.