Şimdi Ara

Anakart ısınıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Gigabyte 970A DS3 anakartım çok ısınıyor speccy benzeri programlardan baktığımda 30 - 34 derece civarı gösteriyor ama anakart üstünde kuzey köprüsü soğutucusuna sıcaklıktan 2sn dokunamazsınız

• quote:

Orijinalden alıntı: Naykimayki

Merhabalar;

Gigabyte 970A DS3 anakartım çok ısınıyor speccy benzeri programlardan baktığımda 30 - 34 derece civarı gösteriyor ama anakart üstünde kuzey köprüsü soğutucusuna sıcaklıktan 2sn dokunamazsınız

30-34 derece normal sicakliklardir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Straight X Edge

quote:

Merhabalar;

30-34 derece normal sicakliklardir

Normal olduğunu biliyorum hocam sorun orda yazan değil kuzey köprüsü soğutucusuna elimi değdiremiyorum.Sizce 30 derece civarındaki bir sıcaklık öylemi olur ?
  • Sonuçta elektrik ve güç geliyor oralara gayet doğal bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Light99

Sonuçta elektrik ve güç geliyor oralara gayet doğal bence

iyi bari hocam en kötü bi chipset soğutucu ayarlıyım
  • elinizi değdiremiyorsanız ya yanlış soğutucuya bakıyorsunuz ya da program yanlış bilgi veriyor.
    kasa içindeki hava sirkülasyonunu geliştirmeniz olası sorunların önüne geçecektir.
    ayrıca ses sorun değilse fanlı chipset soğutucuları deneyebilirsiniz. tabi macun da sağlam olmalı.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Light99

Sonuçta elektrik ve güç geliyor oralara gayet doğal bence

iyi bari hocam en kötü bi chipset soğutucu ayarlıyım

bi de hwmonitor'le bakınız
  • Naykimayki kullanıcısına yanıt
    vatandan cipset soğutucu alıp takabilirisin 20 lira birşey içinde aparatlarıda var fanda takabilirsin üzerine
  • quote:

Orijinalden alıntı: sessizlerin_umudu

vatandan cipset soğutucu alıp takabilirisin 20 lira birşey içinde aparatlarıda var fanda takabilirsin üzerine

+1 onu düşünüyorum hocam 20tl bile değildi.Ekran kartımı alırken alıyım.

http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/xilence-coo-xpnbf-northbridge-chipset-sogutucusu/productdetails.aspx?I_ID=39172
  • Bahsettiğin sorun yada durum diyelim senin anakartına özgü değil konu daha çok amd 970 chipset ile ilgili.
    Kullandığım m5a97 evo üzerinde de 970 chipset var ve onada bir kaç saniyeden fazla dokunmak mümkün değil sıcaklık takip programları ile otuzlu değerler verilsede gerçek çok farklı m5a97 başlığında bir kullanıcı harici bir termometre ile yanlış hatırlamıyorsam 80+ derece ölçtüğünü yazmıştı elle dokunamadığımıza göre doğru olmalı.Sorunun asus yada gigabyte ile sınırlı olduğunu da düşünmüyorum muhtemel bu chipseti kullanan diğer üreticilerde de durum farklı değildir.

Ortak sorun 970'nin deli gibi ısındığı ve üreticinin kullanılan pasif soğutucuyu yeterli bulmuş olması ancak chipsetin bu denli hararetli çalışması insanı tedirgin ediyor heleki hava sürkilasyonu zayıf bir kasada ve yaz şartlarında durum ne olur kestirmek güç.

Ben çözüm olarak kasa hava sürkülasyonu üzerinde çalıştım server kasa kullandığım için pek sıkıntı olmadı pasif bloğun üzerine küçük bir fan eklemekte olası bu şekilde kasayı dağıtmadan hatta garanti şartlarını da esnetmeden çözüm üretebilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: activ

Bahsettiğin sorun yada durum diyelim senin anakartına özgü değil konu daha çok amd 970 chipset ile ilgili.
    Kullandığım m5a97 evo üzerinde de 970 chipset var ve onada bir kaç saniyeden fazla dokunmak mümkün değil sıcaklık takip programları ile otuzlu değerler verilsede gerçek çok farklı m5a97 başlığında bir kullanıcı harici bir termometre ile yanlış hatırlamıyorsam 80+ derece ölçtüğünü yazmıştı elle dokunamadığımıza göre doğru olmalı.Sorunun asus yada gigabyte ile sınırlı olduğunu da düşünmüyorum muhtemel bu chipseti kullanan diğer üreticilerde de durum farklı değildir.

Ortak sorun 970'nin deli gibi ısındığı ve üreticinin kullanılan pasif soğutucuyu yeterli bulmuş olması ancak chipsetin bu denli hararetli çalışması insanı tedirgin ediyor heleki hava sürkilasyonu zayıf bir kasada ve yaz şartlarında durum ne olur kestirmek güç.

Ben çözüm olarak kasa hava sürkülasyonu üzerinde çalıştım server kasa kullandığım için pek sıkıntı olmadı pasif bloğun üzerine küçük bir fan eklemekte olası bu şekilde kasayı dağıtmadan hatta garanti şartlarını da esnetmeden çözüm üretebilirsiniz.

hocam kasayı 5 tane fan soğutuyo.Önde 140mm thermaltake turbo fan içeri veriyor arkada 120mm tt turbo fan ve üstte 2 tane 120mm xilence red wing fan dışarı veriyor alttada 80mm olanından var oda içeri üflüyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naykimayki -- 27 Haziran 2013; 16:50:01 >
  • Kullandığım kasada cpu ve kuzey köprüsü üzerine üflemek amaçlı 2 adet fan takabileceğim bir modül bulunuyor hava sürkilasyonunu güçlendirmekle birlikte direk parçaların üzerine üflediğinden daha efektif çalışıyor.

Size önerim bloğu çıkartmadan üzerine küçük bir fan eklemeniz yönünde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: activ

Kullandığım kasada cpu ve kuzey köprüsü üzerine üflemek amaçlı 2 adet fan takabileceğim bir modül bulunuyor hava sürkilasyonunu güçlendirmekle birlikte direk parçaların üzerine üflediğinden daha efektif çalışıyor.

Size önerim bloğu çıkartmadan üzerine küçük bir fan eklemeniz yönünde.

http://www.vatanbilgisayar.com/So%C4%9Futma%20Sistemleri/xilence-coo-xpnbf-northbridge-chipset-sogutucusu/productdetails.aspx?I_ID=39172 şundan takıyım hocam ne gerek var para bile değil
  • Naykimayki kullanıcısına yanıt
    sakın alma onu sesden duramazsın kücük bir fanı var ama cok ses cıkarıyor .elektirkli sübürge sesi gibi kulağınızı tırmalıyor 4.500 rpm diyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sessizlerin_umudu -- 27 Haziran 2013; 19:36:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sessizlerin_umudu

sakın alma onu sesden duramazsın kücük bir fanı var ama cok ses cıkarıyor .elektirkli sübürge sesi gibi kulağınızı tırmalıyor 4.500 rpm diyor

sorun yok hocam 3 pin zaten fan kontrolcüsüne bağlarım
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.