Şimdi Ara

Anakart ile ekran kartı dar boğaz ve crossfire ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
199
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ankartımı yeni aldım ekran kartı da alacağım ama crossfire yapacağım. 3 tane PCI Express x16 slotum var fakat biri mavi ikisi siyah slot ve şu şekilde yazıyor anakartta mavi olan PCIe x16_1 siyah olanlar PCIe x16_2 ve PCIe x16_3. Asusun sayfasında anakartın özelliklerinde

2 x PCI Express 2.0 x16 slots, support ATI CrossFireX™ technology at x8 link
    (PCIe x16_1 blue, PCIe x16_2 black*)
    1 x PCI Express x16 slot at max. x4 link(black)
    2 x PCI Express x1 slots
    2 x PCI slots
    *PCI Express x16_2 slot (black at max. x8 link)

yazmakta. mavi slot x16 max. siyah 2 olan x8 diyor. diğer siyah yani 3. slotta mı x8 ve x8 olması crossfire yaparken performansı çok etkiler mi ? crossfirex destekliyor anakart yani 3 tane ekran kartını crossfire yapabilir miyim ? Birde rica ediyorum crossfire yapana kadar güzel bir kart al önerisi yapmayınız. Ben crossfire yapmak istiyorum biraz eğlenceli olsun istiyorum şimdiden cevap veren arkadaşlarıma teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SouLofDiego -- 21 Nisan 2017; 21:0:13 >

• Kimse yok mu:(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tek kartlarda eglenceli mesela gtx 1080Ti, 3 lü crossfire yerine bunu al,
    2 li crossfire yerine gtx 1080 al, hem elektirik faturasi az gelir hemde ileride yine canin cekerse sli yaparsin. mesela gtx 1080Ti sli gibi.. yada en azindan gtx 1080 sli yaparsin.

2/3 tane rx 480 alip crossfire yapip hangi oyunu hangi cözünürlükte oynamayi planliyorsun?

rx 480 crossfire < gtx 1080Ti -> rx 480 crossfire fiyat olarak gtx 1080 ile birbirine yakin.
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Benim anakart eski hocam asus p5q3 deluxe lga 775 ddr3 anakart. İşlemci intel xeon e5472 yeni nesil anakart ile dar boğaz yapabilir hocam. Yoksa Msi 1080 alırım eğlenirim :D ama almayı planladığım ekran kartı r9 280x ikinci elleri iyi fiyattan gidiyor.
  • bi de crossfire yapacagim, 2 tane r9 280x alacagim diyorsun :) söylesen sistemini ilk önce.. Senin sistem bir tane r9 280x i adam gibi besleyemez, %40 civari darbogaz olur. baska ekrankarti alayim dersende crossfire x2 yapabilirsin, x3 olmaz.. tek slot ekrankarti kalmadi sanirim. son iki slotun ard arda geliyor..

crossfire yerine sistemi yükseltmek icin o para biriktirsen senin icin cok daha hayirli olur.

ikinciel -> 750ti / 660ti / 670 / 760 / 950 cok ucuza bulabilirsen alir takar makul kabul edilebilir performansta kullanabilirsin.

sifir alacaksan -> rx 460 / 1050 / (1050ti belki kabul edilebilir)
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Sıfır alıcaksam 1050 ti düşüyordum zaten önceden hocam. 280 de mi darboğaz yapar :( satın almadan keşke test edebilsem :D sapphire vapor serisinden alıcaktım 280x. Mavi ile siyah arasında bir tane slot var. Ama siyah olanlar ard ardalar

Anakart ile ekran kartı dar boğaz ve crossfire ?

• SouLofDiego kullanıcısına yanıt
    Donanım bilgilerini atabilirsen yardımcı olabiliriz ancak.

• Anakart: asus p5q3 deluxe

İşlemci intel xeon e5472

Ram 4 gb 1333 mhz slicon power marka 16 gbye tamamlıyıcam.

Ssd alıcağım. Windows 7 kullanıyorum

• Bak sana şimdiden karşılaşacağın problemleri yazayım;

1. Ramleri 16'ya tamamlayacaksın ama piyasada bulunan 4 GB ramlerin çoğu 775 pin sistemlerde çalışmıyor.
    2. Anakartında SATA3 yoktur yüksek ihtimalle, SSD'nin illaki faydası olur ama yarı hızında kullanırım diyorsan senin bileceğin iş.
    3. Gönderdiğin resime bakarak power supply'ının çok iç açıcı olmadığı belli oluyor, 1 adet 280x ile bile stabil çalışacağını zannetmiyorum.

İkinci el fiyatlarını bilmiyorum ama 300'er liradan 2x280x 600 lira olsa, sağlam bir power supply nerden baksan 200, 3 adet ram 50'şerden buldun diyelim (çalışacağı şaibeli) 150, SSD nerden baksan 200 vardır. En az 1000 küsür lira harcadın ve çoğu ölü yatırım bunların.
  • lerenturk kullanıcısına yanıt
    psu kesinlikle değişeceğim zaten. ramler evet çok zor buldum anakart tüm ramleri destekliyor fakat xeon ile çalışmıyordu slicon power diye bir marka çalıştırdı onu aldım. anakartımın özelliklerinde şöyle bir şey yazıyor ssd ile ilgili "ASUS Express Gate SSD" birde sata girişleri özellikleri

Storage
    Southbridge
    - 6 x SATA 3Gb/s
    - Intel® Matrix Storage Technology with RAID 0, 1, 5, 10 support
    Marvell 88SE6121
    - 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices
    - 1 x External SATA 3Gb/s port (SATA On-the-Go)
    Silicon Image Sil5723 (Drive Xpert Technology)
    - 2 x SATA 3Gb/s
    - Supports EZ Backup and Super Speed functions
    *Drive Xpert function is available only when the hard disk drives are set as data drives.

ekran kartı 450 tlden başlıyor 400 den alsam 800 tl yapar. fakat ben bu fiyatı gözden çıkardım sıfır bir pc toplarsam 3500-4000 tl arasından çıkmam. çünkü sıfır alacağım diye bir kasa var 700 TL :D :D o yüzden 1500 tl gözden çıkardım ben tek sorun dediğim gibi ne kadar performans alırım ? youtube da xeon işlemci ve r9 280 ile çok güzel grafiklerde oynuyanlar var.

• SouLofDiego kullanıcısına yanıt
    Ram olayı işlemci ya da anakart ile bağlantılı değil çipsetle alakalı. Eğer rami çıkartıp bakarsan 16x256mb=4096mb çipten oluştuğunu görürsün. 775 çipsetleri 256mb'tan fazla olan ramleri çalıştırmıyor. Sonradan çıkan çipsetler 512 mb çipleri okuyabildiğinden ramlerde 8x512mb çıkmaya başladı.

Sata olayına gelirsek, evet dediğim gibi SATA3 yok anakartta. Sata2: 3gb/s Sata3: 6gb/s olarak yazar. Örneğin 500mb yazma 500 mb okuma hızı olan ssd aldın senin bilgisayarında 300-300 (yaklaşık) çalışacaktır.

Bende diğer arkadaşlar gibi çift ekran kartı yerine tek daha güçlü ekran kartı almanı tavsiye ederim, sistemine gtx 960-1050/ti alıp işlemcine biraz OC yaparsan yeterli bir performans elde edersin.
  • lerenturk kullanıcısına yanıt
    valla bu ram olayını anlamadım hocam intel pentium d 925 ile bu ram çalıştı fakat xeon ile çalışmadı. http://www.eksenbilgisayar.com/hi-level-4-gb-ddr3-1600mhz--sogutuculu--bellek---hlv-pc12800d34g

ssd yinede normal hdd'den hızlı olur sanırım ? almaya değer yani ?

ekran kartında r9 ları alırım performans vermezse dediğiniz gibi 960 1050ti hatta 970 1060ta alabilirim. Şu çift ekran kartı olayını çok denemek istiyorum çünkü
    Hocam peki işlemciye OC yapmak gerekir mi ekran kartları ile dar boğaz yapmaması için? Anakart sli destekleseydi nvdia tercih edicektim aslında ama sadece cfyi destekliyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.