Şimdi Ara

★Anakart, (BİOS), İşlemci, Ekran kartı detaylı bilgiler ★ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
8
Favori
21.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Çok yararlı bir yazı olmuş. Çoğu kişinin kafasındaki sorulara cevap olacağı kesin.
  • Ya hocam çok iyi anlatmışsın da bana da bi yardımcı olsan.

ben bi ekran kartı alcam şu andaki ekran kartım berbat
    Yeni bi tane alıcam bana bi tane önerebilirmisin ddr2
    Not: çok pahalı da olmasın :D
  • Sistem ozelliklerinizi yazar misiniz?
  • Teşekkürler yararlı bilgiler
  • Teşekkürler
  • çok teşekküerler çok faydalı oldu
  • Elinize sağlık.
  • Teşekkürler.
  • öncelikle çok yararlı ve ayrıntılı rehber niteliğindeki bu yaınız için çok teşekkürler,emeğinizie sağlık..

benim bir sorum olcaktı..

önümüzdeki haftalarda yeni bir pc toplaaycağim 800watt psulu olucak(yani güç sıkıntım yok) ve sağlam fanlı geniş bir kasam olacak)

ama ekran kartında bir türlü karara varamadım 6790, 6850, 6870 arasında kaldım..

kendi sitesinden baktığımda şöyle bir tablo çıktı
    AMD Radeon™ HD 6870 GPU Özellikleri:
    900 MHz Motor Saati
    1 GB GDDR5 Bellek
    1050 MHz Bellek Saati (GDDR5)
    134.4 Gbps bellek bant genişliği (maksimum)
    2 TFLOPS hesaplama gücü
    Çift yuva form faktörü
    TeraScale 2 Birleşik İşleme Mimarisi
    1120 Akış İşlemcisi
    56 Doku Birimi
    128 Z/Stencil ROP Birimi
    32 Renk ROP Birimi

AMD Radeon™ HD 6850 GPU Özellikleri:
    775 MHz Motor Saati
    1 GB GDDR5 Bellek
    1000 MHz Bellek Saati (GDDR5)
    128 Gbps bellek bant genişliği (maksimum)
    1,5 TFLOPS hesaplama gücü
    Çift yuva form faktörü
    960 Akış İşlemcisi
    48 Doku Birimi
    128 Z/Stencil ROP Birimi
    32 Renk ROP Birimi

6790
    840 MHz'e kadar Motor Saat Hızı
    1 GB GDDR5 Bellek
    4,2 Gbps'e kadar Bellek Veri Hızı (GDDR5)
    134,4 Gbps bellek bant genişliği (maksimum)
    1,34 TFLOP'a kadar işleme gücü
    800 Akış İşlemcisi
    40 Doku Birimi
    64 Z/Stencil ROP Birimi
    16 Renk ROP Birimi

ve fiyatları
    6790 çift fanlı vatanda 315tl
    6850 (xfx; be o/c lu hali)(820mhz çh,4400mhzbellek hızı)(ama tek fan ses sorunu çıkartıyormuş) 404tl
    6870 (his iceqx) yaklaşık 500tl

fiyatlar ve özellikler böyle olunca aklıma crossfire mı yapsam dedim,şöyle ki;6870 alıp 500tl vereceğime, 100tl daha veriyim 2 tane 6790 alıyım dedim
    ama!!!! işte benim sorum burda..

yukardaki özelliklerde akış işlemcisi rop birimi doku brimi gibi ifadeler var..
    bu ifadeler crossfire yapılıncada artıyormu yoksa bağlanan kartın değerlerimi geçerli??
    çünkü özellikle 6870 ile 6790 arasında bayağı bir fark var ve nacizane crossfire fikrim burdan çıktı"acaba mesela doku birimi(siz de bahsaetmişsiniz) değeri de artacakmı?" diye.. çünkü eğer artıyorsa bu gerçekten yüksek rakamlar demektir ve mantığıma 6790 crossfire doğru geliyor olcak.. :)

siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.. şimdiden teşekkürler

• CF halinde 6870 oranla 6790 CF daha iyi olacaktır, kaplama, ROP, Tex Filtrate, Bit gibi özellikler toplanacaktır. Ancak; Core ve DDR saat hızlarında oynama gerçekleşmez yani toplayamazsınız. Yine de 6870 daha yüksek kalacaktır bu bakıma ayrıca, tek GPU bir kart her zaman CF bir karttan daha avantajlıdır şayet özellikleri birbirine yakınsa, çünkü CF özelliği her uygulama için geçerli olmayacağı gibi arada fiziksel bir köprü mevcuttur. Oysaki tek GPU' PCB altında bütünleşir. Ve yanılmıyorsam, CF olan kartımız Barts LE grafik yongasına sahip, 6870 ise Barts yongasında.

Benim fikrime gelirsek, 6790 CF HD 6870 den daha iyi olacaktır. Örnek olarak; yüksek detay ve çözünürlükte kaliteli bir oyunda, biri 130 FPS verirse diğeri 140-142 FPS civarı verebilir. Ancak aradaki fiyat farkıda tam da 6870'in 6850 arasındaki farka denk gelebilir, test etmediğim için bu konuda aslında yorum yapmasam daha iyi olur. Yani uzun lafın kısası herhangi bir kâr yapma durumu olsa dahi çok fazla olmaz. Tabi bunun yanında TDP farkı neredeyse iki katına çıkacaktır. 6870 burada daha avantajlı, ben olsam 6870'i alırdım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• çok teşekkür ederim saat hızlarının toplanmadığını bilmiyordum.. ama yine de şuan için 6790 cf tek 6870 den daha iyi sonuç verecektir.. zaten 1-2 yıl sonraya ikisi de standartların altına düşücek.. :) onu gelecekte düşünürüz.. teşekkür ederim tekrar..

ben aslında hadi neyse 6870 alıyım şimdilik ilerde başka bir kartla cf yaparım diyordum bu seferde saat hızları toplanmıyormuş.. aa peki farklı kartlar takılınca ne oluyor, saat hızları birbirinden farklıysa?
  • quote:

Orijinalden alıntı: saMetallica

çok teşekkür ederim saat hızlarının toplanmadığını bilmiyordum.. ama yine de şuan için 6790 cf tek 6870 den daha iyi sonuç verecektir.. zaten 1-2 yıl sonraya ikisi de standartların altına düşücek.. :) onu gelecekte düşünürüz.. teşekkür ederim tekrar..

ben aslında hadi neyse 6870 alıyım şimdilik ilerde başka bir kartla cf yaparım diyordum bu seferde saat hızları toplanmıyormuş.. aa peki farklı kartlar takılınca ne oluyor, saat hızları birbirinden farklıysa?

Toplanıp toplanması önemli olan değildir, önemli olan 6870'den bir tane daha alırsanız ilerde 2.el olur olmaz, orasını bilemem, tekli karta oranla iki katına yakın performans sağlarsınız. Şayet burada anakartta önemlidir.

6870x2 olarak işlev görür. Farklı kartlarla CF tabi ki yapılabilmektedir, zaten buradaki asıl nokta RAM modüllerindeki gibi saat hızlarının vb. diğer etkenler gibi CF ya da SLI düzeneklerinde sorun çıkarmamasıdır. Aynı serisiden farklı iki kartın da ideal CF performansı verebileceğini söyleyebilirim. Tabi anakartın burada önemi artmaktadır.

Bence 6870 işinizi her hâlükârda görecektir.

• HD 7970 ile ilgili bazı test sonuçları;

[sizer]★Anakart, (BİOS), İşlemci, Ekran kartı detaylı bilgiler ★

• teşekkür ediyorum ilginiz için sözünüzü dinliycem cf fln uğraşmayıp 6870 alıp geçmek iyi olacak cf ilerde kartı değiştirmek yerine yeni kartla cf yapmak anlamlı olur.. :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: saMetallica

teşekkür ediyorum ilginiz için sözünüzü dinliycem cf fln uğraşmayıp 6870 alıp geçmek iyi olacak cf ilerde kartı değiştirmek yerine yeni kartla cf yapmak anlamlı olur.. :)

Rica ederim, tabi ki ben bu benim görüşüm. Ancak 6870 doğrudan tek GPU üzerinden olduğu için daha iyi olacaktır.
  • Her ikiside Intel'in Tick Tock teknolojisinin bir ürünüdür. Sandy Bridge ''Tock'' ( 2.nesil işlemciler ), Ivy Bridge ''Tick''(3.nesil işlemciler) ise en son çıkan 22 nm ile üretilmiş, Intel'in yeni işlemci mimarisinin adıdır. Sandy Bridge işlemciler 32 nm ile üretilmekteydi.

Sandy Bridge oranla, yeni Ivy Bridge teknolojisi trigate 3D transistörlerini kullanmaktadır. Ivy Bridge ayrıca daha düşük üretim teknolojisi 22 nm ile 1.4 milyar transistörü, 160 mm2 üretim yüzeyinde kullanmaktadır.

Sandy Bridge bu oran, 995 milyona 216 mm2 idi. Ayrıca büyük atılım, Intel HD Grafik üzerinden yapıldı. HD 4000'de 16 adet çekirdek yer almaktadır. Geçmiş teknolojide bu oran 12 idi.

Çekirdek sayısı ve işlemci hızı (Mhz) aynı olan Sandy Bridge işlemcilere oranlai Ivy Bridge işlemciler %10 daha performanslı işlemci çekirdek performansına, yaklaşık %80 grafik çekirdeği performansı farkı mevcuttur.

Her iki teknolojide 1155 soket desteğini taşımaktadır. Güncel BIOS'la uyumlu anakartlarda Upgrade yapılabilir. Destekli anakartlarda önceki Z67, P67, H67 çipsetli modellerde de çalışabilecek. Bunun yanısıra Z67 ve H67 çipsetli modellerde Intel HD Graphics 4000 ayrıca daha performanslı çalışacaktır.

Güncellendi.

• Güncellendi.
  • ''krstarica ''
    çok teşekkürler,emeğinize sağlık,
    Sayenizde ilk defa bir PC toplıcam,vakit bulduğunuzda ''PC toplama''konusundada bir yazı yazarmısınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: izmirden

''krstarica ''
    çok teşekkürler,emeğinize sağlık,
    Sayenizde ilk defa bir PC toplıcam,vakit bulduğunuzda ''PC toplama''konusundada bir yazı yazarmısınız.

Tabi ki de yazarim ayrica yardimci da olurum.
  • hocam elinize kolunuza sağlık çok faydalı olmuş.

bir sorum olacak benim ekran kartım nvidia Geforce 9800GT physx yapılandırmasından ben sürekli ekran kartımı seçsem ne gibi sorunlar olur şuan otomatik seçde.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.