Şimdi Ara

ana kutudan daireye gelen telefon kablosu internet hızını etkiler mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
3
Favori
22.880
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, VodafoneNet'e geçiş yaptım yaklaşık 1 hafta önce. 16mbps'a kadar diye başvurdum fakat 3 mbps alabiliyorum. halbuki vodafone mh'ni aradığımda 16 mbps alabileceğimi söylemişlerdi. 3mbps'in üstüne çıkamıyorum. Arayıp arıza kaydı bıraktım. Telekomdan gelip bakmışlar kutuya ve kutudan daireye gelen kabloda sorun olduğunu söylüyorlar. Yani sorun iç tesisattaymış. Modem almadığım için tesisatını ben çektim kablo biraz hırpalanmış ve eski bir kablo. 3 renkli telefon kablosu. mavi var beyaz var ve kahverengi kablo var 3 tane ancak kutudan çıkan kablo 2 tane mavi ve beyaz renk. Acaba kablo internet hızımı yavaşlatır mı? ince ve farklı bir telefon kablosu kullandığım için bu sıkıntıları yaşamam mümkün mü?

• Elektirikciye söyle cat 5 kablo çeksin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Modem arayüzünden hat değerlerini atabilirseniz daha net cevaplar verebiliriz.
  • hat değerlerim aşağıdaki gibidir;

• Eski dsl telefon kablolarıni niye dosedinizki hat zayıflaması baya yuksek kabloda kaynaklı hocam cat6 çek kafan rahat etsin

• Santrale uzak olabilirsin önüne gelen yorum yapmaa başlamış birşey biliyormuş gibi.

Ankastreye in direk oradan dene modemi.

• Ev içi ölçüm yaptırmıştım ben. Eve gelen düşük çıktı.
    Kutuya kadar güzek giriyodu binaya güzel geliyodu ama binada dairelere dağılan kutudan eve çok ekli ve eski kabloydu.
    Kabloyu tek parça eksiz olarak değiştirttim elektrikçiye ve senelerdir canavar gibi.
    Sonuç:Evet kablo kötüyse hız düşer.

• CAT6 kablo vs diyen olmuş ama benim sorunum ethernet kablosundan kaynaklanmıyor çünkü o zaten tek parça. ankastre denen kutudan gelen kablom eski ve yıpranmış. elimde o an o olduğu için onu çektim. mavi ve beyaz olan kablo ve benim çektiğim kabloda ekstradan bir de kahverengi renk vardı. Kafamı kurcalayan konu o. CAT6 dediniz ve daha çok kafam karıştı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anteke31

Eski dsl telefon kablolarıni niye dosedinizki hat zayıflaması baya yuksek kabloda kaynaklı hocam cat6 çek kafan rahat etsin

Kişi zaten belirtmiş kutuya kadar normal kendiside söylemiş kablo eski telefon kablosu sen bu kablodan ne beklersin. önce iç tesisatini sağlam yaparsın sonra hata varsa m.h ararsın yada tlekom kaynaklı olabilir santral uzak olabilir. Ama biz bilmiyoruz ya sen biliyorsun😂😂😂
    Ben 17 senedir bu işin içindeyim sadece dediğine gulerim.

• Cat6 Ethernet kablosu kullanildigi doğru. ev içi tesisat kablosu olarakta kullanılıyor ankstreden modeme çekilebiliyor cat6 da 8 kablo var 2 kablosunu ankstreden sana gelen hata bagliyosun diger bağladığının karsiliginin ucuna rj11 takip modem dsl portuna bakıyorsun normal dsl kablosundan çok çok daha fazla verim alırsın değerlerin yükselir ileriye dönük 1gbps destekler uzun seneler kullanırsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anteke31 -- 28 Temmuz 2016; 15:30:06 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AMC

Santrale uzak olabilirsin önüne gelen yorum yapmaa başlamış birşey biliyormuş gibi.

Ankastreye in direk oradan dene modemi.

Kişi zaten belirtmiş kutuya kadar normal kendiside söylemiş kablo eski telefon kablosu sen bu kablodan ne beklersin. önce iç tesisatini sağlam yaparsın sonra hata varsa m.h ararsın yada tlekom kaynaklı olabilir santral uzak olabilir. Ama biz bilmiyoruz ya sen biliyorsun😂😂😂
    Ben 17 senedir bu işin içindeyim sadece dediğine gulerim.

• Anteke31 A kullanıcısına yanıt
    Yapma yav ne bölümde çalıştın bakıyım 26 senelik binanın tesisatında 100 mbit problemsiz kullanan görüyorduk kablo modelide yok.
  • Bina eski olabilir ben zaten binayı vurgulamadim bina isterse 100 senelik olsun iç tesisatini iyiyse TTNet alt yapında iyiyse hiçbir sıkıntı çekmesine nerde dsl kablosu yada 2 li kablo nerde cat6 kablo adamlar teknolojiyi Gore hızlara Gore kablo uretiyor sen dsl kabloyla 24mbps yada daha yüksek hızlari randımanlı.alamassin heleki kablolar eski ve ekliyse bu hızlar yarı yarıya düşer ama eksiz olarak cat6 çek hiçbir sıkıntı çıkarmaz sen ozaman evine eski bu ilk cikan telefon tablolarından al dose sonra fiber nete baglancam de isterse evin sıfır olsun keramet evde değil kabloda iç tesisatında vede TTNet alt yapında benim yaptığım işe gelince kendi ic tesisatini herturlu network işini kendim yaparim sene 1999 da dial up kullandım 128kbps ler sen bilir misin acaba bilmem.😀😀😀

• Arkadaşlar bende de aynı sorun var. hatta ben yıl olmuş 2019 1,5 mbps alıyorum rezil gibi. Benim derdim ailem kablo kalabalığı istemiyor. Elektrikçi mutfaktan çekeriz dolandırırız diyor. daha pratik çözümü yok mu bu işin.

saygılar
  • selamın aleyküm konu hrotlaması yapayım bende dışardan kutudan gelen eski bakır telefon kablosunu siyah iki tane olandan telefon kablosuna bağlayarak modeme takıp kullanıyordum sıkıntı yok 23 mb internet hızı vardı ama gel gelelim wifi kanal karışıyor donuyor bende sadece içeriye bilgisiyarın olduğu odaya çekeyim dedim telefon kablosu 15 metre netten aldım ekleme yaptım modeme taktım çıt sesi gelmedi sanırım jack tam takılmamış baya git geel çarşıya jack bastırıyorum geliyorum modeme takıyorum yok en sonunda elektirikçiden iki telli kablo aldım onu ekleme yaptım önceki telefon kablosunada ekledim modeme taktım oldu ama bu sefer 10 mb internet hızı düştü delircem elektirikçi getirsem çok tutarmı bu elektrik kablos iki telli ama kalın hızı düşürüyor olabilirmi adam gibi telefon kablosumu alıp dışardaki bakır kabloya ekleme yapsam iki telli kablo olucak daha düne kadar iç odada 23 mbt internet hızı nasıl düştü böyle anlamadım kutudan eklemeyle gelmesine rağmen kime sorduydsam net cevap yok

• quote:

Orijinalden alıntı: yuksel_64

selamın aleyküm konu hrotlaması yapayım bende dışardan kutudan gelen eski bakır telefon kablosunu siyah iki tane olandan telefon kablosuna bağlayarak modeme takıp kullanıyordum sıkıntı yok 23 mb internet hızı vardı ama gel gelelim wifi kanal karışıyor donuyor bende sadece içeriye bilgisiyarın olduğu odaya çekeyim dedim telefon kablosu 15 metre netten aldım ekleme yaptım modeme taktım çıt sesi gelmedi sanırım jack tam takılmamış baya git geel çarşıya jack bastırıyorum geliyorum modeme takıyorum yok en sonunda elektirikçiden iki telli kablo aldım onu ekleme yaptım önceki telefon kablosunada ekledim modeme taktım oldu ama bu sefer 10 mb internet hızı düştü delircem elektirikçi getirsem çok tutarmı bu elektrik kablos iki telli ama kalın hızı düşürüyor olabilirmi adam gibi telefon kablosumu alıp dışardaki bakır kabloya ekleme yapsam iki telli kablo olucak daha düne kadar iç odada 23 mbt internet hızı nasıl düştü böyle anlamadım kutudan eklemeyle gelmesine rağmen kime sorduydsam net cevap yok
    Aradan bayağı zaman geçmiş. Ne yaptınız sorununuz çözüldü mü?

• Bende merak ettim çözüldü mü benimde şu şekil arkadaşlar bende çok sıkıntı yaşıyorum hız konusunda // yaklaşık 3 aydır ping lag sorunu yaşamaya başladım videolarda donmalar etmeler alt yapı sorununuz yok diyorlar iç hat probleminiz var diyorlar. Onun içinde ücretli ekip gönderebileceklerini söylüyorlar. Bende tam sorunu kendim anlayıp elektrikçi birini çağırmak istiyorum eğer sorunum bu kablodaysa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slyfurkan -- 30 Nisan 2020; 9:41:59 >

• bu senede ben hortlatayim cozum bulabilen oldu mu?
    bende de kutuda hiz 73 modemde 50 yeni bir kqblo cektirmek istiyorum sadece internet kullanimi icin

• arkadaşlar tesisatı çekilmiş bir evin kablolarına baktım ince internet hızı bundanmıdır bilmiyorum düşük türktelekom 100 mbt hızı destekliyor tesisatta sorun diyor 100 mbt hız almam gerekirken 20-30 anca cat5 yada cat 6 kablo çekilmesi sonradan yapılabilir mi bir elektirikçiye sorudum tesisatta kablo döşendikten sonra tekrar bu yapılamaz dedi kablodan değilse modemden olabilir mi telekomun verdiği eski model tplink vdsl2 kullanıyorum öncelikle bina girişindeki santralden hızı ölçerek başlayacağım sizin önerileriniz doğrultusunda yapmam getekenleri anlatırsanız çok sevinirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.