Şimdi Ara

macOS Big Sur [ANA KONU] - 11.2 YAYIMLANDI! 💻🖥 (15. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
361
Cevap
5
Favori
14.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Hocam bu videoki gibi tüm cihazları gör dedikten sonra diski biçimlendirdiğinizden emin olduktan sonra yine videodaki şekilde GUID olarak da biçimlendirip yeniden dener misiniz? Bir de ekstra olarak kurulum ekranında terminalden date yazıp tarihi ve saati güncel mi gösteriyor emin olun. Tarih ve saat güncel değilse "sudo ntpdate -u time.apple.com" yazın. GUID olayı çözecek yüksek ihtimalle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raydr1c -- 23 Kasım 2020; 11:58:29 >

• Raydr1c kullanıcısına yanıt

İlginiz için teşekkür ederim. Çok uzun zamandır yapamadığım için bugün servise bıraktım.

• Khalees1 kullanıcısına yanıt

Hocam selamlar,

Bugün elimdeki 2014 Air için denedim, bir yardımım dokunur belki diye adım adım yazıyorum:

1. Recovery Mod'da başlatıp kayıtlı olan bütün diskleri erase ile biçimlendirdim. Dosya formatına dokunmadım.
    2. Tekrar başlatmak istediğimde (doğal olarak) sistem yüklü olmadığı için uyarı ekranına attı, tekrar CMD+R yaparak Internet Recovery modda açtım, kabloyla bağlanıp yarım saat kadar açılmasını bekledim.
    3. İşlem tamamlanınca Recovery ekranında tekrardan Disk Utility'ye girerek en alttaki img disk hariç tekrar sıfırladım ve isim verdim (isim kısmı önemli olabiliyor default iken görmemişti yükleme ekranında).
    4. Recovery ana menüsünden macOS yükle seçeneğiyle ilerledim, Yosemite kurdu otomatik olarak. Yıllardır Mojave'de kullandığıma bin pişmanım, Yosemite'da uçmaya başladı alet :)
    5. App Store'a girerek macOS Big Sur'ü aradım, direkt buldu zaten ve indirmeyi yaptım. İndirme sonrasında adımları bildiğiniz gibi takip edip hiçbir değişiklik yapmayınca sorunsuz Big Sur'e güncelledi.

Yalnız tekrar belirtmek isterim ki, elimdeki 2018 Air'ın Big Sur ile gösterdiği çabukluk bile 2014 Air'ın Yosemite'ta hissettirdiğinden iyi değil. Tabii ki burada 2014 Air'ın tertemiz bir kurulum olmasının büyük etkisi vardır, ancak 2018 Air'da bile Big Sur'deki tecrübeme dayanarak söylüyorum, bence bulunduğunuz güncellemede çok daha hızlıdır cihazınız. Big Sur belki sürüm güncellemeleriyle ilerde düzeltilir fakat şu an keşke 2018 Air'da da sıfırlayınca Yosemite'a dönse diye içimden geçiriyorum açıkçası.

Ayrıca, bu sürümde büyük bir görsel değişim (görecelidir kötülemiyorum, şahsen beğenmedim) hariç fonksiyonel hiçbir fayda göremedim açıkçası. Tam tersi eğer kullanıyorsanız Android emülatör vs. desteği kaldırılmış durumda, Virtual Machine çalışmıyor şu an, bunu da bilmenizde fayda var.

edit: Son mesajı görmemişim yazarken, servise göndermişsiniz zaten. :) Yine de güncellemek isteyen olursa işini görsün madem :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vadu -- 23 Kasım 2020; 16:17:14 >

• vadu V kullanıcısına yanıt

Tüm seçenekleri denedim verdiğiniz maddeleri yorumlamak gerekirse,

1- Evet bende erase yaptım, daha sonra disk formatını bile değiştim.

2- Option+Command+R ,Shift+Option+Command+R, CMD+R gibi tüm seçenekleri denedim.

İnternet seçeneğinde big sur çıkıyor fakat hiç bir şekilde indirmiyor. Yosemite kurduğumda bilgisayar çok acayip yavaş çalıyor. Yosemite app store big sur update olarak gelmiyor. Arattığımda buluyor fakat yine indirilemiyor sorunu geliyor.

2014 Mac Pro i7 16gb ram var makine ne yaptıysam olmadı. Son olarak servise vermek zorunda kaldım.

İlginiz için teşekkürler.

İlginç gerçekten, umarım serviste çözülebilecek somut bir sıkıntıdır, Yosemite'da bile hızlı çalışmaması ilginç geldi. Servisin yanıtını buraya da yazarsanız sevinirim ben de merak ettim durumu, iyi şanslar

Evet bilgisayarda bir gariplik oluştu ama anlamadım. Klavyede yazdığım karakterler bile 2 saniye gecikmeli olarak ekrana düşüyordu. Çözümlendiğinde burada paylaşırım.

Edit 25.11.2020

Servis'den saçma sapan bir cevap geldi. Tüm bu olayların başlangıcı batarya değiştiğimi söylemiştim. Big Sur onlarda yükleyememiş olsa gerek ki kalitesiz batarya aldığımız için sorunun bataya kaynaklı olduğunu. Lira ile yaklaşık 2000 TL'e kadar ücret karşılığında batarya değişimi ve sorun analizi yaparsak sorunun çözüleceği gibi saçma bir mail geldi. Bilgisayarımı yarin geri alacağım.

Mediamarkt'da satılan Green Cell almıştım fakat piyasada farklı bir batarya yoktu zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Khalees1 -- 25 Kasım 2020; 0:40:54 >

Can sıkıcı olmuş gerçekten, orijinal olmayan bataryalar bazen garip sorunlara yol açabiliyor.

Bataryayı kendiniz değiştiyseniz zaten nasıl yapılacağını biliyorsunuzdur, isterseniz geldikten sonra bataryayı tamamen söküp bir iki gün test edin, gerçekten sorun çözülürse kafanızda soru işareti olmadan batarya değişimi yaparsınız hocam. Geçmiş olsun.

Cidden çok pis bir sorun. Hata bulma ekranında batarya çıkıyor. Neyse ki Media Markt a iade ettim. İdare etmek için şimdilik windows kurmayı planlıyorum. Ne yaptıysam çözemedim...

• Raydr1c kullanıcısına yanıt

Video'da denediklerini yaptım fakat olmadı, Tarih aynı fakat saat 1 saat eski saatte. Yaşadığım yerde 1 saat kış saat uygulaması var. sudo ntpdate -u time.apple.com yazdım fakat dosya bulunamadı diyor.

• mekmaster M kullanıcısına yanıt

Kurayım mı hocam şu ana kadar izleminiz nedir?

• ara ara donuyor , sanırım temiz bi bu fix update'i lazım

• 5,5 yıl sonra Catalinanın orta ve son sürümlerine doğru fan açmaya başlayan macbook pro'm bigsur ile durduk yere şişip fan açıyor.Artık gözlemlediğim en stabil sürümden sonra update yapmayacağım.

• 2019 MBP 13 Güncellemeden sonra batarya performansı çok düştü, umarım güncellemeyle düzeltirler.

Edit: Airdrop, bluetooth hepsinde problem var :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2573B355F -- 10 Aralık 2020; 23:13:58 >
  • Yeni bir güncelleme gelmiş arkadaşlar.. bir fark gözlemleyen var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güncelleme pek bir şey değiştirmedi benim için ama açılışta biraz hızlanma var.

Edit: Yanılmışım. Pek bir değişiklik yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whippoorwill -- 22 Aralık 2020; 0:26:42 >
  • Big Sur mudur herneyse, kurduğumdan beri sıkıntılar başladı. Şarj olurken fan açmalar, şimdi de ekran açılmıyor 😒
    Açılış sesi var ama ekran gelmiyor. Çözümünü bilen var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazık Apple a sen M1 gibi işlemci yap ama en iyi olduğun sistem yazılım konusunda çuvalla. Basın formatı temiz kurulum şart diyin olsun bitsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farukakgun

Yazık Apple a sen M1 gibi işlemci yap ama en iyi olduğun sistem yazılım konusunda çuvalla. Basın formatı temiz kurulum şart diyin olsun bitsin.
    M1 modeller tanıtılmadan bir kac gun once 10. Betasi cikmisti o bile bug doluydu. Tanitima yetistirmek icin piyasaya pek stabil olmayan bir final surum sürdüler. Takip ettiğim için güncellemedim bir sure de güncellemek niyetinde değilim. Zaten yeni arayüze de ısınamamıştım hiç.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • pek fark yok, safari daha yavaş sanki.

• Açılış hızı dışında hiçbir sorunum yok şuan 2019 MBP model cihaz kullanıyorum.

• 
Sayfa: önceki 1314151617
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.