Şimdi Ara

Amsterdam, kadın ve eşcinselleri aşağılayan vaazların verildiği camileri kapatacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Amsterdam, kadın ve eşcinselleri aşağılayan vaazların verildiği camileri kapatacak

Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, vaazlarda kadınların aşağılandığı ve eşcinselliğin günah olduğunun savunulduğu camileri kapatacağını söyledi.

Amsterdam'ın ilk kadın belediye başkanı olan Halsema, yerel AT5 kanalına yaptığı açıklamada, kadın ve eşcinsel karşıtı görüşleri nedeniyle son dönemde yoğun tartışmalara neden olan camilere ilişkin rahatsızlığını dile getirdi.

Halsema, imamların, kadınları aşağılayan, eşcinselliğin günah olduğunu savunan vaazlar verdiği camilere karşı harekete geçeceğini, bu tür olumsuz görüşlerde ısrar eden camileri ise kapatacağını vurguladı.

Amsterdam'ın inanç ve inancı yaşama özgürlüğü prensiplerini benimsediğini belirten Halsema, şunları söyledi:

"Ama biz köktendinciliğe hayır diyoruz. Fikirlerinizi başkalarına dayatırsanız, hukukun üstünlüğüne karşı saldırgan bir tutum takımırsanız, o hukuk devleti tarafından korunamazsınız. Amsterdam'da anti-demokratik vaazların verildiği birkaç cami var. Onları yakından izliyoruz. Buna devam ederlerse bizimle ciddi sorun yaşayacaklar."

'Selefilerle masaya oturmam'
    Amsterdam Belediye Başkanı, tartışmaların odağındaki Selefi örgütleri ile işbirliği yapmayacaklarını da açıkladı. Halsema, "Eşit haklara saygı duymayan gruplarla istişare geçmişte kaldı. Kadın ve erkek eşitliğini ciddiye almayan insanlarla masaya oturmam" diye konuştu.

Belediye başkanının, radikal görüşlerin savunulduğu camileri kapatma açıklaması, sağ partiler tarafından olumlu karşılandı.

Muhalefetteki sosyal demokrat çizgideki İşçi Partisi (PvdA) ise Halsema'ya tepkili.

PvdA Amsterdam İl Başkanı Sofyan Mbraki, camileri kapatmanın yasal dayanağı bulunmadığını savunarak, ibadethaneler yerine, vaaz veren imamlara yaptırım uygulanmasını istedi.

Selefi camileri konusundaki kaygılar
    Hollanda medyasının araştırmaları sonucu, Selefilerin kontrolündeki camilerde hafta sonlarında çocuklar için düzenlenen kurslarda "toplumdan, eşitlik ve özgürlük ilkelerinden uzaklaşmaya yönelten" dersler verildiğinin ortaya çıkması, tartışmaları daha da alevlendirdi.

Medyada yer alan haberlere göre, hafta sonu kurslarında çocuklara, "kafirlerin, eşcinsellerin ve zina edenlerin öldürülmesi; Müslüman gençliğin, 'kafir Hollanda'yı' terkederek bir İslam ülkesine yerleşmesi gerektiği" gibi şeyler anlatılıyor.

Hükümet ortağı partiler, bu haberleri "endişe verici" olarak değerlendirdi.

Koalisyon ortakları Liberal Sağ Parti (VVD) ve Hıristiyan Birliği Partisi (CU), yasaların değiştirilerek, hafta sonu okul ve kurslarının denetim altına alınmasını istedi.

kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-49660873

• Direk camileri kapatsınlar o zaman. İslamda eşcinsellik hoş karşılanmaz cezası kimi ekollerde idama dek varır. Kadın ise bambaşka bir konu. Kadınlar aleyhine gözüken onlarca hadis var. Bunlar İslamın içinde olan şeyler.
    Bu arada ben görüşlerimi söylemedim olan şeyleri söylüyorum
    Şimdi toplanır birazdan gerçek islam bu değilciler
  • Direk camileri kapatsınlar o zaman. İslamda eşcinsellik hoş karşılanmaz cezası kimi ekollerde idama dek varır. Kadın ise bambaşka bir konu. Kadınlar aleyhine gözüken onlarca hadis var. Bunlar İslamın içinde olan şeyler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1308D36D8

Direk camileri kapatsınlar o zaman. İslamda eşcinsellik hoş karşılanmaz cezası kimi ekollerde idama dek varır. Kadın ise bambaşka bir konu. Kadınlar aleyhine gözüken onlarca hadis var. Bunlar İslamın içinde olan şeyler.
    bırak müslüman feministler düşünsün HEHEHEHEH
  • quote:

Orijinalden alıntı: Old Mac New Clip

bırak müslüman feministler düşünsün HEHEHEHEH

Alıntıları Göster
    Müslüman feministlerde akıl var mı?
  • çocuğu bulanbilenler artıya çök
  • quote:

Müslüman feministlerde akıl var mı?

Alıntıları Göster
    peki sende var mı?
  • quote:

peki sende var mı?

Alıntıları Göster
    Var merak etme sen
  • quote:

Var merak etme sen

Alıntıları Göster
    edersem nolur
  • quote:

edersem nolur

Alıntıları Göster
    Hayrola noldu değiştin birden?
  • Al sana ifade özgürlüğü.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Alıntıları Göster
    hayır hayır merak etme sen
  • quote:

Alıntıları Göster
    Edersem nolur?
  • quote:

Edersem nolur?

Alıntıları Göster
  • quote:

Alıntıları Göster
  • quote:

Alıntıları Göster
    edersem nolur
  • Ne oluyor la burda

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ya Şu dünyada yemin ederim LGBT,Eşcinsellik,Feministlik,Biseksüellik vb malca şeyler neden var insanlar bunu kendine neden yapar anlamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thebiqboss -- 12 Eylül 2019; 13:13:43 >
  • thebiqboss kullanıcısına yanıt
    olm senin kafan yerinde mi,eşcinsellik seçim olmadığı için mallık da olamaz zaten?Doğada da gözlemlenebilen bir olgu eşcinsel ilişki,demek ki "Allah" böyle yaratmış.O zaman allaha kusurlu diyosun ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: thebiqboss

Ya Şu dünyada yemin ederim LGBT,Eşcinsellik,Feministlik,Biseksüellik vb malca şeyler neden var insanlar bunu kendine neden yapar anlamıyorum.
    bana malcayı tanımla
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lüzumsuz Adam

olm senin kafan yerinde mi,eşcinsellik seçim olmadığı için mallık da olamaz zaten?Doğada da gözlemlenebilen bir olgu eşcinsel ilişki,demek ki "Allah" böyle yaratmış.O zaman allaha kusurlu diyosun ?
    Ne demek Allah böyle yaratmış ? Haşa Allah İnsanı her insan gibi normal yaratır ama insan seçimini kendisi yapar o ilişkiyi mesela ben neden gay değilim ?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.