Şimdi Ara

Ampli alırken eski mi yoksa yeni mi tercih edilmeli?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
1
Favori
2.295
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu aralar orta seviyeye yakın bir çift kule hoparlör ve bir stereo amplifikatör almayı düşünüyorum.
    Bu aşamada işten anlayan iki arkadaşın söylemleri beni düşündürüyor. Arkadaşlara rastgele Ali ve Veli dersek eğer yorumunuz ne olur?

Ali: eski hifi ürünlerdeki ses kalitesini günümüz cihazlarında yakalamak için çok pahalı cihazlar alman lazım.
    Eski cihazlar (özellikle lambalılar veya solidstate'ler) çok elektrik yakmalarına rağmen çok iyi ses verebiliyor.
    Yeniler genellikle dijital olduğu için o eski tadı veremiyebiliyor. Ses kalitesi istiyorsan eskilere yönelmen lazım.
    Üstelik bu tip cihazlar ikinci elde çok uygun fiyatlara alınabiliyor.

Veli: günümüz cihazlarındaki ses geliştirmeleri ve teknolojileri eski cihazlarda yok.
    Dijital ve analog teknoloji arasındaki ses farkını algılamak için çok ama çok zor.
    Üstelik cihazlarında bluetooth, spotify gibi işimizi kolaylaştıran imkanlar var.
    Eski cihazlarda ise yorgun veya arızalı elemanları değiştirmek veya bulmak çok zahmetli ve pahalı iş.
    30-40 yıllık cihazın ne durumda olduğunu ancak konunun uzmanı anlayabilir.

• Elbette yeni amfiler tercih edilmeli.

Konu çok uzun uzadıya konuşulabilir ama birkaç noktaya değinerek özetleyecek olursak:

Yarıiletken teknolojisi çok ilerledi. Yeni yarıiletkenler eskiden düşünülemeyecek kadar iyi sinyal/gürültü oranı ve düşük distorsiyon sağlayabiliyor.
    Malzeme kalitesine, özellikle kondansantörlerin ses üzerindeki etkisine eskiden yeterince önem verilmiyordu. Bu nedenle eski amfilerin için içinde, sinyal yolu üzerinde bol miktarda elektrolitik kondansatörler görürdünüz. Artık bu konulara önem veriliyor ve sinyal yolu üzerinde elektrolitik kondansatör kullanılmıyor.
    • Yapılan araştırmalar neticesi bazı konularda taşlar yerine oturdu. Örneğin tantalum kondansatörler ilk yaygınlaşmaya başladığında göklere çıkarılmış, bazı amfi üreticileri devrelerinde sadece tantalum kondansatör kullandıklarını ilan etmişlerdi(!) Oysa daha sonra yapılan araştırmalar neticesi tantalum kondansatörlerin çok kötü distorsiyon karakteristiklerine sahip olduğu anlaşıldı ve ses frekans amfilerinden aforoz edildiler! :)
    • Eski amfiler giriş sinyali seçici (input selector) basit bir mekanik anahtardan oluşurdu. Bunların kontakları yıllar için aşınır, okside olur ve sese distorsiyon eklerdi. Modern amfilerde ise altın kaplama kontaklı, hava geçirmez (hermetik) mini röleler kullanılıyor. Bu nedenle yıllarca bu konuda bozulma yaşanmıyor.

Bu konular çok uzatılabilir.

Bir konuya takıldım. Eski amfiler, transistörlü olanlar daha fazla elektrik tüketmezdi.
    Eski, vintage amfilerin bir avantajı var, fiyatları...

Alacağınız stereo amfinin dijital özellikleri olup olmaması başka bir konu. O sizin seçiminize kalmış.
    Yazınız belki de, eski-yeni değil, bu konuda olmalı idi.
  • Elbette yeni amfiler tercih edilmeli.

Konu çok uzun uzadıya konuşulabilir ama birkaç noktaya değinerek özetleyecek olursak:

Yarıiletken teknolojisi çok ilerledi. Yeni yarıiletkenler eskiden düşünülemeyecek kadar iyi sinyal/gürültü oranı ve düşük distorsiyon sağlayabiliyor.
    Malzeme kalitesine, özellikle kondansantörlerin ses üzerindeki etkisine eskiden yeterince önem verilmiyordu. Bu nedenle eski amfilerin için içinde, sinyal yolu üzerinde bol miktarda elektrolitik kondansatörler görürdünüz. Artık bu konulara önem veriliyor ve sinyal yolu üzerinde elektrolitik kondansatör kullanılmıyor.
    • Yapılan araştırmalar neticesi bazı konularda taşlar yerine oturdu. Örneğin tantalum kondansatörler ilk yaygınlaşmaya başladığında göklere çıkarılmış, bazı amfi üreticileri devrelerinde sadece tantalum kondansatör kullandıklarını ilan etmişlerdi(!) Oysa daha sonra yapılan araştırmalar neticesi tantalum kondansatörlerin çok kötü distorsiyon karakteristiklerine sahip olduğu anlaşıldı ve ses frekans amfilerinden aforoz edildiler! :)
    • Eski amfiler giriş sinyali seçici (input selector) basit bir mekanik anahtardan oluşurdu. Bunların kontakları yıllar için aşınır, okside olur ve sese distorsiyon eklerdi. Modern amfilerde ise altın kaplama kontaklı, hava geçirmez (hermetik) mini röleler kullanılıyor. Bu nedenle yıllarca bu konuda bozulma yaşanmıyor.

Bu konular çok uzatılabilir.

Bir konuya takıldım. Eski amfiler, transistörlü olanlar daha fazla elektrik tüketmezdi.
    Eski, vintage amfilerin bir avantajı var, fiyatları...

Alacağınız stereo amfinin dijital özellikleri olup olmaması başka bir konu. O sizin seçiminize kalmış.
    Yazınız belki de, eski-yeni değil, bu konuda olmalı idi.

• Oldukça işime yarar bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

Takıldığınız konu sanırım Class A amplilerin enerji verimliliği (yanlışsam düzeltin)
    rakamları tamamen kafadan sallayarak yazıyorum:
    100w elektrik harcayan bir lambalı ampli 20w verimlilik sağlarken
    bu oran solidstate bir amplide 40w,
    günümüz class D amplilerde ise 80w civarında olsun.
    Elektrik sarfiyatından kastım buydu (en azından bana anlatılan böyle)
  • erdson kullanıcısına yanıt
    Lambalı amfiler, class-A transistörlü amfiler eskiden de çok enerji tüketiyordu, şimdi de...
    Bu açıdan eski veya yeni olması pek bir şeyi değiştirmiyor.

Class-A amfiler rölantide bile maksimum yük altında çalışır. O kadar ki daha yüksek çıkış yaptıklarında, üzerindeki yükün bir kısmını hoparlöre aktardığından, rahatlar bile! :)
    Verimi en düşük sınıftır. Verimi yaklaşık %25 civarındadır. Enerjinin büyük bir kısmını ısıya çevirir. (İster lambalı, ister transistörlü olsun.)

Class-AB amfiler küçük bir güce kadar class-A, ondan sonra class-B olarak çalışır. Verimi %50-%70 arasında değişir. Ne kadar çalışması class-A'ya yaklaşırsa o kadar verimi düşer, daha fazla ısınır.

Son zamanlarda yaygınlaşan Class-D'nin verimi en az %90 diyebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Lambalı amfiler, class-A transistörlü amfiler eskiden de çok enerji tüketiyordu, şimdi de...
    Bu açıdan eski veya yeni olması pek bir şeyi değiştirmiyor.

Class-A amfiler rölantide bile maksimum yük altında çalışır. O kadar ki daha yüksek çıkış yaptıklarında, üzerindeki yükün bir kısmını hoparlöre aktardığından, rahatlar bile! :)
    Verimi en düşük sınıftır. Verimi yaklaşık %25 civarındadır. Enerjinin büyük bir kısmını ısıya çevirir. (İster lambalı, ister transistörlü olsun.)

Class-AB amfiler küçük bir güce kadar class-A, ondan sonra class-B olarak çalışır. Verimi %50-%70 arasında değişir. Ne kadar çalışması class-A'ya yaklaşırsa o kadar verimi düşer, daha fazla ısınır.

Son zamanlarda yaygınlaşan Class-D'nin verimi en az %90 diyebiliriz.
    Tekrar teşekkürler.
    Aslında duyduğum ve tavsiye ettikleri kadarıyla bir kaç ampli belirlemiştim.
    Alma aşamasına gelirsem yine sizden fikir almak isterim.
    (Marantz PM6006, Onkyo A9110, Yamaha A-S301, Denon PMA 600NE gibi)

• erdson kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olmak isterim.
    Özelden de yazabilirsiniz.
    Ama korkarım yardımcı olamayabilirim de...

Zira ben stereo müziğin monitör hoparlör ve Class-A amfi ile dinlenmesi gerektiği düşüncesindeyim.
    Benim için amfiler Class-A ve "diğerleri" diye ikiye ayrılır.

Class-AB'nin hayranı değilim.
    Hani lafı kovboy'lardan ödünç alırsak,
    "En iyi Class-AB, ölü bir Class-AB'dir" diye düşünüyorum.
    Muhtemelen Class-D yakında Class-AB'yi silecek.
  • Boş muhabbet yapmadan direkt olarak konuya dalayım.Technics su v900 kullanıcısıyım.üstelik Zingali overture 4b sürüyorum bu amfiyle.güncel muadil bir amfi almak için 15000 lira bayılmam lazım minimum.bu amfi şu an tr koşullarında fiyatı 4-5 bin bandında denk getirilirse bulunabilinir.

Aynı şeyler marantz,denon,sony,pioneer,kenwood markalarının üst segment,dönemin hi-end seviyesi cihazları içinde geçerli.

Luxman Sansui ve accuphase için ise ayrı bir başlık açmak lazım bu konuda.ne demek istediğimi anlamak için biraz fiyat araştırması yapılabilinir.

Ben vintage aletleri severim.en azından "işi bilen !" adamlar Tr koşullarından makul paralara güzel sistemler kurabiliyor.Türkiye'de distrübütörlerde vicdan falan yok.bu koşullarda burada hiFi zengin hobisi olarak kalıyor maalesef.

Benim oyum vintage cihazlardan yana.daha makul fiyatlara üst segment cihazlara erişmek mümkün olduğu için.teknik olarak kağıt üzerinde geride olabilirler fakat nitelik olarak güncel cihazlardan çok daha kaliteli olduğunu düşünüyorum ayrıca.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Master-Fİ -- 17 Nisan 2020; 23:58:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Master-Fİ kullanıcısına yanıt
    Hoparlörünüz beni lambalı ile sür diye yalvarıyordur.Öyle bir hoparlörüm olsa başka alternatif aramazdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: HI-DEF-MAN

Hoparlörünüz beni lambalı ile sür diye yalvarıyordur.Öyle bir hoparlörüm olsa başka alternatif aramazdım.
    İşi bilen birine denk gelmek güzel oldu 👍
    Sistemimin temel bileşeni kuleler ve kablolarım geri kalan herşey değişecek.bütçe sorunsalı yüzünden zamana yaymak durumunda kaldım maalesef.lambalı için vintage amfi kesinlikle almayı düşünmüyorum.sıfır fiyatlarıda 2.el araba parası.2. El denk getirmem lazım.ayrıca kuleler bu bileşenlerle bile aklımı çıkarıyor zaten😁 acele etmeden olabildiğince uygun ve doğru seçimler yapmak istiyorum.

Önerinizde kesinlikle haklısınız.eğer tube amfiler konusunda deneyimlediğiniz ürünler varsa tavsiye alabilirim.

İsabetli yorumunuz içinde teşekkür ederim.

Dip not : Su v900 technics in ürettiği en iyi amfilerden biridir.
    Ampli alırken eski mi yoksa yeni mi tercih edilmeli? resim size biraz fikir verir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Master-Fİ -- 18 Nisan 2020; 9:31:19 >

Mevcut amfinizi biliyorum. Daha önceleri Zingali Overture 2 ve 4 de deneyimlemiştim.İlk duyduğumda Pathos Twin Tower bir amfi ile oldukça etkilenmiştim ancak o dönemlerde müzik zevkim böylesine açık çalan devasa sahneler oluşturan ve adeta klasik müzik için üretildiğini haykıran bir hoparlöre yatırım yapmamı engellemişti ve JBL ti5000 kullanıyordum.
    Yaklaşık on sene sonra Overture 2 yi ikinci el tekrar buldum ve bu sefer full lambalı bayağı modifiye edilmiş hatırladığım kadarıyla Antique Sound Labs AQ 1003 ile tekrar dinledim sonuç mükemmeldi.Ama o dönem de de Monitor Audio GS60 vardı kısmet olmadı. Sizin hangi müzik türünü tercih ettiğinizi bilmiyorum ama bulunduğunuz mekan 40m2 üzeri değilse o hoparlörler için güzel ikinci el bir lambalı bulabilirsiniz.Tabiki ikinci el japon transistörlüleri de bulursunuz ama o sahneyi o boyut hissini yağ gibi akan orya sesleri zor yakalarsınız ayrıca bu tip eski cihazların oynanmamışını parça değişmemiş orjinal olanını bulmanız imkansıza yakın.Sansui diye alırsınız ama onun sansuiliği tartışılır.
    Benim naçizane önerebileceğim markalar.
    Jadis
    Mastersound
    Leben
    Ekco
    Pathos
    Audio Aero
    Ayon
    Prima Luna
    Vb.
    Bunlardan güzel bir entegre işinizi görebilir.

• quote:

Mevcut amfinizi biliyorum. Daha önceleri Zingali Overture 2 ve 4 de deneyimlemiştim.İlk duyduğumda Pathos Twin Tower bir amfi ile oldukça etkilenmiştim ancak o dönemlerde müzik zevkim böylesine açık çalan devasa sahneler oluşturan ve adeta klasik müzik için üretildiğini haykıran bir hoparlöre yatırım yapmamı engellemişti ve JBL ti5000 kullanıyordum.
    Yaklaşık on sene sonra Overture 2 yi ikinci el tekrar buldum ve bu sefer full lambalı bayağı modifiye edilmiş hatırladığım kadarıyla Antique Sound Labs AQ 1003 ile tekrar dinledim sonuç mükemmeldi.Ama o dönem de de Monitor Audio GS60 vardı kısmet olmadı. Sizin hangi müzik türünü tercih ettiğinizi bilmiyorum ama bulunduğunuz mekan 40m2 üzeri değilse o hoparlörler için güzel ikinci el bir lambalı bulabilirsiniz.Tabiki ikinci el japon transistörlüleri de bulursunuz ama o sahneyi o boyut hissini yağ gibi akan orya sesleri zor yakalarsınız ayrıca bu tip eski cihazların oynanmamışını parça değişmemiş orjinal olanını bulmanız imkansıza yakın.Sansui diye alırsınız ama onun sansuiliği tartışılır.
    Benim naçizane önerebileceğim markalar.
    Jadis
    Mastersound
    Leben
    Ekco
    Pathos
    Audio Aero
    Ayon
    Prima Luna
    Vb.
    Bunlardan güzel bir entegre işinizi görebilir.
    Öncelikle değerli yorumunuz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Kuleleri şuanki ekonomik durumumdan dolayı potansiyelini tam olarak alamayacağımı bilerek aldım.sistemi üzerine yavaş yavaş inşa ederim diye düşündüm.mevcut diğer bileşenler biraz zorunluluk oldu yani.elimdeki kısıtlı imkanı olabildiğince mantıklı kullanmaya çalıştım.

Her telden çalarım moduma göre.belli bir müzik zevkim yok.dinleme odam kulelere biraz küçük geliyor açıkcası.mevcut odam 25m2 civarı.odada 1 değil 2 ayrı sub varmış gibi devasa hacimde basslar mevcut.alt frekansları bu denli eforsuz,derin ve güçlü verebilen bir hop. deneyimim olmamıştı.gerçekten bende bu kulelerle nasıl başedeceğimi çok bilemiyorum.deneyimlediğim hiçbir hoparlöre benzemiyor farklı bir his.çok keyifli.inanılmaz bir sahne ve orta frekans tepkisi var.ama potansiyelini alamadığımın elbette farkındayım.

Bu listelediğiniz amfilerin hepsini not alıyorum ve ufaktan kovalamaya başlayacağım.yalnız ben tercihen yine entegre düşünüyorum kullanım kolaylığı açısından.buda güncel bir modeli zorunlu kılıyor sanırım.

Bu hoparlörler göreceli olarak yüksek desibel hoparlörleri fazla güç istemeden akacaktır. Ancak genel geçer tabirle all rounder değiller.Kaliteli kaynak seçer güzel kayıtları muhteşem çalarken kötü kayıtları da çekilmez kılabilirler.Eğer her telden dinliyorsanız belki de hoparlör seçiminizi sorgulamanız gerekebilir . Biraz meşakkatli bir hoparlör ama yeni nesil SS Class AB bir amfi alırsanız hiç memnun olmama ihtimaliniz var. Danışabileceğiniz güvenebileceğiniz ikinci el satan esnaftan kaydıyla 2. El bir lambalı bulun derim arayışızı watt üzerine değil kalite üzerine yapın keza hoparlörünüz az wattla çok işler başarabilir

• HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Bence amfileri "lambalı" diyerek sadeleştirmemek lazım...

Nasıl ki transistörlülerde Class-A, Class-AB var... Bu seçim lambalılar için de geçerli.

Aynı şekilde single-ended var, push-pull var. Bu da lambalılar için de geçerli.

Her birinin de sesi farklı.

Eğer lambalı tercih edilecekse bu ayrıntıları da dikkate almakta yarar var.
  • Bende üstatlara teşekkür ediyorum, gerçekten sayenizde bilgi sahibi oluyoruz.Yeni konu açmadan bende buradan sorsam. MONİTÖR AUDİO MR2 nasıl bir anfi ile uyumlu olur sizce?
  • quote:

Bu hoparlörler göreceli olarak yüksek desibel hoparlörleri fazla güç istemeden akacaktır. Ancak genel geçer tabirle all rounder değiller.Kaliteli kaynak seçer güzel kayıtları muhteşem çalarken kötü kayıtları da çekilmez kılabilirler.Eğer her telden dinliyorsanız belki de hoparlör seçiminizi sorgulamanız gerekebilir . Biraz meşakkatli bir hoparlör ama yeni nesil SS Class AB bir amfi alırsanız hiç memnun olmama ihtimaliniz var. Danışabileceğiniz güvenebileceğiniz ikinci el satan esnaftan kaydıyla 2. El bir lambalı bulun derim arayışızı watt üzerine değil kalite üzerine yapın keza hoparlörünüz az wattla çok işler başarabilir
    Aradığım cevap buydu "az watt la çok iş başarabilir".

Allrounder özelliği aramadım alırken.fakat ne zaman bir dinletiye başlasam kendimi akustik kayıtlar dinlerken buluyorum.müzik zevkimizin evrim geçiren bir yapısı olduğunu düşünüyorum.gelişen kulakla beraber gerçek estrüman tınılarını duymak istiyoruz sanırım yaş ilerledikçe (38 yaşım).bu açıdan bakınca geleceğe yatırım oldu benim için.

Dediğim gibi kısa vadede bu şekilde idare etmek durumundayım.hoparlör kesinlikle elimden çıkartmayı istemeyeceğim temel demirbaş bileşenim.geri kalan herşeyi elimden geldiği kadar hem kendi zevkime hemde hoparlörün sınırlarını zorlayacabileceğim bir sınıra kadar zorlayacağım bütçem elverdikçe.bu lambalı olur,denk gelir üst seviye bir class a solidstate olur bilemiyorum.

Bu işlerin keyfinin birazda bu noktada olduğuna inanıyorum.tüm sistem 1 günde kurulup bitse boşluğa düşerdim.beklemek kovalamak almak kullanmak,işte bu benim tarzım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Bence amfileri "lambalı" diyerek sadeleştirmemek lazım...

Nasıl ki transistörlülerde Class-A, Class-AB var... Bu seçim lambalılar için de geçerli.

Aynı şekilde single-ended var, push-pull var. Bu da lambalılar için de geçerli.

Her birinin de sesi farklı.

Eğer lambalı tercih edilecekse bu ayrıntıları da dikkate almakta yarar var.
    Sevgili Kursun,sizinde değerli yorumlarınızı okudum.anladığım kadarı ile sizde teknik konularda bir hayli donanımlısınız.konu sahibinin affına sığınarak sizde yorumlayın lütfen.overture 4b için (specs leri nette mevcut) teknik olarak nasıl bir amfi önerirsiniz,lambalı olmak koşuluyla?

• quote:

Orijinalden alıntı: iboarmutlu

Bende üstatlara teşekkür ediyorum, gerçekten sayenizde bilgi sahibi oluyoruz.Yeni konu açmadan bende buradan sorsam. MONİTÖR AUDİO MR2 nasıl bir anfi ile uyumlu olur sizce?
    Beyefendi monitor audio bronze serisinden 6 dinlemiştim.accuphase e206 ile sürüyorlardı yanlış hatırlamıyorsam.agresif bir sunumu vardı ve pek beğendiğimi söyleyemem.monitor audio nun genel karakteri bumudur bilemiyorum.sizin hoparlörünüz bookshelf giriş bir model diye görünüyor.sizin yerinizde olsam hoparlörlerimi kablolarımı yanıma alır müsait günümde uygun bir dükkanda farklı kombinasyonlar yaparak hakim olduğum kayıtlarımı dinleyerek bütçem doğrultusunda seçim yapardım.bu koşullarda size ne önerilse havada kalacak çünkü.

Merhaba cevap için teşekkürler.Zingali hopları nette dinlemiş ve çok beğenmiştim.Bence çok özel ve hayranlık uyandırıcı kolonlar.İyi günlerde keyifle dinlemenizi diliyorum.Mr2 leri internetten dinlemeden aldım.Gerçekten ilk başlarda çok hüsrana uğramıştım.Basları çok kötüydü, uğultulu ve sert basları vardı.Midleri zayıf ve üst midleri ve tizleri keskin ve kulak tırmalıyordu resmen.Dengeli çalmıyordu, sesi açınca baslar baya baskın ve distorsiyon sorunları oluyordu.Enstrüman seslerini, mesela piyano ve saksafon sesi okadar kötü çıkıyorduki, doğalılkla alakası yoktu.Hopların içine baktığımda sadece yan taraflarda yarıya kadar sünger vardı ve arka taraf bomboştu.İç kısmını sadece alt ve üste sünger, yan ve arka tarafa cam yünü koyarak değiştirdim.Tabi bu sonuca 5-6 denemeden sonra ulaştım.Baslar uğultusuz vede benim çok hoşuma giden şekilde değişim gösterdi.Midler daha ön plana çıktı ve kulak tırmalaması azaldı.Şu anda 3 seneyi biraz geçti ve sürücüler yeni kıvamına geldi, pişmeleri gerçekten çok uzun bir süreçmiş.Ve şu anda gerçekten bana keyif vermeye başladılar diyebilirim.Tizlerde çok değişti.
    Artık enstrüman sesleri de okadar doğal geliyorki bende şaşıyorum.Şimdi iyi bir amfiyle nasıl çalacaklar diye insan merak ediyor işte.Ama tabiki sizin dediğiniz gibi en mantıklısı hop ve ampliyi birlikte denemek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iboarmutlu -- 19 Nisan 2020; 0:42:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: iboarmutlu

Merhaba cevap için teşekkürler.Zingali hopları nette dinlemiş ve çok beğenmiştim.Bence çok özel ve hayranlık uyandırıcı kolonlar.İyi günlerde keyifle dinlemenizi diliyorum.Mr2 leri internetten dinlemeden aldım.Gerçekten ilk başlarda çok hüsrana uğramıştım.Basları çok kötüydü, uğultulu ve sert basları vardı.Midleri zayıf ve üst midleri ve tizleri keskin ve kulak tırmalıyordu resmen.Dengeli çalmıyordu, sesi açınca baslar baya baskın ve distorsiyon sorunları oluyordu.Enstrüman seslerini, mesela piyano ve saksafon sesi okadar kötü çıkıyorduki, doğalılkla alakası yoktu.Hopların içine baktığımda sadece yan taraflarda yarıya kadar sünger vardı ve arka taraf bomboştu.İç kısmını sadece alt ve üste sünger, yan ve arka tarafa cam yünü koyarak değiştirdim.Tabi bu sonuca 5-6 denemeden sonra ulaştım.Baslar uğultusuz vede benim çok hoşuma giden şekilde değişim gösterdi.Midler daha ön plana çıktı ve kulak tırmalaması azaldı.Şu anda 3 seneyi biraz geçti ve sürücüler yeni kıvamına geldi, pişmeleri gerçekten çok uzun bir süreçmiş.Ve şu anda gerçekten bana keyif vermeye başladılar diyebilirim.Tizlerde çok değişti.
    Artık enstrüman sesleri de okadar doğal geliyorki bende şaşıyorum.Şimdi iyi bir amfiyle nasıl çalacaklar diye insan merak ediyor işte.Ama tabiki sizin dediğiniz gibi en mantıklısı hop ve ampliyi birlikte denemek.
    İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.benim size naçizane tavsiyem mevcut bütçenizi önce hoparlör yükseltmesi için kullanmanız yönünde.dinleme odanız için bookshelf uygunsa Focal Aria 906 modelini araştırmanızı öneririm.anlattıklarınızdan size çok uygun olacağını düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Master-Fİ

Sevgili Kursun,sizinde değerli yorumlarınızı okudum.anladığım kadarı ile sizde teknik konularda bir hayli donanımlısınız.konu sahibinin affına sığınarak sizde yorumlayın lütfen.overture 4b için (specs leri nette mevcut) teknik olarak nasıl bir amfi önerirsiniz,lambalı olmak koşuluyla?

Alıntıları Göster
    Bu kadar üstadın olduğu bir forumda söz bana düşmez.
    Ayrıca sübjektif konularda yorumda bulunmamayı tercih ediyorum.

Çocukluğum lambalı amfiler ile geçti.
    Ama lambalı amfi hayranı değilim. Zevk meselesi...

Konuyu biraz da hoparlör konusuna benzetiyorum...
    Kimileri monitör hoparlör sevmez. Daha "renkli ve müzikal" çalan hoparlör sever.

Eğer çift sayılı armoniklerin sesi "zenginleştirdiğini", "sıcak" bir ses, müzikal bir ifade verdiğini düşünüyorsanız single-ended ve/veya lambalı bir amfiye yönelebilirsiniz. Dediğim gibi zevk meselesi...
    Bu seçimi yapanlara saygım sonsuz...

Ben saf su gibi berrak, doğal sesin ancak solid-state Class-A ile elde edilebileceğini düşünüyorum.

İtiraf edeyim kullandığınız hoparlörlerin markasını bugüne kadar duymamıştım.
    Üreticinin 94 db hassasiyet ve 6 ohm empedans belirtmiş olduğunu görüyorum.
    Günümüzde ortalama bir hoparlörün yaklaşık 87 db hassasiyetinde olduğunu düşünürsek, kullandığınız hoparlörlerin ortalama hoparlörden 7 db daha hassas olduğunu görüyoruz.
    Bunun anlamı başkalarının 87 db hassasiyetinde bir hoparlör ile 100W ile çıkarabileceği sesi sizin kendi hoparlörlerinizle 20W ile çıkarmanızın mümkün olduğu görünüyor kağıt üzerinde...
    Bu durum da otomatik olarak lambalı ve/veya Class-A bir amfi ile mutlu olabileceğinizi düşündürüyor.

Halen kullandığınız amfi ile memnunsanız belki de bir sinerji söz konusu ve değişime ihtiyaç olmayabilir.

Ama elde ettiğim ses biraz sert,
    daha doğal, kulağı yormayan bir ses istiyorum derseniz solid-state Class-A bir amfi düşünebilirsiniz.

İlk aklıma gelen Pass (XA25 gibi)... Bir başka seçenek Sugden A21SE olabilir (Türkiye’de temsilcisi olması nedeni ile)... Bunların sıfırları ucuz değil, ikinci el bulma şansınız ise sokakta bir beyaz fil ile karşılaşmanız kadar az... Bir aralar, bir-iki sene önce, piyasada çok çok uygun fiyata ikinci el Cayin 265Ai vardı, yine denk gelebilir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.