Şimdi Ara

AMOLED ekran yandı mı? '4 yaşındaki S7 Edge'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
2.511
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İlk çıktığı zamanlarda ben de S7 Edge almıştım. 3-4 ay yağ gibiydi. Lakin 5 yanda 6. ayda olsa gerek ekranın boydan ölü piksel oluştu. Servise verdim, ekranı değişti. O ekran da kendimi, snap’taki efekt gibi kendimi yamuk yumuk görüyordum. O nasıl oluyor awk dediğinizi duyar gibiyim. :) durun daha neler oldu neler. 2. Kez verdim yeni ekran oturmamıştı, titreşiminde sıkıntı vardı. 3. kez de yine yapamadılar. 4. seferde “kullanıcı hatası” diye bana kitlemeye çalıştılar. Üşenmedim gittim Sirkeci’ye Tüketici Hakem Heyeti’ne Mahkemeye verdim. Başıma bir şeyler gelecekmiş hissi vardı içimde. Teknik servis kağıtlarımı çöpe değil, mahkemede delil olarak kullandım. 2 hafta içinde mahkeme lehime karar verdi. Paramı kuruşuna kadar geri aldım. Gittim o parayla iPhone 7 aldım. O günden sonra Android’e tövbe ettim. Size buradan tavsiyem; hakkınızı arayın.
    Vallahi ilk iPhone deneyimim eşimdeki iPhone XR oldu, 1 yıl geçmedi alalı (Nisan 2019) bir kere ekran kenarlarının sararmasından garantiye gitti, Zorlu'ya gönderdim arkadaş vasıtası ile, oradan Gebze'ye gönderip ekranı değişip gönderdiler... Şimdi de ön derinlik kamerası bozuldu, Face ID çalışmıyor, ön portre çalışmıyor, Zorlu kargo kabul etmediği için oraya gönderemiyoruz, sağ üstte ekran değişiminden de önceye dayanan çok hafif bir darbe olduğundan burada Doğu Anadolu'daki yetkili servislere de güvenmiyorum, bu yüzden garanti dışı bıraktıkları çok cihaz olmuş, Zorlu için yine arkadaştan rica edicez anlaşılan...

Hem servisinin bu şekilde çifte standarda sahip olması, hem yaşadığım sorunlar hem de kullanımının kısıtlı olması ve bana istediğimi vermemesi gibi sebeplerle asla iPhone kullanmayacağımı anlamış oldum, ben Android telefonuma her şeyi yükleyerek istediğim yazılımsal özelliği ekleyebiliyorum ama mesela donanımı bunun için oldukça müsait olmasına rağmen iPhone XR'da gece çekim modu yok, "Bunu istiyorsan üst modeli almak zorundasın" diyor. Android'de ise istediğim telefona GCam ile gece çekimi ekliyorum ve sonuçlar süper ;)

Benim 2800 TL'ya aldığım Mi 9T Pro telefonum şu anki en ucuz hali 5500 TL olan iPhone XR'den iyi fotoğraf çekiyorsa bu işte bir problem var demektir...
    AMOLED/OLED ekranlari Organik malzeme icerdiginden ( ki acilimindan da anlasilacagi uzere ) ekran yanigi olmasin diye otomatik veya parlakligi hicbir zaman maksimumda tutulmamasi veya uzunca bir sure ayni gorsellerde kalmayarak kacinilsa da bu seferde ekranin tum altpikselleri neredeyse esit denilecek oranda omurleri kullanima bagli olarak kisilacaktir. Bu da ekranin genel renk kalitesi gerileyecektir ki kacinilmaz olacaktir.

Inorganik yani organik olmayan ekranlar daha ideldir. Su aralar Mini LED ler idealdir. Yakin zamanda mobilde de gorulmesi beklenen Micro LED ise tam hedeflenen olacaktir. Micro LED ile OLED/AMOLED gibi arka aydinlatma yok ve piksel piksel calisma veya calismama mantigi vardir . Kullanilan materyal organik olmamasi ile pratikte 10 yil surekli acik kullansaniz da parlakligi maksimumda olsa bile hatta sabit bir gorselde bile olsa hicbir kalite kaybi yasanmiyor...

AMOLED/OLED Samsung dahil bircok firma pazarlamalariin yaparken su kadar parlakliga sahiptir diye reklamani yaparken iyi ama! Ama o parlakliklarda kullanmak ekranin omrune zararli .

10 yildan fazladir AMOLED/OLED kullanan biri olarak hic alisamadim :/ .

Baska dezavantaji ise icerik ne kadar renkli veya beyaza yakin ise tukettigi Watt arka aydinlatmali IPS LCD lerden bariz daha yuksektir... Samsung Pentile matrix elmas dizilimi ile yillardir ayni seviyede kalmistir sadece so yillarda basit ince ayarlarla birseyler cabalasa da pratikse teknolojisi ayni....

Gozu acik tonlu olanlarda da AMOLED/OLED bas agrisi daha fazla yapmakadir. Malum Pulse-Width Modulation ( PWM ) OLED/AMOLED lerde en belirgin bilindik dezavantajlardandir :/ .
    Ben bu cihazı aldığımın 2. günü anakartı yandı,servise verdiğimde anladım ki anakartla birlikte bataryada cortlamış zaten kullanılabilir pek birşeyide kalmıyor normalde değişim yapılması lazım ama yapılmadı onun yerine onarıma gitti cihaz,yapılabilecekse iyi dedik verdik,2 hafta birde bunu bekle,ulan 3000tl verdiğim cihazı kullanamıyorum2 hafta sonra aradılar cihazınız onarıldı diye,gittik aldık batarya ile anakart değişimi yapılmış fakat cihazı açtığımda beni batman kaşıladı,anladığım kadarıyla injustice edition'ın anakartını takmışlar,imei de değişmiş çünkü aradan 1 seneye yakın zaman geçti sonra bir sorun daha karşıma çıktı bu seferde arka kapak yanlardan yarılmaya başladı ilk başlarda fark edememiştim ama gün geçtikçe daha da açılmaya başladı yapışkanları falan çıktı zaten,en son cihaz durup duruken kabak gibi yarıldı sağdan,soldan,alttan atıyor arka taraf.Yine servis yolunu tutukuk herhalde cihazı kapatırken ucuz yapıştırıcı kullandılar diye düşündüm meğer batarya şişmiş,tekrar onarıma gitti lanet telefon hala değişim yapmıyolar,ne biçim bir servis ağları varsa,bozuk işte değişitirin,yine beklemeli süreçler falan filan,servisten geldiği gibi sattım kurtuldum lanet olasıca telefondan.Ama ekran harbi iyimiş,ekran dışında herşey yandı çünkü
    Kapkaranlık ekranı nasıl pazarlayacaklar?
    Tüketici mağazada ışıl ışıl ekranı görünce mest oluyor alıyor.
    Eve gelince aman ekran yanmasın diye sürekli dark mode da kullanmalar, parlaklıı dibe almalar başlıyor. Eee haklı, diğer türlü ekran yanıyor.

Valla başlarım böyle işe.
    IPS ekranlı alırım keyfime bakarım. Piksal yanığını da Zamzungcular düşünsün.
    Yıllardır samsung kullanıyorum, bir problemini görmedim. Ben 2500 altı kafama yatanı alıp geçiyorum daha fazlasını vermem. Masaüstü pc toplayıp full ayarda oyun oynayan gamer kafasıyla telefon alıyorsunuz arkadaşlar. Telefonda max yaptığınız şey bir kaç oyun oynamak, whatsapp, instagram vs kullanmak. IOS/Android developer olmayıp burda saçma sapan yok 6 ayda orası burası soldu, takılmaya başladı, donuyor, androide tövbe, ios'a tövbe diyenlerin yorumlarını sallamayın. Takıntılı insanların yaptığı yorumlar bunlar. 6 ayda telefonu nasıl bozabiliyorsunuz benim aklım almıyor. Ben akıllı telefonlar çıktı çıkalı 3 telefon değiştirdim o da yaklaşık 10 yıla falan tekabül ediyor yanılmıyorsam. Galaxy Ace, S5 ve şuanda 3.5 yıldır kullandığım S7. S5'i de koşu bandında koşarken cebimden düşürdüm kılıfı falan yoktu ekranın üstüne düştü de öyle kırıldı yoksa 2 yıllık mı neydi daha çok rahat gidecekti.
    Edit: Yorumlara baktım da kısa sürede nasıl fark ediyorsunuz arkadaş mili saniyelik yavaşlamaları? Benim eski telefonumda bile uygulamalara basıyorsun en ağır olanı 3 saniyede açılıyor. Daha ne kadar hız istiyorsun ki? 0.5 saniyede açılsa ne olacak? Uygulamalarda ne kadar acil bir işin olabilir yani bunun için +5k para vermek de güzel kafa.
  • Siyah mod amoled ekranlarda bayağı işe yarıyor. Babamın kullandığı a3 e harici siyah mod kurdum. Duvar kağıdını siyah ayarladım. 4 senedir full parlaklıkta kullanmasına rağmen herhangi bir yanma söz konusu değil

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bence senın elindede olsaydı o ekran yanığı olabilirdi.

Bende normal bir kullanıcı olarak 20 ay s7 kullanımında ufaktan iz geldi ve telefonu direk satmıştım.

bence kabul edilebilir bir durum değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkhair

Siyah mod amoled ekranlarda bayağı işe yarıyor. Babamın kullandığı a3 e harici siyah mod kurdum. Duvar kağıdını siyah ayarladım. 4 senedir full parlaklıkta kullanmasına rağmen herhangi bir yanma söz konusu değil
    full parlaklıkta kullanmak pek iyi değil gözlerine zarar verebilir
  • asdasdqwertyveyaalxyvance A kullanıcısına yanıt
    Babam 70'ine merdiven dayadı. Orta parlaklıkta çok zor görüyor maalesef. Kendisine de söyledim fakat "ben ancak bu şekilde görebiliyorum" dedi.

• İlk çıktığı zamanlarda ben de S7 Edge almıştım. 3-4 ay yağ gibiydi. Lakin 5 yanda 6. ayda olsa gerek ekranın boydan ölü piksel oluştu. Servise verdim, ekranı değişti. O ekran da kendimi, snap’taki efekt gibi kendimi yamuk yumuk görüyordum. O nasıl oluyor awk dediğinizi duyar gibiyim. :) durun daha neler oldu neler. 2. Kez verdim yeni ekran oturmamıştı, titreşiminde sıkıntı vardı. 3. kez de yine yapamadılar. 4. seferde “kullanıcı hatası” diye bana kitlemeye çalıştılar. Üşenmedim gittim Sirkeci’ye Tüketici Hakem Heyeti’ne Mahkemeye verdim. Başıma bir şeyler gelecekmiş hissi vardı içimde. Teknik servis kağıtlarımı çöpe değil, mahkemede delil olarak kullandım. 2 hafta içinde mahkeme lehime karar verdi. Paramı kuruşuna kadar geri aldım. Gittim o parayla iPhone 7 aldım. O günden sonra Android’e tövbe ettim. Size buradan tavsiyem; hakkınızı arayın.

• Bu sorun iPhone 6 6s modellerindede var

• Benim s7 edge de 4 yaşında, sadece durum çubuğunda iz var. Panelin kalanı ilk günkü gibi.

• Amoled ekran yanığı bence üretim hatası yüksek ışıkta kullanılması zararlıysa ekrana o zaman neden o kadar ışığı açılabilir düzeye getiriyorlar bunu bilerek yapıyorlar. Ekran yanığını kullanıcı hatası denmesi ayrı bir komedi.

• Su an kullandigim s9plus u daha aldan önce note 8 almıştim 8 9 ay kullanmistim o zaman kullandığım note edge i de anneme vermiştim ekrani yanıksız haldeyken, 3 sene kullandım o cihazı.. ama annemde 1 sene gecirdikten sonra surekli son parlaklikta kullandigi icin bariz yanma izlerini gorebiliyordum.. baktim pil kullanimina galeri cok harciyordu.. dedim anne sen her gun ne fotografina bakiyorsun megersem her namazdan sonra ezberinde olmayan dualari okuyormus.. ustune bir 8 9 ay daha kullandi sonra dedim annem sabit goruntulerle hasir nesir, note edge inde batarya ölmek uzere hazir a101 e de galaxy m20 gelmis lcd ekranli gidip ondan aldim, note edge de duruyor su an kutusunun icinde..

M20 ona cok iyi geldi, bataryasi uzun gidiyor, lcd daha parlak goruntu veriyor ve yanma derdi yok..

Note edge e pil alip yedek yapmayi dusunuyorum dile kolay tam 5 senedir hizmet vermis satmaya kiyamiyorum full kutu tertemiz cihaz

• kadiratilgan kullanıcısına yanıt
    Burada suç Android'in değil "Zamazingo" da denen işe yaramaz Samsung'un... ben de Note 4'de çok şeyler yaşadım ama yıllardır kullandığım 3 farklı Xiaomi'de hiçbir sorun yaşamadım, şu anda süper mutlu bir Mi 9T Pro kullanıcısıyım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yandı ekran öyle kullanıyorum

• Bloodin kullanıcısına yanıt
    Ben de yıllardır İPhone kullanıyorum. Batarya dışında hiç bir sorun yaşamadım. Android diyorum çünkü; Android işletim sistemli telefonlarda o zamanlar donmalar, uygulamadan atmalar, ısınmalar oluyordu. Şimdi nasıllar bilmiyorum ama Samsung, Xiaomi, Huawei cart curt son çıkan telefonlarını bedava verseler yine kullanmam, yine kullanmam. :)

• amoled ile süper amoled arasında bir fark oldumu yada bir iyileştirmeye gidildimi yoksa benzer sorunlar devam ediyor mu? bence bunu vurgulasaydınız daha iyi olurdu bu tarihten sonra samsung telefon alacaklar için çok faydalı olurdu...
  • Şirket telefonlarını s7den s8e geçirmiştik geçen senelerde. Gelen s7lerin ekranlar hep yanıktı. En uzun kullanan 1,5 sene kullanmıştı. Bakalım s8ler nasıl geri gelecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • note 2 nin ekranını yaktı annem, onca yıl yanmadı, anneme verince yandı. oluyor. şimdi arkadaşıma verdim o kullanıyor. hala şakır şakır çalışıyor.

• Burak kardeşim oled televizyonlarla ilgili bilgin var mı? Görüntü ne kadar sabit kaldığında yanık oluşuyor acaba, tvler çok güzel ama o kadar para verip sonra böyle bir olay başına gelirse büyük sıkıntı.

• Amoled panel ömrü, bir ips e göre daha kısadir.Uzun kullanima ips daha müsaittir deformelere ugrasada...Kullanici deneyimi raporudur.yıllar içinde her iki panelde kullanilmistir!

• Galaxy s5 sahibiydim amoled paneldi 15-16 ay kullanınca ekranda leke çıkmıştı garantiden yaptırmıştım. Gel gelelim ama s5 dışında moto g ve g4 plus ips panelde 1 kere ekranda leke çıktı. Hele en son huawei mate 10 lite kullanıyordum 18 ayda ekranda 3 kere sarı leke çıktı. Herhalde mate 10 lite ın ekranını bir kere para ile değiştirdim onuda yapmasam bu leke problemi dahada çıkardı. Bence ıps paneller amoled panellerden daha sorun çıkarma ihtimali var.

• Ben bu cihazı aldığımın 2. günü anakartı yandı,servise verdiğimde anladım ki anakartla birlikte bataryada cortlamış zaten kullanılabilir pek birşeyide kalmıyor normalde değişim yapılması lazım ama yapılmadı onun yerine onarıma gitti cihaz,yapılabilecekse iyi dedik verdik,2 hafta birde bunu bekle,ulan 3000tl verdiğim cihazı kullanamıyorum2 hafta sonra aradılar cihazınız onarıldı diye,gittik aldık batarya ile anakart değişimi yapılmış fakat cihazı açtığımda beni batman kaşıladı,anladığım kadarıyla injustice edition'ın anakartını takmışlar,imei de değişmiş çünkü aradan 1 seneye yakın zaman geçti sonra bir sorun daha karşıma çıktı bu seferde arka kapak yanlardan yarılmaya başladı ilk başlarda fark edememiştim ama gün geçtikçe daha da açılmaya başladı yapışkanları falan çıktı zaten,en son cihaz durup duruken kabak gibi yarıldı sağdan,soldan,alttan atıyor arka taraf.Yine servis yolunu tutukuk herhalde cihazı kapatırken ucuz yapıştırıcı kullandılar diye düşündüm meğer batarya şişmiş,tekrar onarıma gitti lanet telefon hala değişim yapmıyolar,ne biçim bir servis ağları varsa,bozuk işte değişitirin,yine beklemeli süreçler falan filan,servisten geldiği gibi sattım kurtuldum lanet olasıca telefondan.Ama ekran harbi iyimiş,ekran dışında herşey yandı çünkü

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.