Şimdi Ara

Amfinin Yandığını Nasıl Anlarız?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 4 yıl
  • Cevaplayan Üyeler 6
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 9
  • Ortalama Mesaj Aralığı 12 saat 26 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • kankixx123 (9 mesaj) Emin-Firtina (3 mesaj) gezgin adam (2 mesaj) Nipp10 (2 mesaj) elektürükçü (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Mobil (12 mesaj)
  • @
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Elektronik ve Mekanik >> Elektronik >> Amfinin Yandığını Nasıl Anlarız?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    552 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Arkadaşlar ben hobi olsun diye ve kullanmak için 5.1 sistem yaptım. Sistem sorunsuz çalışıyordu fakat iki tane tweeter hoparlör takınca rahatsız edici şekilde cızırtı çıkıyordu. Ben de çıkışa paralel olacak şekilde 47nF kondansatör ekledim. Cızırtı biraz hafifledi. Sonra başka testler yapmak istedim. Kondansatörü yerinden çıkarınca çok şiddetli ve kesilmeyecek bir şekilde cızırdamaya başladı. Ben de kapatıp yeniden açtım ve ses gelmiyordu. Yaptığım testlerde amfinin giriş ve çıkışlarına el ile temas ettim ancak be bir cızırdama ne de ses alabildim. Entegre yanmamış ve kokmuyor. Yardımcı olabilir misiniz sorun nedir? Şimdiden teşekkürler.

İlgili entegre TDA7560 4x45 Watt

Ayrıca cızırtıyı nasıl engellerim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

|
    |
    |
    |
  • Yüzbaşı
    552 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Hayır. Kendisine özel yaptığım sunta kabinin içinde düz bir şekilde duruyor ancak sorma sebebinizi anlamadım. Sürekli cızırtı dahi olmuyor yani hiç ses gelmiyor.

|
    |

Oncelikle amfi devrelerinde en cok yanan parca entegre oluyor.
    Yaptiginiz testlerden ziyade isidan dolayi yanabilir.
    ilk basta entegrenin sagpam oldugunu kontrol ediniz. MUltimetre ve datasheetine bakip saglam olup olmadigini ogrenebilirsin.
    Amfinin sogutmasina dikkat edin
    Sonra kondansator saglamligina gecin

|
    |
    kankixx123 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Elko direkt amfiye bağlandığı için delinip içten kısa devre olduysa amfiyi yakar

DH Japonya Hayranları
    ||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar
  • Yüzbaşı
    552 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Isınmadan dolayı yanması mümkün değil çünkü büyük bir alüminyum plakanın üzerinde ayrıca fan ile de destek verdim. Zaten yanma olayı değil ne bir yanık kokusu var ne de belirtisi. Entegre testlerinde anlattığım gibi sonuçlar aldım yani yanıt yok. Herhalde çıkış katı yandı?
    |
    |
    gezgin adam kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yani entegre içten gitti ve çıkış katı yandı diyorsunuz. Şimdi yeni bir entegre alacağım. Yani çıkışa kutupsuz kondansatör takmamalı mıyım?
    |
    |
    Nipp10 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Hocam kesin kokacak diye birsey yok ki?
    Cikis kati bozuk olabikir diyosunuz kisa devre yaptirmis olabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gezgin adam -- 23 Eylül 2016; 0:56:16 >
    |
    |
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: gezgin adam

Hocam kesin kokacak diye birsey yok ki?
    Cikis kati bozuk olabikir diyosunuz kisa devre yaptirmis olabilirsiniz

Hocam cevabınız için teşekkürler. Kondansatörleri de kontrol et demiştiniz müsait olduğum zaman detaylı bir inceleme yaptım ve bingo! kondansatör lehimli gibi gözükse de lehimi kopmuş ve hareket ettirince kısa devre oluyor. Ayrıca ilgilendiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Benim sorunum giriş beslemesindeki kondansatörden kaynaklanıyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kankixx123 -- 26 Eylül 2016; 1:59:59 >

DH Japonya Hayranları
    ||DH Elektronik külübü||Opera fan kulübü||Amfi hastası, motor-bisiklet ustası||Az yakar, çok kaçar
  • Yarbay
    7373 Mesaj

Sorun çözüldü mü yani,, tiwitirdaki baskın tizi bastırmak için, çıkışa seri olarak, 1 uf bağlarım ben,,

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Sorun çözüldü mü yani,, tiwitirdaki baskın tizi bastırmak için, çıkışa seri olarak, 1 uf bağlarım ben,,

Pardon o konu çözülmedi devam ediyor. Yani birileri kondansatör koy felan diyor ama tam etkisini göremedim ben. Yani sadece paralel olarak 100nF kondansatör bağladım ve tam sonuç alamasam da cızırtı azalmış gibi geldi bana. Psikolojik de olabilir bilemem. Bu arada besleme devresinde direkt köprü diyottan sonra besliyordum devreleri, sadece diyotun çıkışına ek olarak 10000uF kondansatörle biraz regüle ettim ve kutupsuz kondansatörle faz akımını düzene sokmaya çalıştım. Bundan sonra biraz daha cızırtı azaldı ama bu durum amfinin çıkışına tam olarak etki eder mi bilemem.

• Yüzbaşı
    552 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    quote:

Orijinalden alıntı: Nipp10

Entegrenin yanması bozulması için ateş gibi ısınması gerekmiyor. İçindeki yongalardan izin verilenden fazla akım geçmesi bozulması için yeterlidir.

İçinden yüksek akım geçmesi demek buna eş olarak ısı demek değil midir? Yani bu iletkenin doğasında olan bir şey. Mecbur böyle oluyor. Hocamızın sayesinde sorunu çözdüm. Cevabınız için teşekkürler.

|
    |

Ne için bağlandığı bilinmeyen kondansatör ve paralel bağlanması hata..
    Besleme devresinde mutlaka köprü diyottan sonra kondansatör olması gerekir. Köprü diyot çıkışı 12v ise kondansatör ile 15v a çıkacaktır.
    Beslemede kondansatör kullanılması, çok faydalı olur, temiz Dc akım, temiz ses çıkışı demektir.. trafo ac çıkışına ve köprü diyot bacak aralarına 10nf bağlamakta faydalıdır.. 220v girisinede 1nf 400v

|
    |

Ben zaten doğrultma devrelerimde genellikle kondansatör kullanırım. Özellikle ses devrelerinde bu durum çok fark edilebilecek düzeylerde oluyor. Yalnız "Ne için bağlandığı bilinmeyen kondansatör ve paralel bağlanması hata" bu cümlenizi tam anlamadım. Ben bilinçli bir şekilde yaptığımı düşünüyorum ama yine de siz üstadımıza karşı boynum kıldan ince. "Köprü diyot çıkışı 12v ise kondansatör ile 15v a çıkacaktır." Yanılmıyorsam bu kondansatörün regüle etmesiyle olan bir mesele. Bunun bir katsayı değeri vardı. O da yanılmıyorsam 1.38 veya 1.41 civarı bir şeydi. Cevabınız için teşekkürler. Peki cızırtıyı nasıl önlerim bir cevabınız var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kankixx123 -- 30 Eylül 2016; 1:32:19 >
    |
    |
    Emin-Firtina kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Ne için bağlandığı bilinmeyen kondansatör ve paralel bağlanması hata..
    Besleme devresinde mutlaka köprü diyottan sonra kondansatör olması gerekir. Köprü diyot çıkışı 12v ise kondansatör ile 15v a çıkacaktır.
    Beslemede kondansatör kullanılması, çok faydalı olur, temiz Dc akım, temiz ses çıkışı demektir.. trafo ac çıkışına ve köprü diyot bacak aralarına 10nf bağlamakta faydalıdır.. 220v girisinede 1nf 400v

"trafo ac çıkışına ve köprü diyot bacak aralarına 10nf bağlamakta faydalıdır.. 220v girisinede 1nf 400v" Hocam bu kısmı ilk sizden duydum. Bunu da bir deneyeceğim.

• Yarbay
    2874 Mesaj
    Entegre muhtemelen patates baskıdır . orijinali bulun ,sorun ortadan kalkacaktır .

http://www.mouser.com.tr/ProductDetail/STMicroelectronics/TDA7560H/?qs=sGAEpiMZZMtxdzBvM0rKcUIKWvb%2fnxfrBz%252bXzhASqoc%3d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektürükçü -- 30 Eylül 2016; 18:54:31 >
    |
    |

Doğrultma devresi ile ilgili yorumlar, bu konuda var,
    https://mobile.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=94253947&p=1&anchorToGo=94253947#94253947

|
    |
Reklamlar
Canlı Tv izle
Radyo Dinle
Sohbet
Cancer Clinical Trials
kripto para haberleri
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR6
0,328
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.