Şimdi Ara

AMFI HOPARLOR ILISKISI (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
10
Favori
46.908
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: HoochieCoochieMan

Arkadaşlar değerli cevaplarınız için çok teşekkürler. Anladığım kadarıyla 8 ohmda desibeli yüksek, RMS değeri amfime eşit civarlarda bir hoparlör almam gerekiyor. Bu hassasiyet değeri 1 db de bile çok farkediyormuş. İyi bir kulede kaç olmalı? Kaç olursa kolay sürülebilir? Bir de linkteki cihazın özelliklerine bakabilir misiniz? Bana uyar mı? Yorumları güzel gözüküyor, fiyatı makul, markası Klipsch.

http://www.klipsch.com/f-10-floorstanding-speaker

Amfinin watt degerine bir yakin hoparlor almamalisiniz. Amfiniz 120 watt ve siz 120 watt lik bir hop alirsaniz -10db lere indiginizde hoparlor zorlanmaya ve belki distorsiyona girmeye baslayacak. Siz min watt degeri dusuk max buyuk bakmalisiniz. Orn 25-200 luk bir hop aldiginizda 100watt lik sesi verseniz bile hop zorlanmadan sesi verecektir. 300 watlik bir hop aldigimda bunu besleyemem diye bir olay yok. Besleme min degerden baslar amfinin max degerine kadar cikar ve ne kadar guclu bir hop olursa o kadar da rahat cikar. Aman dikkat 100 watlik falan bir hop bakmak zorunda oldugunuzu dusunmeyin

• Sevgili Medica ben Klipsch RF-52leri aldım. Kararımda salonumun küçük olması, düşük seste kaliteli bassları gümbürdeyen şekilde değil ama tane tane tizleri çısır çısır dinlemek istemem etkili oldu. Okuduğum yorumları hep güzel bu kulelerin. Kendi deneyimlerimi de yazarım elime ulaşınca. Klipsch'in değerleri şu şekilde POWER HANDLING: 100W RMS / 400W Peak. Hassasiyeti ise 96 DB. Gerek özellikler, gerek tipleri, gerekse yorumları hoşuma gidince uygun da bir ikinci el bulunca aldım. Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Bu arada bu watt ilişkisi konusunda nette bir çok sitede rastladığım bir yazıda bir arkadaşımız şöyle yazmış. Sizin fikirlerinizi de almak isterim. Tamamen alıntıdır:

Bir Soru : Hoparlörler, amplifikatör gücünün 1.5 katı fazla seçilir.

Cevap :YANLIŞ. Böyle bir seçimde hoparlörlerin yüksek volümde zarar görmesi kaçınılmazdır. Doğrusu; Hoparlörlerin amfi ile aynı güçte olması bu mümkün değilse daha düşük güçte olmasıdır. Bu, amfiden beklenen en üst düzey ses kalitesinin alınmasında önemlidir. Bu durumda amfinin max. 1/2 sesinden daha fazlasını açmak gereği nadiren duyulur. Halbuki düşük güçteki bir amfi ve güçlü bir hoparlör ile (bir de hoparlör hassasiyeti 90 db' in altında ise) beklenen ideal sese ulaşmak zordur bunun için için bilinçsizce volüm açılır. Bilinenin tersine amfi gücünün daha düşük olduğu bir durumda yüksek volümde büyük oranda distorsiyon gelişir ve empedans değişikliklerinin tolere edilememesi, düşen akım vb. nedenlerle iyi beslenemeyen driverlar hasara uğrar. Özetle hoparlörler kendilerinden güçlü ampfilikatörlerin seslerinin açılması ile değil kendilerinden güçsüz amfilerin sesin açılması ile patlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HoochieCoochieMan -- 16 Nisan 2012; 0:39:17 >

• Hayırlı olsun güle güle kullanın.
    Yoruma gelince ben şahsen katılmıyorum. Amfi kalitesiz ise yükset watta aşırı distorsiyon oluşarak clipping'e yani makaslamaya girer ve ses dalgasının üst nostasında kesiklik olup düz bir çizgi yani ses oluşur. Bu ses en yüksek frekanstaki ses olduğundan hoparlörün tiz ünitesinin soğumasına imkan tanımadan sinyal gönderdiğinden tiz ünitesini yakar. Hoparlör konusunda ise örn . Klipsh modellerini düşünün 100wattlık bir modelle 200 wattlık nir modele 80watt ses veridğinizde ikisinden de 80 watlık ses çıkışı alırsınız. Modele göre kimi gövdeli kimi daha tiz ağırlıklı vs.vs. ama sonuçta 200 watt lık daha yüksek çalmaz. 100watta geldiğinizde biri sınırlarında çalmaya ki en fazla yine tiz sorunu ve damfing faktörü max düzeyde hissedilir diğeri rahat rahat 100 wattı vermeye devam eder. Yani amfi gücü düşük hoparlör gücü yüksek olduğunda distorsiyon olacak diye birşey olmaz. Yani soru doğru cevap yanlış olmuş.

Sizin sistem de sonuçta güzel olduysa gerisine çok da takılmayın. Tısıl tısıl müziğinizi dinleyin.
    Tekrar hayırlı olsun,

• quote:

Orijinalden alıntı: HoochieCoochieMan

Sevgili Medica ben Klipsch RF-52leri aldım. Kararımda salonumun küçük olması, düşük seste kaliteli bassları gümbürdeyen şekilde değil ama tane tane tizleri çısır çısır dinlemek istemem etkili oldu. Okuduğum yorumları hep güzel bu kulelerin. Kendi deneyimlerimi de yazarım elime ulaşınca. Klipsch'in değerleri şu şekilde POWER HANDLING: 100W RMS / 400W Peak. Hassasiyeti ise 96 DB. Gerek özellikler, gerek tipleri, gerekse yorumları hoşuma gidince uygun da bir ikinci el bulunca aldım. Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Bu arada bu watt ilişkisi konusunda nette bir çok sitede rastladığım bir yazıda bir arkadaşımız şöyle yazmış. Sizin fikirlerinizi de almak isterim. Tamamen alıntıdır:

Bir Soru : Hoparlörler, amplifikatör gücünün 1.5 katı fazla seçilir.

Cevap :YANLIŞ. Böyle bir seçimde hoparlörlerin yüksek volümde zarar görmesi kaçınılmazdır. Doğrusu; Hoparlörlerin amfi ile aynı güçte olması bu mümkün değilse daha düşük güçte olmasıdır. Bu, amfiden beklenen en üst düzey ses kalitesinin alınmasında önemlidir. Bu durumda amfinin max. 1/2 sesinden daha fazlasını açmak gereği nadiren duyulur. Halbuki düşük güçteki bir amfi ve güçlü bir hoparlör ile (bir de hoparlör hassasiyeti 90 db' in altında ise) beklenen ideal sese ulaşmak zordur bunun için için bilinçsizce volüm açılır. Bilinenin tersine amfi gücünün daha düşük olduğu bir durumda yüksek volümde büyük oranda distorsiyon gelişir ve empedans değişikliklerinin tolere edilememesi, düşen akım vb. nedenlerle iyi beslenemeyen driverlar hasara uğrar. Özetle hoparlörler kendilerinden güçlü ampfilikatörlerin seslerinin açılması ile değil kendilerinden güçsüz amfilerin sesin açılması ile patlar.

Konuya açıklık getirmek açısından aşağıda özelliklerini verdiğim amfi, önceki mesajlarımda değindiğim denon 2010 ae stereo amfi. Özeliklerini incelerseniz kanal başına 8 ohm 80 watt güç üretiyor. Yukarıda ki soruyu yanlış yorumlayan arkadaş 2.700 € verip bu amfiyi alırsa, 60 watt hoparlör ile mi kullanacak? ya da 50 watt, 30 watt 5 watt lambalı amfi alırsa cep telefonu hoparlörü mü kullanacak?. Konuya hakim arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Main Specifications
    Power amplifier section
    Rated output 80 W + 80 W
    (8 Ω, 20 Hz - 20 kHz, THD 0.07%)
    160 W + 160 W
    (4 Ω, 1 kHz, THD 0.7%)
    Total harmonic distortion 0.01% (rated output -3 dB, 8 Ω, 1 kHz)
    Input sensitivity / Impedance Power Amp Direct : 0.9 V/47 kΩ
    Preamplifier section
    Phono equalizer rated output 150 mV
    Input sensitivity / Impedance
    LINE 135 mV / 47 kΩ (Source direct OFF)
    PHONO MM 2.5 mV / 47 kΩ
    PHONO MC 200 μV / 100Ω
    RIAA deviation PHONO 20 Hz - 20 kHz, ±0.5 dB (MM)
    PHONO 30 Hz - 20 kHz, ±0.5 dB (MC)
    General Characteristics
    Signal-to-noise ratio (IHF A network)
    LINE 108 dB (Source Direct: ON)
    PHONO MM 89 dB
    (input terminals shorted, input signal 5 mV)
    PHONO MC 74 dB
    (input terminals shorted, input signal 0.5 mV)
    Tone controls
    BASS 100 Hz, ±8 dB
    TREBLE 10 kHz, ±8 dB
    General
    Power supply AC230V, 50 Hz
    Power consumption 310 W
    (Stand-by: less than 0.3W)
    Dimensions (W x H x D) 434 x 181 x 435 mm
    Weight 24.0 kg

• Amfinin üzerinde volume ayarı varsa, clipping olmayacak şekilde ayar yapılıp dinlenir ise birşey olmaz.

Arkadaşın aldığı hoparlörün hassasiyeti 96 dB, bunu 100 wattlık (=+20dB) amfi ile tam ama sağlıklı kapasitede sürersek ses 116 dB'ye çıkıyor (daha duvar etkileri, çoklu hoparlör etkileri katılmadan).

(Buradan da hesaplanabilir:http://myhometheater.homestead.com/splcalculator.html)

quote:

Decibel (Loudness) Comparison Chart
    Here are some interesting numbers, collected from a variety of sources, that help one to understand the volume levels of various sources and how they can affect our hearing.

Environmental Noise

Weakest sound heard 0dB
    Whisper Quiet Library at 6' 30dB
    Normal conversation at 3' 60-65dB
    Telephone dial tone 80dB
    City Traffic (inside car) 85dB
    Train whistle at 500', Truck Traffic 90dB
    Jackhammer at 50' 95dB
    Subway train at 200' 95dB
    Level at which sustained exposure may result in hearing loss 90 - 95dB
    Hand Drill 98dB
    Power mower at 3' 107dB
    Snowmobile, Motorcycle 100dB
    Power saw at 3' 110dB
    Sandblasting, Loud Rock Concert 115dB
    Pain begins 125dB
    Pneumatic riveter at 4' 125dB
    Even short term exposure can cause permanent damage - Loudest recommended exposure WITH hearing protection 140dB
    Jet engine at 100' 140dB
    12 Gauge Shotgun Blast 165dB
    Death of hearing tissue 180dB
    Loudest sound possible 194dB

http://www.gcaudio.com/resources/howtos/loudness.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dustdevil -- 16 Nisan 2012; 19:53:24 >

• Güzel dilekleriniz ve yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Çok faydalı bir konu başlığı olduğu kanaatindeyim. Bizim gibi yeni arkadaşların çok faydalanacağını düşünüyorum. Tekrardan teşekkürler...
  • http://shop.emotiva.com/collections/amplifiers/products/xpr5 arkadaslar ve ustalar linkteki emotiva power ampi aldın umarım 3 gun sonra burada olacak california dan gelen bır arkadasımla beraber.sorum ise şudur.

elimde 4 adet rf 82 ii hoperlor war.aldıgım bu power amp yuksek veya dusuk seslerde hoperlorlerıme zarar verir mi?

eger zarar verir ise almam gereken yanı hoperlorler icin tavsiyelerinizi alabilirmiyim?
  • @xaratos

power amfisi olan biri cevap versin diye bekledim ama verilmedi. Bu amfi çok güçlü, power amfilerin mantığı gelen sesi en kuvvetli olacak şekilde güçlendirmeleri, gücü kısmaya yarayan volume ayarı yok, ancak basit gain ayarları olabilir. Power amfiye sinyal nereden gidiyor ise oradan (preamfi, ses kartı, preoutu olan avr) kısarsanız hoparlör ve kulaklarınız zarar görmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar herkese merhabalar;
    Öncelikle sizlerden edindiğim bilgileri başka yerlerde inanın bulamadım, çok teşekkür ediyorum tüm arkadaşlara..
    Benim sizlere danışmak istediğim konu şu;

Benim harman kardon avr 365 im ve birde hkts 30 5.1 sistemim var. Ancak stereo müzik dinlemek istiyorum ve araştırmalarıma göre ayrıca bir stereo amfi almam gerek yokmuş ( yani en azından şimdilik beni tatmin edebilecek bir amfi imiş). Ancak müzik dinlemek için 2 adet kule tipi hoparlör almak istiyorum. B&W 683 mantıklı bir seçim olur mu?? Dinlediğimde çok hoşuma gitmişti.. Dengeli ve tekno müziklerin pek olmadığı müzikler tercih ediyorum. Acaba harman kardon ile uyumlu çalışır mı ?? Yada 3500 tl civarlarındaki rakamlarda hangi hoparlörleri önerirsiniz? Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim..

• Hazır böyle bir konu yakalamışken bende sorayım.

avr pio vsx-920 140w 100db

hop. dali zensor 7 150w 110db. Recommended Amplifier Power [W] 40-150

üstadlar sizce ne kadar uyumlular.
  • güncell.
  • hecovita 701 , bir adet ivin amfi tavsiyesi varmi arkadaslar.160 / 300 Watt 4 - 8 Ohm,
  • Bu başlığı hortlatmakta fayda var gibi

• Herkese selamlar,
    Yazılanları okudum ama çok teknik detayda konular. Bu nedenle tam anlayamadım. Bir konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim.
    Aracımda kullandığım teyp Pioneer KEH-P6600R ve özellikleri aşağıdaki gibi. Aracımdaki hoparlörler arızalandı ve 4 adet yeni alacağım.
    İnternetten baktığımda hoparlör çıkış güçleri ile benim teybin çıkış gücü arasında çok fark var.
    Teybin çıkışı ile hoparlörün çıkışı farklı değerler herhalde. Teypte 35W yazıyor, hoparlörler 100-150-200-250W anlamadım yani.
    Alttaki bilgilere göre kaç Watt'lık hoparlör almalıyım?
    Ayrıca "Continuous power output" değeri burada bir anlam ifade ediyor mu?

Yardımcı olursanız sevinirim, saygılar.

Amplifier (KEH-P6600R, KEH-P6600R-W)
    Maximum power output 35 W × 4
    Continuous power output 22 W × 4
    (DIN45324, +B=14.4 V)
    Load impedance 4 Ω (4 – 8 Ω allowable)
    Preout output level/output impedance 500 mV/1 kΩ
    Tone controls
    (Bass) ±12 dB (100 Hz)
    (Treble) ±12 dB (10 kHz)
    Loudness contour +10 dB (100 Hz), +7 dB (10 kHz)
    (Volume: -30dB)

• Konu güzel ve pek çok müzikseverin merak ettiği soru kaç watt amplifikatöre kaç watt hoparlör ?
    hoparlörün gücü amplifikatörün gücünden düşük olmamalıdır şayet düşük olması durumunda ampli üzerindeki yükü rahat atamayacağı için çekilen yüksek akım neticesinde çıkış katı yüksek ısıya maruz kalacak bu durumda amfi sature olacak hatta düşük güçlü hoparlör yüksek akıma sürekli maruz kalması durumunda bobini yanacak ve kısa devre olacaktır bunun sonucunda amfi çıkışıda sıfır omaja düşeceği için çıkış katı koruması yoksa amfinin çıkış katıda yanacak ve direk dc basacaktır..Diğer bir senaryo ise hoparlörün bobini açık devre olacak ve amfi yanmaktan kurtulacak hp ise meftah olacaktır..
    Teorik olarak hoparlör seçimi amfi ve hp omaj değeri aynı olmak kaydı ile amplinin ortalama nominal çıkış gücü kaç watt ise hoparlöründe ortalama 1.5 katı nominal watt değerinde olması yeterlidir kısaca örnek olarak 100w 8 ohm omajlı bir amfiye 150w 8 ohm omaja sahip hoparlör idealdir aynı şekilde yoğun bass yerine daha mid tonları tercih ederseniz şayet 4 ohm 250w hoparlörde 8 ohm 100w ampli ile rahatlıkla sürülebilir...

Kısaca özetlemek gerekirse hoparlörün amfinin çıkışından yüksek olması amfinin daha az ısı kaybına daha randımanlı çalışmasına ve üzerindeki akımı daha rahat atmasını sağlar

• tavsiye edilen / ihtiyaç duyduğu amfi gücü

Recommended Amplifier Requirements

80 – 200 W olan monitor audio silver 300 hoparlörleri

ses çıkışı Power Output (8 / 4 Ohm RMS) 60 W / 80 W olan marantz pm 7005'imle ne kadar iyi / sağlıklı dinleyebilirim?
    .
    bu ma silver'ların sensitivity'si 90 db bu arada.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Warrior_Knight

Konu güzel ve pek çok müzikseverin merak ettiği soru kaç watt amplifikatöre kaç watt hoparlör ?
    hoparlörün gücü amplifikatörün gücünden düşük olmamalıdır şayet düşük olması durumunda ampli üzerindeki yükü rahat atamayacağı için çekilen yüksek akım neticesinde çıkış katı yüksek ısıya maruz kalacak bu durumda amfi sature olacak hatta düşük güçlü hoparlör yüksek akıma sürekli maruz kalması durumunda bobini yanacak ve kısa devre olacaktır bunun sonucunda amfi çıkışıda sıfır omaja düşeceği için çıkış katı koruması yoksa amfinin çıkış katıda yanacak ve direk dc basacaktır..Diğer bir senaryo ise hoparlörün bobini açık devre olacak ve amfi yanmaktan kurtulacak hp ise meftah olacaktır..
    Teorik olarak hoparlör seçimi amfi ve hp omaj değeri aynı olmak kaydı ile amplinin ortalama nominal çıkış gücü kaç watt ise hoparlöründe ortalama 1.5 katı nominal watt değerinde olması yeterlidir kısaca örnek olarak 100w 8 ohm omajlı bir amfiye 150w 8 ohm omaja sahip hoparlör idealdir aynı şekilde yoğun bass yerine daha mid tonları tercih ederseniz şayet 4 ohm 250w hoparlörde 8 ohm 100w ampli ile rahatlıkla sürülebilir...

Kısaca özetlemek gerekirse hoparlörün amfinin çıkışından yüksek olması amfinin daha az ısı kaybına daha randımanlı çalışmasına ve üzerindeki akımı daha rahat atmasını sağlar
    Öncelikle bu açıklama için teşekkür ederim.

Aylardır bu işin peşindeyim ama kimseden şöyle bir açıklama alamadım, hatta bu işi yapan ustalar yada bu ürünlerin distribütörü olarak geçinen kişilerde neden 4 ohm 55rms çıkışlı amfiye 4ohm 80rms lik hoparlörün olabileceğini açıklayamadılar... bende size şöyle bir katkıda bulunmak istiyorum;
    üşenmedim ve aşağıdaki örneklemeyi çıkardım...https://www.alpine-usa.com/products/speakers/s-series bu hoparlör ve bu hoparlörün serisi olan amfilere bakacak olursak şöyle sonuçlara varabiliyoruz.

S-S65c 4ohm da 80rms-240watt peak
    S-65 4ohm da 80rms-240watt peak
    S-W8D4 4ohm da 300rms-900watt peak

bu seti dizecek olursak alpine bize şu amfileri (aynı seriden gitmek şartıyla) sunuyor.

S-A55V 5kanal 4ohm da 40rms x 4 hoparlör + 200rms x 1 sub
    S-A32F 4/3/2 4ohm da 55rms x 4 hoparlör
    S-A60M Mono 4ohm da 330rms x 1 sub

amfi çıkışı x 1,5 = hoparlör seçimi prensibinden gittiğimizde şunu anlıyoruz.

Adamlar ticari olarak diyor ki;
    Ucuza kaçar 5 kanal amfi alırsan 80 rms lik hoparlörlerin en fazla 40x1,5=60rms gücüne kadar hoparlörlerini tertemiz seslendiririm.
    Benim sub mub işim yok sadece ses iyi ve yüksek olsun dersen 4 kanal amfi de 4ohm da 55x1,5=82,5rms yapıyor. adamların hoparlörler 80rms ne kadar da tesadüfi
    Ha yok ben inceden inceye mevzuya girecem dersen 4 kanal amfi üzerine bir de mono sub amfi alırsın bak o da 330rmsx1,5=495rms ye kadar sub takabilirsin demek.

Ben bu sistemi yapacaktım fakat distribütörler amfi tedariği konusunda sıkınlı olduklarından hertz den bir sistem yaptım. onuda paylaşayım son olarak;
    Hertz HCP 5D 4ohm da 65 rms x 4 + 200 rms x 1 sub
    CK165 komponent 4 ohm da 95 rms
    CX165 coax 4 ohm da 70 rms
    S300S4 Sub 4 ohm da 250 rms

• konuyla çok alakam yok. o kadar teknik mesajı da niye okudum bilmiyorum. anlamıyordumda.

neyse konuyu bende hortlatayım birileri faydalansın.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.