Şimdi Ara

amfi den giriş sinyali yokken gelen uğultu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
14.472
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Emin Bey problem sadece Phono girişine kablo bağlayınca oluyor.
    Kablonun öbür ucu boştayken ses daha çok. Pikabı bağladığımda ise vınlama azalıyor ama kesilmiyor. Farklı kablolar denedim. Düzelmedi. Aynı amfinin diğer girişlerinde bu kablolarla hiç bir problem yaşamıyorum. Fakat phono girişine kablo bağladığım anda vuuuu sesi geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dekortiko -- 5 Kasım 2016; 8:57:07 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dekortiko D kullanıcısına yanıt
    Phono girişinde diğer girişlerin haricinde pre-amp devresi bulunur.. sorun orda olabilir

• dekortiko D kullanıcısına yanıt
    Pikap topraklaması yapmıyorsanız bu sesi duyarsınız .
  • Zahmet edip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Birisi eski tip gitar ve saz amfilerinde de benzer bir durum olduğunu, bunun bir arıza olmadığını, amfinin arkasında topraklama yeri bulunduğunu ve oradan phono girişine bakır kablo ile bağlantı yapmamı söyledi. Eve gidince deneyeceğim.
  • Konuyu bende hortlatmasam olmazdı :)

Arkadaşlar elimde tpa3116d2 anfi devresi var. Hoparlörleri bağlayıp anfi devresi üzerindeki potanslardan sesi açıyorum hiçbir uğultu yok. anfi üstündeki ses giriş yerine aux kablomu takınca bi uğultu uzuyorda gidiyor vınnn diye. Bu aux kablo ucuna telefonumu takınca uğultu duruyor. Telefon takılı olmadığı ama aux kablo takılı olduğunda çıkan bu uğultuyu nasıl kesebilirim acaba ? aux kablo çıkarınca uğultu olmuyor ama her seferindede anfiden aux kabloyu çıkarmak dert açıkçası. Nasıl bir çözüm bulabilirim ?
  • muratkeskinist kullanıcısına yanıt
    aux giriş dişi jakının jak bağlı olduğu andaki anfi giriş L ve R uçlarıdan birertane 10k drenç şaseye atın, boştaki gürültüyü almaya faydası olabilir.
    bende 5 ledli vumetre devresi yapıyorum, girişte 10k pot var,,, ben 10k potu bağlamayınca ledler direk yanıyordu, bende bozuk sanıyordum, giriş boşta şeselenmediği için bu durum oluyor, 10k drenç veya giriş potu bağlayınca sorun düzeldi,,,http://www.circuitstune.com/2012/04/ka2284-5-led-vu-meter-dotbar-circuit.html drek ses verecem pota ne gerek var diyordum, öyle değilmiş

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

aux giriş dişi jakının jak bağlı olduğu andaki anfi giriş L ve R uçlarıdan birertane 10k drenç şaseye atın, boştaki gürültüyü almaya faydası olabilir.
    bende 5 ledli vumetre devresi yapıyorum, girişte 10k pot var,,, ben 10k potu bağlamayınca ledler direk yanıyordu, bende bozuk sanıyordum, giriş boşta şeselenmediği için bu durum oluyor, 10k drenç veya giriş potu bağlayınca sorun düzeldi,,,http://www.circuitstune.com/2012/04/ka2284-5-led-vu-meter-dotbar-circuit.html drek ses verecem pota ne gerek var diyordum, öyle değilmiş
    https://tr.aliexpress.com/item/3-5mm-Aux-Audio-Noise-Filter-Ground-Loop-Isolator-Eliminate-Car-Electrical-Noise/32578365804.html?spm=a2g10.search0103.3.38.36587671Lhmw3v&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_4_10065_10068_319_317_5733915_10696_10924_453_10084_454_10083_10618_5733715_10920_10921_10922_10307_537_5729315_536_5733815_5730615_10059_10884_5734015_10887_100031_321_322_10103,searchweb201603_51,ppcSwitch_0&algo_expid=26ef4bec-b443-4699-ae2e-cdcd60ab261f-4&algo_pvid=26ef4bec-b443-4699-ae2e-cdcd60ab261f

Bu tip bir parazit giderici ara aparat fayda sağlarmı acaba ? Dirençler ile hiç uğraşmadığımdan pekte anlamıyorum açıkçası.

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
     amfi den giriş sinyali yokken gelen uğultu

10k dirençler bu noktadan çıkıp ortada yer alan ground a mı atılacak ?
    Telefon olduğu için resmi açamadım,, dediğiniz gibi bir direnç kırmızı sinyalden eksiye,, diğer direnç beyaz sinyalden eksiye yani """ L > 10k gnd < 10k R """ M şekli oluyor drencler, gnd orta uç ise

• quote:

Telefon olduğu için resmi açamadım,, dediğiniz gibi bir direnç kırmızı sinyalden eksiye,, diğer direnç beyaz sinyalden eksiye yani """ L > 10k gnd < 10k R """ M şekli oluyor drencler, gnd orta uç ise
    Üstadım peki bu şekilde araya direnç atıldığında ses kalitesinde bir filtreleme yada kalite değişikliği olurmu acaba ? L-R ye gönderilen akımı üstüne çekip filtreleme mi yapıyor, Anfiden switch ile yaklaşık 10cm kablo ile jak girişine kadar hiçbir parazit, uğultu yok. ne oluyorsa o aux kabloyu takınca oluyor. direnç bulup takacağım, insallah sorunu çözeriz, teşekkürler.
  • quote:

7.5k ve 14k lık direnç bulabildim. 10k bulamadım malesef. Hangisini bağlamam daha doğru olur acaba ?
    14 leri deneyin,,, çünkü yanılmıyorsam 10k dan aşağısı sese etki eder ,,, çoğunda belirtir giriş veya çıkış sinyal empedans 10k gibi bir terim var,,

Soket olduğu için pinlerin içine sıkıştırmaniz yeterli şu an

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Şimdi resme baktımda, zaten ses girişinde 103 trimpotlar var,, bunlar 10k yerine geçiyor,,,

• quote:

Şimdi resme baktımda, zaten ses girişinde 103 trimpotlar var,, bunlar 10k yerine geçiyor,,,
    Evet, trimpotlar 10k lık , daha önce üstünde orjinalleri vardı ayar yaparken biri bozuldu. bende 2 tane yeni 10k trimpot alarak değiştirdim. trimpot sesi kısınca tısslama yok, sesi açınca vınnnlama artıyor. tek sorun aux kabloyu takınca başlıyor. Dirençleri takamıyormuyuz şimdi ?
    çok garip bir durum girişe takılan kablodan bu kadar etkilenmemesi gerekir, potu açınca giriş sinyali hassasiyeti artar, girişte kaynak yokki, paraziti yükseltsin ,,, drenci deneyin,,
  • quote:

çok garip bir durum girişe takılan kablodan bu kadar etkilenmemesi gerekir, potu açınca giriş sinyali hassasiyeti artar, girişte kaynak yokki, paraziti yükseltsin ,,, drenci deneyin,,
    Devreye 3 dişli soketi takıyorum ucunada stereo 3.5mm soket lehimledim. max 10cm'dir. Bu şekilde anfideki trimpottan son ses açık olsa dahi hiçbir şekilde ses yok. Ama o 3.5mm jaka aux kabloyu takınca başlıyor bi vınnlama. Sonra telefona sokunca susuyor. Ama telefonu çıkarınca yine başlıyor vınnlama. Akşam dirençleri deneyeceğim, umudumu biraz yitirdim ama ne olacak göreceğiz. tpa3116d2 den çıkan kablo ucuna direk 3.5mm stereo jack mı takmak lazım acaba, jak ve soket birbirine takınca bir sorunmu oluyor anlamadım.
    drek soketin oraya RCA dişi giriş lehimleyin,, onuda anfi devresine sabitleyin sağlam olsun,,, rca çıkışa da uygun kabloyu bağlayın , yani soket yerine rca girişiniz olsun anfi kartında,,
    bu şekilde anfiye rca-3,5mm veya rca rca kablo bağlayabilirsiniz, kabloyuda kaliteli seçin,, tek kablo bağlanmış olur bu şekilde,,
    sadece kablo bağlıyken cıvzzz cuvxzz sesler yapar, ses kaynağı ile şaselenince kesilir,

> anfi beslemesinde parazit varsa,, ses sinyali kablosunun çevresindeki bakır şase hattından tekrar içindeki ses sinyal canlı kablolarına etki ediyor olabilir,, besleme kaynağı kondansatörünü yükseltin, 10nf 100nf gibi kondansatörlerde ekleyin,, özellikle köprü diyot bacaklarına 4 adet 10nf öneriliyor
  • quote:

drek soketin oraya RCA dişi giriş lehimleyin,, onuda anfi devresine sabitleyin sağlam olsun,,, rca çıkışa da uygun kabloyu bağlayın , yani soket yerine rca girişiniz olsun anfi kartında,,
    bu şekilde anfiye rca-3,5mm veya rca rca kablo bağlayabilirsiniz, kabloyuda kaliteli seçin,, tek kablo bağlanmış olur bu şekilde,,
    sadece kablo bağlıyken cıvzzz cuvxzz sesler yapar, ses kaynağı ile şaselenince kesilir,

> anfi beslemesinde parazit varsa,, ses sinyali kablosunun çevresindeki bakır şase hattından tekrar içindeki ses sinyal canlı kablolarına etki ediyor olabilir,, besleme kaynağı kondansatörünü yükseltin, 10nf 100nf gibi kondansatörlerde ekleyin,, özellikle köprü diyot bacaklarına 4 adet 10nf öneriliyor
    Dün akşam dirençleri bacaklar arasına attım ama bir işe yaramadı. Bugün her zamanki gibi aliexpreste dolaşırken bana bedava olarak bu ürünün çıktığını gördüm. Sanırım bu ürün benim tüm problemleri kökünden çözecektir.

https://tr.aliexpress.com/item/KGUSS-HA6-TPA3116D2-NE5532-MINI-HIFI-Y-ksek-elektrikli-ses-y-kseltici-Kulakl-k-k-ile/32950076997.html?af=cc&aff_platform=aaf&cpt=1542779095422&sk=6mia6uv&aff_trace_key=d4e990e6b1324c73b95ceed184c2f781-1542779095422-00807-6mia6uv&terminal_id=07f3c44c0b45486aafbc30d1673ec943

İkinci el sahibinden de beko md 5490 var , hazır set gövde ,,, trafo stk anfi vs , Samsung malzemeler de bulundurur,, veya benzeri ürünlerde olabilir, D sınıfı tek kaynak beslemeden fazla birşey beklemeyin,
    Letgo dada var, inanın kolonu ile veriyor,, benden demesi beleş sayılır,, 150 tl ye bir çift kolon 16cm set hoparlörü bile sadece ideal fiyat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 21 Kasım 2018; 10:47:36 >
  • quote:

İkinci el sahibinden de beko md 5490 var , hazır set gövde ,,, trafo stk anfi vs , Samsung malzemeler de bulundurur,, veya benzeri ürünlerde olabilir, D sınıfı tek kaynak beslemeden fazla birşey beklemeyin,
    Letgo dada var, inanın kolonu ile veriyor,, benden demesi beleş sayılır,, 150 tl ye bir çift kolon 16cm set hoparlörü bile sadece ideal fiyat
    Benim bu D serisi ürünlere bakma sebebim kocaman anfi istemediğimden kaynaklı biraz, diğer husus elimde 2 adet hoparlör mevcut, o yüzden mecbur kendim uğraşarak birşey yapmaya çalışıyorum. Elimdeki hoparlör budur;
    Sony RG440, sesinden gayet memnunum, d sınıfı anfilerde küçük olduğundan pratik oluyor.

amfi den giriş sinyali yokken gelen uğultu

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.