Şimdi Ara

AMERİKAYI İLK KEŞFEDEN???

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
0
Favori
10.701
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

AMERİKAYI İLK KRİSTOF KOLOMB BULMUŞ SENE BİLMEM KAÇTA :) AMA HİNDİSTAN ZANNETMİŞ NEDENSE????

VEE İŞTE BOMBA BENCE BU.. AMERİKAYI BİR İTALYAN DENİZCİ BULMUŞ.. ADAMIN SOYADI AMERİCO MUŞ. ADI DA BURDAN GELİYO..

DOĞRU MU YANLIŞ MI?? VE YORUMLAR LÜTFEN?

• yanlış ..
    piri reis keşvetti abd yi..
    kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.
  • ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler
  • quote:

Orjinalden alıntı: zargana

yanlış ..
    piri reis keşvetti abd yi..
    kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.

ALLA ALLA DOĞRU OKUDUĞUMA EMİNİM..
    PİRİ REİS İN ADI BİLE GEÇMİYO KİTAPTA HER NEDENSE.. ANLAMADIM

quote:

Orjinalden alıntı: jogo_bc

ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler

yorumlar piri reis diyo bakalım ne olcak bende merak ettim..
    ikilem arasında kaldım ya
  • Demek ki çok fazla bomba var. Benim bildiğim versiyonu şöyle; Kızıl Erik adında bi denizci gitmiş Amerika kıtasına ancak farkında değil adam nereyi bulduğunun. Neyse coğrafi keşifler ardından Colomb Hindistan ditye Amerikaya gidiyor hatta Fransız kralını keklio ilk 4 seferinde. 5.sinde anlıo oranın Hİndistan olmadığını. Amerika adı ise Amerika Wespuchi'den gelmekte.
  • iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..
  • İlk kızılderililer bulmuş,
  • quote:

iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi
  • Türkler'in Amerika kıtasının keşfine yol açtıklarını biliyor muydunuz?

Aslında Amerika'nın coğrafi olarak ilk keşfi 10.yüzyılda Grönland'ın doğusunda bir koloni kuran İzlandalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Fakat gerçek anlamda sosyal keşif 1492 yılında Kristof Kolomb'un yolculuğu sonucundadır.

O tarihlerde Asya ile ticaret yapmak isteyen Avrupalılar arada engel teşkil eden Türkler karşısında sürekli yenilgi aldıkları için Doğu'ya başka yollardan ulaşmaya çalışıyorlardı. Hindistan'a batıdan ulaşma çabasıyla yola çıkan İtalyan kaşif Kristof Kolomb, 12 Ekim 1492 yılında sadece yerlilerin yaşadığı bu kıtaya ayak bastığında bir Doğu Asya adasına vardığını zannetmişti. Aslında ayak bastığı ada Bahama Adaları'ndan biriydi. (İngilizce'de kızılderililere de "Indian" denmesinin sebebi budur. Aslında "Indian", İngilizce'de "Hintli" anlamındadır.)

Bu yolculuğu Amerigo Vespucci ve Sebastian Cabot gibi diğer kaşiflerin seferleri takip etti. Her ne kadar bu toprakların Hindistan değil de yepyeni bir kıta olduğunu ilk keşfedenin 1499 yılında Amerigo Vespucci olduğu düşünülse de, adı geçen üç kaşiften hangisinin bu keşifte bulunduğu konusunda kesin bir görüş birliği yoktur.

İlk kez 1507 yılında Waldseemuller isimli amatör bir Alman coğrafyacı bir makalesinde bu yeni kıtaya Amerigo Vespucci'den esinlenerek "Amerika" dedi. Kıtanın adını "Columbia" yapma girişimlerine karşı bu isim çok tuttu ve daha sonra kuzeydeki büyük karaların da keşfedilmesiyle Kuzey ve Güney Amerika olarak ikiye ayrıldı.
    1776 yılında İngiltere'den ayrılarak 1789 yılında ilk anayasasını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri dünyanın ilk modern demokrasisidir. 19. yüzyıl boyunca Kuzey Amerika kıtasında hızla yayılan A.B.D., ilk halini teşkil eden ilk 13 eyalete (The 13 original states) birçok yeni eyalet eklemiş ve bugünkü halini almıştır.
    Kısa tarihindeki en buhranlı iki dönem 1861-65 yılları arasında gerçekleşen Kuzey-Güney Savaşı (Civil War) ve ekonomik çöküşün gerçekleştiği 1930'lu yıllardaki Büyük Bunalım (Great Depression) dönemidir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan ve 1991'de sona eren Soğuk Savaş'tan zaferle ayrılan A.B.D., 21. yüzyılda dünyanın "Süper Güç"ü olarak varlığını sürdürmektedir. (tabiki fazla gitmez bu süper müper olayı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Peynir Alti Suyu Tozu -- 12 Mart 2005, 19:43:57 >
  • kristof colomb o haritayla buldu demiyorum,piri reis bulmuş ve buda haritasında bariz bi şekilde görülüyoo..
    quote:

Orjinalden alıntı: ByMeto

quote:

iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi

• Ya onlar hazır yere kondu bizse savaşarak ele geçirdik .
    Var mı ötesi ?
  • Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?
  • quote:

Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?

evt

aslında piri reis kanıtlamış olması gerekir ama bu elemanlar sonradan geldii için tarih kitaplarımızda daha çok yer barındırmaktadır...merak etmeyin zaten bulan bulmuş sefasını sürende sürüyo

Bu arada şu 2 dakka olayı harbiden canımı sıktı yani....
  • @The©em

saol kardeş verdiğin bilgiler için..
    ------------------------------------------------
    ASLINDA ONEMLİ Bİ SORUNUM VAR ,,
    SINAVLARA HAZIRLANIYORUM BEN AMA DAHA DÜN OKUDUĞUM BU TARİH KISMI BENİ HAKKATEN KUŞKULANDIRDI.. ACABA YANLIŞ Bİ KAYNAKTANMI SINAVA HAZIRLANIYORUM BEN?
    KÖRFEZ YAYINLARINA AİT ÖSS SOSYAL BİGİLER KONU ANLATIMLI KİTAP..

YANLIŞ KAYNAKMI ACABA?
  • hocam bence final falan varsa onlarla da hazırlanabilirsin güzel kitaplar yani (reklammı oldu ne)
  • o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu
  • amerikayı amerigo vespuçi bulmustur.
  • quote:

o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu

Valla Hocam bende final vardı ama hiç yüzüne bile bakmadım hatta hiç bişide anlamam bu ders konusunda aslında bana 4 yıllık a.ö olsa bile yetiodu Allahın lütfu işte kazandık
  • ya arkadaş,senin o avatardaki adama bitiyorum,bi benzerliğiniz yoktur inşallah
    quote:

Orjinalden alıntı: Montage

İlk kızılderililer bulmuş,
  • bende kazanıyım başka bişi istemiyorum zaten

amerikayı amerigo vespuçi bulmustur. diyo bi arkadaşta alla alla o kim yaaa
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.