DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
AMERİKAYI İLK KEŞFEDEN???
96
Cevap
0
Favori
10.224
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> AMERİKAYI İLK KEŞFEDEN???
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 19:09:29 Konu Sahibi
      DAHA YENİ BİR KİTAPTA OKUDUM...

AMERİKAYI İLK KRİSTOF KOLOMB BULMUŞ SENE BİLMEM KAÇTA :) AMA HİNDİSTAN ZANNETMİŞ NEDENSE????

VEE İŞTE BOMBA BENCE BU.. AMERİKAYI BİR İTALYAN DENİZCİ BULMUŞ.. ADAMIN SOYADI AMERİCO MUŞ. ADI DA BURDAN GELİYO..

DOĞRU MU YANLIŞ MI?? VE YORUMLAR LÜTFEN?

|
      |

imza
    • Yüzbaşı
      809 Mesaj
      12 Mart 2005 19:24:30
      yanlış ..
      piri reis keşvetti abd yi..
      kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.
      |
      |

• Çavuş
      69 Mesaj
      12 Mart 2005 19:24:34
      ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler
      |
      |
    • Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 19:30:14 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: zargana

yanlış ..
      piri reis keşvetti abd yi..
      kızıl delillerde Türklerle bağlantısı var. en aznıdan aracları , eşyalar . benzer.

ALLA ALLA DOĞRU OKUDUĞUMA EMİNİM..
      PİRİ REİS İN ADI BİLE GEÇMİYO KİTAPTA HER NEDENSE.. ANLAMADIM

quote:

Orjinalden alıntı: jogo_bc

ya vala bende daha başka türlü biliyorum,kristofe colomdan önce biliyosun türk denizci (ımmm neydi ismii?..)piri reis orayı daha önce keşfetmiş ve bu kendi çizdiği haritayla kanıtlanıyoo,ama her nedense her zamanki gibi adamlar bunuda bi görev gibi üstlendiler

yorumlar piri reis diyo bakalım ne olcak bende merak ettim..
      ikilem arasında kaldım ya
      |
      |

imza
    • Teğmen
      199 Mesaj
      12 Mart 2005 19:32:31
      Demek ki çok fazla bomba var. Benim bildiğim versiyonu şöyle; Kızıl Erik adında bi denizci gitmiş Amerika kıtasına ancak farkında değil adam nereyi bulduğunun. Neyse coğrafi keşifler ardından Colomb Hindistan ditye Amerikaya gidiyor hatta Fransız kralını keklio ilk 4 seferinde. 5.sinde anlıo oranın Hİndistan olmadığını. Amerika adı ise Amerika Wespuchi'den gelmekte.
      |
      |

Özgürlük Ölümse Gözümü Kırpmam, Kahrolsun YAŞAM!!!
      Deli, her seyi yapabilecek yetenekte olan; ancak yapacak değerde bir sey bulamayandır.
    • Yüzbaşı
      809 Mesaj
      12 Mart 2005 19:32:57
      iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..
      |
      |

• Binbaşı
      1109 Mesaj
      12 Mart 2005 19:37:48
      İlk kızılderililer bulmuş,
      |
      |

• Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 19:40:27 Konu Sahibi
      quote:

Orjinalden alıntı: zargana

iyide .o sadece bi kitap .. kutsal kitap değilki saf doğruluk arıyorsun ..

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi
      |
      |

imza
    • Binbaşı
      1466 Mesaj
      12 Mart 2005 19:42:20
      Türkler'in Amerika kıtasının keşfine yol açtıklarını biliyor muydunuz?

Aslında Amerika'nın coğrafi olarak ilk keşfi 10.yüzyılda Grönland'ın doğusunda bir koloni kuran İzlandalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Fakat gerçek anlamda sosyal keşif 1492 yılında Kristof Kolomb'un yolculuğu sonucundadır.

O tarihlerde Asya ile ticaret yapmak isteyen Avrupalılar arada engel teşkil eden Türkler karşısında sürekli yenilgi aldıkları için Doğu'ya başka yollardan ulaşmaya çalışıyorlardı. Hindistan'a batıdan ulaşma çabasıyla yola çıkan İtalyan kaşif Kristof Kolomb, 12 Ekim 1492 yılında sadece yerlilerin yaşadığı bu kıtaya ayak bastığında bir Doğu Asya adasına vardığını zannetmişti. Aslında ayak bastığı ada Bahama Adaları'ndan biriydi. (İngilizce'de kızılderililere de "Indian" denmesinin sebebi budur. Aslında "Indian", İngilizce'de "Hintli" anlamındadır.)

Bu yolculuğu Amerigo Vespucci ve Sebastian Cabot gibi diğer kaşiflerin seferleri takip etti. Her ne kadar bu toprakların Hindistan değil de yepyeni bir kıta olduğunu ilk keşfedenin 1499 yılında Amerigo Vespucci olduğu düşünülse de, adı geçen üç kaşiften hangisinin bu keşifte bulunduğu konusunda kesin bir görüş birliği yoktur.

İlk kez 1507 yılında Waldseemuller isimli amatör bir Alman coğrafyacı bir makalesinde bu yeni kıtaya Amerigo Vespucci'den esinlenerek "Amerika" dedi. Kıtanın adını "Columbia" yapma girişimlerine karşı bu isim çok tuttu ve daha sonra kuzeydeki büyük karaların da keşfedilmesiyle Kuzey ve Güney Amerika olarak ikiye ayrıldı.
      1776 yılında İngiltere'den ayrılarak 1789 yılında ilk anayasasını kabul eden Amerika Birleşik Devletleri dünyanın ilk modern demokrasisidir. 19. yüzyıl boyunca Kuzey Amerika kıtasında hızla yayılan A.B.D., ilk halini teşkil eden ilk 13 eyalete (The 13 original states) birçok yeni eyalet eklemiş ve bugünkü halini almıştır.
      Kısa tarihindeki en buhranlı iki dönem 1861-65 yılları arasında gerçekleşen Kuzey-Güney Savaşı (Civil War) ve ekonomik çöküşün gerçekleştiği 1930'lu yıllardaki Büyük Bunalım (Great Depression) dönemidir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşları'ndan ve 1991'de sona eren Soğuk Savaş'tan zaferle ayrılan A.B.D., 21. yüzyılda dünyanın "Süper Güç"ü olarak varlığını sürdürmektedir. (tabiki fazla gitmez bu süper müper olayı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The©em -- 12 Mart 2005, 19:43:57 >
      |
      |

www.playerpanda.com
    • Çavuş
      69 Mesaj
      12 Mart 2005 19:42:27
      kristof colomb o haritayla buldu demiyorum,piri reis bulmuş ve buda haritasında bariz bi şekilde görülüyoo..
      quote:

Orjinalden alıntı: ByMeto

Alıntıları Göster

evet ben doğruyu arıyorum.. vede gerçek olanı..

ve bişey daha öğrendim az once bi tanıdığımdan.. diyoki kristof kolombda piri reisin yaptığı haritayla bulmuş amerikayı???

ne derece doğru bilmiyorum ama bana pek sıcak bi ihtimal gibi gelmedi

|
      |
    • Yüzbaşı
      675 Mesaj
      12 Mart 2005 19:46:15
      Ya onlar hazır yere kondu bizse savaşarak ele geçirdik .
      Var mı ötesi ?
      |
      |

• Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 19:49:05 Konu Sahibi
      Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?
      |
      |

imza
    • Binbaşı
      1466 Mesaj
      12 Mart 2005 19:51:19
      quote:

Kristof Kolomb, 1492'de Amerika Kıtası'na ulaştı. Portekizli gemici Bartelmi Diyaz'ın Ümit Burnu'nu bulmasından sonra Vasko dö Gama, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hint Okyanusu ve Hindistan'a ulaştı. Portekizli Macellan ve Del Kano, dünyayı dolaşarak yuvarlaklığını kanıtlamışlardır.

netten bulduğum bi bilgi?

evt

aslında piri reis kanıtlamış olması gerekir ama bu elemanlar sonradan geldii için tarih kitaplarımızda daha çok yer barındırmaktadır...merak etmeyin zaten bulan bulmuş sefasını sürende sürüyo

Bu arada şu 2 dakka olayı harbiden canımı sıktı yani....
      |
      |

www.playerpanda.com
    • Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 19:56:21 Konu Sahibi
      @The©em

saol kardeş verdiğin bilgiler için..
      ------------------------------------------------
      ASLINDA ONEMLİ Bİ SORUNUM VAR ,,
      SINAVLARA HAZIRLANIYORUM BEN AMA DAHA DÜN OKUDUĞUM BU TARİH KISMI BENİ HAKKATEN KUŞKULANDIRDI.. ACABA YANLIŞ Bİ KAYNAKTANMI SINAVA HAZIRLANIYORUM BEN?
      KÖRFEZ YAYINLARINA AİT ÖSS SOSYAL BİGİLER KONU ANLATIMLI KİTAP..

YANLIŞ KAYNAKMI ACABA?
      |
      |

imza
    • Binbaşı
      1466 Mesaj
      12 Mart 2005 19:59:24
      hocam bence final falan varsa onlarla da hazırlanabilirsin güzel kitaplar yani (reklammı oldu ne)
      |
      |

www.playerpanda.com
    • Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 20:05:47 Konu Sahibi
      o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu
      |
      |

imza
    • Teğmen
      126 Mesaj
      12 Mart 2005 20:19:10
      amerikayı amerigo vespuçi bulmustur.
      |
      |

• Binbaşı
      1466 Mesaj
      12 Mart 2005 20:22:58
      quote:

o yokta maltepe yayınları var.. belki o olabilir

reklam olmas ya olurmu

Valla Hocam bende final vardı ama hiç yüzüne bile bakmadım hatta hiç bişide anlamam bu ders konusunda aslında bana 4 yıllık a.ö olsa bile yetiodu Allahın lütfu işte kazandık
      |
      |

www.playerpanda.com
    • Çavuş
      69 Mesaj
      12 Mart 2005 20:30:36
      ya arkadaş,senin o avatardaki adama bitiyorum,bi benzerliğiniz yoktur inşallah
      quote:

Orjinalden alıntı: Montage

İlk kızılderililer bulmuş,
      |
      |
    • Binbaşı
      1837 Mesaj
      12 Mart 2005 20:42:34 Konu Sahibi
      bende kazanıyım başka bişi istemiyorum zaten

amerikayı amerigo vespuçi bulmustur. diyo bi arkadaşta alla alla o kim yaaa
      |
      |

imza

Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
modasor
SEO
izmir havalimanı transfer
ses yalıtımı
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR6
0,461
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.