Şimdi Ara

American Gods (2017) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
385
Cevap
18
Favori
16.619
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 4. bölümde sıkılmaya başladım. yeter artık olaya gelin.
  • Dizi yavaş yavaş ilerliyor. Son bölümlere doğru aksiyon artar. Sindire sindire gitmeleri daha iyi. Hızlı bir şekilde giderlerse bazı şeyler anlaşılmaz.
    Anubis ve yanındaki elamanın da katkıları olacaktır.
  • Haftaya açılır

Bu bölümde hiç bir şey yoktu . Shadow Moon'un hatununun hayatını gösterdiler tüm bölüm
  • quote:

Orijinalden alıntı: MALTHAEL

Haftaya açılır

Bu bölümde hiç bir şey yoktu . Shadow Moon'un hatununun hayatını gösterdiler tüm bölüm

Aynen ne zaman bitecek diye bekledim ama kafama takılan bir nokta var.

Laura ölü olduğu için mi Shadow buna parlıyordu yoksa oradaki gücüne bir işaret miydi o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi UKisuke -- 21 Mayıs 2017; 23:34:1 >

• ALINTI

Yer yer spoilerlar var okumak isteyen buyursun ;

Bu bölümkü notlar Mr. World - Bay Dünya karakteri ekseninde Loki'yle ilgili olacak. Bay Dünya dördüncü bölümde de yok ama gelecek. Güvenlik kamerasındaki silindir
    şapkalı yansıma kendisiydi. Ben de bu bölüm onun üzerine yoğunlaşır diye Loki ile ilgili bir not hazırladım ancak biraz vakitsiz oldu. Neyse sonuçta kendisi diziye
    eklenecek karakterlerden biri olduğu için okumanızda fayda var. Çıktığı bölümde "Aha! Ben seni tanıyorum ulan ibiş dersiniz :)
    Neyse yani yine İskandinav mitolojisine değineceğim. Bununla birlikte yine birkaç ufak detay ve metafor açıklaması olacak. Ayrıca başka sorularınız olursa sorun :)

/////SPOILER YOK. RAHATÇA OKUYABİLİRSİNİZ\\\\\

Neil Gaiman'ın The Guardian'la yaptığı podcast'te diziye katılacak karakterlerden biri olan Mr.World-Bay Dünya karakterinin Loki olduğunu konuşulmuştu.
    Daha doğrusu spiker Bay Dünya'nın Loki olduğunu söylediğinde, yazar "Yapma güzelim ya. Niye spoiler verdin ki?" demişti. Çok önemli detayları bilmediğiniz sürece ki
    Loki'nin hayatını hatmetseniz bile Neil Gaiman'ın spoiler dediği şeyi tahmin bile edemezsiniz. Bu yüzden Loki'nin kim bilmekte bir sakınca yok. Spoiler filan değil.

Loki kimdir?

Loki İskandinav mitolojisinin en önemli karakterlerinden biridir. Hem tanrıdır hem de buz devidir. Buz devi Farbauti ve Laufey'in çocuğudur. İnsanlara hükmeden
    "Aesir" denilen "elit tanrı" grubunun içindedir. Türkçesi kendisi, af buyurun, taşaklı bir abimizdir. Ateş ve büyüyle bağlantılıdır. Kurnaz tanrıdır.
    Loki'de her türlü çakallık vardır.

Ailesinden başlayalım. Anne-babasının buz devi olduğunu söyledik. Loki'nin Angrboda isimli devden üç çocuğu vardır. Bunlar Hel isimli cehennem tanrıçası,
    Jormungandr isimli iblis ve Fenrir isimli bir kurt. Jormungandr aslında bir yılandır. Ragnarök'te Thor'u öldüren yaratıktır.
    Fenrir ise Ragnarök'te Tyr'in kolunu koparır ve Odin'le savaşır. Asıl eşi Sigyn'den, zafer tanrıçası, Nari isimli bir oğlu vardır. Nari, ceset anlamına gelmektedir.
    Çok acayip başka bir çocuğu daha var. Bu çocuğun babası değil. Loki'nin, Svaoilfari isimli, aygır bir çocuğu vardır. Svaoilfari bildiğiniz bir aygır.
    Loki'nin pekçok yeteneğinden biri de cins değiştirebilmek ve farklı yaratıklara bürünebilmektir. Yani Loki kendini bir ata veya şahine veya başka bir hayvana
    dönüştürebilir. Kendini bir kısrağa dönüştürerek Savoilfari denen aygırla çiftleşir ve bir at doğurur. Bu atın babası değil, annesidir.
    Doğan atın adı da Sleipnir'dir. İkinci notta yazmıştım. Sleipnir, Odin'in sekiz bacaklı atıdır. Odin bu atı kan kardeşi Odin'e hediye eder.
    Evet, Loki aynı zamanda Odin'in kan kardeşidir. (Üvey oğlu olduğu da söylenir ama genelgeçer kanı kan kardeşi olduğu yönündedir.
    Dolayısıyla Odin'le aralarında kan bağı yoktur. Thor'la kardeş değildir. Ancak tekrar söylüyorum ki Loki'nin Odin'le olan ilişkisi hakkında kesin bir teori
    mevcut değil. Kimi üvey oğlu olduğunu yazıyor kimi kan kardeşi olduğunu. Bu konudaki en köklü kaynak olan "Prose Edda"ya göre buz devlerinin çocuğu ve Odin'in
    kan kardeşidir.)

Loki'nin fiziksel görünüşü ise tam olarak bilinmiyor. Hatta hiç bilinmiyor. Tüm savaşları veya mücadeleleri sadece sözle ve üçkağıtla geçtiği için Edda'da Loki'nin
    fiziksel görünüşüne değinilmemiş. Yani dizideki karakterle mitolojideki Loki arasında fiziksel bir benzerlik kurmak imkansıza yakın. Eldeki tek veri Loki'nin
    yakışıklı sayıldığı ve hafif zayıf, biraz çakalı andıran bir vücudu olduğu. Ayrıca bazı kaynaklar Loki'nin boynuzları olduğunu yazıyor ama yüzde yüz doğru olduğu
    tartışılır. (Bu arada üçüncü bölümde, Çarşamba ve Shadow bankaya ilk girdiklerinde Shadow güvenlik kameralarını görünce bir siktir çekmişti.
    Çarşamba, mevduat formlarını alıp çıkarken kameradada fötr şapkalı, iyi giyimli bir adam yansıması vardı. Sadece gövdesi belli oluyordu. O yansıma
    Bay Dünya'nın yansıması. Ayrıca en son, tam kapıdan çıkarlarken de bir göz görünmüştü. O göz de Medya'nın gözü. Hani Shadow'un AVM'de alışveriş yaparken
    televizyonda konuştuğu kadın. Zaten güvenlik kamerası deyince akla teknoloji geldiği için bizim Tekniker de orada. Bunlar da demek oluyor ki
    yeni tanrılar tam anasının gözü. Her yerde bizimkilerin peşindeler.)

Kişiliğine gelirsek;

Loki, toplumsal beklentilerle ve doğanın kanunlarıyla zıt düşer. Sürekli, herkesten ve her şeyden bir tiksinme halindedir. Bu herkesten tiksinme cümlesi biraz ağır
    oldu ama ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Kendisi uyumsuz bir karakter. Ortamlara girmekten, milletin derdini dinlemekten filan kaçınır. Mitolojide kendini
    düşünen bencilin teki olarak betimlenir. Kendi zevkleri için olaya girer. Kendi başını derde sokar. (Öyle yüce amaçlar uğruna tehlikeye girecek adam değildir.
    Tabii istisnalar kaideyi bozmaz.) Örneğin bir öyküde Loki dikkatsizliği yüzünden Thiazi isimli bir devin eline düşer. Thiazi, tanrıça İdun'u getirmezse,
    Loki'yi öldüreceğini söyler. Kendi kendini tehlikeye atan Loki, yine kendi canını kurtarmak için İdun'u Thiazi'ye getirir. Ancak sonra tanrılar
    Loki'ye gönül koyarlar :) Olum sen ne biçim adamsın, insan hiç tanrıçayı deve verir mi? Çabuk git, kızı geri getir derler. Loki ne yapsın amk? El mecbur gider
    tanrıçayı kurtarmaya. Kurtarmak için kendini bir şahine dönüştürür. Tanrıçayı sırtına alıp, diğer tanrıların yanına getirir. Getirirken, Thiazi peşine düşer.
    Tam tanrıların mekana ulaştıklarında, tanrılar Thiazi'nin üstüne ışık yağdırıp, devi oracıkta öldürürler. Sonra devin kızı Skadi gelir. Der ki "Madem babamı
    öldürdünüz, karşılığını vereceksiniz." Tamam verelim de ne yapalım diye sorarlar. Kız der ki "Beni güldüreceksiniz." (Ya babası ölmüş, kızın istediğine bak:)
    Neyse mitoloji işte. Gevşekliğime bakmayın onun da detayı var. Neyse, beni güldüreceksiniz der ama tanrılar arasında onu güldürebilecek tek kişi yine Loki'dir.
    Loki bir ip alır. İpin bir ucunu bir keçinin sakalına, bir ucunu da, yalan söylüyorsam şerefsizim, kendi taşaklarına bağlar. Keçi hareket ettikçe Loki,
    Loki hareket ettikçe keçi abuk sabuk hareketler yapıp, sesler çıkarırlar. Bu tablonun karşında kız dayanamayıp kahkahayı patlatır. Şimdi bu hikayeyi neden anlattım?
    Loki'yi tanıyın diye. Kendisi böyle absürd bir karakterdir.

Aygırla çiftleşir. Kız kaçırır. Taşaklarına ip bağlar. Kim ne derse desin, umrunda olmaz. Sadece canını kurtarsın yeter. Ama gördüğünüz üzere çakallıkta da sınır
    tanımaz. Dev için kaçırdığı kızı, sonra tanrılar için tekrar kaçırır. İşte böyle biri. Loki tanrılar ona gönül koydu diye tanrıçayı geri getirir. Birçok kez de
    tanrılara yardımcı olur ama bazen onlara karşı da durur. Hangi tarafta olmak daha zevkliyse, hangi taraf daha eğlenceliyse o tarafta olur.
    Mesela Ragnarök esnasında tanrılar ve devler savaşırken Loki devlerin tarafında savaşır. Baldur'un Ölümü olsun, Thor'un Çekici'nin Yaratılması olsun, Asgard'ın
    Sağlamlaştırılması olsun, pekçok hikayede Loki tanrılara kötülük eder. Bazen de iyilik yapar. Ama dediğimiz gibi zevkine göre. Ancak kötülüklerinin sonunda
    Odin bunu karısı Sigyn ile birlikte yeraltında bir mağaraya hapseder. Hapsetmekle kalmaz bir de hareket edemesin diye zincire vurur.
    Başına da bekçi olarak bir yılan koyar. Yılan ağzından kötülük zehri akıtır ancak karısı hareket edemeyen Loki'nin başına bir kase tutar ve damlayana zehri bu kasede
    toplar. Karısı, zamanla dolan kaseyi boşaltmak için gittiğinde zehir Loki'nin ağzına damlar ve Loki zehirlenince acı çeker, depremler olur. Sonuçta Loki, Ragnarök
    zamanı gelince zincirlerinden kurtulur ve tanrılara karşı savaşta devlerle aynı safta yer alır. Tanrılara karşı savaşmasının tek sebebi zehir midir? Tanrıları
    yok etmek istemesinin tek nedeni bu mudur? Bu konuda da net bir cevap yok. Kimi diyor ki Loki zaten tanrı değil, doğuştan buz devi. O yüzden tanrılara karşı
    savaşmak istemesi gayet doğal. Kimi diyor ki Loki buz devi ama Odin'in kan kardeşi, Thor'un kankası yani tanrılarla arası iyi. Onlara karşı savaşma sebebi biraz
    kıskançlık. "Puşt gibin **** gibin", ne dev ne tanrı arada kalmış. Tanrıları kıskanıyor diyen de var. Kimi de diyor ki Loki'nin fıtratında bu var. Herif tam bir
    pislik Rıza Baba diyorlar. Kısacası Loki'nin hangi amaçla ve neden tanrılara karşı savaşıp, onları yok etmek istediği net değil.

Neyse uzun lafın kısası Loki; onur, sadakat ve yücelik gibi kavramlarla özdeşleşen İskandinav tanrılarının zıttıdır. Hatta bu yüceliğe ihanet bile etmiştir.

Dizide baş düşman rolündeki Bay Dünya, Loki ile özdeşleştirildiği için bu kadar açıklama yaptım. Aynı şeyi bir önceki notta Odin'le özdeşleştirilen Çarşamba için de
    yapmıştım. Maksat ana karakterler daha kolay anlaşılsın.

Şimdi ufak detaylara değinelim.

*Bayan Fadıl'ın Kedisi: Bu bölüm çok zamansız bir anda çıktığı için kediyi yetiştiremedim. Keşke onu yazsaydım. Dördüncü bölümde amma kedi gördük. Neyse bir sonraki
    bölüm için yazarım kedileri. Kedi deyip geçmeyin. Mısır mitolojisinde önemli hayvandır.

*Çarşamba'nın 1 Dolar Verip 20 Dolar Alması: 3. bölümde, bankayı soymadan önce Çarşamba, Shadow'a ankesörlü telefonun numarasını not etmesini söylüyordu.
    Sonra bir kafeye girip, Shadow'a sıcak çikolata alıyordu. Sıcak çikolatayı alırken kasiyere 1 dolar uzatıyor ama para üstü olarak 20 dolar alıyor. Çarşamba'nın
    ikna kabiliyetini vurgulamak için konulmuş sanırım. Zaten 2. bölümde kendisi de Shadow'la arabada giderken söylüyordu. Kadınları "Cazibesiyle etkilediğini."

*Fotokopici İsa: Hatırlarsanız, kartvizit ve poster bastırmak için üçüncü bölümde bir fotokopiciye girmişlerdi. Sıra beklerken Shadow ve Çarşamba arasında İsa'lar
    hakkında bir muhabbet geçmişti. Çarşamba, Meksikalı İsa'nın illegal yollarla Amerika'ya girdiğini söylemişti :d Neyse, dikkat ettiyseniz fotokopicide çalışan
    adam İsa'nın ikizi gibiydi. Bence sadece komik olsun diye yapmışlar ama belli olmaz fotokopici deyip geçemedim.

*Yolda Arabanın Karşısına Çıkan Kurt: Çarşamba ve Shadow, üçüncü bölüm sonuna doğru, soygunu yaptıktan sonra arabayla gidiyorlardı. Karşılarına bir kurt çıkmıştı.
    Shadow aniden fren yapıp, durmuştu. Önceki bölüm için yazdığım notu okuyanlar anlamışlardır kurdun ne olduğunu. Yine de yazayım, mitolojide Odin'in iki kargası
    ve iki kurdu var. Yani kurt Odin'in kurdu.

////////////////4.Bölümle İlgili Bir İki Ufak Detay. İsterseniz İzledikten Sonra Okuyabilirsiniz\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

- Dördüncü bölümü henüz izlemeyenler burayı geçsinler. Ufak bir sahneden bahsedeceğim. İsterseniz izledikten sonra bakın. Laura ile Robbie'nin ilk kez seviştikleri
    sahne bittiğinde, kamera bir sokak lambasının üstünden evi ve sokağı çerçeveliyor. Dikkat ederseniz sokak lambasının üstünde bir karga var. Arabayla gittikleri
    sahnede de iki tane karga tepelerinde uçuyor. Üçüncü bölüm notlarında Odin'i okuyanlar, kargaları olduğunu ve kargaların ona haber getirdiğini anladınız değil mi? :)
    Notta yazmıştım. Neyse çok vakit yok, artık yazmayı kesiyorum ve altyazıyı yüklüyorum.

- Laura'nın çalışığı kumarhanede Mısır tanrıları Anubis ve Ibis'in figürleri görünüyor. Hem de 3-5 defa gözümüze sokuyorlar. Buradan Laura'nın izlendiğini anlıyoruz.
    Ayrıca Shadow masaya oturduğunda kameraya bakıyor ve yine üçüncü bölümdeki gibi kameradan Medya, Tekniker ve Bay Dünya tarafından izleniyor. Yakalandığında,
    karısıyla konuşurken, karısı "Biri bizi sattı." diyor. Bence polise haber verenler yukarıda yazdığım tanrılardan biriydi.
    (Bay Jaquel ve Bay Ibis'i ikinci bölüm notunda kısaca açıklamaya çalışmıştım.)

• 4.bölüm gelmiş Allahhhhh
  • Dizi konu işlenişi bakımından ağır ilerliyor ama sıkmıyor Bu bölümde ise;

Lauranın nasıl canlandığını ve shadow ile olan geçmişini gördük güzel bir doldurma geçiş bölümü oldu. Ayrıca Lauranın karakter detaylarını tam anlamıyla gördük.
  • 4. bölüm sıkıcıydı, hiçbir şey olmadı diyen gitsin Arka Sokaklar izlesin.

Bizim eleman ipten kurtuldu da kimse çıkıp nasıl oldu aga demedi. Efendi gibi her şeyi açıkladılar. Benim merak ettiğim Laura neden Shadow'u turuncu ve parlak olarak görüyor? Ve Laura'nın görevi ne? Bir de bizim kol diken elemanın yanındaki siyahi abi kimdi?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bölümün başları sıkıcıydı ama sonlara doğru vites yükseltti. Gizemli bir bölüm olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dürüstİnsan -- 22 Mayıs 2017; 15:48:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Reid Rider kullanıcısına yanıt

Açıkça Laura'nın geri dönüşünün Mad Sweeney ile alakası var. Zaten Anubis seni hangi tanrı çağırdı gibi bir şey söylemişti. Mad Sweeney şanslı parasını aradığı için ve parayı Laura'nın mezarı içine çektiği için onun geri dönüşünü sağladığını düşünüyorum.
  • Bu diziyi beğenmeyenler gitsin aksiyon filmi izlesin neyinize sizin yabancı dizi izlemek
  • 1x4

Get out of my house you Zombie whore! abla çok rol kesti cidden helal olsun
    bazı sahneler kargalar gözümüze sokuldu sanki, kitapla ilgili bir detay olabilir
  • İzleyin. Adam çok güzel bilgiler veriyor. Dizideki ince detayları da söylüyor.

• WISDOM kullanıcısına yanıt

Odin'in kargaları hocam.
  • Reid Rider kullanıcısına yanıt
    Evet gayet güzel inceliyor bölümleri

• Her bölüm kafama takılan soru sayısı daha da artıyor. Ne zaman açıklama kısmına geçecekler acaba?

Ayrıca bu şarkı da fena değilmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Reid Rider

İzleyin. Adam çok güzel bilgiler veriyor. Dizideki ince detayları da söylüyor.

Bunu ciddi ciddi izleyen var mı? Dizinin yarı süresi kadar inceleme çekmiş sözde. İnceleme dediği de bölümdeki olayları sözlü olarak anlatmak. Tam bir işsiz videosu olmuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: S. Hawking

quote:

Orijinalden alıntı: Reid Rider

İzleyin. Adam çok güzel bilgiler veriyor. Dizideki ince detayları da söylüyor.

Bunu ciddi ciddi izleyen var mı? Dizinin yarı süresi kadar inceleme çekmiş sözde. İnceleme dediği de bölümdeki olayları sözlü olarak anlatmak. Tam bir işsiz videosu olmuş.

Ne anlatsın kardeşim peki? Final bölümüne kadar gizemli şekilde devam eder büyük ihtimal bu dizi

• geekçiler videoya çekmedi mi?tombik tatlı kızın yorumları çok iyi onu bekliyorum
  • ben bunu yazarken çıkmış
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.