Şimdi Ara

AMD Zen işlemciler 17 Ocak’ta geliyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
0
Favori
8.831
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Sertan-57

4'cu nesille karsilastirmak cok sacma ayni senede cikmalari lazim FX-8350 ile i7 3770 K 2012'de cikti zaten.

Aynı yılda cıktıysa o zaman sızın dedıgınız mantıklı hocam :)
  • SR7 alsak 250-300$ arkadaş.Bu doların yükselmesi hiç iyi olmadı.Intel sistem toplayayım diyordum AMD imdadıma yetişti gene.Test sonuçları açıklansın bakalım ona göre bir sistem toplarım artık
  • Hakikaten artık bir gelsin de, fiyatlar azıcık da olsa kırılsın :D
  • Aynen AMD'nin yeni canavarlarindan faydanalim :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Nickola Tesla kullanıcısına yanıt
    250-300 $ Dolar'a gercek anlamda 8 cekirdekli 16 izlekli islemciyi satin alicaz galiba bu sefer i7 gibi guclu tek izlek performansi var bakalim nasil x86 savaslari basliyor gene :)

• quote:

Orijinalden alıntı: BYGURSEL58

16 Çekirdekli AMD İşlemci Intelın 12 Çekirdeklisinden Fazla Performans Verıcekmı Sorusu Gelıyor Aklıma. Skylake Serisinde Alan Aldı Satan Sattı. Şımdıden Sonra Bu Dolar Kuru Ile AMD nın Zen Islemcısı Cıksa Nolur.

Valla videoya bakılırsa görselde AMD'nin Zen işlemcisi Intel'in işlemcisinden daha hızlı işlem yapıyor ancak gerçeği kimbilir? Zaten konuşma teorik ilerliyordu. Pratikte bir şey yoktu. Yahu AMD'nin işlemcisi 16 çekirdekle Intel'in işlemcisinin 12 çekirdekle verdiği performanstan fazlasını verse ne olacak, veremese ne olacak? Bu AMD'yi tüketicilerin gözünde ezik duruma düşürecek AMD'de de itibar mı kaybedecek? Bazen öyle saçma sapan yorumlar yapıyorsunuz ki gülünç duruma düşüyorsunuz. Adam ister aynı performansı ya da fazlasını 16 çekirdekle verir, ister 100 çekirdekle verir, bundan sanane? Ondan sonra da "Intel'in 16 çekirdekli işlemcisi çıkarsa ezecek." muhabbetleri dönecek değil mi? Yahu yarışma programı mı bu ki markaları yarıştırıyorsunuz? Bırak adamlar işini yapsın, çok biliyorsanız siz kurun bir şirket de sizden işlemci alalım. Hey Allah'ım. Önemli olan işlemciye kaç çekirdek koyduğun değil, boşu boşuna konmuyor o çekirdekler oraya, performans artışı sağlasın diye konuyor. Önemli olan her bir çekirdeğe yazılım desteğinin gelip gelmeyeceği. Adam işlemciye 16 çekirdek koyarsa ve yazılım desteği gelmezse o işlemci Intel'in işlemcisinden 10 kat da daha hızlı olsa 100 kat da daha hızlı olsa bu pratikte olur ancak, lap gibi 8 çekirdek desteğiyle kullanırsın işlemcini. Ancak DirectX 12 bütün çekirdeklerin kullanımını sağlayacak diye hatırlıyorum. Tam bir bilgim yok. Yahu alan alsın, satan satsın, sanki hiç mi yeni sistem dizenler olmayacak? Öyle bir yorum yapıyorsunuz ki boş konuşuyorsunuz. Bu dolar kuru ile AMD işlemci çıkarıyor da sanki Intel işlemcilerin fiyatı sabit kalıyor.

@BYGURSEL58
    İş görüp görmeyeceği oyununa göre değişir. O işlemciler GTA V'te büyük ihtimalle darboğaz yapar.

@BYGURSEL58
    "4.CÜ Nesil ve Üstü Seriyle Karsılastırılması Gerekır Bence 8350 Çunku Onlarda Direct 12 Destegı Var :D" diyor ya Allah'ım çıldıracağım. Tamam arkadaş, Intel fan'ısın sen, belli oldu. Olaya objektif olarak bakamıyorsun. Donanımlar temelde hangisinin daha güçlü olduğunu belirlemekten ziyade hangisinin o dönemin en güçlüsü olduğunu belirlemeye yönelik yapılır. Zaten bu yüzden aynı yıl çıkan donanımların bir sürü testi olurken önceki serilerle yapılan karşılaştırmalar daha azdır. Çünkü burada maksat o sene hangisinin daha iyi olduğunu görüp ona göre donanım seçmektir, donanım yarıştırmak değil. Yoksa herkes senin gibi düşünse adam gidip Intel'in Extreme serisi, Xeon serisi işlemcileriyle AMD'nin Athlon serisi işlemcilerini karşılaştırırlardı. Veya işte "yok efendim bu işlemciye çekirdek desteği yeni geldi, o zaman bu işlemcinin rakibi bu." denirdi. Hayır yani bunu Intel yapmış olsa -daha pahalı olduğundan ötürü- anlarım. Çünkü o zaman şu denebilir "Intel'in X işlemcisinin çekirdek kullanım performansı artırıldı, bu işlemci parasını daha çok hakediyor, artık AMD'nin şu işlemcisi ile karşılaştırılmalıdır." Ancak AMD'nin, Intel'in işlemcilerinden daha güçlü bulunan işlemcisi de pek yok ne yazık ki. Çünkü Intel, AMD'yi teknoloji anlamında ezdi, geçti.

@Sertan-57 "Bro sen rahat ol AMD tek izlek sorununu coktan cozdu" derken ZEN serisi işlemcileri mi kastediyorsun? Çünkü Piledriver serisinden başka masaüstü işlemcisi çıkmadı. Ee, APU'da da böyle bir mimari değişikliğine gitmeyeceklerine göre(gidildi mi yoksa)? Her neyse şu tek izlek olayını hiç bilmiyorum, kısaca açıklar mısın? Oo valla $300'a i7 ile aynı performansı verirse tadından yenmez, havada takla atarım.

@qaanx
    Saat hızlarıyla chipset ne alaka?

@Sertan-57
    Şu işlemcilerdeki "x86" ibaresi nedir, orayı bir açsak? Hayır, 32 bit desteği anlamına geldiğini biliyorum da neden x64 değil de x86 deniyor? Olay ne yani?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDiamond -- 7 Aralık 2016; 13:59:24 >

• BrokenDiamond B kullanıcısına yanıt
    Evet bro Zen icin dedim Bulldozer mimsrisi ölü performans.

• Zen bence de skylake performansında ve fiyatında işlemciler ile çıkacak..Ötesini beklemeyin..
    Sistemini yenilemeyi düşünen insanların çoğu zen geciktikçe ve zaten dolar kuru düşükken, 1100 tl civarına i7 işlemcileri aldılar. (ben 845 TL ye i5 6600k almıştım)

250 - 300 usd aralığı da buralara tekabül ediyor zaten ben, i7 6700k ayarında bir zen işlemcinin 300 usd'den aşağıya çıkacağını da düşünmüyorum, Türkiye'ye geliş fiyatı da 1350 - 1400 tl arası olacaktır.

Önceden skylake geçenlerin üzülmesini gerektiren bir durum yok yani..

Yeni alacaklar için bir alternatif ama çok F/P olacak mı? Orasını göreceğiz..

Kalın Sağlıcak ile..
  • Rekabet iyidir
  • Beyler i3 6100 ile sistem toplayayim mi yoksa zeni mi bekliyim. Bir de ne kadar beklerim bunlari. Hemen piyasaya yayilmaz heralde.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • togi1975 kullanıcısına yanıt
    Skylake hangi seriyi, Broadwell ve Broadwell-E hangi seriyi kapsıyor bu arada yazar mısın? Ben teknoloji haberlerini takip etmeyi bırakalı 2-3 sene oluyor.

Bu testin doğruluğu tartışılır(zaten videoda bahsedilen test) ama AMD, Broadwell-E işlemciyi geçmiş.http://www.anandtech.com/show/10585/unpacking-amds-zen-benchmark-is-zen-actually-2-faster-than-broadwell

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BrokenDiamond -- 8 Aralık 2016; 8:16:19 >
  • RX 480 lerin geç gelişi gibi Zenler 2017 nin ortasını bulur.
    Bu dolar kurunda fiyat performans zaten hayal oldu.
    bende bu türlü daha işlemci çıkmadan yapılan testlerin olduğu haberleri takip etmeyi bırakalı 5 sene oluyor.
    Hangi seri olduğu benim için önemli değil..Çıksın zen ondan sonra kullanıcılar test yapmaya başlasınlar, benim için anlamlı sonuçlar o zaman ortaya çıkacaktır
  • togi1975 kullanıcısına yanıt
    I like it !
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Amd sürekli render karşılaştırması yapıyor. Bunun anlamı "çekirdek performansında intele yetişemedik" demek. Yani Zen mimari olarak Core un gerisinde.

He la he he. Direct-x bile altyapı değiştiriyor siz hala neredesiniz!

İşe yaramayan çekirdekler bir araya gelseler nolacak!

Broadwell-E nin çekirdekleri Core ile aynı değil!
    Alakayı söyleyim İ5-i7 2xxx 3xxx işlemciler Z chipset anakartlarda H chipsetlere göre oc yapmasa da 300-400 mhz daha yüksek frekansta çalışıyor.

Mesela i7 3770 h61 anakarta taksan max 3.4 ghz görünüyor z77 anakarta taktın mı tam hatırlamıyorum ama 3.7-3.8 ghz gibi hızlara çıkıyor i5 3470 içinde geçerli mesela bu onu anlatmaya çalışmışım mesajta.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Amd sürekli render karşılaştırması yapıyor. Bunun anlamı "çekirdek performansında intele yetişemedik" demek. Yani Zen mimari olarak Core un gerisinde.

He la he he. Direct-x bile altyapı değiştiriyor siz hala neredesiniz!

İşe yaramayan çekirdekler bir araya gelseler nolacak!

Broadwell-E nin çekirdekleri Core ile aynı değil!

Benim söylediğim şeyin directxle mirectxle alakası yok, salt işlemci gücünden bahsediyorum.

Mimari rakibinden kötü olduğunda fazla çekirdek doldurup paralel işlem testlerinde öne geçmek ucuz numaralardan biridir. Aynı numarayı mesela mediatek qualcomm a karşı yapar ama gerçek hayatta ezilmekten kurtulamaz. Çünkü işlemcilerin işi paralel işlem değildir. Adamlar böyle problemler için gpu diye bişey icat etmişler.

İşe yaramayan çekirdek derken? Amd den bahsediyorsun sanırım.

• Render sektörünü bilerek konuşan biri olarak konuşuyorum.

render tam da işlemci gücünü gösterir, Render işleminde tüm çekirdekler dibine kadar kullanılarak yapıldığından cpu'dan alınan güçtür. GPU render endüstri içerisinde yavaş yavaş girse de hız ve indirect illumination ve direct ci işlemclerinde istenen seviyeye gelemedi, İŞlemciden hızlı render almak için alacağınz bir ekran kartı fiyatına render farm kursanız pc den aldığınız performans yine GPU renderinden daha hızlı olmaktadır. Türkiye'de render işlemlerinde de tercih edilen baskın yazılım 3dsmax ve v-ray'dir.

Tekli çekirdek performansının hala özellikle eski ve CPU optimizasyonu olmayan uygulamalarda önemi vardır ancak 2012 senesinde 8350yi ilk aldığımda tekil cpu özelliği oyunlarda çok büyük önem arz ederken bu gün oyunlar daha optimize vedaha çok cpu desteğine sahip hale geldiler, Unreal engine unity gibi yaygın kullanılan oyun motorları çoklu cpu yu standart olarak destekler hale geldiler.

Tekil işlemci gücü tek başına hiç bir şey ifade etmiyor tek çekirdek ile bu gün oynanan bir oyun var mı ? veya neden intel 6 core 12 thread işlemci üretiyor? Tek merkezli düşündüğünüzde oyun için I3 de döke saça yeterken neden i5 alınıyor veya i5 in bile kesmediği durumlarda i7 alınmak isteniyor ?

Uzun lafın kısası her biri güçlü çoklu çekirdek profesyonel manada kullanılıyorsa vazgeçilmezdir, düne kadar bilgisayar toplayacak olsam i7 4790 veya 6700 tercih ederdim. Zen'den sonra söylendiği gibi çıkması durumunda fiyatı da düşünerek ZEN tercih edebilirim. zira oyun oynamıyor iş yapıyorum..

• Önceden az elemanla (çekirdekle) az iş yaptırıp işini görüyordu. Çünkü güçlü 2 eleman alıyordun mesela işi yapıyorladı ama işler arttı 2 eleman güçlü olsada çok iş olunca yetişemiyor. Gta modçusu olarak örnek vereyim. Gta sanandreasta arabaların çarpışma sistemleri tek bir modelden işliyordu. Komple arabanın kalıbını çıkarıyordun bitiyordu. Gta V ise her kapı ayrı, bagaj, kaput, tamponlar, ön çamurluklar için ayrı kalıp oluşturuyorsun. Yine arabanın komplesi için ayrı kalıp oluşturuyorsun. İç kısım (gerçekte yaşam alanı dediğimiz) için bile ayrı hasar hesaplaması var. İki oyunda da arabayı çarptığımızda aradaki hesaplama farkını anlayabiliyor musunuz?

Verdiğim örnek çok basit devede kulak kalır, oyunlardaki dinamikler eskiye göre arttığı için hesaplamalarda haliyle karmaşıklaşıyor.

• Eğer bir bilgisayar sisteminde işlemciye darboğaz yaptıracak bir uygulama çalışmıyorsa, atıyorum i3 ile i7 arasındaki farkı görmezsin. Senin fx ile i7 arasında fark görmedim demen fx işlemciyi boğacak bir uygulamayı çalışırken görmediğin içindir.

Yani bana yetiyor demek başka, ikisi arasında fark yok demek başka. Fx ile core arasında fark yoksa, ya da aradaki fark daha çok çekirdek eklenerek kapatılabiliyorsa Intel ve Amd niçin bu kadar ar-ge yapıyor ki? Adam basar 32 tane atom çekirdeğini, hem toplam performansta i7'yi geçer, hem daha az güç tüketir, hemde daha ucuza mal olur. Ama iş öyle değil. Intel 6 çekirdekli işlemci üretiyor çünkü 6 çekirdek gücünde tek çekirdek üretemiyor.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.