Şimdi Ara

AMD X590 yongaseti hazırlığında

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
2.558
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD Zen 2 mimarili yongalarıyla işlemci tarafında yüksek performans ve uygun fiyatı bir arada sunması nedeniyle 3. Nesil işlemcileriyle ilk nesil Ryzen yongalarıyla yakaladığı ivmeyi daha da arttırarak devam ettirdi.

3. nesil Ryzen işlemcileriyle performans başlığında parlak bir sonuç elde edilse de yeni işlemcilerin ses getiren bir diğer önemli özelliği donanım dünyasını PCIe 4.0 standartıyla tanıştırması oldu. Her ne kadar X570 yongasetli anakartlar önceki anakartlara göre biraz daha tuzlu olsa da yüksek bant genişliğinden faydalanmak isteyen kullanıcıların tercihi oldu.

TDP yükselecek 

Hatırlayacağınız üzere yeni yongaların tanıtımı zamanında X570’de bir detaya değinmiştik. X570 yongasetinin sağladığı 34 kanalın AMD tarafından 4’ünün çıkarıldığı bilgisi o dönem için akıllara bu 4 kanalın da sunulduğu ve TDP’nin 11 watt’tan 15 watt’a yükseldiği bir yongasetini gelebilir mi sorusunu getirmişti.
    [bkzdh=112953] 

20 PCIe 4.0 kanalı 

HWINFO’nun sürüm notlarında açığa çıkan X590 ifadesi görünüşe göre bu sorunun cevabı olabilir. Dahası ASUS çalışanları PRIME X590-PRO ve ROG STRIX X590-E olmak üzere 2 model üzerinde çalıştıklarını doğruladı bile. Bu durumda 4 kanalın işlemci ile yongaseti arasındaki iletişim için saklı tutulduğunu düşünürsek 20 PCIe kanalından bahsediyoruz demektir.

• Velev ki amd'nin yonga tasarım biriminde çalışıyorsun,hatta baş tasarımcısın.Lakin herkesin fikrini belirttiği bir ortamda sen nick belirterek bunun neden olamayacağına dair hiçbir teknik bilgi vermeden aşağılarcasına yorum yapıyorsun.Bence bu kişiliğindeki problemli yanları gösteriyor.Bir yorum yapmadan önce altını doldur,her şeyi bilen insan triplerine giripte kendini küçük düşürme.
  • deli gibi o.c olup i-o girişi berbat 990fx den deli gibi i-o değerleri yakalayan ama o.c olamıyan x570-590 a.

amd harbiden garip firma..
  • ryzenlerin neden o.c olamadığını gerçekten teknik bilen biri cevap verebilir mi ? tdp düşük ısınma sorunu yok. AMD neden o.c olamıyor ?

• djduke kullanıcısına yanıt
    oc yapacam diye 2500₺ lik anakart alanlar nekadar küfür etseler haklıdır bence.
  • Overclock oluyor ama 0.3ghz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Overclock veya daha yüksek saat hizlariylada 4000 serisini satacaklar mutlak planlı işler bunlar adam yeni seride Allcore 4.6ghz vs görünce ipc de biraz artmış diyelim aa geceyim yahu buna diyecek.

Bütün islemcilerin oc kilidi açık düşünün 199$ satılan 3600 4.6-5ghz oc olsa Allcore kim 3700x 3800x alir hadi ryzen 9 alan olur çok cekirdekle isi vardir veya kim 4000 serisine guncellerdi.

Planli pazarlama olayı çok istese 100-300mhz daha iyi hızlarda sunarlardi bu işlemcileri ama yukarda bahsettiğim olaylar iste ben böyle düşünüyorum.

Telefonlardaki gibi bir yerini eksik birak ki yenisi satılsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 31 Temmuz 2019; 23:51:7 >
  • Overclock kapasitesi düşük olan yonga seti değil arkadaşlar işlemciler. Yonga setinin overclock kapasitesi ile ne gibi bir ilgisi var orasını tam anlayamadım doğrusu.. İşlemcilerin overclock olamamasının sebeplerinden biri de işlemcilerdeki aşırı çekirdek sayısı. Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için de AMD Precision Boost ve fiziksel yeterlilikler izin veriyorsa otomatik tek çekirdek hız aşırtması olan Extended Frequency Range'i geliştirdi ve ihtiyaç duyulduğunda devreye giriyor. Çok çekirdekte zaten rakipsizler. Bu saydıklarım tek çekirdeğe odaklanan teknolojiler. Şu anki nesilde 4.7GHz'e kadar çıkabildi adamlar. Seneye 5.1GHz'ler konuşuluyor. Intel Sandy Bridge den bu yana kaç nesilde 5GHz barajını aştı isterseniz sayın.

Sonuçta iki firmanın rekabeti söz konusu ondan karşılaştırma yapıyorum yoksa ben de her zaman en iyisini isteyen biri olsam da gerçekler söz konusu.

• CVenturas kullanıcısına yanıt
    Anlamiuorsan ogren..

• amd 570'leri daha satamamışken 590 diye bir şey çıkarmaz.bu çalışmalar 670 için olabilir.
  • Biz daha x570 alamadık
  • aslında oluyor ben taa fx 6000 serisi bir işlemcim vardı onun stok değerinden yaklaşık 0.4 ghz daha hızlı o.c etmiştim normal bi aıo sıvı soğutucu ile aslında bu hem bilgi hemde donanımla alakalı işi bilen yapmalı.Çünkü ryzenın 3. ve 2. jenreasyonları gayet güzel o.c oluyor videoalrı bile var.

• djduke kullanıcısına yanıt
    Her nm düşüşünde frekans düşüşü hep olan bir şey zaten.
    Ivy bridge sandy bridge kadar oc olmuyordu, haswell de benzer frekanslarda çalıştı, broadwell ise daha az oc olan bir haswell di zaten.
    Intelde de aynı şey var şu an. 10nm ye indiler, ama frekanslar aşırı düşük. Mobilde 1.1ghz gibi baz frekanslardan bahsediliyor. O yüzden zaten ilk başta 10nm mobile geliyor.
    7nm revizyonu gelince ryzenlar da daha iyi oc olacaktır. Hep böyle oldu.

• r5 3600 200 dolar Oyuncu Dostu
    590 yongalı ankart 300 dolar
    İşlemci overclok aralığı 100-200 mhz
    stok soğutucu ile 75 derece
    oh yeah
  • belli bir seviyeye gelmiş kullanıcılar artık yap-bozlarında sıkıldı,

son kullanıcılar C64 amiga500 gibi sabit sistem anlamıyla Pi gibi üzerinde ram işlemcisi sabit donanımlar istiyorlar çünkü olası sistem eksiklikleri ve hataları kullanıcı çokluğu nedeniyle sağlam 1-2 güncelleme ile aşılıyor.

toplama sistemlerde her zaman bir kaç hata inkar edilemez ama malesef satışlar çok sınırlı sayıda olunca hata düzeltme konusunda sınıfta kalınıyor !

sabit sistemle dönemi sınırlayan sistemlerle çalışmak bir dönem sınır tanımayan bir kafasında sınırları olmayan bir nesil ortaya çıkardı. şimdi ise geliştirme yuvaları bomboş büyük kasalar paran yoksa otur oturduğun yerde der gibi insanı maddi ve manevi açıdan geriletiyor.

• Ukalalık yapmaya ne gerek var bilmiyorum ama bu son zamanlarda herkesin alışkanlığı haline geldi. Böyle davranarak girdiğiniz her ortamı bozarsınız. Ben sana dik dik konuşmadığıma göre sen de saygılı iletişim kuracaksın.

Ne biliyorsun anlat o zaman. Ryzen 5 1600x'i x570 yonga setli anakartta x370'de hız aşırtamadığın kadar hız aşırtabilir misin? Yonga seti dediğimiz şey eski güney köprüsü. Güney köprüsüyle overclock ne alaka anlat öğrenelim.
  • CVenturas kullanıcısına yanıt
    burada güney köprüden ziyade 570 anakartların elektrik aksamı daha iyi ve biosları farklı.oc bilmem de 370'te 3700x kullanan arkadaş düşük puan alıyor bendeki 570'e göre.470'te iyi puanlar alıp 570'te düşük aldım mesela ayarını yolunu yordamını öğrenene kadar ama şimdi 470'ten yüksek.anakart bu işlemcilerde performansa etki ediyor 570 bir kartla 495 cb20 tek puan alırken başka bir 570 ile 515 alabiliyorsunuz.güney köprüsü ile olacak iş değil ikisi de aynı güney köprü aynı çip ama elektrik aksamı ve biosu 570'ler içinde bile farklı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jake Lockley

burada güney köprüden ziyade 570 anakartların elektrik aksamı daha iyi ve biosları farklı.oc bilmem de 370'te 3700x kullanan arkadaş düşük puan alıyor bendeki 570'e göre.470'te iyi puanlar alıp 570'te düşük aldım mesela ayarını yolunu yordamını öğrenene kadar ama şimdi 470'ten yüksek.anakart bu işlemcilerde performansa etki ediyor 570 bir kartla 495 cb20 tek puan alırken başka bir 570 ile 515 alabiliyorsunuz.güney köprüsü ile olacak iş değil ikisi de aynı güney köprü aynı çip ama elektrik aksamı ve biosu 570'ler içinde bile farklı.
    Cahile laf anlatilmaz.
    Chipsetin vrm desteginden haberi olmadigi gibi olamaz iddiasiyla cahilligini ukalalikla susluyor..
    Yonganin o.c kapasitesiylealakasi yoksa B450 yongaya 20fazli vtm tasarlasinda gorelim.

• 470 ilk çıktığında da 490 dedikodusu vardı ve çıkmadı, 590 diye birşey çıkmayacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Cahile laf anlatilmaz.
    Chipsetin vrm desteginden haberi olmadigi gibi olamaz iddiasiyla cahilligini ukalalikla susluyor..
    Yonganin o.c kapasitesiylealakasi yoksa B450 yongaya 20fazli vtm tasarlasinda gorelim.

Alıntıları Göster
    B450 le 20 tane vrm konulur kardeşim, Ama mesele şu giriş seviyesi anakarta adam neden 20 tane vrm koysun. Satış stratejisi hep bunlar. Oc ile Güney köprüsünün de alakası yok. Yani yonga setinin. Eskiden kuzey ve güney ayrilirdi. Kuzey köprüsü ramler ekran kartını cpu yu denetledi ve performans üzerinde direk olarak etkisi vardı. Artık kuzey köprüsü direk olarak İşlemciye entegre. Ramleri pci ex hatları direk olarak işlemci kontrol ediyor. Güney köprüsünün hıza çok farkı olamaz. Hıza fark atan anakartim yapılandırmasında yatıyor. Vrmler bobinler vs. Bu bileşenler ne kadar kadar kaliteli olursa oda kadar performans alırsın ve oc potansiyelin olur. Eger B450 ankartlarda diyelim çok iyi vrm bobinlerle donattilar çılgın bir performans i var anakartin. Bu defa x470 570 anakart ların satışları düşer firmanın elinde kalır. Hiç kimse sesi daha 4 usb fazla var diye üst segment tercih etmezdi. Bu farkı en büyük gtx 960'da gördüm. Msi ve gigabyte markasına iki 960 kartı karsilastirdim. Msi 960 kartında 8 vrm kullanıyorsa gigabyte 16 vrm kullanıyordu. Chipset le bir alakasi yok bu işlerin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.