Şimdi Ara

AMD RYZEN SİSTEMİNİ SORUNSUZ KULLANANLAR KONUSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
1
Favori
1.614
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba! Dahili bileşenler sayfasında işlemci tercihi ile birkaç konu açmıştım. Intel tabanlı sistem için 650 TL'ye mâl ettiğim Msi Gaming Pro Carbon Z270 anakart satın aldım. Ryzen seçmeme nedenim ise uyumlu ibare olan ramlarde bile uyumsuzluk yaşanması, tam oturmayan; bios güncellemeleri ile düzeleceği varsayılan bir mimari olmasıdır. Ryzen serisi en pahalı işlemci performans olarak Intel'in 4000 TL'lik işlemcileriyle yarışıyor. Şimdi o kadar konu olmasına rağmen sıkıntı yaşayan arkadaşların olduğu aşikâr.

Ne Intel, ne de Amd fanı olmayan biri olarak sistemin cebime uygunluğuna ve performans olarak bana getirisine bakarım. Her ne kadar Msi z270 anakart almış olsam da iade şansım mevcut. Sizlerden, özellikle Ryzen sistem kurup sorun yaşamayan arkadaşlardan ricam işlemci, anakart, ram ve ekran kartı modellerini paylaşmalarıdır.

Eğer sorun yaşayıp, parça değişimi (ram vs.) yaparak sorunları gideren arkadaşlar varsa, işlem süreçleri hakkında da bilgi alabilirsek ben ve ikilemde kalan insanlar için faydalı olur kanaatindeyim. Şimdiden emekleriniz için çok teşekkürler, iyi forumlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TechTR -- 1 Mayıs 2017; 22:56:44 >

• Kimse stabil kullanamıyor demek ki. 😀

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba kardeşim ;

Ben Ryzen kullanmıyorum ancak almayı planlıyorum böyle bir sistem kurdum 1-2 hafta sonra alacağım . Çok fazla kişiyle konuştum herkez Ryzen tavsiye etti.Kısacası ben uyumluluk sorunu (ram anakart vb.) yaşayacağımı zannetmiyorum . Sana tavsiyem bütçen 5000tl nın altında ise Ryzen almanı tavsiye ederim . Hem bütçe dostu hemde 2 3 yıl gider . Eğer bütçen 5000tlnin üstünde ise ben herzaman intelciyimdir . Hele oyun için üstüne tanımam. Ama render photoshop gibi programlarda kullanacaksan Ryzen al çünkü çekirdek ve thread sayisi gayet güzel . Çok uzattım biliyorum 5000tl nın altında işe Ryzen 5000tlnin üstünde oyun için ise intel render vb. için ise Ryzen al

Kolay Gelsin ...

• Ryzen 1500X ve Asus Prime X370 Pro anakartıma Kingston 2x8 GB 2666 Mhz CL13 ram taktım ve çok sorun yaşadım. Ram slotlarını deneye deneye tek bir rami 2133 Mhz de çalıştırabildim. Sonra arıza diye servisine verdim ramler arızalı dendi ve sıfırı ile değişti. Onları da denedim saatlerce uğraşmam sonucu cpu ya yakın dual kanalda 8 GB olarak göründü. Daha sonra SSD ve HDD kablolarını söküp yer değiştirince 16 GB 2400 Mhz çalıştırmayı başardım ama kendi hızında asla çalışmıyor bilgisayar açılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pegasustoni -- 29 Nisan 2017; 9:25:43 >
  • https://redlens.blog/2017/04/25/bigisayarim-guncellendi-islemci-anakart-ram-ekrankarti/

şuan hiç bir sıkıntı yok.
    tam donanımları veriyorum.

ryzen 1700
    msi tomahawk b350
    msi rx470 4G
    Gskill FlareX (rayzen uyumlu) 16 GB
    480 GB sandisk SSD
    2+1 barracuda 7200rpm

ram takarken alışık olduğumuz gibi 1-3 yada 2-4 slota takınca işe yaramıyor. bilgisayar açılmıyor. belkide benim anakart modelinden öyle olabilir.
    ram hata ışığı yanıyor ekrana görüntü gelmiyordu.
    1-2 slota takınca düzeld.
    ve güncel windows kurmanızı tavsiye ediyorum. ben 2015 te cd ye çektiğim win10 kurulumu yapmıştım. hep hata veriyordu.
    windows sitesinden günceli indirip kurdum şuan hiçbir sıkıntısı yok tam perfo devam.

• Birak stabil kullanani kullanan sayisi kac taneki.Bildigin amd sorunlu ilk seriyi aceleyle iyi yedirdi kullanicilara.Dusunenler kesinlikle 2.ci seriyi beklesin.

• güzel konu kullananlar fikirlerini yazsında almayı düşünenler faydalansın
  • Burası sistem tavsiye bölümü.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meniz

Burası sistem tavsiye bölümü.

Beyaz eşya konusuna mı açılsaydı? İnsanlar sorunsuz kullandığı sistemi belirtiyor, kullanmak isteyenler de bir nevi sistem tavsiyesi almış oluyor. Bağdaştırılamayan nedir?

• TechTR T kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/forumid_495/tt.htm
  • Ryzen R7 1700'ü normal OC'siz kendi ayarlarında temel hız 3.0 GHZ- turbo hız 3,75 GHZ kullanıyorum. İşlemci kendi kendine hız aşırtıyor ve bu güç bana yetiyor diye ekstra OC yapmıyorum.
    Tek sorunum G Skill Trident Z RGB 8*2 GB 3200 Mhz CL14 ramlerimi 2133 Mhz olarak görmesiydi. G Skill'e mail attım. Onların verdiği bios ayarlarını yapınca, 2933 Mhz hıza sorunsuz stabil çıktım.
    Şu anda yüzde yüz olmasa da rahat rahat PC'yi zor şartlardan geçirdiğimde tık demedi. Maşallah diyelim. Sanırım bunda Asus Crosshair VI Hero anakartın ve güncel bios'un etkisi var. En son AMD çipset driverini kurunca da çok anlaşılmasa da sistem daha kararlı davranmaya başladı sanki.
    En önemlisi Agesa güncellemesi. Asus Resmen vermediği müddetçe kurmayacağım. Resmi bios güncellmesi gelince sanıyorum 3200'e de çıkarım. Ayrıca RGB ışıkları dilediğim gibi özelleştirip kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı da yaşamadım. Üstelik sistemde aynı zamanda NZXT CAM aydınlatma yazılımı da kurulu.

• Arkadaşlar sistemim
    ASUS CROSSHAIR VI HERO AMD X370 AM4
    AMD Ryzen 7 1700X
    GSKILL 16GB (2x8GB) TRIDENT Z DDR4 3000MHz CL14 1.35V Dual (F4-3000C14D-16GTZ)
    GİGABYTE GTX 1070 GAMİNG G1
    Bu anakart ve ram müthiş uyumlu şuan 3200mhz ve c14 olarak rahat rahat kullanıyorum tavsiye ederim.
    Çok şükür hiçbir problem yaşamadım. Aldım kurdum bios update yaptım ramlaride araştırdım kısmetime tam uydu yukarıdaki degerlerde 10 gündür kullanıyorum. İşlemciyi Overclok yapmıyorum. denedim 1.42volt da 4.000 çalışıyor. ısılar 50-65c arası dolaştığı için oc li kullanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 1 Mayıs 2017; 22:14:42 >
  • Birazdan bi tane arkadas gelip siz donanimdan anlamiyorsunuz biostan anlamiyorsunuz parcalari uyumsuz seciyorsunuz bi halt bildiginiz yok ryzenime camur atmayin diyecek. Demedi demeyin.
    Bende msi z270+ msi gtx1070 siparis etmistim iade ettim. Ama stoga hesapli msi gtx 1070 armor girince onu aldim. Su an pc si idare eder durumda olanlar Mayıs sonu intel coffelake cıkacak 6 ve 8 cekirdek olacak dedikodulari var hangi cipsete uygun cikacak biraz bekleyip onlara bakmak lazim. Ha ryzen bi sekilde tam anlamiyla oturursa ryzen aliriz. Powera bastigimda pc acilmicaksa islemci parasina ram alcaksam yimisim cekirdeni

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • sonic33 S kullanıcısına yanıt
    yeni sistem kuranların yaşadığı benzer sıkıntıları 6 yıl önce 2600k aldığımda yaşadım. msı uygun fiyatlı anakart aldım bios güncelliyorum bios saati sıfırlıyor aidığım ddr 3 2400mhz ramler 1866 mhz in üstünde çalışmıyordu. anakartı maximus extreme aldım sıkıntılar azaldı ama 2400mhz ramlerimi anakart max 2800mhz desteklediği halde asla 2400 çalıştıramadım.
    Yani amd ryzen la yeni bir altyapı üzerine kurdu bu sebeple başta bu sıkıntılar olacaktır. Burda tecrübelerime dayanarak herzaman iyi anakart almaktan yanayım tabii üstdüzey ayarlarda sistemi kullanmak ve destek için tabiki imkan varsa.
  • scerit S kullanıcısına yanıt
    Iste sistemin tam oturmasi icin zaman tanimak lazim degilse iyi bir anakart iyi bir ram derken astari yuzunu geciyor. Nerde kaldi amd f/p

• quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Ryzen R7 1700'ü normal OC'siz kendi ayarlarında temel hız 3.0 GHZ- turbo hız 3,75 GHZ kullanıyorum. İşlemci kendi kendine hız aşırtıyor ve bu güç bana yetiyor diye ekstra OC yapmıyorum.
    Tek sorunum G Skill Trident Z RGB 8*2 GB 3200 Mhz CL14 ramlerimi 2133 Mhz olarak görmesiydi. G Skill'e mail attım. Onların verdiği bios ayarlarını yapınca, 2933 Mhz hıza sorunsuz stabil çıktım.
    Şu anda yüzde yüz olmasa da rahat rahat PC'yi zor şartlardan geçirdiğimde tık demedi. Maşallah diyelim. Sanırım bunda Asus Crosshair VI Hero anakartın ve güncel bios'un etkisi var. En son AMD çipset driverini kurunca da çok anlaşılmasa da sistem daha kararlı davranmaya başladı sanki.
    En önemlisi Agesa güncellemesi. Asus Resmen vermediği müddetçe kurmayacağım. Resmi bios güncellmesi gelince sanıyorum 3200'e de çıkarım. Ayrıca RGB ışıkları dilediğim gibi özelleştirip kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı da yaşamadım. Üstelik sistemde aynı zamanda NZXT CAM aydınlatma yazılımı da kurulu.

işlemci bölümündeki en yararlı konu önce onu söylemeden geçemem. dram bios ayarları tam olarak hangi parametrelerdi? bir de 2600-2800 gibi bir hızda c13 ya da c12 zamanlamasıyla çalıştırmayı denediniz mi? niye soruyorum çünkü şu anda bendekini 2800 12-14-14-28de çalıştırıyorum ve kendi xmp profilinden daha hızlı çalışıyor passmark memscore a göre

• mavzerturk M kullanıcısına yanıt
    1-2 slotlarda ramler dual calisiyor mu normalde calismamasi lazim ? Eger dual calismiyor buda performans kaybi demek ki mhz atririnca bile fark ediyorsa cift kanalda da band genisligi arttigi icin ciddi fark edicektir.

• sonic33 S kullanıcısına yanıt
    intelde de iyi anakart kullanmadan yanayım özellikle de intelde anakart bozuldumu sistemi satmanız gerekiyor çünkü anakart sık soket değiştirmeden dolayı eski anakart bulma şansınız yok. ramlerin fiyatları bu aralar çok arttı ama ben zaten ramleri 620 tl ye aldım yani piyasadaki uygun fiyatlı ramlerden çok pahalı değil. aradığınızı bulmayla ilgili
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonic33

Iste sistemin tam oturmasi icin zaman tanimak lazim degilse iyi bir anakart iyi bir ram derken astari yuzunu geciyor. Nerde kaldi amd f/p

Hocam samimi konuşmak gerekirse, sırf İntel'in pahalı işlemci ve sık sık soket değiştirmesi yüzünden Ryzen aldım. Sonuçta 7700K kadar tekil çekirdek performansı ve 6800K kadar çoklu işlem gücü ve ekstradan ucuz fiyatı var. (R7 1700)
    Stabilite sorunlarının ilk başta olması son derece doğal. Tahminimce sistemin oturması yaz aylarını bulur. Ben İntel'in Core mimarisiyle Ryzen'e rakip olabileceğini asla düşünmüyorum. Benzer performans verir belki ama bunu kesinlikle daha çok güç tüketip daha yüksek ısıyla yapar gibime geliyor.
    Ryzen'lerin handikapı, yüksek frekanslı belleklerde gerçekten performansını katlaması ama Ryzen uyumlu bellek kitlerinden almak lazım. G Skill Flare gibi... Ama mayıs ayı içinde gelecek güncellemeyle beraber bellek sorunlarını aşabilirse, gerçekten çok hoş ve tatlı sistemler kurabilecek arkadaşlar.

• mavzerturk M kullanıcısına yanıt
    Sorunsuz kullanıyorum dediğin sistemde remleri dual bile çalıştıramamışsın.

Ayrıca 1000 tl verip aldığın ryzen uyumlu remlerinin nedense hiç hızından bahsetmemişin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 1 Mayıs 2017; 23:8:44 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.