Şimdi Ara

Amd Ryzen Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
482
Cevap
46
Favori
25.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Orijinalden alıntı: whatif

sıcaklık düsürme neresinde bunun ki?
    voltaj dusuruyoruz otomatıkman da sıcaklık dusuyor. fizik kuralı yanı.

anakartlar voltajı dengesız verıyor bız bunu sabıtlıyoruz 1.45 lere kadar voltaj vermesıne gerek yok.
    1.1 1.2 ile aynı işi yapıyorsa neden 1.45 verıp daha sıcak calıssın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Androge0s

Hocam dün amd ryzen uygulamasından profile 2'yi seçtim. 3600mhz tüm çekirdekler, os açık ve voltaj da yanlış hatırlamıyorsam 0,800625 gibi bir şeydi ve pc reset attı o profili yapınca. Tabii sonrasında denemedim şuan 4.2 halinde kullandığım için.

Alıntıları Göster
    1 den duserek denemek lazım 3.6 ıcın.
  • Sosyal medyada gruplarda paylaştım, buradan da paylaşayım:

Bilgisayarımın ateşini söndürdüm 🙂

Havalar aşırı derecede ısınınca haliyle bilgisayar da ısınmaya başladı. Zamanında yaptığım overclock'un tam tersini yapma vakti geldi. Bende öyle yaptım.

İşlemci, ram ve ekran kartını stabil overclock ile kullanıyordum. Ryzen 7 1800x'de 1.3733 vcore ile sabit 4.0Ghz'de stres testleriyle maksimum 79°C'yi görmüştüm. Öyle de kullanıyordum.

Bugün işlemcinin boşta 50°C'nin üstünde çalıştığını görünce kolları sıvadım (yükte 90'lara dayanıyordu). İşlemcimi sabit 3.6Ghz'e çektim. Vcore'da 1.0500'e kadar düşebildim. Anakartın PCH birimi de 70°C'nin üstünde çalıştığı için çipset voltajını da, CLDO voltajını da çekebildiğim kadar aşağıya çekmeye çalıştım. Sonuç? CLDO voltajı 0700'de, çipset voltajı 0850'de stabil! PCH birimi ise 50°C'lere düştü.

Ram overclock'una karışmadım. Evde sıcaklık ölçer ile ölçtüm stres testinde. Ram'ler 40°C civarında.

Sizde benim gibi yaparak, yazın hem bilgisayarınızın ömrünü uzatabilirsiniz, hem performans kaybını minimuma indirirsiniz, hem de fan gürültüsünden kurtulursunuz 😉

(görseli kendi bilgisayarımın fotoğrafını kullanarak yaptım)

Amd Ryzen  Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi Amd Ryzen  Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi
  • Valla hem sade, hem amaca yönelik bir video olmuş. Tebrik ederim, elinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkaltair

Valla hem sade, hem amaca yönelik bir video olmuş. Tebrik ederim, elinize sağlık.
    Teşekkürler.
    Zamanım olursa ram içinde kısa bir video çekecem. Konuya eklerim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir paylaşım, elinize sağlık ama sağlıklı değil.

Bu çiplerde Precision Boost diye adlandırılan teknoloji saniyede binlerce veriyi analiz ederek milisaniyeler içerisinde işlemci saati ve voltajını regule etmekte.

Sürekli kullanımda işlemciyi sabit bir voltaja fikslemek doğru değil. Özellikle 1.25 volt ve üzerinde üzerinde tutmak hiç doğru değil. 1.2'ye sabitlemek de doğru değil. Bırakın çip kendi işini yapsın.

Bazı programlarda işlemcinin 1.4 veya 1.5 voltları gördüğünüz oluyor ama bu işlemcinin bu voltajlarda sürekli çalışabileceği anlamına gelmiyor.

Kısaca kısa süreli stabil güç ihtiyaçlarınız için o/c yapılabilir ama 7/24 kullanımda işlemci voltajını ve saatini sabitlemek ona zarar verecektir.

Üstelik bu forumda 3600 veya 3600x in işlemci gücü yetmeyecek kişi sayısı 100 kişiden 5 dir veya daha azdır. Zaten yeterli bir gücünüz var, bunu zorlamanın anlamıyok.

İşlemci sıcaklığından şikayet eden 3600 kullanıcıları 3600x fanı alabilir.

Fandan hiç memnun olmayanlar da piyasadaki bin çeşit fandan birini tercih edebilir.

Dolayısıyla böyle konular açarken zararları da altını çize çize belirtmekte fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali® -- 16 Mayıs 2020; 23:46:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ali®

Güzel bir paylaşım, elinize sağlık ama sağlıklı değil.

Bu çiplerde Precision Boost diye adlandırılan teknoloji saniyede binlerce veriyi analiz ederek milisaniyeler içerisinde işlemci saati ve voltajını regule etmekte.

Sürekli kullanımda işlemciyi sabit bir voltaja fikslemek doğru değil. Özellikle 1.25 volt ve üzerinde üzerinde tutmak hiç doğru değil. 1.2'ye sabitlemek de doğru değil. Bırakın çip kendi işini yapsın.

Bazı programlarda işlemcinin 1.4 veya 1.5 voltları gördüğünüz oluyor ama bu işlemcinin bu voltajlarda sürekli çalışabileceği anlamına gelmiyor.

Kısaca kısa süreli stabil güç ihtiyaçlarınız için o/c yapılabilir ama 7/24 kullanımda işlemci voltajını ve saatini sabitlemek ona zarar verecektir.

Üstelik bu forumda 3600 veya 3600x in işlemci gücü yetmeyecek kişi sayısı 100 kişiden 5 dir veya daha azdır. Zaten yeterli bir gücünüz var, bunu zorlamanın anlamıyok.

İşlemci sıcaklığından şikayet eden 3600 kullanıcıları 3600x fanı alabilir.

Fandan hiç memnun olmayanlar da piyasadaki bin çeşit fandan birini tercih edebilir.

Dolayısıyla böyle konular açarken zararları da altını çize çize belirtmekte fayda var.
    belkı dedıklerınızde haklısınız ama atladıgınız bırsey var.

anlık 1.4 lere cıkıp tekrar ınmıyor. 1.4 lerde voltaj vermeye devam edıyor.

günlük 2 3 saat render alan bırısı ıcın 1.4 v çok gelecektır. hele stok sogutucu ıle kullananlar ıcın.

ayrıca 3600x ın fanıda yetersız autoda bırakmak ıcın. 350 400 lıralık fan gereklı. e oda ıslemcının neredeyse yarı fıyatı.

malıyet fayda parametresı calısıyor.

elınde 240lık yada daha ıyı sıvı sogutması olan autoda kullansın ... ( ıslemcı parasını sogutucuya vermıs bırısı 3600 kullanmaz o da ayrı tabı
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Voltaj ve cpu saatini dinamik ayarlıyor, talep ettiğiniz güce göre.

sürekli 1.4 vermiyor. 3600x kullanıyorum ve işlem yapılmadığında voltaj 0.972 de konumlanıyor. chrome açık ve webde gezerkende de 0.97-1.1 arasında voltaj gidip geliyor.

tek çekirdek yük olan işlemlerde 1.4-1.44 sorun değil, sonuçta çipte yoğun bir yük yok, çoklu çekirdek gerektiren işlemlerde voltaj 1.32 civarında oluyor.

Bunu çip milisaniyelerde kendi dinamik olarak ayarlıyor.

Dediğim gibi 3600x kullanıyorum ve şuan Arctic 34 eposorts duo fan kullanıyorum.

Orjinal fan ve arctic epsports duo arasında soğutma performans olarak 5 veya 10 derece fark var. Yine 85 dereceleri görüyorum....

80 derece üstünü gördüğüm için de işlemci 4200 üstüne çıkmıyor. Fabrikasyon olarak böyle bir limitleme var.

Bu foruma ilk kaydolduğumda 2004 yılıydı. ( Bu ikinci hesabım )

O zaman sadece teknoloji konuşulurdu, şimdiki gibi magazin muhabbeti pek olmazdı.

Overclock ile o zaman tanıştım, suyunu çıkardık, her türlü tecrübeyi edindik.

Overclock keyiflidir, elinizdeki maksimum elde etmek mutluluk verir ama işlemciyi üzer.

Dolayısıyla O/C tavsiyesi verirken önce insanları uyarmak, sonra olası zararlardan bahsetmek, akabinde de yönlendirmek gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ali®

Voltaj ve cpu saatini dinamik ayarlıyor, talep ettiğiniz güce göre.

sürekli 1.4 vermiyor. 3600x kullanıyorum ve işlem yapılmadığında voltaj 0.972 de konumlanıyor. chrome açık ve webde gezerkende de 0.97-1.1 arasında voltaj gidip geliyor.

tek çekirdek yük olan işlemlerde 1.4-1.44 sorun değil, sonuçta çipte yoğun bir yük yok, çoklu çekirdek gerektiren işlemlerde voltaj 1.32 civarında oluyor.

Bunu çip milisaniyelerde kendi dinamik olarak ayarlıyor.

Dediğim gibi 3600x kullanıyorum ve şuan Arctic 34 eposorts duo fan kullanıyorum.

Orjinal fan ve arctic epsports duo arasında soğutma performans olarak 5 veya 10 derece fark var. Yine 85 dereceleri görüyorum....

80 derece üstünü gördüğüm için de işlemci 4200 üstüne çıkmıyor. Fabrikasyon olarak böyle bir limitleme var.

Bu foruma ilk kaydolduğumda 2004 yılıydı. ( Bu ikinci hesabım )

O zaman sadece teknoloji konuşulurdu, şimdiki gibi magazin muhabbeti pek olmazdı.

Overclock ile o zaman tanıştım, suyunu çıkardık, her türlü tecrübeyi edindik.

Overclock keyiflidir, elinizdeki maksimum elde etmek mutluluk verir ama işlemciyi üzer.

Dolayısıyla O/C tavsiyesi verirken önce insanları uyarmak, sonra olası zararlardan bahsetmek, akabinde de yönlendirmek gerekir.
    1.1 Chrome ile gezerken verileceğine 1.2 tam yük altında verilmesinin nasıl bir zarar vereceğini anlamadım açıkcası

Kaliteli bir soğutucu ile 80 leri geçmek üstüne yaz ayları geliyor bi 10 dereceye yakın daha artışla 90ları görmek.. Stokla 100 derece de çalışacak işlemci.

Bu sıcaklıkları pek sağlıklı sıcaklık olarak görmüyorum açıkcası.

Ha konuya dönersek Bir uyarı belirtmemi istiyorsunuz anladığım kadarıyla..

• vcoreu override moduna alırsan boştayken de sabit kalır, haberin olsun.
  • Bende 4.2 ghz 1.2v ile oluyor. Ryzen 3700x ve Asrock Taichi x570 kullanıyorum. 360mm kullandığım için sıcaklık boşta 15-40 derece arası gidiyor ama genelde fanları çok düşükte çalıştırdığım için 35 derece civarı. 240mm ile kullandığım diğer bilgisayar 38 derece civarı oluyor, 1.3v ve 4.3 ghz ile, 3700x.
  • acura07 kullanıcısına yanıt
    Aynen, uyari vermenizde fayda var.

Yoksa paylasim icin emek sarfetmissiniz, elinize saglik.

Ayni goruste olamayabiliriz ama bilgi paylasmak degerli bir hareket.

• Bende ryzen 3 2200g var işlemci baya ısınıyor 89 derecede sıcaklığını sabit tutmaya başlıyo daha da artmiyo, overclock voltaj vs. hiçbişey yapmadım anlamam da ama verebileceğiniz bi öneri varmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: berkan 197

Bende ryzen 3 2200g var işlemci baya ısınıyor 89 derecede sıcaklığını sabit tutmaya başlıyo daha da artmiyo, overclock voltaj vs. hiçbişey yapmadım anlamam da ama verebileceğiniz bi öneri varmı?
    Ya voltaj yada kaliteli soğutucu.

• Buda benden olsun. Konu sahibi güzel bir noktaya değinmiş. Bende ilk defa AMD sistem kullanıyorum. Havalar çok sıcak, evim 28-30 derece civarı.

CPU ----> 3600
    Mobo ---> Asus x570 Tuf Plus
    Kasa ---> Corsair Spec Delta
    Cooler -> Arctic Freezer 34 DUO E-Sport

Amd Ryzen  Serisi sıcaklık düşürme ve overclock rehberi
  • Anakart msi mi? Örnegin asus anakartta yapmak istesek nasil yapacagiz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3042DE2E5

Anakart msi mi? Örnegin asus anakartta yapmak istesek nasil yapacagiz?
    Override mode yerine manuel moda alacaksınız.

• Merhabalar arkadaşlar
    Bir kaç gündür bende 3800x ve gigabyte x570 ud anakart ile oynuyorum arkadaşlar herşeyi stok bırakıp ramlerimi 3733 cl15 olarak ayarladım fakat anlam veremediğim şekilde kafasına göre 1.5v olarak peak voltaj görüyordum işlemcide 4.55 lere kadar cıkıp iniyordu fakat oyunlarda vs 4.2 civarında çalışıyor yine r20 alırken 41-40 arası gidip geliyordu intelden gelen birisi olarak şunu diyebilirim min voltaj maksimum clock benim felsefem bu amd de pbo , pbo oc ya da auto oc neyse artık beni tatmin etmedi testlere bakıyorum pbo lu testin birisi %1 iyiyken başka testte auto %1 iyi bir başka testte pbo+200mhz iyi bende sıkıldım bu süreçten kendi bildiğim gibi voltaj ve llc ayarı yaptım sisteme şimdilik kendi soğutucu olan prism var muhtelemen bayramsonu noctua un aparatı gelir ona geçiş yaparım yine prismde kendi profilimi kullanıyorum fan %100 unu 70c gecince başlıyor

manuel 4.3 ghz 1.25v llc turbo soc high ramler 3733 cl15

burada ise herşey oto sadece ramler 3733 cl15 olarak ayarlı ekranda voltajın düşük olduğuna bakmayın peak 1.5 vuruyor

şimdilik gözlemlerim bu şekilde iyi forumlar
  • r5 3600 ve asus x570p kullanıyorum. 4.1 için 1.1 voltaj verince hata aldım, bios da donmaya başladı, pili çıkartıp reset atmak zorunda kaldım 1.2 ayarladım şuan boşta 36 derece, Prime95 çalışırken de max 59 derece ila çalışıyor, fanlar da henüz %50 devirde. Soğutucu Be Quiet! BK010. sonuç sizce iyi mi?

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.