Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (70. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
138
Favori
357.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    dostum arkadaş yazmış aynısı bendede oldu.JWin marka 2+1 ses sistemim vardı x370 anakarta geçince en düşük bass ayarında bile basslar çok net vurmaya başladı.Çızırtı felan kalmadı ses kalitesi arttı.
  • hayaksisheytan kullanıcısına yanıt
    SiSKHoBBiT kullanıcısına yanıt
    Şuan kullandığım Msı 970 gaming modelinde'de alc1150 var pek memnun değilim güzel ama fark yaratacak bir yapısı yok eski anakartıma göre, yeni seride baya bir düzeltme yapılmış anlaşılan bence değiştirmeyin derim madem memnunsunuz boş yere para vermeyin, Üst düzey ses sistemi veya kulaklık yok ise fark olsada öyle çok fark yaratmaz bence.
  • Selam ;

Listeye eklerseniz : asus x470 rog crosshair vıı hero ,ryzen 7 2700x.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yıllardır ses kalitesine pek önem vermedim. Ses kartına ses sistemine yatıracağıma ekran kartına ram e işlemciye gömdüm parayı aldığım sesin kaliteli olmadığını biliyordum sonuçta ses gelsin yeter düşüncesinde idim bir sesin kalitesinin değişmesini ilk defa bu kadar net anladım kaliteli ses almak cidden çok hoş bir durum. 20 yıldır Pc kullanıyorum onboard ses çipinde bana kaliteyi hissettiren artış olmamış idi belki oldu ben almadım o seriyi. Bir çok yorum okuyordum harici ses kartı kullansanız bir daha onboard ses kartına bakmazsınız diye geç oldu ama ben anladım.İlk fırsatta Güzel bir bütçe ile ses e de girmeyi düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaksisheytan -- 29 Temmuz 2018; 19:59:10 >
  • Merhabalar, su an msi 970 gaming ile birlikte fx8350 kullanıyorum. Gtx1060 ile beraber darboğaz yedigim icin islemciyi degistirecegim. Dogal haliyle ram ve anakartta degisecek ancak islemci konusunda karar veremedim. Genellikle oyun oynuyorum render vb. islerle suanlik pek uğraşmiyorum. İ5 8500 ve r5 2600x ikilisi arasinda kaldim. Overclock ile pek ilgilenmiyorum eger anakartta otomatik oc ozelligi falan varsa onu acarim o kadar. Tavsiyeleriniz nedir?

Not:1080p çözünürlükte oynanacak.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • @Glorfindel1907

Ryzen 5 1400'den Ryzen 7 1700x'e upgrade yaptım. Günceller misin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thursy

Merhabalar, su an msi 970 gaming ile birlikte fx8350 kullanıyorum. Gtx1060 ile beraber darboğaz yedigim icin islemciyi degistirecegim. Dogal haliyle ram ve anakartta degisecek ancak islemci konusunda karar veremedim. Genellikle oyun oynuyorum render vb. islerle suanlik pek uğraşmiyorum. İ5 8500 ve r5 2600x ikilisi arasinda kaldim. Overclock ile pek ilgilenmiyorum eger anakartta otomatik oc ozelligi falan varsa onu acarim o kadar. Tavsiyeleriniz nedir?

Not:1080p çözünürlükte oynanacak.
    1080p de Intel üstündür orası net ama şu var sıkı bir online oyuncu değilseniz biri 140 FPS alırken diğeri 130 aldı diye üzülmenin anlamı yok. Öncelik cepten çıkan paranın hakkını uzun vadeli kullanımla alabilmek

2600x ve am4 anakarta en az 1 seri daha cpu güncelleme gelecek

8400 8500 gibi işlemci aldınız ve yanında aldığınız anakart 9. Nesil işlemcileri destekleyip desteklemeyeceği muaama (büyük ihitmal destekler) ama yine 2600x sonrası 3600x gibi bir işlemci aldığınızda bundan 3 sene sonrası vs gibi muadil Intel işlemciden daha ucuza kapatabilirsiniz.

1700-1800 TL den satılan ryzen 1700x 1800x şu an oldukça iyi fiyattan vatanda mesela.

Şu an sistem alacak olsam b450 + 2600 (2600x) alırdım duruma göre anakart ucuz x370 veya x470 le değişebilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Kaliteli bir ses sitemi şart. Ziraa harici olarak zamanında soundblaster Zx almıştım. Şuan kutusunda yatıyor gigabyte x470 dekini kullanıyorum ses sisitemi 5-6 senelik birşey anlaşılmıyor ses veriyor sadece :d

Söyle Edifier, harman kardon filan olsa eyv diyeceğim ama.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Humboldt

1080p de Intel üstündür orası net ama şu var sıkı bir online oyuncu değilseniz biri 140 FPS alırken diğeri 130 aldı diye üzülmenin anlamı yok. Öncelik cepten çıkan paranın hakkını uzun vadeli kullanımla alabilmek

2600x ve am4 anakarta en az 1 seri daha cpu güncelleme gelecek

8400 8500 gibi işlemci aldınız ve yanında aldığınız anakart 9. Nesil işlemcileri destekleyip desteklemeyeceği muaama (büyük ihitmal destekler) ama yine 2600x sonrası 3600x gibi bir işlemci aldığınızda bundan 3 sene sonrası vs gibi muadil Intel işlemciden daha ucuza kapatabilirsiniz.

1700-1800 TL den satılan ryzen 1700x 1800x şu an oldukça iyi fiyattan vatanda mesela.

Şu an sistem alacak olsam b450 + 2600 (2600x) alırdım duruma göre anakart ucuz x370 veya x470 le değişebilir

Alıntıları Göster
    Oynadığım oyunların yarısından fazlası online o yüzden kararsızım. İyi bir işlemci alırsam sanırım 4 5 sene daha değişiklik yapmam. En fazla ekran kartını değiştiririm o kadar. Vatandaki indirim bitti maalesef...

b450 ile x370 ve ya x470'in ne farkı olur?

bir de intel alırsam 2666mhz, amd tarafında 3000-3200 mhz olacak. çok fark yaratır mı?

Öncelikle eğer müzik için düşünüyorsanız ses kartı yerine iyi bir usb-dac combo öneririm.

Bende sb z var mesela müzik için çöp. Ama film oyun için on numara. Sanal surroundu çok iyi. Şu anda sadece kartın sanal surround'ından faydalanmak için optik bağlantı ile dac'a aktarıyorum sesi ordan alıyorum. Tabi sadece film ve oyunda sb z surroundı kullanıyorum müzikte sadece daca geçiyorum. Eskiden soundblaster audigy serisinden bi kart kullanırdım müzik için sb z'den çok daha iyiydi.

Tabi kalitelide ses sistemi lazım sonuçta faydasını görebilmeniz için.
    @hayaksisheytan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drhiziracil -- 30 Temmuz 2018; 10:16:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Thursy

Oynadığım oyunların yarısından fazlası online o yüzden kararsızım. İyi bir işlemci alırsam sanırım 4 5 sene daha değişiklik yapmam. En fazla ekran kartını değiştiririm o kadar. Vatandaki indirim bitti maalesef...

b450 ile x370 ve ya x470'in ne farkı olur?

bir de intel alırsam 2666mhz, amd tarafında 3000-3200 mhz olacak. çok fark yaratır mı?

Alıntıları Göster
    Oynadığınız oyunlarla ilgili olarak her iki işlemciyi de kıyaslama videoları ve incelemelerini araştırmak lazım. Yayın da yapacaksanız eğer ryzen bir tık daha işinize yarar.

Çoklu ekran kartı ve aşırı overclock düşünmüyorum diyorsanız B450 serisi, almışken iyisi olsun vs derseniz X470 serisi alabilirsiniz. Tabi bazen kampanya vs olarak x370/x470 serisi daha mantıklı oluyor.

Amd de şu problem var bir de. Ram seçiyor ne yazık ki. 3200 MHz diye ram alıyorsun ama 2666 MHz üstüne çıkmıyor vs. Bu yüzden amd sistem alacaksınız Gskill Trident Z serisi cl14, cl15 ramler (Samsung b die), Corsair Dominator ve Vengeance Pro gibi seriler almalısınız ki sorun yaşamayın.

Intel tarafında ram uyumsuzluğuyla ilgili çok sıkıntı yok amd kadar.

İntele karar kılarsanız da fazladan para ödemeye gerek yok i5 8400 alabilirsiniz 8500 yerine.

• quote:

Orijinalden alıntı: Humboldt

Oynadığınız oyunlarla ilgili olarak her iki işlemciyi de kıyaslama videoları ve incelemelerini araştırmak lazım. Yayın da yapacaksanız eğer ryzen bir tık daha işinize yarar.

Çoklu ekran kartı ve aşırı overclock düşünmüyorum diyorsanız B450 serisi, almışken iyisi olsun vs derseniz X470 serisi alabilirsiniz. Tabi bazen kampanya vs olarak x370/x470 serisi daha mantıklı oluyor.

Amd de şu problem var bir de. Ram seçiyor ne yazık ki. 3200 MHz diye ram alıyorsun ama 2666 MHz üstüne çıkmıyor vs. Bu yüzden amd sistem alacaksınız Gskill Trident Z serisi cl14, cl15 ramler (Samsung b die), Corsair Dominator ve Vengeance Pro gibi seriler almalısınız ki sorun yaşamayın.

Intel tarafında ram uyumsuzluğuyla ilgili çok sıkıntı yok amd kadar.

İntele karar kılarsanız da fazladan para ödemeye gerek yok i5 8400 alabilirsiniz 8500 yerine.

Alıntıları Göster
    Bir kaç gündür videoları izliyorum genelde oyunlarda 5-10 fps intel yukarda oluyor.

Amdnin ram seçme problemi kalmadı diye okudum bir kaç yerde, ne kadar doğru bilmiyorum.

Eğer ilerde ekran kartını 11xx serisi ile değiştirirsem diye 8500 düşünüyorum. Gerçi testlere baktım 3-5 fps fark var.

Sizce intel sistem toplarsam hangi çipsetli anakartları tercih etmeliyim?

• İntelde ram amd kadar çok uçuk fark yaratmıyor 2666 olmuş 3200 olmuş oyunda 4-6 fps Max fark yaratır. 3800/4133 MHz gibi hızlara çıkınca fark görülür.

Arkadaş Asus x470 anakartta 3000 MHz hızlarında kullanamadı doğru düzgün. Garantiye yolladı ramleri çaresi Samsung çipli ürün bulmak.

Overclock falan uğraşmam, ileride k (çarpan açık) işlemci almam diyorsanız b360 gibi bir şey yeterli olur 2666 MHz ramle.

8400 ile 30-50 TL fark varsa 8500/8600 gibi işlemci alınır onun dışında 100 TL 200 TL fark vermek mantıklı olmaz.

• Ezbere b-die chip şart demessek daha doğru olur,
    kendim hynix A-die chipli ramleri 4x8gb 3200mhz olarak kullanıyorum(bakın A-die )..
    Çoğu kullanıcı tak kullan sanıyor ama ryzen platformu yeni nesil ile her ne kadar ram desteğini arttırmış olsada gene bir tık kullanıcı müdehalesi gerektiriyor.Bilmeyen arkadaşlar doğal olarak ram sorunlu yada anakart sorunlu diyip garantiye gönderebiliyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

Ezbere b-die chip şart demessek daha doğru olur,
    kendim hynix A-die chipli ramleri 4x8gb 3200mhz olarak kullanıyorum(bakın A-die )..
    Çoğu kullanıcı tak kullan sanıyor ama ryzen platformu yeni nesil ile her ne kadar ram desteğini arttırmış olsada gene bir tık kullanıcı müdehalesi gerektiriyor.Bilmeyen arkadaşlar doğal olarak ram sorunlu yada anakart sorunlu diyip garantiye gönderebiliyorlar.
    Şunun çipi micron a die bunun hynix a die diye millet tek tek ram seçmek zorunda kalıyorsa kimse kusura bakmasın sıkıntı var demektir. Bios ile desteği artacak belki ama aynı koda sahip farklı zamanlarda alınan ramlerin çipleri bile farklı oluyor sonra insanlar konu açıyor.

Sizde a die açmıştır başka bir markanın anakartta açmıyorsa bu sorun başta amd sonra o anakart üreticisinindir.

Kimseye bilmiyor ondan garantiye yolluyorlar demekle işten sıyrılmakla olmaz.

• Sorun olduğunu biliyorum/söylüyorum zaten siz ezbere b-die ram sart diyorsunuz bu yanlış diyorum.
    Kullanıcı tabiki bilmek zorunda değil, ama özellikle 3000mhz üstü ram ile kullanmak istiyorsa başının ağrımaması için biraz araştırma yapması gerekiyor.Kaldı ki eskisi gibi hiç açmama sorunları kalmadı, 3200mhz ram en kötü 2933mhz de açılıyor burada biraz anakart da devreye gidiyor(x370>b350 gibi).
    Bios ile destek bir hayli arttı bu arada bilginiz olsun(ilk çıktığı zamanlarda almış dertlerini fazlasıyla çekmiş biri olarak yazıyorum).
  • Amd de şu problem var bir de. Ram seçiyor ne yazık ki. 3200 MHz diye ram alıyorsun ama 2666 MHz üstüne çıkmıyor vs. Bu yüzden amd sistem alacaksınız Gskill Trident Z serisi cl14, cl15 ramler (Samsung b die), Corsair Dominator ve Vengeance Pro gibi seriler almalısınız ki sorun yaşamayın.

Gibi diyerek kullanan eden kişilerden onaylanmış ramlerin alınması gerektiğini belirtmişim.

Ben de kullandım ilk seri ryzeni Samsung çipli ramle. Yakın arkadaşa da Kingston hyperx serisi aldık Corsair aynı çip hynix ramle sorun yaşadı diye.

Yani diyorum ki kafasına göre aynı çip bile farklı anakartlarda aynı şekilde çalışmıyor. Bunu agesa ile çözecektir illa amd belki de 5** serisi çıkaracak ama sallıyorum 8 GB 3000 MHz ram 300 TL kullanıcı alamıyor ram seçiyor 2400 MHz üstüne çıkmıyor diye.

Araştırma konusunda hemfikiriz, ben deneyimlerime göre yazdım en sorunsuz olanı Samsung'un b die diye siz de hangi anakartla hangi marka ramle sorunsuz kullanıyorsanız paylaşacaksınız ki buradan öneri ile sistem kuran kişi peşimizden kötü konuşmasın.

Bir ara konu açılmıştı ryzen ile uyumlu bellekler diye onun aslında liste olarak tekrar güncellenmesi lazım.

Asus x470 prime Pro ram destek listesinde bulunan Corsair Vengeance lpx 3000 cl15 v5.32 bile düzgün çalışmıyor hani o anakart ram destek şeyleri bile ezberden mi yazılıyor acaba diyor insan.

• ne dedikodumu yapıyonuz len arkadamdan dalarım bak zaten canım sıkkın.adamlara bir kere daha insan gibi yazdım verin ramimi geri 2800 cl16 kullanacam lanet olsun diye hala 20 gün diyorlar ince ince kaçın bence o siteden.boşverin hesabınızı falan gidin inventustan alın böyle dalga geçmezler en azından.

• am4 de 3000 mhz desteği var mı yoksa 2933 mü olacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İyi Kötü ve Çomar -- 30 Temmuz 2018; 20:0:50 >
  • Beni de eklerseniz sevinirim. işlemcim Ryzen5 1500x - anakartım Msi B350 Tomahawk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Soner_o7 -- 31 Temmuz 2018; 0:51:14 >
  • 
Sayfa: önceki 6869707172
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.