Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (68. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
138
Favori
357.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ben kendi haline bırakınca 1.5v bile verdiğini ve hiçbir oyunda testte 4 ghz'yi geçmediğini görünce voltajı bileyim 1.375v 4125 gayet güzel çalışıyordu ramleri söktüm geri gönderecem yarın.fx takılacaz bir süre.yap bi test mest de hasret giderelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-BB13177EF

R3 1200 de Bios ayarlarında SVM mode diye bir ayar var sanallaştırmayı açıyormuş bunun performansa bir etkisi olur mu olumlu anlamda açmalı mıyım ?
    svm ryzene özel değil her işlemcide olur.cad programları falan kullanmıyorsan oyunlarda ve masaüstünde para eden bir şey değil.
  • MSI X470 Gaming M7 AC ve 2700x ile oc'de kendi kullandığım değerleri yazayım belki oc yapan arkadaşlar için yardımcı olur.

Cpu Ratio: 4150
    Cpu core voltage: 1.350v girdiğim(anakart 1.368v veriyor)
    Cpu NB/Soc Voltage: 1.150v girdiğim(anakart 1.160v veriyor)
    Cpu loadline calibration control: Mode 3
    Cpu NB loadline calibration control: Mode 2

4X8 cl14 3200 ram kullanıyorum bu arada ramlerden dolayı soc voltaj bende biraz daha yüksek sanırsam 2 slot ram kullananlar daha düşük soc voltaj ile deneyebilir.

Auto'da bıraktığımda oyunda testlerde filan 4ghz altına iniyor o yüzden böyle kullanıyorum. Başta 4.2ghz 1.4v ile görüyordum aslında ama çok ısındığı için sesde çok olduğundan 1.35v'a çekip 4.15ghz'e aldım. Soğutma olarak nzxt x42 kullanıyorum fakat fanını noctua 3000pwm ile değiştim. Soğutucu fanı 1600 rpm'de iken %50 işlemci kullanan oyunda 60-65 dereceleri görüyor. Occt ile fan 2800 devir yaptığında max 82 dereceyi gördü. 1.4v ile denediğimde 87 dereceye kadar çıkmıştı.

Umarım oc denemek isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir

• ßekir kullanıcısına yanıt
    Aynı şekilde ben de tecrübe ettim. İşlem ağırlıklı bir exe dosyası çalışırdım, görev yöneticisini açtım, görünürde mak 3.7 olarak görünmesine rağmen 4.2 ile işlemi sürdürmeye devam etti, fan da yerine göre hızlanıp yavaşladığı için rahatsız etmedi.(2700x, 470 gaming p.)

Asıl verimi ram frekansını artırmakta buldum fakat fan rahat durmadığı için tekrar varsayılana(2667) çektim.(adata xpg 3600 8gb x2)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bana 4500 max olacak şekilde sistem toplayabilir misiniz? İntelden vazgeçtim amd aklıma yattı gerek rx580 gerek de işlemcinin hızlı olması yüzünden

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • f4-3000c14d-16gtzr GSkill Trident Z Rgb bellekleri Asus Prime X370 Pro ile kullanan oldu mu arkadaşlar? 3200mhz cl14e overclocklarken problem oluyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: ßekir

Dün gece sabaha kadar denemeler yaptım, 2-3 saat uyuyup erkenden kalktım ve işlemlere devam edip az önce overclock denemelerimi sonlandırım.

Edindiğim tecrübe AMD Ryzen 7 2700X ile manuel overclock yapmanın getirisi XFR'a kıyasla çok daha az, götürüsü ise çok çok daha fazla.

X370'de XFR ile 4.35GHZ'e hiçbir şey yapmadan çıkabiliyor, çoklu çekirdek ihtiyacında zaten tüm çekirdekleri 4.2+ yapıyor.

XFR 2 ile otomatik 4.45GHZ'e kadar çıkabildiğini hesap edince, işlemciyi kendi haline bırakmak en doğrusu

AMD'den Robert Hallock'un şu söylediğini de okuyunca işlemciyi aldım auto'ya saldım çayıra...

"The CPU is programmed to use these voltages automatically. We know it's safe, because we designed it that way. The CPU cannot and does not use voltages that are unsafe for the silicon.

The key thing that people forget in these cases is time and temperature. Running 1.4V or 1.5V here and there is not a big deal, because the CPU will eventually back down according to its pre-programmed model. Or if you have great cooling, that also offsets the thermal effect of voltage. In either case, you're seeing momentary blips of voltage that are offset by the hours per day your CPU is probably doing nothing at all--at a very low voltage.

The average vcore for Ryzen over time is around 1.25V (give or take).

Leave the CPU alone, let it do its thing, don't worry. We designed the CPU to do this."

Özetlemek gerekirse; elinde x370 chipset anakartı olanlar x370'leri ile olmayanlar ise yeni X470'leri ile yollarına devam edebilirler.

AMD Ryzen 7 2700X ile gerçekten güzel iş çıkartmış ve tüm bunları 400-500 liralık anakartda bile sunabilmiş
    X470 serisi yeni Hero anakart ile o.c profili level 3 seçilince 1.40v verdi Hardware Unboxed elemanı ve Ramleri 1.40v 3466 mhz'ye aldı.
    O şekilde çok iyi seviye yakaladı.Cinebench tek çekirdekte 180 puan aldı 2600x ile.
    Klasik O.c ve ram timings değerlleri girili durumdan daha başarılı oldu.
    Ben ise Asus Rog Strix X470-F Gaming ile 174 puan aldım;Nzxt Cam ve Corsair ICue ile Asus Aura açık olmasına rağmen.
    Bu arada ''Corsair Icue işlemci boost hızına dahi etki ediyor'.
    Oto boost harika çalışıyor,4250 mhz rahat görüyor,eğer Cam yanlış okumuyorsa tek çekirdek ise 5 ghz üzerine çıkıyor.

• Benim yavruda geldi ama kutusunda bekliyor kenarda :) TEk çekirdek 5ghz çıkmasının imkanı yok max 4,35 çıkar, yanlış okuyordur.
    quote:

X370'de XFR ile 4.35GHZ'e hiçbir şey yapmadan çıkabiliyor, çoklu çekirdek ihtiyacında zaten tüm çekirdekleri 4.2+ yapıyor.

Varsayılan hızlarında cinebench alınca all core 4,2 çıkıyormu ? Çıkmaması lazım öyleyse çok iyi.
    Birde boost state için override var varsayılan 8x onuda 10x yaparsanız daha verimli olur.
    Bu arada stock sogutucu ile kullanan arkadaşlar varsa rgb için coolermaster kendi özel yazılımı var çok daha detaylı ve özelleştirilebilir.
    AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

Auto halinde 1,5 vcore verebiliyor,elle sabitlense sanki daha iyi olabilir.
    Edit:
    link vermeyi unutmuşumhttp://www.coolermaster.com/amd-ryzen-wraith-prism-rgb-software/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Psikobat -- 24 Temmuz 2018; 8:56:52 >

• Ekleyebilirsiniz.

Ryzen5 2600-Msi B350M Mortar arctic-Gigabyte 1080

• beni de ekleyebilir misiniz
  • sa arkadaşlar benide ekleyin
    r5 2600
    asus prime x470 pro

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ßekir kullanıcısına yanıt
    evet, bende aynısını yaptım. auto daha iyi oldu.sadece ramleri 3466 mhz ayarladım.
    O.C çok şaşalı ama fazla getirisi yok. auto çok daha iyi çalışıyor.ve işlemci daha serin kalıyor.
  • yolyordam35 kullanıcısına yanıt
    Çok sağolun hocam güzel bir sistem olmuş

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • R5 2600 All Core 4 Ghz 1.28V
    Asus ROG Strix B350-F Gaming

Ekle hocam beni de
  • Listeye beni de ekleyebilirsiniz.

1) Ryzen 2700X + Asus Crosshair 7 X470

2) Ryzen 1700 + Asus B350 Prime Plus

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaslar bigisayarin parcalari taktim ama windows daha yuklemedim sadece bios ekranina gelip biraz baktim sorun su biosta islemci sicakligi 42 dereydi bana biraz fazla geldi acaba anakart kendi fazla voltaj veriyor olabilirmi oyle bi ayari varsa nasil kapata bilirim
    islemci r5 2600
    anakart asus x450 prime pro
    2x8 gb corsair vengeance lpx 3200 mhz
    psu 700w cm master watt lite
    ekran karti gtx 750 ti low profil
  • Yeni işlemci alanlar eklendi, İşlemci değişimi yapanlarda yer değişti güle güle kullanın
  • Ramlere detaylı bakmak için tavsiye ederim.

http://www.softnology.biz/files.html

Bendeki 2666 Mhz ramlerin 2933 mhz üzerini stabil geçememesinin sebebini buldum sanırım. 8GB kiti önce alıp sonrasında ileride upgrade ederim düşüncesiyle aldığım aynı model diğer 8Gb olanın bellekleri farklı çıktı. Ramlerden biri Hynix diğeri Micron. Ramler birebir aynı model nosuna sahip.Ramlerin dual çalışmasıdna tabiki problem yok.Fakat ramlerden biri takoz sanırım. Nm farkı da var az da olsa. . 3000 mhz görüyor fakat nedense testlerde 2933'den daha düşük skor alıyor. Zamanlamalarda aynı olmasına rağmen. 3000 mhz tam stabil değil. Anakart B350-F Strix.

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

• AM4(2700x) için sessiz soğutucu önerisi olan var mı?
  • 
Sayfa: önceki 6667686970
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.