Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (175. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
139
Favori
356.814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    normalde aşırı ısınınca işlemci/anakart sistemi kapatır.uzun süre çalışmayıp açtığınızda elinizle işlemci soğutucusunu yoklayın.aşırı bi sıcak yoksa sensörler bozuk olabilir.sonra stress testi yapın o sırada yine elinizle fan etrafını kontrol edin.tabi burada biraz teknik işlerden anlıyor olduğunuzu var sayıyorum.riskli bir işlem.ama şahsen denediğim bir işlem.zamanında intel core i5 2400 ü oc edip 4 ghz yapmıştım.boşta büyük soğutucu ile 50-55 dereceyi görüyordu.ama hiç bir zaman video işlememe rağmen sistem kapanmadı.asusa ulaşıp durumu anlatın.büyük ihtimal kartı isteyecekler.hazır yeniyken gönderin.
  • hasskabal kullanıcısına yanıt
  • bu ayar tam olarak nerde bulamadım
  • okuma 53binken yazma neden 28bin? Bunu yükseltmenin bir yolu varmı? Anakart eski diyemi böyle? x570'lerde durum aynı mı?

• M.C.B kullanıcısına yanıt
    Anakart modeline göre değişik yerlerde olabilir. Hatta anakarttan anakarta isim değişikliği de olabilir.
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun. 4.2 biraz az sanki bir 3800x için. Zorlayarak 1.325v ile 4.3 ve üstünü görebilir o cpu. Tabii silikon şansınıza bağlı bu.
  • teşekkürler, stabil bioslar, chipset sürücüleri gelsin ileride hızını ayarlarım, şimdilik serin çalışması daha önemli, 100-200MHz için işlemciyi 80-90derecelere çıkarmak istemiyorum.
    Aslında o soğutucu ile o kadar yüksek sıcaklıklar olmaması gerek. Sıvısında kuruma ya da akıtma gibi bir sorununuz olmasın? Ben h100i ile aynı sorunu yaşamıştım. Yavaş yavaş sıcaklık artışı ile sorunu anlamanızı da zorlaştırabiliyor bu gibi durumlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wadjet

Arkadaşlar benim R7 2700 beni çıldırttı biraz. Ekran kartı kullanımım %100 olmuyor, sürekli dalgalanıyor. FPS drop yaşıyorum sürekli. RTX 2060 ile kullanıyorum. Oyunlarda 3450 MHz'i hiç bir şekilde geçmedi zaten. Game boost da açık ama kendi kendini boostlamıyor. Biraz gıdıklamak mı lazım illaki bunu? Sıcaklık durumu gayet iyi stress testlerinde %100 kullanımda bile 46 dereceleri geçmiyor. Bu yeni BIOS'dan da hiç bir şey anlamadım karman çorman olmuş.
    https://i.hizliresim.com/nbJDG5.png

Battlefield V'den bir kare. Ayarlar Ultrada. DX12 kapalı, ray tracing vs aktif değil. VSYNC kapalı.
    Üstad benim de öyle bir derdim vardı R5 2600 ile. BIOS'u MSI'ın sitesinden son sürüme güncelledim. En son çıkan son chipset sürümünü yükledim. 431.60 nvidia sürücüsü de yüklü. DX12'de bir türlü GPU %90 üzerine çıkmıyordu. DX11 ile denedim o da olmuyordu. Bir de üstüne oyundan atmalar başlamıştı.

Taa ki Windows 10 1803 sürümüne geçene dek. Şimdi DX11'de %99 oluyor GPU. Gözlerime inanamadım. En ufak bir kasıntı,kösüntü yok. Tüm kabahat bence 1903'te. Tabii bu benim gözlemim. Bir başkasında böyle olmuyor olabilir. Ama 1803'te bilgisayarım çok daha stabil ve oyunlarım daha akıcı. Siz de bir deneyin isterseniz.
  • 1600x'te herhangi bir ısı problemiyle karşılaşmadım, sanmıyorum soğutucu kaynaklı olsun. Stress testleri haricinde işlemciyi %100 kullanacak günlük uygulamalarla karşılaşacağımı düşünmüyorum o yüzden 80-90dereceleri görmem büyük ihtimalle ancak stabil yazılımlar (bios/chipset sürücüleri) çıkmadan işlemciye çok yüklenmeninde benim için bir anlamı yok. Serin serin çalışsın şimdilik yeter.
  • MSI foruma bununla alakalı bir topic açtım. Yeni BIOS versiyonlarını Ryzen 3XXX kullanıcılarının kullanmasının daha doğru olduğunu söyleyerek eski BIOS'a dönmemi tavsiye ettiler. Eski BIOS'a döndüm ben de artık işlemciye overclock yapabiliyorum. 3800 MHz'e aldım işlemciyi. Battlefield V'de yine aynı yine aynı. DX12 kapalı, ultra ayarda 60-70 fps alıyorum. FPS drop aşırı fazla. GPU Kullanım %60 üzerine kesinlikle çıkmıyor. 1903 var bende de şuan. 1803'ü deneyeceğim olmazsa.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

okuma 53binken yazma neden 28bin? Bunu yükseltmenin bir yolu varmı? Anakart eski diyemi böyle? x570'lerde durum aynı mı?

Hmm, single chipletle alakası varmış, bunuda öğrenmiş olduk, sadece 3900/3950 gibi çift chipletli işlemcilerde yazma hızı yüksek oluyormuş yanlış anlamadıysam. O zaman dans...
    Ben u14s cpu soğutucusu ile 3700x ve aynı oc ile c20 de 70-72c gördüm maksimum. Belki 3800x daha çok ısınıyordur onu bilemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wadjet

MSI foruma bununla alakalı bir topic açtım. Yeni BIOS versiyonlarını Ryzen 3XXX kullanıcılarının kullanmasının daha doğru olduğunu söyleyerek eski BIOS'a dönmemi tavsiye ettiler. Eski BIOS'a döndüm ben de artık işlemciye overclock yapabiliyorum. 3800 MHz'e aldım işlemciyi. Battlefield V'de yine aynı yine aynı. DX12 kapalı, ultra ayarda 60-70 fps alıyorum. FPS drop aşırı fazla. GPU Kullanım %60 üzerine kesinlikle çıkmıyor. 1903 var bende de şuan. 1803'ü deneyeceğim olmazsa.
    Şöyle de bir durum var yalnız üstad Battlefield 5 ile ilgili.

Battlefield serisine olan düşkünlüğümden ötürü Battlefield 5 oynamadan edemiyorum. Fakat şöyle lanet olası bir durum mevcut. Sizlerin de bildiği gibi Battlefield 5 piyasaya çıktıktan 1-2 hafta sonra %50 indirim almıştı. Orada bir şeyler ters gitmişti zaten ama ben " herhalde insanlar oyunu beğenmedi " falan demiştim. Ama çıkışının üzerinden aylar geçmiş olmasına rağmen her patch sonrası çok daha boka saran bir Battlefield 5 oyunu görüyoruz.

Yani bu bahsettiğim şeyin misal ekran kartı sürücüsü ile ilgisi yok. Şu an 431.60 sürücüsü yüklü. Ya da efendime söyleyeyim chipset sürücüsü ile ilgisi de yok. Yani en azından kendi adıma konuşacak olursam. F1 2019, Mortal Kombat 11, Wolfenstein: Young Blood, Rage 2 gibi oyunlarda çatır çutur akıyor bilgisayar. Fakat konu Battlefield 5 olunca DX11'de DX12'de de durum pek de iç açıcı değil. Her nasıl olduysa ben 1803'e geri dönünce bu sorunlarım şimdilik ortadan kalkmış gözüküyor...

Çok sevgili EA yarın öbürgün bir patch çıkartıp oyunun içine edermi, mümkün...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-53F6806FD -- 7 Ağustos 2019; 15:44:18 >
  • gigabyte b350 gaming var normalde biosa hakimim ama bulamadım
    Anakart ile alakası yok, dediğin gibi chiplet sayısı ile alakalı bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 7 Ağustos 2019; 19:25:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar arkadaşlar yeni bir sorunla karşı karşıyayım sistem uzun kullanımdan sonra (7-8 saat) birden mouse takılmaya başlayıp ekran gidiyor ama bilgisayar kapanmıyor reset attıktan sonra düzeliyor. - offset voltage ile işlemci şuanda 1.35v da çalışıyor bununla alakası olabilir mi ? Kullandığım bios sürümü 0803 ve en son chipset sürücüsü yüklü.

Mobilden girenler için Sistem: Ryzen 3900x - Asus Crosshair VIII Hero X570 - Gskill Tridentz 3200 C14
  • Arkadaslar bu CPU diyot sicakligi tam olarak nedir? Bostayken 60-65 derecelerde geziyor. %100 yük bindirince ise saniyesinde 80 derece ve üzerine çikiyor. CPU sicakliginda sikinti yok sadece CPU diyot sicakligi asiri fazla.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • e55e55e55 E kullanıcısına yanıt
    yanlış hatırlamıyorsam işlemci ısını ölçmek için kullanılıyor.boşta 60 çok fazla.soğutucunu bir daha kontrol et bence.soğuk çalıştırmada biosda 30-40 derecelerde görüyorsan sorun yok bence
  • dtmnyars kullanıcısına yanıt
    ekran kartı nvidia mı?hotfix çıkarmışlar mouse problemi için.bende de vardı kurdum düzeldi.
    https://www.guru3d.com/files-details/geforce-431-68-hotfix-driver-download.html
  • 
Sayfa: önceki 173174175176177
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.