Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (182. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
138
Favori
357.016
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 180181182183184
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen 5 3600 Cpu ile Cpu diyot sicakliginin farki neden fazla acaba?

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: e55e55e55

Ryzen 5 3600 Cpu ile Cpu diyot sicakliginin farki neden fazla acaba?

1.4v yüksek 4.1ghz için.

1.35lere çekmenizde fayda var.
  • ` quaD. kullanıcısına yanıt
    4 Ghz 1.3v civarina çektigimde de sicaklik farki fazla oluyor.

• quote:

4 Ghz 1.3v civarina çektigimde de sicaklik farki fazla oluyor.
    sıcaklık fark derken ?

zaten daha soguk çalışacak.
    Cpu sicakligi 50 derece iken Cpu Diyot sicakligi 65-70 derecelere çikiyor. Bu kadar sicaklik farkinin sebebini anlamaya calisiyorum.

• quote:

Cpu sicakligi 50 derece iken Cpu Diyot sicakligi 65-70 derecelere çikiyor. Bu kadar sicaklik farkinin sebebini anlamaya calisiyorum.
    Onu bilmiyorum da sizin voltaji gordum uyarayim dedim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    tesekkur ederim.

• pilin bitmiş olma ihtimali yok kadar az ancak yerinden oynamış vb olabilir mi? en azından bir elinizle kontrol edin bence.

bios sıfırlanmasının bir diğer sebebi de ram oc denemişseniz stabil boot olmayınca anakart kendini fabrika ayarlarına atabilir. bios'ta sıkıntı olursa sıfırlanıp öyle dene şeklinde bir ayar olacaktı. belki de elektrik kesintisi değil de stabilite sorunu neden olmuştur.
  • Ryzen 7 2700 & MSI B450 Tomahawk ile kullanıyorum listeye ekleyebilirsiniz.

-0.0500 ile, 4.0 GHz'de sorunsuz stabil bir şekilde kullanıyorum şuan.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Wadjet kullanıcısına yanıt
    4 ghz için neden offset - 0.050 yapıyorsunuz manuel 1.25v ile çalışıyordu bende 4 ghz.0.05 dediğiniz 1.45 değil de 1.4'tür yani çok yüksek 4 ghz için anlamı kalmamış.
  • Offset yapmayınca 1.4'lerde çalışıyordu hocam. Offseti yapınca 1.35-1.365 civarlarına indi.

• quote:

Orijinalden alıntı: b¤cek

pilin bitmiş olma ihtimali yok kadar az ancak yerinden oynamış vb olabilir mi? en azından bir elinizle kontrol edin bence.

bios sıfırlanmasının bir diğer sebebi de ram oc denemişseniz stabil boot olmayınca anakart kendini fabrika ayarlarına atabilir. bios'ta sıkıntı olursa sıfırlanıp öyle dene şeklinde bir ayar olacaktı. belki de elektrik kesintisi değil de stabilite sorunu neden olmuştur.
    Sağolun hocam cevap için, ramlere oc yapmadım sadece XMP'yi açtım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Wadjet

Offset yapmayınca 1.4'lerde çalışıyordu hocam. Offseti yapınca 1.35-1.365 civarlarına indi.
    offsetin güzelliği boşta 0.9v'a falan düşmesi ama saçmalığı bu voltajın çok olduğunu bile bilsen 1.35v değil 1.25v yeter bile desen biraz daha arttırdığına windows açılmaz bir türlü ayarlayamazsın 1.25v

manuel voltajın güzelliği 1.25v verebilmendir saçmalığı ise boşta 0.90 olmaz hep 1.25v olur.
  • mehmedhann kullanıcısına yanıt
    Almadan önce firmaya söyleseydiniz son güncelleme yi yapıp gönderselerdi

• -0.0500'ün üzerine çıkamadım zaten müsade etmedi. 4.0'da bu değerler de güzel gibi geldi şimdilik. Müsait olduğum bir zamanda daha da kurcalayacağım. Ramde xmp ile 2966 cl16 mı sizce 3200 cl18 mi? Cl16'yı yemiyor 3200'de.

• Merhaba arkadaslar, biraz önce imzamdaki sistemi topladim. Görmeyenler icin msi x570 anakart, ryzen 3700x, 2x16 gb 3600Mhz ram aldim.
    Benim sorunum ramlar ile bios ta ramlar 3600 gozuküyor, toplam frekans 2133 du sanirim.
    Windows acilinca cpu-z ile bakinca dram frequancy 1066. Sizce nerde sorun var? yardimci olursaniz sevinirim.
  • Teg-men kullanıcısına yanıt
    Wadjet kullanıcısına yanıt
    biosta 3600 gördüğün cpu.

ramleri 3600 seçmelisin.fclk de 1800 olacak ve 1.35v elle vereceksin.hiçbir sistemde otomatik ayarlamaz voltajı hızı takar takmaz.xmp var onu bile seçmen gerekiyor msi'da ismi ne bilmiyorum.

Wadjet

yemeyen hız yoktur az voltaj vardır.2966 cl16 ile 3200 cl8 aynısının laciverti olur ama fazla voltaj vermem ve 2700x kullandığını düşünürsek 2966 cl16 diyorum.3200 cl16'yı az iteleyerek yapabilsen 1.38v 1.39v gibi güzel olur da olmuyorsa da olmuyordur.sende ram kontolcü işlemcinin içinde yani ne verirsen işlemcinin içinden geçiyor o yüzden 1.45v üzeri sakın vermeyin diyorlar.ryzen 3000'lerde IO işlemci dışına alındığı için 1.6v bile verebiliyormuşsun soğutabilirsen tabi ramleri ve fclk denen dalga var işlemci ile kontrolcü arasındaki veri yolu mudur köprü müdür öyle bir hede.
  • O yüzden zaten RAM'lerin voltajları ile çok oynamak istemedim hocam. Yabancı forumlarda çok tavsiye edilmemiş. Şuan memnunum bir problem yok. 4.0 ve 2966 ile.
  • Wadjet kullanıcısına yanıt
    2700x'in ram kontrolcüsü zaten 2933 mü 2966 mı öyle bir şey yani hiç kasmıyorsun şu anda evinde hissediyor kendini o yüzden 2966 olsun dedim.1.35v bile vermesen olur bence 1.3 falan yiyebilir.

2700x ile 3333 cl14 yapan ram 3700x ile 3733 cl14 yaptı 4200 falan vurdu cl18.2700x'te 3466 cl16 en oluru buydu.kontrolcü çok değiştiriyor bir de dışarıya almışlar falan.ya işlemci orta sınıf adata rami gskill neo yaptı ya da bu ram zaten neo gibiymiş işlemci yüzünden parlayamıyormuş birinden biri.
  • Teg-men kullanıcısına yanıt
    İyi güzel sistemler topluyorsunuzda XMP açmak gibi temel şeyleri daha bilmiyorsunuz.

• 
Sayfa: önceki 180181182183184
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.