Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (204. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
138
Favori
357.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 202203204205206
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Asus Tuf B450-Pro Gaming anakart için güncelleme geldi yaptım pek bir değişiklik olmadı. Ryzen 5 3600 için Dark X126 Cpu soğutucu siparişi verdim geldiğinde test sonuçlarını paylaşırım.
  • Ryzen 3 2200g 19.10.16 chipset driverini anakart sitesinden kurdum Son sürüm değil mi sorunu olan var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhaba, anakart-işlemci-ram değişimi yapacağım. minimum maliyetle beni 3-5 yıl idare etsin istiyorum. Sadece Wot oynuyorum, internet ve photosop takılıyorum.

1. Aslında şöyşe br sistem düşünmüştüm.
    ryzen 2600, b450, 2x8 3000mhz ram, 250gb ssd. bu hali ile 2.500 civarı olacaktı.

2. Fakat oyun oynamaya çok vakti olmayan biri için sadece youtube photoshop ve wot olacağını düşününce:
    ryzen 2600 yerine 1600 ve daha düşük bir kart ile maliyeti 500 daha aşağı çekebileceğimi düşünüyorum.

2. sistem beni 5 yıl götürür mü? yoksa vermişken 500 daha verip yola daha güncel mi devam etsem karar veremedim. Fikir verirseniz sevinirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Henüz iki haftalık olan Asus TUF X570 PLUS anakartım gece itibari ile arızalandı. Film izlerken dıııt sesi geldi PC dondu. DRAM ledi yandı. Reset ve power tuşu tepki vermedi. PSU dan kapattım. Sonra geri açtım. Boot olmadı. Sırası ile dram, cpu, vga, boot ledleri yanardı sadece VGA yandı. Anakartın fanı bile çalışmadı. Jumper denedik aynı. Bios u sıfırladık bu sefer chipsetteki fan çalıştı ama yine anakart tepki vermedi boot olmadı. Kısacası anakart arızalanmış.

Şuan sistem eski anakartımda B350M-PLUS ta. Hafta içi ASUS RMA ya göndereceğim. Talihsizlik mi şansızlık mı bilemedim.
  • 3600 gerçekten ısınıyor mu

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: JaReD22

3600 gerçekten ısınıyor mu
    Hayır. Şuan boşta 38 derece. Sıvı soğutma kullanıyorum. Sıcaklığı elbette kasandaki hava akışı ne durumda bunlar da etkiler.
  • Hawk-Claw kullanıcısına yanıt
    Hocam yükte 75 80 yazıyorlar bu gercekmi

• quote:

Orijinalden alıntı: Hawk-Claw

Hayır. Şuan boşta 38 derece. Sıvı soğutma kullanıyorum. Sıcaklığı elbette kasandaki hava akışı ne durumda bunlar da etkiler.

Alıntıları Göster
    bence az değil boşta 38 c artı sıvı soğutma diyorsun. ilk seri daha serin hala benim 1800x hava soğutma ile boşta 30 35 arası yazın kışın daha düşük. sonuç olarak 3000 serileri daha sıcak görünüyor bu yüzden geçmekte kararsızım
  • quote:

Akşam denerim sıcaklığı söylerim.

• quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

bence az değil boşta 38 c artı sıvı soğutma diyorsun. ilk seri daha serin hala benim 1800x hava soğutma ile boşta 30 35 arası yazın kışın daha düşük. sonuç olarak 3000 serileri daha sıcak görünüyor bu yüzden geçmekte kararsızım

Alıntıları Göster
    Ryzen 5 2600 alın o halde. 3600 lerin geneli 35 üstünde seyrediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hawk-Claw

Akşam denerim sıcaklığı söylerim.

Alıntıları Göster
    teşekkür ederim
    bakalım beklemedeyim acelem yok
  • Çok ilginç bir sorunum var ve çözümünü bulamadım.
    Msi x570-A Pro ve Ryzen 3700x kullanıyorum ben de. Haziranda toplamıştım sistemi. Birkaç gün öncesine kadar sıkıntı yoktu PC'de. Fakat önce youtube'da takılırken (video izlemem şart değil) Chrome kendiliğinen kapandı birkaç kere. Uzantıdan falandır dedim.Temizledim uzantıları daha sonra önemsemedim. Aynı gün akşam oyun oynuyordum. 1-2 saat sıkıntısız oynadım. Alt-Tab yaptım bi ara daha sonra pc dondu ve tuşundan kapatmak zorunda kaldım. Tekrar açtığımda onarım ekranı çıktı. Onaramadı PC kendini. Bunu birkaç kez tekrarladı ve en son format atmak zorunda kaldım.

Format sonrasında sürücüleri kurdum, güncellemeleri yaptım falan. İşlemci fanı çok tutarsız çalışıyor. Ufak bişey yapsam işlemci fanı delleniyor. Bazı programları kurarken PC donuyor ve kapatmak zorunda kalıyorum. Her program değil. Steam,Discord, Chrome vs. programlarda sıkıntı çıkmadı. Logitech Gaming Software ve anakartın chipset sürücüsünü kurarken bu sorunu yaşıyorum. Oyun denedim yarım saat sıkıntı olmadı. Youtube'da takıldım yine 1 saat falan yine bişey olmadı. Ama fan tutarsız sesinden zaten anlıyorum. Hem de çok bi zorluğu olmamasına rağmen bazı programları yüklerken donuyor ve reset atıyor. Bu arada aşağıya denediğim bazı şeyleri yazıyorum

- BIOS'u güncelledim.
    - SSD'ye kuruluydu sistem daha sonra aynı şeyleri boşta olan bir HDD'de denedim.
    - BIOS'tan cpu voltage değerini otomatikten manuele alıp elle değer girdim. 1300v yaptım.
    - Bilgisayarın farklı güç modlarını denedim.
    - OC yapılı değil hatta BIOS ayarlarını default yaptım.

Sorun hala devam ediyor. Bu da değerler. Özellikle Cpu voltage,rpm ve sıcaklık değerlerine bakmanızı istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusufevzi -- 7 Ekim 2019; 2:28:53 >

• quote:

1 saat boyunca Anthem oynadım. Sıcaklık 75 derece gördü en yüksek. Avaraj ise 68 civarında.

@jared22

@yusufevzi
    Bir önceki sayfada bende buna benzer bir olay yaşadım. Tabii benim anakart hiç boot olmadı. O mesajıma bakar mısın.

Sende yine sistem boot olmuş ama sorun var görünüyor. Voltaj ı Auto da bırakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hawk-Claw -- 7 Ekim 2019; 3:20:55 >
  • Son Bios güncellemesinden sonra cihaz 3 defa kendini kapattı(hepsinde tarayıcı açıktı). Sistem: 2700x ve MSI X470 Gaming Plus.

Edit: 10 gün içinde bir bios sürümü(7B79vAF) daha yayınlamışlar, yükledik. Umarım bu stabildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilgi@sayar -- 10 Ekim 2019; 0:40:31 >
  • Ryzen 3600 kullaniyorum ve Bf5’de 4ghz’i geçmiyor sebebi ne acaba? Turbo frekansla 4.2 ye kadar çikmasi gerekmiyor mu? Cpu frekansi auto’da.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • e55e55e55 E kullanıcısına yanıt
    OC li hızları hiç bir işlemci ile garanti edilmez.şöyle bi örnek vereyim elimde 2 adet aynı model veçekirdekte işlemci var.biri diğerinden 200 mhz daha fazla oc olabiliyor.aynı ana kart ve soğutucu ile.HW info programı ile izleme ve prime 95 ile test yap.bakalım ne olacak.
  • Msi anakartlar ile ilgili genel bir sorun var gibi forumdaki mesajları okuduğuma göre
    Yükte 75 derece zarar verirmi hocam

• quote:

Yükte 75 derece zarar verirmi hocam
    Şöyle bir inanış var maalesef bizim forumumuzda...

Şimdi en baştan yazayım, tabii ki her şey cepte ki para ile ilintili fakat AMD " bu işlemci 95C'de bile çalışır, sen korkma..." dedi diye kullanıcının da bu işlemciyi 75-80C'de çalıştırması gerekmez. Bugün gayet de 200-250 lira fiyat bandında aslan gibi hava soğutmalar var. Bir zahmet kullanıcı alacak, sistemine bu fanı takacak, en fazla 60C olur 2600/3600 dediğimiz işlemciler.

Her ne kadar fiyatı gayet uygun olsa da işlemciye işkence etmenin bir anlamı yok. Bir ara bu forumda 4790K için 80C bir şey değil diyen tiplerde vardı. Alacak/almış olan arkadaşlara tavsiyem mümkünse ayrı bir hava soğutma alın. Yazık etmeyin işlemcinize.
  • 
Sayfa: önceki 202203204205206
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.