Şimdi Ara

AMD Ryzen Kullanıcı & Tartışma Konusu: 668 Kullanıcı (Güncel) (361. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.678
Cevap
138
Favori
357.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
69 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 359360361362363
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Hocam açıkçası mevcut ekran kartını aldığımdan beri doğru düzgün oyun oynayamadım Strix/Evga 3080 kovalamaktan ama 6800XT'yle bayağı Cyberpunk oynamıştım satmadan önce, onda ara ara (bazı şehir için sahnelerde) ekran kartı kullanımı düşüyordu bayağı. Tuf 3080'i RDR2'de bir denedim cw varmı diye onda herhangi bir darboğaza denk gelmedim. Muhtemelen dediğiniz gibi şimdilik birkaç oyunda darboğaz olacaktır en fazla ama 1 oyunda dahi yaşansa demekki artık yetersiz geliyor bana, bu biraz benim al-sat mantalitemle alakalı. Ben sizin gibi aradaki fiyat farkına bakmaktan ziyade aldığım ürünü satarken kiralamışım gibi düşünüyorum. 3300x'i 1.100TL civarına almıştım. Şimdi 1.000'den satsam aradaki fiyat farkını kiralama parası vermişim gibi düşünmeyi tercih ederim örneğin. Keza 5600 alsamda ileride satarken edeceğim zararı o şekilde düşünmeye çalışırım. Yinede hiçbir işime yaramayacak X takısı için ekstra 70-80$ vermek istemiyorum ve AMD'nin zorla X satmasınıda desteklemediğim için şimdilik sabırla bekliyorum ama burnu kalktı firmanın anlaşılan, gider intel alırım onun nazını çekmektense daha iyi yani. Dediğiniz gibi 5600X 2.600TL N11'de, 2.el forumda 10700k 2.700TL. AMD artık fiyat performans olmaktan çıkmış. Neyse biraz daha bekleyip göreceğim gelişmeleri.

2.el 10700k almayı düşünüyordum ama sebep sonuç ilişkisi aşağıda.

Edit: İşlemciyi monte ettim, ayarlarını 1.25V 4.6GHz manual oc şeklinde yaptım. PBO CO uğraşamadım onun voltajları yüksek göründü gözüme muhtemelen bazı ayarları doğru düzgün yapamadım o yüzden klasik manual oc seçeneğini seçtim. Az önce ram ayarlarınıda yaptım. Aida64'te 5dk stress testine soktum. Realbench'te bench aldım. Timespy denedim. Bir sıkıntı yok görünüyor.

Değerler düşükse dikkatinizi çeken hatalar varsa uyarırsanız üstüne biraz daha düşüp düzelteyim.

https://www.3dmark.com/3dm/58039490?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yoizhik -- 9 Şubat 2021; 0:42:7 >

• Yoizhik kullanıcısına yanıt

348 mi oy o ne.. bana 204 geldi bu ay.7/24 çalışan termosifon, derin dondurucu, 1 en eski model nofrost, bir normal buzdolabı, bir sebil ve ara ara kullanılan 55" tv, çamaşır bulaşık, 2 pc var ikisi de ryzen.teyzem hastaneden çıkınca iki ay kaldı, bir solunum makinesi yüzünden 360 gelmişti hani bir parçadan ne olacak dememekle iyi yapmışsın.4000 ramle whea error veriyor 3800/1900 cl16 yap geç her türlü iniyorsun 60ns altına 53 mü 54 mü ne oluyor bende.

• 5000 Serisi kullananlar yeni yayınlanan chipset driver'ını ve BIOS güncellemelerini mutlaka yapın. Sıcaklıklar eskiye oranla daha da düşüyor.

• Yeni bios ile SAM desteği geldiği için deneme yapmaya karar verdim.

Zaten kapsamlı bir değerlendirme değil.

Sadece AC Valhala ile deneme yaptım.

İşlemci: Ryzen 5 3600 (eski seri)

Anakart: MSI B450 Tomahawk Max (7C02v3A Bios)

Ekran Kartı: XFX RX 6800 XT Merc 319 Black (21.2.3 Radeon Driver)

NOT: Normalde işlemciyi sabit overclock ile kullanıyordum (4.175 / 4.150 1.325v)

Ancak bios güncellemesinden sonra eski ayarlarıma getiremedim işlemciyi.

POST etmedi bir türlü. Mecburen PBO ile yaptım iki testi de.

Değişkenler içi kusura bakmayın :)

• Asus tuf b450 pro gaming ve 3600 ikilisini kullanıyorum bende en son 7 ayda ki bios güncellemesini yaptım daha da ondan sonra yapmadım bios güncellemesi . Gelen sürümler hep 5. nesil ryzen ile ilgili diye . Ben en son o güncelleme de denemiştim şansımı 1.3 v da 4,1 denedim baktım hala olmuyor sistemi açmıyor bile 4.0 da 1,18v verdim stabil kullanıyorum o gün bugündür . Daha da düşük volt ta çalışır ama o kadar denemeden sonra sinir olmuştum daha da üstüne gitmemiştim . Bir ara bende daha ne kadar düşük voltaj da 4.0 stabil halde çalıştırabilirim bir denim :D

@JrGrendel benim anakart salmıyor galiba beni :) 5600x e kafayı takmıştım ama anakart 5600x idi 4,6 lara izin vermezse deyip vazgeçtim . Vrm lerine falan bakıyorum inceliyorum o kapasite var aslında bilmiyorum işlemcinin de sınırlarına ulaşmış olabilirim .

• yusufgul52 kullanıcısına yanıt

3600 üretim yılına göre overclock potensiyelinde farklılık gösteriyor hocam. Tahminim burada sizi sınırlayan anakarttan ziyade işlemci. 1usmus'un CTR programı ile işlemcinin potensiyeline bir bakabilirsiniz.

• Ben artık vazgeçtim üstadım daha üstüne çıkmaktan malum elektrik tüketimi fiyatlar aldı başını gidiyor . Ekran kartı upgrade yapmaya korkuyorum :D 120v diyor nvidia 1660 ti için bende rog strix var 100 - 200 arası diyor :D rtx 3070 için nvidia 220v diyor rog strix birşey diyememiş :D Keşke nvidia referans kartları satsa da alsak benim için yeterli olur :D Ben artık kimin hızlı olduğunu geçtim fiyat - performansın yanında artık tüketime de bakmak zorundayım . 3600 ü de ondan almıştım 65 watt diye . 3700x e güçüm yetmemişti o dönem. 1660 tiyi de bir indirim yakalamıştım 1750 tl ye almıştım 2200-2500 tl arası satılırken @JrGrendel

• JrGrendel kullanıcısına yanıt

Ekleme: Forza Horizon SAM testleri.

SAM açık iken cpu bottleneck var biraz, işaretledim onu da.

R5 3600 & 6800 XT

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JrGrendel -- 26 Şubat 2021; 17:37:20 >
  • Selam,

Bugün 5950X i B550 Tomahawk'a taktım , ilk intiba anakart yetmiyor cpu ya :) 5950X kullanan bir arkadaş bana ulaşırsa bişey denemiz lazım karşılıklı :)

• Hocam 5950X olarak güncelleyelim , anakart şuan tomahawk b550 ama B550 unify yolda geliyor onu yazabilirsin selamlar

• 2700x işlemcim ile rtx 3070'i bir araya getirdim @timeguard abi sağ olsun, tune edilmiş ve 3466 cl14 çalışan crucial ballistix ramlerimle çok güzel besleme oranları elde ettim. o olmasaydı bu ramleri alamazdım ve bu verimi alamazdım çok teşekkür ediyorum kendisine. bu ramler kesinlikle ryzen işlemciler için adeta can suyu ve bu ramlere yönelik bu forumda farkındalık yarattığı için de tekrardan kendisine birçok kullanıcı adına minnettarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 19 Mart 2021; 17:31:43 >

• beyler r5 3600 ü satıp 5600x e geçmeyi planlıyorum birkaç sorum var.
    -b450 msi gaming plus max ile olur mu
    -sogutucu noctua nh u12 se var satıp stok sogutucu kullansam olur mu o gelen parayı 240 hz e yatırmayı düşünerek.
    -msi gaming x 1060 6gb var bunu da satıp 1050 ti falan alsam cogunluk cs go oynuyorum performans cok fark eder mi?
    -bir de bu ram gecikme değerleri 5600x te nasıl. 3600 de 66 67 lerdeydi 5600x te düştü mü bu durum?
    -seasonic 620 w 80+ bronze psu var yeterli mi?

genellikle cs falan oynuyorum diğer oyunlardaki performansı cok düşünmem ayar indiririm vs ..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

2.el 10700k almayı düşünüyordum ama sebep sonuç ilişkisi aşağıda.

Edit: İşlemciyi monte ettim, ayarlarını 1.25V 4.6GHz manual oc şeklinde yaptım. PBO CO uğraşamadım onun voltajları yüksek göründü gözüme muhtemelen bazı ayarları doğru düzgün yapamadım o yüzden klasik manual oc seçeneğini seçtim. Az önce ram ayarlarınıda yaptım. Aida64'te 5dk stress testine soktum. Realbench'te bench aldım. Timespy denedim. Bir sıkıntı yok görünüyor.

Değerler düşükse dikkatinizi çeken hatalar varsa uyarırsanız üstüne biraz daha düşüp düzelteyim.

https://www.3dmark.com/3dm/58039490?

Alıntıları Göster

şöyle alıntı yapayım da konu alıntı uyumu olsun.bize 210 220 lira fatura geliyor normalde.geçen ay 2080s kartı power limit %50 yapayım yok 5600x'i güç tasarrufuna alayım diye uğraşınca bu ay 160 lira geldi.overwatch'da full sistem monitör hoparlör kasa 240w mı ne çekiyordu boşta zaten 120w çekiyor.normal girersen 300 üzeri rahat olur bi bakayım akşam.

• sonerhac kullanıcısına yanıt

b450 anakartlar için bios güncellemesi yayınlandı. şimdiden yükleyin isterseniz.stok soğutucu, hiç soğutucun yoksa olabilir ama elinde varsa tak kullan derim. csgo içinse yeterli olur.ben hiç oyun oynamıyorum gt9400 takılı.ram gecikmeleri düzenlendi. 620watt sırf işlemci değişimi için sormaya bile gerek yok. öte yandan 3600 dan 5600 e geçmek bence pek bi anlam ifade etmez.arada baya performans farkı olsa geçin derim. yine de kar zarar hesabı yapın. ama bios güncellemesini r5 3600 takılıyken yapın.bu arada 1050tilerin yenisi 2000 ni geçmiş durumda.ikinci elde yüksektir.iyisimi hiç ellemeyin sisteme.

• ONY86 kullanıcısına yanıt
    hocam cs de 3600 190 fps lere düşüyor akıcılıgı bozuluyor 5600e baktım youtube dan 300 e bile inmiyor cs tek çekirdek oyunu oldugundan baya farkediyor sanırım. ekran kartı olayı da 2. elde gtx 1060 ı iyi fiyata satarım gibi yükselmiş fiyatlar cs işlemci oyunu oldugundan 2. el 1050ti alsam da fps farketmez gibi o yüzden.
  • sonerhac kullanıcısına yanıt

240 hz 240 fps işini yapacaksan alacaksın artık.

• Muten Baba kullanıcısına yanıt

Nasıl yetmiyor ne açısından VRM filan mı ?

• Orodruin kullanıcısına yanıt

Biosta sorun varmış. Şuan sorunsuz. Yetiyor yani. Uygulamalar ve sensörler saçma saçma davranıyordu da.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muten Baba

Biosta sorun varmış. Şuan sorunsuz. Yetiyor yani. Uygulamalar ve sensörler saçma saçma davranıyordu da.

Anladım hocam BETA bioslar gibi o zaman. Bazen yeni çıkan bioslarda hatalar olabiliyor.

• 
Sayfa: önceki 359360361362363
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.