Şimdi Ara

AMD Ryzen+ ilk kullanıcı testleri iddiaları: Overclock kapasitesi 4.05-4.25 arasında gözüküyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
1.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir kaç gündür değişik internet sitelerinde 2700X'den 2600'e kadar değişik kullanıcı testleri görünüyor. Doğru yada yanlış tam emin olamayız ama benim gördüklerim:

2600 kullanıcısı overclock ile en son 4.05 Ghz, bir reddit kullanıcısı 2600 ile en son 4.1 Ghz, bir 2700x kullanıcısı en son 4.25 Ghz (4.3'te bench alırken sistem hata verdi), başka bir site 2700X ile en son 4.2 Ghz alabildiğini idda ediyor overclock ile. Bunların tümü idda ama doğru ise yeni Ryzenlerin kapasiteleri hakkında bize az çok ipucu veriyor olabilir.

Değerler doğru ise ve şanssız çipler olmayıp geneli yansıtıyorsa: Abartı olmayan voltajlar için ortalama Ryzen 1 değeri 3.8 Ghz idi. Bu değer 4.05'e Çekilmiş olabilir. Yine Ryzen 1 kullanıcıların belki 95% i için 4.0-4.05 işlemcilerin duvara tosladığı değerlerdi. Anlaşılan bu değer 4.3 seviyesine gelmiş. Erken sonuçlar şimdilik bunu gösteriyor. Tüm incelemelerde görülen diğer bir şey ise 3600-3333 Mhz ramlar rahatlıkla ve sıkıntısızca kullanılabiliyor ve işlemci bellek gecikmesi değerleri +3000Mhz ramlar ile neredeyse Intel seviyesine düşmüş. 60ns gibi görünüyor. İddalar doğru ise belkide 4.3 üstü gören çipler eskiden olduğu gibi Threadripper için ayrılıyor da olabilir üretim verimi artana kadar.Yine bir kullanıcı 2700X içinden çıkan soğutucunun 4.2 Ghz overclock halinde bile testte işlemciyi 56 derecelerde tuttuğunu belirtiyor. Muazzam bir değer gerçekse.

Tüm bu değerler doğru ise ben bir tık daha yüksek hız beklesem de önceleri, bellek uyumluluğu, gecikme zamanı düşüşü, 250-300 mhz civarında ortalama hız artışını işlemcilerin alınabilirliğini ciddi arttıran ve seriyi rahatlatan gelişmeler olarak görüyorum şahsen.

Verilerin doğruluğunu kısa bir süre sonra anlayacağız. Şimdilik örnek sayısı çok az, güvenilirlik kısıtlı da olsa iddalar bu yönde

• Hahahhaha. Ya vallahi bir şeyler bilen insanların önünde kendinizi çok komik duruma düşürüyorsunuz. Ryzen işlemciler ve Intel işlemciler aynı üretim fasilitesinde üretilmiyor. 1,2V ile 6 çekirdek 12 izlek Ryzen işlemci 65W oluyor ancak Intel 6 çekirdek 12 izlekleri 140-150W tüketiyor o voltajlarda. O zaman Ryzenler 2 kattan daha fazla verimli Intel'e göre tasarımsal olarak.

Kullanılan silicon wafer'ler aynı üretim yaklaşımlarıyla üretilmediği için AMD gelecek nesil 2V ile çalışan bir işlemci de üretebilir, ve bu işlemcinin elektrik tüketimi de 1V tüketen Intel işlemciden daha az olabilir. Elmayla armutu toplamaya çalışıyor ve posta koyuyorsunuz resmen...

Stok ayarlarda WOW oynamış arkadaş ve her çekirdek 4,35'e çıkmış, verilen otomatik voltaj ne? 1,45V. Bu otomatik voltaj neye göre hesaplanır? En kötü 2700X dahi 1,42v ile 4,35 Ghz'ye çıkabiliyorsa bu voltaj böyle ayarlanır. En kötü silikon kalitesindeki 2700X bile 1,4V ve adam gibi bir soğutmayla bütün çekirdekleriyle 4,3 Ghz olacaktır.

Ayrıca delidlenmemiş 8700K'ler en baba 360mm sıvı soğutmalarla 4,8 Ghz'de 90-100 derecelere dayanabiliyor. En kaliteli silikonlar da maksimum 5 Ghz'de 100 derece oluyor. İşlemciyle yaptığı tek iş LOL vs. DX9 oyunlar oynamak olmayan insanlar genelde delidsiz 8700K'lerini 4,7 Ghz'ye falan OC ediyor. Soğutması biraz ucuzsa 4,6 hatta 4,5 falan yapıyorlar OC'yi... Bir tarafta tost makinesine dönüşmeden önce maksimum 4,7 Ghz ile 400-500 TL'lik bir soğutucu alarak kullanabileceğiniz 8700K diğer tarafta 200 TL'lik bir soğutucuyla 4,2 Ghz'de kullanacağınız Ryzen 2600. İkisi de 6 çekirdek 12 izlek, IPC'ler çok yakın. %10 daha fazla performans için ne kadar daha fazla ödüyorsunuz? 199/359= %55. Neredeyse iki kat fiyat ödeyip %110 performans alıyorsunuz. Ayrıca Intel işlemciler Meltdown, Spectre ve Branchscope güvenlik açıklarıyla boğuşuyor. Bir de anakartlar her sene güncelliğini yitiriyor. Öyle ki Intel yeni soket tasarlamaya üşeniyor, aynı soketi dayayıp "Soket aynı olsa da yeni işlemcileri eski anakartlarda kullanmak yok." diyor Ryzen tarafında ise 2020'ye kadar soketiniz güncel işlemcilere açık ancak hala burada gelmiş, bir şey biliyormuş gibi konuşuyorsunuz. Siz gidin %10 performans için 2 kat para verin, ben hayatında herhangi bir maddi kaygısı olmayan insanları hariç tutacak olursak %10 performans için 2 kata yakın para ödeyen insanlara enayi derim, Bunun doğru olduğunu savunup insanları enayiliğe yönlendiren insanlara da; ya SÜPER ENAYİ, ya da ilgili malı satan şirketin PARALI ÇALIŞANI derim.
  • https://youtu.be/A6IBeVTwb3E

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4.1 i 1.35-1.425v aralığını bende görüyorum. Stok soğutucu yetmiyor. Yetmiyordan kasıt stres testlerinde, ıyunda bir sıkıntı yok. Aslında 4.3 leri görmeyi bekliyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • amd daha ne yapsın nm gelişmeyi fiyatları yansıtmış durumd aynısı intelde göremiyoruz

ve esaslı 1 sıçrama istiyosanız ryzen 2 ile gelir, 12 nm de çıkardıkları cpu lar ıpc artışı

yüzde 4 civarlarında ayı şekilde fiyatlara yansıtmış amd g elişmeler güzel

stok soğutucular ile pisikolojik sınır olan 4 ghz 7-24 stamil olmasıda iyi

4.5 ghz - 4.8 ghz olsa size ne yararı olacak kaç fps getirisi oalcak en fazla 3-4 fps

mimari değişmeden mutlak sıçrama hiç olmadıki zaten,

12nm amd cpularda 2tanesi önemli x serisi olmayanlar yani ryzen 2600 ve ryzen 2700

oyun oynayacak ryzen 2600 alsın render yapıcak olan ryzen 2700
  • İnşallah doğru değildir, ben hevesle bekliyordum +4.4 Ghz hızları.
  • Hayirlisi diyelim. 4.4ghz gorur demistim bu hizda bile zorlaniliyor demek ki. Olsun sıkıntı degil. Sonuc itibari ile multicore olarak cb tesinde overclock ile 1900-2000 puan arasina yerlesmis. Tahminimde bu yondeydi. Bu durum inteli 8/16 islemci cikartmasina yeterli bir durum teskil edecektir. Su islemciler ciksinda biraz test gorelim bir heyecan gelsin. Donanim sektoru cok sessiz ve sıkıcı su an.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Tüm max çekirdekler 1.4v ile 4.4GHZ görmezse ben geçiş yapmam gibi, çünkü 1.4v üzerinde sıcaklığı frenlemek pek kolay olmuyor.
  • Yalnız şuna da ayrıca dikkat etmekte fayda var; Threadripper serisi Ryzen ile aynı nm teknolojisiyle üretildi fakat silikonlar 1800X'den bile yüksek kalitede seçildi. Hal böyle olunca Threadripper serisi çok düşük voltajla 4.2GHZ gibi hızlara çıkabiliyor ki buna bakarak verimliliği ve üretim teknolojisi artırılmış Ryzen (Zen+) 4.4GHZ gibi hızları 1.4v altında görebilecektir diye ümit ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkansu

Bu mesaj silindi.
    2600X de daha düşük bütçeli oyun sistemleri için demişsin ama 2700X oyun sistemi için çok çok çok fazla bir işlemci bırak 2700X i 2600X bile oyun sistemleri için çok fazla. Ryzen 1600 ile piyasanın en çok işlemci sömüren oyunu BF1 64 kişilik mapte %50 üstü görmüyorum diğer oyunlarda zaten %20-25 en fazla %30 nasıl oluyor da 2600X daha düşük bütçeli sistemler için oluyor

2700X bildiğin render işlemcisi millet 1700X-2700X i oyun işlemcisi yaptı pes valla

• Acayip fazla bir voltaj verip su soğutmayla 4,5 Ghz yapan bir arkadaş var Rus forumlarında. Herhalde voltaj verdiğinizde gidecek. Ama tabi çok fazla voltaj. 1,65 vermiş o arkadaş. Ben maksimum güvenli voltajın arttırılacağını düşünüyorum. 1,4v bildiğimiz 1,4v olmayacaktır. En az bi %10 eklemek lazım diye düşünüyorum. Yani önceki işlemcilerin 1,4V muadili şu anda 1,55V olacaktır. Durum bu olursa 1,5V ile 4,4 gibi bir hıza çekilip kullanılabilir. Görünüşe göre biraz eski FX'ler gibi oluyor. 4 Ghz'nin üzerine gidildiğinde verimlilik acayip düşüyor ancak yine de voltajı ne kadar verirseniz işlemci de o kadar gidiyor.
  • Amdnin yeni copu hayirli olsun. 200 mhz overclok o da guzel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlk nesli 4.0ghz zor gören bir işlemci için 4.5ghzde çıkacak diyen hayalperestler vardı, üstüne birde oc ile 4.7 ghz filan görür diyorlardı.

Sonuçlara şaşırmadım zaten bunu biliyordum, bütün corelar 4.3ghz de çalışsa dahi 1.550v hayvan gibi voltaj istiyor o da rock solid değil.

8700K'nın 6,5ghz olduğu voltajda anca 4.5ghz görüyor.

Tıpkı RX 580'de yaptıkları gibi üretimden iyi çıkan cpuları bir kenara toplamışlar ryzen 2 diye satıyorlar, aynı işlemci.

Bide milleti kandırdılar B350 anakart alıp 2. nesli OC yapacaksınız diyerek, sen çöp vrmlere sahip b350 ile 2700X'i oc yapmaya kalk bak ne oluyor, kimse dikakt etmiyor ama Ryzen 2'nin frekans artırıp voltaj verince güç tüketimi aşırı artmış zaten bundan dolayı firmalar normalde aynı olması hatta X370'de ki gibi daha kötü olması gerekirken X470 anakartlarda Z370 anakartlara göre daha üstün vrm ve daha iyi bir soğutucu blok kullanmış, hatta gigabyte yıllar sonra ilk kez heatsink kullanımına geçmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 8 Nisan 2018; 12:36:27 >

• No Way Out kullanıcısına yanıt
    Hahahhaha. Ya vallahi bir şeyler bilen insanların önünde kendinizi çok komik duruma düşürüyorsunuz. Ryzen işlemciler ve Intel işlemciler aynı üretim fasilitesinde üretilmiyor. 1,2V ile 6 çekirdek 12 izlek Ryzen işlemci 65W oluyor ancak Intel 6 çekirdek 12 izlekleri 140-150W tüketiyor o voltajlarda. O zaman Ryzenler 2 kattan daha fazla verimli Intel'e göre tasarımsal olarak.

Kullanılan silicon wafer'ler aynı üretim yaklaşımlarıyla üretilmediği için AMD gelecek nesil 2V ile çalışan bir işlemci de üretebilir, ve bu işlemcinin elektrik tüketimi de 1V tüketen Intel işlemciden daha az olabilir. Elmayla armutu toplamaya çalışıyor ve posta koyuyorsunuz resmen...

Stok ayarlarda WOW oynamış arkadaş ve her çekirdek 4,35'e çıkmış, verilen otomatik voltaj ne? 1,45V. Bu otomatik voltaj neye göre hesaplanır? En kötü 2700X dahi 1,42v ile 4,35 Ghz'ye çıkabiliyorsa bu voltaj böyle ayarlanır. En kötü silikon kalitesindeki 2700X bile 1,4V ve adam gibi bir soğutmayla bütün çekirdekleriyle 4,3 Ghz olacaktır.

AMD Ryzen+  ilk kullanıcı testleri  iddiaları: Overclock kapasitesi 4.05-4.25 arasında gözüküyor

Ayrıca delidlenmemiş 8700K'ler en baba 360mm sıvı soğutmalarla 4,8 Ghz'de 90-100 derecelere dayanabiliyor. En kaliteli silikonlar da maksimum 5 Ghz'de 100 derece oluyor. İşlemciyle yaptığı tek iş LOL vs. DX9 oyunlar oynamak olmayan insanlar genelde delidsiz 8700K'lerini 4,7 Ghz'ye falan OC ediyor. Soğutması biraz ucuzsa 4,6 hatta 4,5 falan yapıyorlar OC'yi... Bir tarafta tost makinesine dönüşmeden önce maksimum 4,7 Ghz ile 400-500 TL'lik bir soğutucu alarak kullanabileceğiniz 8700K diğer tarafta 200 TL'lik bir soğutucuyla 4,2 Ghz'de kullanacağınız Ryzen 2600. İkisi de 6 çekirdek 12 izlek, IPC'ler çok yakın. %10 daha fazla performans için ne kadar daha fazla ödüyorsunuz? 199/359= %55. Neredeyse iki kat fiyat ödeyip %110 performans alıyorsunuz. Ayrıca Intel işlemciler Meltdown, Spectre ve Branchscope güvenlik açıklarıyla boğuşuyor. Bir de anakartlar her sene güncelliğini yitiriyor. Öyle ki Intel yeni soket tasarlamaya üşeniyor, aynı soketi dayayıp "Soket aynı olsa da yeni işlemcileri eski anakartlarda kullanmak yok." diyor Ryzen tarafında ise 2020'ye kadar soketiniz güncel işlemcilere açık ancak hala burada gelmiş, bir şey biliyormuş gibi konuşuyorsunuz. Siz gidin %10 performans için 2 kat para verin, ben hayatında herhangi bir maddi kaygısı olmayan insanları hariç tutacak olursak %10 performans için 2 kata yakın para ödeyen insanlara enayi derim, Bunun doğru olduğunu savunup insanları enayiliğe yönlendiren insanlara da; ya SÜPER ENAYİ, ya da ilgili malı satan şirketin PARALI ÇALIŞANI derim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 8 Nisan 2018; 14:28:1 >

• nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler bilgi için. İmzanızdaki sistemin bios ayarlarını verebilir misiniz özelden yada buradan.
  • 1200gs kullanıcısına yanıt
    Tabi ki hocam özelden yazıyorum.
  • aşağı yukarı 150MHz'lik bir artış var. Yalnız güç tüketimi de artmış. Oyunda 400W'a vuruyor sistem. Aynı durumda 8700K'lı sistem 330-350W'a çıkıyor en fazla. 8+4 pin güç girişini fazladan güç tüketimi için koymuşlar anlaşılan.

Bayılıyorum şu intel'in %3-5 artış yaptı muhabbetine. Rakibi mi vardı da 6 çekirdeği çıkarsın? Rakibi olacak firma ezilecek denen Sandy bridge karşısında sümük gibi duvara yapışmışken, piyasa intel'in tekeline kalmışken intel kalkıp 6 çekirdek mi çıkaracaktı uygun fiyata? Çok ihtiyacı olan versin parayı alsın dedi, çünkü tekeldi, rakibi yoktu. AMD sağolsun. Ryzen gelince intel de ona göre elindeki teknolojiyi uygun fiyata piyasaya sürdü. 6 çekirdek uygun fiyata tüm kullanıcılara sunuldu işte. Rekabet iyidir diyoruz ama sizin fanatiklikten gözünüz döndüğü için bazı şeyleri görmüyorsunuz. Tekel olan firmayı rakibi yokken sen neden hızlı gelişim yapmıyorsun diye suçlayamazsınız. Rakibi olunca yapıyor işte, rakibi olmayınca yatıyor. İhtiyacın varsa bastır parayı al diyor. Senin de ihtiyacın varsa "mecburen" parası neyse verip alıyorsun. Böyle bir ortamda tabi %3-5 verecek. Şimdi bir rekabet ortamı var iyi kötü, fiyatlar da düştü, performans sıçraması da oldu, bize yaradı.

• 150 Mhz? Ben en baba sıvı soğutmayla dahi launch öncesi BIOS ile 4,3 Ghz'de Cinebench alabilen 1800X görmedim. 2700X ile 1,5V ile 4,45 Ghz'de Cinebench tamamlayıp RussiaOverclockers forumunda yayınladı bir arkadaş. Yani 350-400 Mhz'lik bir artış var. Milletin 1800X'i 1,5V ile 4,1 Ghz'de dahi Cinebench tamamlayamayabiliyordu. Tabi şu an çok fazla değişken var. Bir de bahsettiğin "8+4 pin girişi" üst seviye X470 anakartlarda olduğu gibi, üst seviye X370 ve Z370 anakartlarda da var. Yine bilgi eksikliği kaynaklı yalpalıyorsun...

İyi yazmışsın hoş yazmışsın da; Intel çay kaşığıyla teknoloji veriyor insanlara bunun da suçlusu AMD oluyor. Tuhaf bir kafa yapınız var. Tekel olduğu için 8 yıldır "Seve seve alacaksınız" diyerek sana aynı işlemciyi satan bir şirketin aynı işlemcisini almaya devam etmek gerçekten ilginç bir kafa. Daha 6 ay önce insanlara 7700K öneriyordun. Rekabetin gelişmesine o kadar meraklıysanız AMD'ye ya da Ryzen'e düşmanlık yapacağınıza, birer Ryzen sistem toplasaydınız. Evden kaçmış karısına "Dülay dön geri gel" diyen Muhsin gibi Intel'e sarılırsanız, onun PR takımındanmış gibi davranırsanız Sözde "İSTEDİĞİNİZ" rekabet ortamı oluşamaz. Hepiniz biliyorsunuz ki pratikte(FPS kaydı falan alınmıyorken) Ryzen işlemcilerle Coffee Lake işlemciler arasında bir fark yok. 144Hz 1080p monitör+4 Ghz 1700 ve 3200 Mhz Ram ile 144Hz monitör+5 Ghz 8700K ve 3200 Mhz Ram kombolarının 1080Ti kullanarak oynattıkları oyunlar arasındaki farkı FPS sayacı olmadan tespit edecek babayiğit şu dünyada yoktur. Ancak siz rekabeti o kadar çok destekliyorsunuz ki, toplam gücü rakibinden daha az olan, delid gerektiren "TEKELCİ" Intel'in 8700K ve 8600K işlemcilerini herkese "oyun performansı çok daha iyi" diye öneriyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 9 Nisan 2018; 11:26:37 >

• Bu testler çok önemli değil, 1800x çıkmadan öncede bir sürü test izledik. Övgüler, Methiyeler yazıldı. Sonunda Amd güzel bir hamle yaptı deyip, hemen sistemi aldık. En üst bileşenleri seçmeye çalıştık, Şaka gibi 9 ay ram sorunu ile uğraştık(2133 mhz'de kullanmak zorunda kaldık, performans kaybıda cabası). Özellikle yazın gelen bioslar çileden çıkardı. Aradan neredeyse 1 sene geçmesine rağmen hala ara ara açılışta kilitlenmeler yaşıyorum. Yalan yanlış incelemeler yapmışlar(incelemelerde qcode hataları mevcut), umarım bu işlemcide böyle sorunlar ile piyasaya sürülmez, ders almışlardır diye umut ediyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi awsalli -- 9 Nisan 2018; 16:43:11 >
  • awsalli kullanıcısına yanıt
    Yaşanan sorunlar işlemci kaynaklı mıydı. Anakartlar değil miydi sorun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.