Şimdi Ara

AMD RYZEN 2 (EFSANEYE SAYGI KONUSU)ANA KONU) (55. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.243
Cevap
13
Favori
69.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    E tabi sizde haklısınız,Cold boot sorunu bende son bios ile çözüldü tabi benim ramler 3200mhz+ üstü içinde çözerler büyük ihtimal.Can sıkıcı bir sorun biliyorum.
    Denediğiniz de haber ederseniz sevinirim acelesi yok aklıma gelmişken sordum sadece.
    960 prodan önce sata bir ssd varmıydı ? ona göremi çok hızlı açılıyor ? kriteriniz nedir :)
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    betada düzelmiş dedi @BalistikBomba tepki varsa düzeltirler bence betayı denemediğim için bilmiyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Psikobat

E tabi sizde haklısınız,Cold boot sorunu bende son bios ile çözüldü tabi benim ramler 3200mhz+ üstü içinde çözerler büyük ihtimal.Can sıkıcı bir sorun biliyorum.
    Denediğiniz de haber ederseniz sevinirim acelesi yok aklıma gelmişken sordum sadece.
    960 prodan önce sata bir ssd varmıydı ? ona göremi çok hızlı açılıyor ? kriteriniz nedir :)

Bende tek Ssd o. Ondan önce bir ssd yok. Zaten sistemi yeni topladım. Ama daha önce laptoplara Ssd takıp test ettiğim oldu. Bu windows açılma süresini çok dikkat eden biri değilim. O yüzden bilimsel olarak bir şey demem yanlış olur. Ama 960 sanki daha hızlı gibi. Bir de windowsun açılmasından kasıt nedir mesela? Masaüstünün gelmesi mi yoksa sistemin servisleriyle beraber yüzde yüz kullanıma hazır hale gelmesi mi? Benim şöyle bir sorunum var. Sistemi açıldığı gibi kullanabilirim ama sistem tam açılmadan kullanmaya kalktığımda Nzxt cam gibi bazı programlar verimli çalışmıyor. Benim sistemde en hayati programlardan biri o. Sıvı soğutmadan kasa içi ve dışı rgb aydınlatmaları o kontrol ediyor. O yüzden ben biraz daha bekliyorum. Advanced system clear programı ilk açılışta 20 snde açıldı dediği andan sonra sistemi kullanmaya başlıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: judas28

İntel'in k carpani olmayan islemciler acayip sekilde gozden dusmus. İntel'in suni olarak kendi fiyatlarmasi icin yarattigi bir ortam donup dolasip yine kendisini isiriyor (ingilizce deyimden devsirdim biraz).

Bu da delid olayi gibi cok konusulmasi gereken bir durum ama hic uzerine gidilmiyor. Bundan bahsetme geregi duydum cunku halen forumda carpani acik olmayan ve ustelik i5 islemciler kurmaya calisan, tavsiye alan kisiler goruyorum.

Ryzen çıktıktan sonra çoğunun modası geçti zaten hocam. Fiyat karşılaştırması da yapılabiliyor, Amd veya Intel daha ucuz diyebiliyorsun. Performans karşılaştırması da yapabiliyorsun, şu oyunda Ryzen daha iyi şu oyunda IOntel diyebiliyorsan, sentetetik testlerde işlemcilerin kas gücünü görebiliyorsun. Eskisi gibi değil artık bu da bize daha az para- daha çok güç olarak yansıyor. Artık satın almadna önce bir sürü kullanıcı da detaylı araştırma yapıyor zaten, araştırma yapmayan sorup soruşturmayan bence parasının kıymetini bilmiyordur.

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    imzamdaki ssd samsung pro 512 gb 7 yıllık amd sistemde daha hızlı açılıyordu yenisinde bu hız yok ama ilerde düzelir bence sonuçta yeni doğmuş bir sistem
  • Abi ryzen 3 ile alaklı hiçbir bilgi kırıntısı bile yok mu ya. marttan beri bu aileyi bekliyorum hiçbir ses seda yok :S ne zaman çıkacak bu ürünler Allah aşkına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tristan23

Abi ryzen 3 ile alaklı hiçbir bilgi kırıntısı bile yok mu ya. marttan beri bu aileyi bekliyorum hiçbir ses seda yok :S ne zaman çıkacak bu ürünler Allah aşkına.

Yılın ikinci yarısında çıkacağı duyuruldu hocam, muhtemelen Ryzen apularla birlikte piyasaya çıkabilir. Benim kişisel tahminim Eylül-Ekim civarlarında Beklemeye devam ediyoruz.
  • Eylül-Ekim mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

imzamdaki ssd samsung pro 512 gb 7 yıllık amd sistemde daha hızlı açılıyordu yenisinde bu hız yok ama ilerde düzelir bence sonuçta yeni doğmuş bir sistem

Benim bahsettiğim SSD bu: Nvme M.2

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/ssd960.html

• quote:

açılıştan kastınız. powera bastıktan sonra işletim sisteminin açılması mı
  • 1600x ile sistem topladım+msi core frozr l soğutucu aldım.aklıma takılan 2 konu var
    1.si bu işlemciyi 3.6-4.0 ghz diye satıyorlar benim işlemci yükse 3.7 ghz e sabitlenip kalıyor bu normal mi ?boştada 2.2 ghz e falan düşüyor peki bu normal mi ?
    2.si işlemci boştayken 2.2 ghz iniyor ama izliyorum ryzen masterdan coreları bir anda 3.7 ye çıkıyor geri düşüyor vs hiçbirşey yapmıyorum yada arka plandada birşey çalışmıyor.
    bütün çekirdekler 2.2 iken 33 dereceye kadar düşüyor sonra rastgele hızı yükseldiğinde sıcaklıkta 47-50 arasına çıkıyor.

şuan mesela sadece chrome açık 6.çekirdek 3.7 de diğer çekirdekler 2.2 de 43-44 derecede çalışıyor ki oda içinde klima açık serin yani dışarıya göre

burda bir sıkıntı varmı yoksa benim kuruntum mu ?

anakart:asus prime b350m-a
    psu:corsair cx550 +80 bronze
    cpu cooler:msi core frozr l
    960 pro/evo yazma okuma ve 4k değerleri sata ssd ye göre 3 misli olsada açılıs hızına yada oyunların yuklenme surelerine o farkı yansıtamıyor,sırf bu yuzden bende almaktan vaz geçtim,gerçi detaylı testlerde yada büyük boyutlu dosyalarda farkını mutlaka hissettirecektir ama bana şu aşamada bir şey katmadığı için vaz geçtim.
    Açılış hızı olarak elinizde daha önce ssd olmadığı için kıyaslama yapmanız zor, mesela ben intel sistemden geçtim yeni windows kurmadığım için son bios güncellemeleri ile aynı hızda açılıyor diyebiliyorum(daha önce bir 15sn post ekranı geçmesi sürüyordu neyseki düzeldi hepsi).
    Kriter almak zor çünkü sizin arka planda açılmaya çalışan bir sürü servis olabilir yada hiç olmayabilir bunlar etkiliyor sonuçta.
    Mantıklı olan bana göre, hoş geldiniz yazısından sonra masa üstünü göstermesi gibi geliyor.
    Tam hatırlayamıyorum şimdi yalan olmasın(sistemim de bulunduğum yerde yok şuan bir ay daha olmayacak gibi :/) ama dediğim senaryo altında 7sn de yada 10sn de açılıyor starttan itibaren 850 evo ile.

• quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

quote:

Benim bahsettiğim SSD bu: Nvme M.2

http://www.samsung.com/semiconductor/minisite/ssd/product/consumer/ssd960.html

evet biliyorum sizdeki m2 ssd yeni sistem eskilere göre biraz daha geç açılıyor hangi ssd olursa olsun demek istedim

@1200gs aynen öyle povere bastığımdaki süre

• Ryzen 1600 / Asus B350M-A ile 3000mhz corsair vengeance kullanan varmı ramlar 2133 kalıyor yükselttim sistem kitlendi düşürmeme rağmen windoes logosunda kitleniyor napıcam format atsam çözülürmü acaba ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Herkese merhaba. 2 haftadır net bir şekilde ryzen sistemimi kullanıyorum.

Sistem şöyle
    Asus rog c6h - r5 1600x - g skill flare x 3200 mhz c14 - nvme ssd - arctic liquid freezer 240 - evga supernova 750w - evga gtx 1080 ftw2 - 1 tb hdd

Yalnız küçük bir sorunum var. Asus AI suite 3 yüklüyken voltajlara dokunmadan biraz kurcalaadım işte fan tuning ram hızları cpu clock ratio'sunu değiştirdim. Sanırım orada değiştikten sonra bir de biosta değiştim. Kimi yerde hızı 3.9'a sabitlemiştim o değeri görüyorken (görev yöneticisi) kimi yerde aynı anda 2.2 ghz (ryzenmaster, occt test monitörü) gördüm. Unigine Heaven ve 3dmark timespy testi yaptım, puan olması gerekenden düşük çıktı sonra spy time'da grafik skorunun değil de cpu skorunun olması gerekenden düşük olduğunu farkedip biostan yana sorun olduğunu düşündüm. Hatta bununla ilgili konu açtım ancak cevap gelmedi. 1201 bios'u tekrar yükledim biostan sadece doccp profilini seçtim 3200 mhz ram ve 14 14 14 cl olarak. Başka hiç bir şeye dokunmadım. O şekilde kullanıyordum. Dün baktım tekrar ram'lerim 2400 mhz'ye düşmüş?

Aradan zaman geçtikçe bu sorunu yaşıyorum. Sebep ne ola ki?

• quote:

Orijinalden alıntı: nev20.06

Herkese merhaba. 2 haftadır net bir şekilde ryzen sistemimi kullanıyorum.

Sistem şöyle
    Asus rog c6h - r5 1600x - g skill flare x 3200 mhz c14 - nvme ssd - arctic liquid freezer 240 - evga supernova 750w - evga gtx 1080 ftw2 - 1 tb hdd

Yalnız küçük bir sorunum var. Asus AI suite 3 yüklüyken voltajlara dokunmadan biraz kurcalaadım işte fan tuning ram hızları cpu clock ratio'sunu değiştirdim. Sanırım orada değiştikten sonra bir de biosta değiştim. Kimi yerde hızı 3.9'a sabitlemiştim o değeri görüyorken (görev yöneticisi) kimi yerde aynı anda 2.2 ghz (ryzenmaster, occt test monitörü) gördüm. Unigine Heaven ve 3dmark timespy testi yaptım, puan olması gerekenden düşük çıktı sonra spy time'da grafik skorunun değil de cpu skorunun olması gerekenden düşük olduğunu farkedip biostan yana sorun olduğunu düşündüm. Hatta bununla ilgili konu açtım ancak cevap gelmedi. 1201 bios'u tekrar yükledim biostan sadece doccp profilini seçtim 3200 mhz ram ve 14 14 14 cl olarak. Başka hiç bir şeye dokunmadım. O şekilde kullanıyordum. Dün baktım tekrar ram'lerim 2400 mhz'ye düşmüş?

Aradan zaman geçtikçe bu sorunu yaşıyorum. Sebep ne ola ki?

Hatta bununla ilgili konu açtım ancak cevap gelmedi Çok gücendim. Belirteyim.

Sen tam olarak ne istiyorsun açık yaz da yardımcı olalım.

Hocam mesaj tarihime bakarsanız sizden önce yazıldığını görürsünüz :) ki onu da bugün açtığım konular için değil iki üç gün önce teknik destek bölümünde açtığım ve cevap alamadığım konu için söyledim. Ne istediğini bilen biri olarak cevap vermiş olmanıza istinaden tavrınıza kötü tepki vermeyeceğim. Mobildeyim bahsettiğim konuyu çok merak ediyorsanız profilimden bakabilirsiniz....

• quote:

Orijinalden alıntı: nev20.06

Hocam mesaj tarihime bakarsanız sizden önce yazıldığını görürsünüz :) ki onu da bugün açtığım konular için değil iki üç gün önce teknik destek bölümünde açtığım ve cevap alamadığım konu için söyledim. Ne istediğini bilen biri olarak cevap vermiş olmanıza istinaden tavrınıza kötü tepki vermeyeceğim. Mobildeyim bahsettiğim konuyu çok merak ediyorsanız profilimden bakabilirsiniz....

Yahu ben gayet relaxım. Amacım sana yardımcı olmak. Neden sert bir üslup takındın ki? Ben biraz da sana öylesine takıldım.
    Sen tam olarak ne istiyorsun söyle de yardımcı olalım. Overclock yapmak istiyorsun ama, bunu nereden ve nasıl yaptığında daha sağlıklı olur mu diyorsun?

İnternet üzerinden iletişimin zararları o zaman :) mimikleri görmek mümkün olmadığından insan yanlış anlayabiliyor. Sizin yazmadan o postu yazmıştım kimse yeterli bi cevap vermediği için.

Tam olarak dediğiniz gibi aslında.

Sadece oyun amacıyla kullanıyorum. O yüzden sabit bir değerde kullanmak ne kadar mantıklı, eğer ihtiyaçsa hangi ayarda nasıl olmalı onu kastediyorum. Ve bu iş ilim sadece işlemci clock çarpanı ve voltaj değişmek kafi mi anlamında soruyorum :)

• ryzen r5 1600x alsam, eski phenom işlemcimde kullandığım soğutucuyu kullanabilirmiyim?
  • 
Sayfa: önceki 5354555657
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.