Şimdi Ara

AMD RYZEN 2 (EFSANEYE SAYGI KONUSU)ANA KONU) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.243
Cevap
13
Favori
69.737
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
14 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ulkemizde var sorun orasi ayri ama rx480 ile gtx1060 ayni fiyattayken neden rx480 tercih edeyim? Hemde blower fanli 480? 1060 alir kullanirim pasa pasa ne gerek var hos ben o seviyede karta ihtiyac duymuyorum ama tercihim o yonde olurdu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brokengineer

quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Tek fanli 1060lar 1070lira falan fp urunu falan degil rx480 kimse kusra bakmasin ozel sogutmalilari essek gibi pahali reflerde isiniyor 1060 tek fanla dertsiz tasasiz calisiyor uzerine 480den performansli

Fp urunu 1060dir 480 degil

işte bunlar hep trdeki fiyatlandırma politikası

239 dolardan Rx 480 çıkmasaydı o kartı o fiyata alacağını zannediyordu galiba boşver bunlara cevap vererek sadece kendini yıprtırsın.
  • 239 dolarlık kartı 350dolar+kdv den satmak milleti aptal yerine koymaktan başka birşey değil.

şuanki rx480 fiyatlarının en önemli sebebi büyük ihtimalle stoklar. o yüzden trde gtx1060 almak daha mantıklı. yurtdısı fiyatları göz önünde bulundurulursa en basitinden strix 1060 ile strix rx480e baktığında gtx1060 farkını ortaya koyuyor. daha iyi oc yapma potansiyeli ve daha serin çalışma ile bu apaçık ortada. 40 dolarlık fark f/p oranlarını neredeyse eşit kılıyor. dx12 vulkan muhabbetine girmiyorum çünkü hala yaygınlaşmadı oyunlarda. bu sebeple ben olsam gtx1060 ile yoluma devam ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brokengineer -- 21 Ağustos 2016; 18:40:43 >

• Amd Zen core'un 2.nesili daha önemli benim için, hem OC kapasitesi hemde ilk neslin elden geçmiş hali olacağı için daha verimli olacağını düşünüyorum.

• Tahminime göre, tüm çekirdekleri destekleyen uygulamalarda muadillerinin biraz önünde (%5-10), tek çekirdek destekli uygulamalarda ise biraz (%10-15)aşağısında olacaktır.

• Hobar kullanıcısına yanıt
    Dostum tamam iste acikladim zaten :) 2 tane 4 Cekirdekli 8 izlekli modeli olucak birisi 4 Cekirdekli 8 izlekli Zen islemci oluyor bunda mimari Zen 14 Nm FinFet Teknolojisi olucak digeride 4 Cekirdekli 8 izlekli modeli Zen APU oluyor bunda yeni mimari olucak Zen+ 10 Nm FinFet teknolojisi olucak Cannonlake'la kapisacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sertan-57 -- 22 Ağustos 2016; 11:38:51 >
  • Performans tahmini:

Piledriver 1.00

Excavator 1.20

Zen 1.60

(Aynı frekansta)

Cinebench tek çekirdek üzerinden:

4.00 ghz fx 8350 : 96

4.00 ghz intel 6700k :170

4.00 ghz amd zen core: 96 x 1.60 :153 (tahmin)

170/153 : %11 intel önde

Cinebench çok çekirdek:

4.00 ghz intel i7 6700k: 816

4.00 ghz fx 8350: 587

4.00 ghz zen 4core/8t : 587 x 1.60: 939 (tahmin)

939/816 :%12 zen 4c/8t önde

• Peki dostlarım sentetik testleri geçelim bu işlemcinin oyunlardaki performası 4590' dan anakartı ramleri işlemciyi satıp geçmeye değer mi? Ciddi olarak soruyorum çünkü işlemcilerin performans bilgilerinden fazla anlamıyorum aydınlatırsanız açıklayıcı anlatırsanız sevinirim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: nanoman

Peki dostlarım sentetik testleri geçelim bu işlemcinin oyunlardaki performası 4590' dan anakartı ramleri işlemciyi satıp geçmeye değer mi? Ciddi olarak soruyorum çünkü işlemcilerin performans bilgilerinden fazla anlamıyorum aydınlatırsanız açıklayıcı anlatırsanız sevinirim :)

Memnunsanız işlemcinizden zene geçmek değmez 5-10 fps artsa bile değmez ama yok yeni teknolojiler var yeni işlemci ddr4 falan var parada var işlemcimide değiştirmek isterim derseniz geçebilirsiniz mesela ben fx 8350 kullanıyorum memnunum ama yinede zen serisine geçmeyi düşünüyorum çıkıcak fiyatlarına göre yani bu sorunun cevabını zen gerçekten çıkıp durumuna fiyatına ve gücüne göre vermelisinz aciliyet yoksa işlemci değiştirmiyecekseniz zaten bir sıkıntı olmaz o yüzden şimdilik kesin birşey diyemeyiz.

• quote:

Orijinalden alıntı: minmaster

Performans tahmini:

Piledriver 1.00

Excavator 1.20

Zen 1.60

(Aynı frekansta)

Cinebench tek çekirdek üzerinden:

4.00 ghz fx 8350 : 96

4.00 ghz intel 6700k :170

4.00 ghz amd zen core: 96 x 1.60 :153 (tahmin)

170/153 : %11 intel önde

Cinebench çok çekirdek:

4.00 ghz intel i7 6700k: 816

4.00 ghz fx 8350: 587

4.00 ghz zen 4core/8t : 587 x 1.60: 939 (tahmin)

939/816 :%12 zen 4c/8t önde

Fx 8350ler ortalama 587 civarı bir puan mı alıyor? ben cinebenchde fx 8350 ile 4.4 ile 790 4.8 ile 825 gibi bir puan alıyorum çünkü
  • intel kullananlarin illa Zen islemciye gecmereleri sart degil sonucta ikisinin tek izlek performansi guclu yani FX-8350 kullananlar varsa acil Zen islemciye gecmeleri lazim. Zen islemci ile FX-8350 arasinda %60 tek izlek performansi var bu gercekten cok ciddi fark ikisinin arasinda %60 IPC performansi var FX-8350 1.00 puan alirken Zen islemci 1.60 puan aliyor Zen islemcinin 1.80 puan almasi lazim AMD'nin abidik kubidik isleri boyle.

• 1 yılda bu kadar devrim mümkün değil denmiş de, zen bir yılın urunu değil 5 yılın urunu aslında. Buldozer ile başlayan şantiye serisinin yerini almaya geliyor.
    Benim ciddi manada umudum var.
    Tabi fiyatta makul davranmaları şart.

• Buraya inteli methetmeye gelmeyin abi. AMD konusu altında intel şöyle iyi intel böyle iyi diyorsunuz ve AMD tercih edenleri salak yerine koymaya çalışıyorsunuz. Ayıp be!
  • Jiraiyaa kullanıcısına yanıt
    konu işlemci konusu, dileyen dilediğini metheder. amdnin intelden kötü olması amd kullanıcılarını salak yerine koymaz. herkesin kendince bir sebebi vardır. Ancak şu aralar bir gaming pc toplayanın intel i5 6400 almak varken gidip fx8350 alması ne kadar mantıklı olur tartışılır. Umarım amd zen modellerinin çıkışıyla güzel bir rekabet olur da bunun yansımasını biz de son kullanıcılar olarak memnuniyetle karşılarız.
  • mesajım bulunsun
  • FX-8350 gibi bir islemciden gaming gibi seylerde cok kotu ben bu alanda intel'i tercih ediyorum Zen islemcinin intel gibi tek izlek performansi cok guclu oldugu icin gaming seylerde kesinlikle Zen islemciyi tercih ediyorum bu noktada intel'e ihtiyacimiz kalmayacak bilgisayarlara en cok AMD yakisiyor benim icin.

• Performanstan çok fiyat konuşulmuş. Oysa yeni duyurulan bir işlemcinin genelde performansı didiklenir.
    AMD genelde makul fiyat verir. Bunun sadece istisnası vardır.

Son FX olan piledriver serisinin asıl rakibi intel 2xxx serisi idi.
    8941 passmark FX-8350 işlemic 8504 passmark I7-2600K arasında FX çok daha ucuzdu.
    6335 passmark FX-6300 işlemci 6442 passmark I5-2500K işlemciden çok ucuzdu.
    FX-4 serisi mantıksızdır. FX-6 ile büyük perf farkına az fiyat farkı var.

Bazıları oyunda dökülüyor diyebilir. Bu FX rezil olduğundan değil tek çekirdek destekleyen DirectX rezil bir arayüz olduğundandır.
    Her şey oyun değil ve 5-6 yıllık FX serisini tutup da 3xxx-4xxx-5xxx-6xxx intellerle karşılaştırmayın.

Core 2 ve Phenom II arasında da aynı durum vardı.
    En çok satılan Core 2 Quad Q6600 işlemci 2988 passmark iken 4247 passmark Phenom II X4-965 BE işlemci yarı fiyatınaydı. 4271 veren Q9650 ise 3-4 katı fiyatınaydı. Q9770X ise 4665 pasmark için 1500 dolarcık istiyordu 965BE 249 dolara satılırken. Dandik C2D işlemciler bile daha pahalıydı.

Daha geriye gidersek 490 passmark veren Pentium 4 EE 3.8 işlemci 1049-1099 dolarken 744 passmark veren FX-55 işlemci 599-649 dolardı.
    576 veren Athlon 64-3000 işlemci de 355 veren Pentium 4-3000 işlemciden çok daha ucuzdu.
    Daha da geride 355 veren Athlon XP-2500 ise yine 355 veren P4-3000 işlemcinin yarı fiyatınaydı. (bulabilirsen tabii )

Daha da geride P4-2400 işlemciye denk olan K7 Athlon Thunderbird 1400 işlemci çok daha ucuzdu. Tepelediği Pentium III serisinden bile ucuzdu.

Öncesinde Pentium II ve III serisini alteden ilk K7 Athlon serisi de çok daha ucuzdu.

K6-III serisi pentium II serisinin ensesindeydi ama dandik celeronlarla aynı fiyattaydı.

K6 serisi Pentium MMX serisi ile denkti ve yine çok ucuzdu.

K5 serisi çok çok ucuzdu ama düz Pentium karşısında alınmayacak kadar rezildi. (AMD'nin en kötü serisidir. İntel için ise P 4 bunun adayıdır)

486 işlemcilerde 120 MHz amd olanlar 100 MHz intellerden hem hızlı çok daha ucuzdu. Hatta Pentium 90 ile denktiler. 150 Mhz gören 586 serisi de daha hızlı olmasına rağmen ucuzdu.

AMD 384-40 işlemci İntel 386-33 işlemciden hem hızlı hem ucuzdu.

AMD 286-16 de intel 286-12 işlemciden ucuzdu. (en pahalısı harris 286-25 olanlardı, kullandım)

Ben taa İntel 8080 - Zilog Z80 işlemcileri görmüş, CP/M diye bir OS kullanmış (DOS bile yoktu) bunlara ASM kod yazmış bir moruğum.

AMD fanı filan da değilim. Intel de kullandım AMD de. Hatta Cyrix, IBM ve Harris işlemci de kullandım. (I-8086, H-286, A-386, I-486-25, A-486-100, C-586-150, I-P 166, C-MII, I-P MMX, I-PII-300, A-Athlon 700, Athlon Xp, Athlon 64, Phenom II ve FX-8320) Her zaman dolar başına en fazla perf veren F/P işlemcileri aldım. FX-8320 alırken de cebimden çıkan her dolar için en fazla performansı veren F/P kralıydı. Oysa rahat üst seviye I7 alabilecek durumdayım.

Oyunla pek ilgim olmadığından FX-8320 beni epey götürür. Anca 1-2 seneye kadar yenilerim ve yine dolar başına perf oranına bakarım.

Bildiğim şudur; denk perf veren AMD-Intel işlemciler arasında AMD her zaman çok daha hesaplı olmuştur. Hatta yüksek perf verirken bile yine ucuz olmuştur. Morukluk, pardon tecrübe ile sabittir.
    Cabası soket uyumudur.

Bunun iki istisnası vardır. İlki Athlon 64 X2 ile ilk nesil Core Duo (conroe) arasındadır. Burada AMD pahalı değildir zira akranı-zamandaşı olan çok daha zayıf P4 işlemcilerinden ucuzdu zaten. Durum intelin anormal ucuz işlemci satmasıydı. Bunun iki nedeni vardı. P4 serisi ezilip piyasa %78-80 gibi AMD eline geçince intel fiyatları kendinden beklenmeyecek kadar düşük tuttu tutunabilmek için. İkincisi ise 65-45 nm geçişi nedeni ile intelin aynı wafer ile daha fazla işlemci üretip maliyeti azaltmasıydı. AMD ise hala 65 nm üretiyordu. (benzer şekilde FX piledriver kaşınıda intel 2xxx serisi de ucuz olmuştur intel geleneklerine göre)

İkincisi ise HD-7xxx serisidir. Burada da yine nm üretim prosesi sorunu vardı. AMD kendi fabrikası yoktu. TMSC ise üretiminde henüz verimsizdi ve wafer başına daha az DİE sağlam çıkıyordu. NVIDIA ise o sıralarda yüksek verimli oturmuş-kanıtlanmış üretim yaptırıyordu. TMSc verimi artınca HD-7XXX fiyatları da olması gereken yere geldi.

ZEN için de anormal fiyatlar beklemiyorum. Üstelik ilk kez intel ile denk nm üretim prosesi söz konusu ve GloFO-samsung üretim verimi de iyi görünüyor. Yani 300 mm wafer için, wafer başına ilk kez intele yakın sayıda DIE üretebilecek, birim die fiyatı düşecek. Intel 14 nm ile Glofo-samsung 14-16 nm verimleri de yakın olduğundan wafer başına sağlam DIE yakınr olacak.

Üstelik pazar payı da düşük şu anda, sanırım%18 gibi birşey. Hem ilk kez üretim sıkıntısı yaşamazken uçuk fiyatlarla çıkarsa kendi ayağına sıkmış olur. Bu nedenle yayılmacı bir fiyat politikası uygulanacağını düşünüyorum. En azından şu 2019 da sona erecek mal anlaşma bitinceye kadar, anlaşmadaki %35 piyasa payı sınırına yaklaşmaya çalışacaktır. Fiyatı da buna göre belirleyecektir.

Özetle Athlon 64 FX ve Pentium 4 EE zamanındaki gibi 1049-1099 dolara karşı 599-649 dolar veya yakın bir şey bekliyorum. Hatta piyasaya yayılabilmek için en üst model bayrak gemisi modeller hariç, çok satan ve esas parayı getiren orta seviye için agresif bir fiyat bekliyorum.

İntel tarihinde üç kez ciddi perf sıçraması olmuş ve üç kez de anormal düşük fiyat görülmüştür.

Perf olarak ilki 8086-80286 geçişidir. Bir anda yaklaşık 6 kat perf artışı olmuştur. Sebebi mimarinin kökten değişmesidir. 8086 tam olmamış, aceleye gelmiş bir modeldi. (Zilog 16 bite karşı, zira 8 bitte Zilog Z80A 10 Mhz görürken Intel 8080A 3 Mhz değerindeydi.) Şimdi düşünsenize 6700K yerine 6 kat güçlüsü gelmiş. x

İkincisi 386-486 geçişidir ki 25 mhz 486 işlemci 25 Mhz 386 işlemciden iki kat kadar hızlıdır. Sebebi ise iç yapıda tek 32 bit yerine 4x32 bit veri yolları, cache eklenmesi ve bir çok komutun 2-3 yerine tek çevrime indirilmesidir. Dahili FPU iyi gelmiştir.

Üçüncüsü ilk nesil I serisinden 2xxx serisine geçiştir. Öncekiler kadar fark olmamıştır ama 486 zamanından beri en fazla perf sıçramasıdır. Phenom II ile Core 2 ve ilk nesil I serisi tepelenince intelde yeni bir P4-Athlon 64 durumu yaşanır mı korkusu oldu. Zira FX için acaip şeyler söyleniyordu ama ilk nesil buldozer fos çıktı sonradan. Yine de bu geçmiş korkusu ve ya FX acaip gelirse telaşı 2xxx gibi efsane bir seriyi çıkarmaya zorladı inteli. Bugün 2600K-2700K hala çok iyiyse sebebi bu paniktir. İntel kendinden beklenmeyecek kadar perf artışı verdi. Bulldozer foslayınca, pilediriver de anca 2xxx serisine denk olunca gevşedi. Yeni FX de çıkmayınca artık gıdım gıdım, %5-7 gibi perf artışıyla gidiyor. Tabi fiyatlar da kol yerine bacak seviyesine çıkıyor.

Fiyat olarak ise ilki Pentium II zamanıdır. K6-III bunun tepesine yarı fiyatına binince ilk dandik celeronları acaip ucuz vermişti. Gerçi yine de K6-III ve K7-Duron serisi hem çok daha hızlı hem de biraz daha ucuzdu. Yine de intelden beklenmeyecek bir fiyattı.

İkincisi conroe çekirdek ilk nesil Core Duo serisidir. Athlon 64 karşısında P4 ezilip piyasa payı %20 seviyesine inince panikleyip, nm üretim prosesi avantajını da kullanarak tarihinin en ucuz fiyatlarını çekmişti.

Üçüncüsü ile harika işlemciler olan Phenom II X4 karşısında Core 2 ve ilk nesil I serisi yenilince, FX acaip mi olur korkusu ile 2xxx serisinin uygun fiyatlarıdır. Yukarda yazdım. Daha da böyle fiyatlar görmedik zaten.

AMD-Intel babamın oğlu değil, parası da cebime girmiyor. Yola gelmez bir F/P taraftarıyım. Ama AMD tekrar rekabete dönemezse işler kötü. Bizi iyice öpmeye başlayan intel işi iyice azıtıp olayı RTÜK nedeniyle yazamayacağım aşamalara taşıyabilir.

Bu nedenle yeterli perf ve uygun fiyatlı AMD ürünler hepimizin yarına olacak. Buna uygun fiyatların oluşacağını umuyorum. en azından yine inteli telaşlandırıp adam gibi perf artışı ve uygun fiyat vermesini sağlar belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 26 Ağustos 2016; 22:13:14 >

• 10 gün boyunca AMD savunamayacak, yazık olmuş Mutlak.Sıfır'a...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Jiraiyaa kullanıcısına yanıt
    Ne alaka dostum burası bir forum ve aynı zamanda bir tartışma platformu herkes seviyeli bir şekilde düşündüğünü söylüyor.
    Ne yani yalan mı İntel'in daha üstün olduğu ? Gayet aşikar ve açıkta yani bu durum. (AMD'yi kesinlikle karalamıyorum ancak bu durum böyle İntel -en azından şu an için- AMD'den üstün)
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.