Şimdi Ara

AMD Ryzen 7 1800X incelemesi 'AMD tüm gücüyle, rakiplerini eze eze döndü!' (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
553
Cevap
1
Favori
25.808
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

Orijinalden alıntı: Infinitum

Arkadaşlar şu danışıklı dövüş meselesi doğru olabilir mi?

Ben AMD ile Intel'in başabaş gitmesini istiyorum ama açıkçası son zamanlarda umudum azalmıştı. Hatta burada bile AMD 2020'de batabilir tarzı haberler çıktı. AMD batar da Intel tekel olursa alacağı cezaların, sınırlamaların haddi hesabı olmaz, malum. Böyle bir çıkışı öngörememiş olması imkansız geliyor bana. Intel maddi ve AR-GE yatırımı vs. olarak da üstün. AMD pek rekabetçi olmayınca kendi gelişimlerini de bilerek durdurduklarını düşünüyorum. Normalde her nesilde damacanayla gelmesi gereken performans artışını damlalıkla veriyorlar. Hatta günümüzdeki nanometre ve GHz anlamındaki ilerleme çok daha fazla olabilirdi, öngörüldüğü gibi. AMD ile rekabet ediyor gibi görünüp 1-2 yıllığına yolunu açmak uzun vadede daha karlı ve bu çarkın dönmeye devam etmesini sağlar gibi. Keşke AMD'nin Intel'in tokatladığı nesle de şahitlik etseymişim :) , değişimi görmek daha güzel olurdu.

Aslında biz burda birbirimizi yiyoruz ama sonuç olarak ikisi de Amerikan firması ve hangisini seçersen seç kazanan tek kişi aslında.

Not: Fanboyun biri hakaretvari bir dille cevaplarsa oralı olmayacağım. Bıktım artık yorum yazmaktan, soru sormaktan soğutuyorsunuz adamı.

Pek sanmıyorum, Intel zaten hali hazırda piyasanın %60'dan fazlasını elinde bulunduruyor. Ar-ge olarak AMD'den iyi olduğu tartışılır çünkü AMD'nin yanlış bilmiyorsam intel kadar veya intel'in büyüklüğüne oranla daha fazla patente sahip.

Araştırma ve geliştirme olarak AMD, Radeon ile birlikte CPU ve GPU üzerinde çok daha deneyimli, efektif. Tabi bu duruma gelmesi yıllarını aldı ve ATI entegre sürecinde kendi üretim bandından vazgeçerek, Intel'in TSMC'ye işlemcilerini ürettirdiği gibi AMD'de 3. parti şirkete devretti üretimi.

Normalde kendisi üretiyordu. Şimdi komple AR-GE üzerinde yoğunlaştı. Bilindik x64 patenti, AMD'nin mesela. HBM AMD'nin.

Intel zaten işlemci piyasasında AMD'nin pazar payını olması gerekenden fazla büyütmesini istemiyor. Athlon serisi ile nasıl pazar payını bir zamanlar domine etti ise aynı şeyi Ryzen ile de yaşayacak gibi.

Via, elinde X86 lisansı olmasına rağmen işlemci pazarına intel ve amd sıfında girmiyor ancak istese girer veya IBM satın alıp ben de varım diyebilir.

Keşke IBM girse de bizler de asıl CPU nasıl yapılırmış görsek.

İntel işlemcilerini TSMC'ye mi ürettiriyor? Sanırım yanlış hatırlıyorsun, İntel işlemcilerini kendisi üretiyor. AMD, TSMC'ye ürettiriyordu ve şimdi GF&Samsung'a ürettirmeye başladı.

HBM'de AMD'nin değil! AMD sadece bu teknolojiyi kullandı. SK Hynix bu teknolojiyi yapıyordu ve AMD bu teknolojiyi fark ederek ortak oldu (mühendislik anlamında kendi ekran kartına uygun olacak biçimde yardım etti.). Kendi GPU'larında bu teknolojiyi denedi ve başarılı oldu.

Via devri artık bitti. Şimdi sadece küçük elektronik aletlere anlaşmalı mikroişlemci üretiyor. O da işlemci gibi değil.

İBM zamanında işlemci konusunda zirvelerdeydi ama workstationda. Şimdi ne yapar bilemem. Geçenlerde (1-2 yıl önce) 1000 küsür çekirdekli işlemci yapmıştı. İBM konusu yine de tartışılır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Ryzen'in yaptigi guzel cikistan son derece memnun bir Skylake (xeon) kullanicisi olarak acikcasi bircok Intel kullanicisinin (2,4,5,6 ve 7. nesil dahil), ozel ihtiyac duyanlar haricinde, sistemlerini satip Ryzen'e gecmek zorunda olduklarini dusunmuyorum. 2500K/2700K sahipleri dahi hiz asirtma ile guncel GPU'lari besleyebiliyor ya da ufak darbogazlar ile gunu kurtariyorlar.

Genel gecer kullanima sahip mevcut yazilim ve oyunlar da oyle cok kisa bir surede 4/6/8 is parcacigi destekler sekilde revize edilmeyecektir.

Yeni sistem kuracaklar tabiki Ryzen'i degerlendirsin. Ayrica umarim Intel daha da fiyat da kirar ama yuksek doviz kurlari ile beraber artik herkes elindekinin suyunu cikartana kadar kullanir.
  • Knisath kullanıcısına yanıt
    Kısaca bir göz atmıştım techpowerup oyun testleri ve tek çekirdek testlerinde intel daha önde gözüküyor. Detaylı incelemek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankixx123

quote:

quote:

Ben AMD ile Intel'in başabaş gitmesini istiyorum ama açıkçası son zamanlarda umudum azalmıştı. Hatta burada bile AMD 2020'de batabilir tarzı haberler çıktı. AMD batar da Intel tekel olursa alacağı cezaların, sınırlamaların haddi hesabı olmaz, malum. Böyle bir çıkışı öngörememiş olması imkansız geliyor bana. Intel maddi ve AR-GE yatırımı vs. olarak da üstün. AMD pek rekabetçi olmayınca kendi gelişimlerini de bilerek durdurduklarını düşünüyorum. Normalde her nesilde damacanayla gelmesi gereken performans artışını damlalıkla veriyorlar. Hatta günümüzdeki nanometre ve GHz anlamındaki ilerleme çok daha fazla olabilirdi, öngörüldüğü gibi. AMD ile rekabet ediyor gibi görünüp 1-2 yıllığına yolunu açmak uzun vadede daha karlı ve bu çarkın dönmeye devam etmesini sağlar gibi. Keşke AMD'nin Intel'in tokatladığı nesle de şahitlik etseymişim :) , değişimi görmek daha güzel olurdu.

Aslında biz burda birbirimizi yiyoruz ama sonuç olarak ikisi de Amerikan firması ve hangisini seçersen seç kazanan tek kişi aslında.

Not: Fanboyun biri hakaretvari bir dille cevaplarsa oralı olmayacağım. Bıktım artık yorum yazmaktan, soru sormaktan soğutuyorsunuz adamı.

Pek sanmıyorum, Intel zaten hali hazırda piyasanın %60'dan fazlasını elinde bulunduruyor. Ar-ge olarak AMD'den iyi olduğu tartışılır çünkü AMD'nin yanlış bilmiyorsam intel kadar veya intel'in büyüklüğüne oranla daha fazla patente sahip.

Araştırma ve geliştirme olarak AMD, Radeon ile birlikte CPU ve GPU üzerinde çok daha deneyimli, efektif. Tabi bu duruma gelmesi yıllarını aldı ve ATI entegre sürecinde kendi üretim bandından vazgeçerek, Intel'in TSMC'ye işlemcilerini ürettirdiği gibi AMD'de 3. parti şirkete devretti üretimi.

Normalde kendisi üretiyordu. Şimdi komple AR-GE üzerinde yoğunlaştı. Bilindik x64 patenti, AMD'nin mesela. HBM AMD'nin.

Intel zaten işlemci piyasasında AMD'nin pazar payını olması gerekenden fazla büyütmesini istemiyor. Athlon serisi ile nasıl pazar payını bir zamanlar domine etti ise aynı şeyi Ryzen ile de yaşayacak gibi.

Via, elinde X86 lisansı olmasına rağmen işlemci pazarına intel ve amd sıfında girmiyor ancak istese girer veya IBM satın alıp ben de varım diyebilir.

İntel işlemcilerini TSMC'ye mi ürettiriyor? Sanırım yanlış hatırlıyorsun, İntel işlemcilerini kendisi üretiyor. AMD, TSMC'ye ürettiriyordu ve şimdi GF&Samsung'a ürettirmeye başladı.

HBM'de AMD'nin değil! AMD sadece bu teknolojiyi kullandı. SK Hynix bu teknolojiyi yapıyordu ve AMD bu teknolojiyi fark ederek ortak oldu (mühendislik anlamında kendi ekran kartına uygun olacak biçimde yardım etti.). Kendi GPU'larında bu teknolojiyi denedi ve başarılı oldu.

Via devri artık bitti. Şimdi sadece küçük elektronik aletlere anlaşmalı mikroişlemci üretiyor. O da işlemci gibi değil.

İBM zamanında işlemci konusunda zirvelerdeydi ama workstationda. Şimdi ne yapar bilemem. Geçenlerde (1-2 yıl önce) 1000 küsür çekirdekli işlemci yapmıştı. İBM konusu yine de tartışılır

Doğru söylüyoesunuz, aklım nvidia'ya kaydı. Radeon - amd birleşince ister istemez intel - nvidia gibi bir şey geliyor aklıma

• Öncelikle Ryzen Türkiye fiyatlarına göz atalım;

Sol taraftaki fiyatlar dolar kuru 3.5 için KDV dahil bütün vergilerle beraber hesaplanmıştır.
    Sağ taraftaki fiyatlar dolar kuru 4.0 için KDV dahil bütün vergilerle beraber hesaplanmıştır.

R7 1800X 2184TL-2496TL
    R7 1700X 1729TL-1977TL
    R5 1600X 1192TL-1368TL
    R5 1400X 945TL-1080TL
    R3 1200X 738TL-850TL

Şimdi gelelim Ryzen modelleri ne için tasarlandı yorumlara bakıyorum insanlar çok yanlış anlamış R7 1800X'i i7 7700K ile kıyaslıyorlar henüz bilmiyorlar ki R5 1600X 6 çekirdeğiyle çekirdeğini boşta bırakmadan oyunlarda iddialı soğutucularla i7 7700K'yı toz edecek kapasitede.

R7 1800X vs. i7 6950X (8 çekirdeğin etkisiyle 3D Tasarım, Yapay zeka programlama, Render gücü ön planda)
    R7 1700X vs. İ7 6900K (8 çekirdeğin etkisiyle 3D Tasarım, Yapay zeka programlama, Render gücü ön planda)
    R5 1600X vs. i7 7700K (6 çekirdeğin etkisiyle Ultra segment Oyun Performans ön planda)
    R5 1400X vs. i7 6700K (4 çekirdeğin etkisiyle Üst segment Oyun Performans ön planda)
    R3 1200X vs. İ5 7600K (4 çekirdeğin etkisiyle Orta segment Oyun Performans ön planda)

ANLIK OLARAK 7500TL 4K 60HZ OYUNCU SİSTEM İŞLEMCİ&EKRAN KARTI BAZLI ÖNERİM: R5 1600X&GTX 1080
    ANLIK OLARAK 6500TL 1920x1080 144Hz OYUNCU SİSTEM İŞLEMCİ&EKRAN KARTI BAZLI ÖNERİM: R5 1600X&GTX 1070
    ANLIK OLARAK 5000TL 1920x1080 75Hz OYUNCU SİSTEM İŞLEMCİ&EKRAN KARTI BAZLI ÖNERİM: R5 1600X&RX 480
    ANLIK OLARAK 3500TL 1920x1080 60Hz OYUNCU SİSTEM İŞLEMCİ&EKRAN KARTI BAZLI ÖNERİM: R5 1400X&GTX 1050 TI
    ANLIK OLARAK 2500TL 1280x720 60Hz OYUNCU SİSTEM İŞLEMCİ&EKRAN KARTI BAZLI ÖNERİM: R3 1200X&RX 460

R.I.P. INTEL ;)

• hayal kırıklığına bak bu arada mesut la erdi nerde zeni alıp kaçtılar mı sözde bu gün test yapacaklardı
  • Guhong01 kullanıcısına yanıt
    Ben cepten bile izliyorum sorun ne acaba

Bence senin ekran kartı Intel falansa hata verebilir:)

• bu arada testlerdeki veriler yavaş yavaş youtube diyarına çıkıyor. sanırım r5 içinde 1600x intelin i7 7700k katili olacak, nasıl abisi 6900k mezara konduğu gibi.
    oranlarsak 1800x fiyatından r5 1600x 260dolardan 1200tl türkiye satış fiyatı şu şartlarda maximum garanti gibi. ondan en az 400tl daha ucuz 2k ve 4k daha iyi fps gibi özellikleri olacak. 1080 ise soru işareti olmaya devam ediyor.

burada oyun için 7700k ile 1800x arasında kalıp, 1800x tercih etmek saçmalık bazı arkadaşlar tercih ederim demiş ama dediğim gibi iş için de kullanılacaksa kesinlikle ama r5 1600x tam buradan vuracak.
    amd sanırım bunları düşünmüş performans eşitleyip, fiyatla geçmek de bir strateji. ben olsam 400 lira daha ucuzunu tercih eder o farkı ekran kartına yatırırım o kesin.
  • Merhaba arkadaşlar annemle babam boşanma arifesindeler annemin morali çok kötü bir şeye heves etti like geldikçe mutlu oluyor benim sizden isteğim videoya bir like atmanız şimdiden teşekkür ederim.

https://www.facebook.co...videos/1350704548326785/
  • Buradan fiyatlara yansıyacak rekabet bekliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Petegrus

intel yeni seride bunlara bi gülecek.sonra

intel :

amd :

Sen de gülecek misin peki
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Son birkaç ayda öyle propagandaya maruz kalmışım ki değerlendirirken AMD'nin avantajlarını yoksaymışım. Teşekkürler yorumunuz için.

IBM hakkında neden öyle dediniz? Ben o konudaki denemelerinden pek haberdar değilim. Power serisi hakkında okudum az çok o kadar. Ben de VIA'nın işin içine girmesini isteyenlerdenim, hem Tayvan firması olması da ayrı avantaj bence.

Günümüzde birebir test edeceğiniz bir işlemcisi var IBM'in.

Playstation 3'ün işlemcisi Toshiba, Sony ve IBM ortaklığında üretildi. Hemen hemen işlemci tasarımın bütün yükünü IBM üstlendi. Cell işlemcisi diye geçiyor. Yani bahsettiğiniz power serisinden biri.

O kadar kompleks bir yapıya sahipti ki oyun üreticileri neredeyse ağlama kıvamına gelmişti oyunları playstation 3 geliştirirken.

8 çekirdekli kompleks işlemci, oyun dışında süper bilgisayarlarda işlemci olarak kullanıldı çoğu kez. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, askeri anlamda bir ülke yüzlerce ps3 siparişi verip, cell işlemcileri ile süper bilgisayar kurmuş ve inanılmaz bir şifreleme gücü elde etmişti. ( orta doğu ülkelerinden biriydi sanırım - iran olabilir, saddam zamanı ırak olabilir tam emin değilim)

IBM, dünya üzerindeki teknoloji geliştirme, yazılım vs anlamında güncel olarak yeni patentleri hızla bünyesine katmasıyla biliniyor. Dünya genelinde 400.000'den fazla çalışanı var. İnanılmaz bir arge yatırımı var. Odtü'de dahi lab vs var ve ar-ge konusunda bizim ülkemizden de yeterince bilgi devşiriyor.

Yani bilgi neredeyse oradan alıp kendi bünyesine katıyor. Cell mimarisinin başlangıcı 2005- 2006 yılı civarı olsa gerek.

Yani 11 yıl önce 8 çekirdekli bir işlemciyi konsola tasarlamış bir şirketten bahsediyoruz ki bu tasarım içinde en az 5-6 sene önce başlamaları gerekir. Yani 2001 yılı civarı 8 çekirdekli bir işlemci tasarımına başlanıyor.

Yıl 2017 biz daha yeni 8 çekirdek 16 izlek bir işlemciyi masa üstünde alınabilecek seviyede görüyoruz.

IBM cpu pazarına girse ortada ne Intel kalır ne de AMD, en fazla 4-5 sene içerisinde pazarın 70'ine hakim olur. O kadar teknik bir şirket.

Hocam bilgi yağmuruna tuttunuz beni, çok sağolun.

Konsollarla aram en fazla PSone gibi retro cihazlar olduğu için, PS3'e yeterince bakmamışım. Cell'i de çok az biliyordum. Süper bilgisayar olayını ben de okumuştum, hatta bir ara Linux yükleme desteği gelmiş son kullanıcıya.

Forumda @Baelros hocam IBM'de çalışmak için Polonya'ya gitmişti (forumda konusu var), belki o da bilgi verir. Ben de düşünüyorum bazı firmaları anlarım da bu firma dünyanın 4 yanında ve alakasız görünen ülkelerde ne yapıyor diye. Olay dediğiniz gibiymiş.

Peki PS4 ve Xbox One'u neden IBM üstlenmedi peki? Maaliyet mi, bahsettiğiniz kompleks yapı gibi durumlar mı, yoksa IBM bu isteği reddettiği için mi?

Hatta neden piyasaya girmediği bile merak konusu (x86'yı doğrudan alamayacağından dolayı denebilir). Marka değeri olarak son birkaç yıldır düşüyor mesela, bu sektöre girse demek... Sektörde de genellikle firmalar tek tabanca gibi (yani doğrudan şu firmalar ortaklığında yapıldı gibi bir şey doğrudan söylenmiyor) ama IBM bu güçle neden bu ortaklıkları yapmış peki? Voltranı oluşturmasına gerek yok, voltran kendisi zaten :) O yıllara özgü bir şey mi acaba yoksa x86 yapsa yine bir konsorsiyum tarzı oluşum kurar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Infinitum -- 3 Mart 2017; 1:40:26 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Intel e ölüm!!! Geldi gönlümün efendisi.

• Oyun oynamak için alınacak bir işlemci değil şu anki sonuçlara göre. Zira oyun performansı youtube kanallarından çıkan ortak sonuca göre i5 seviyelerinde hatta belki daha düşük. İlk mesaj tamamen AMD yanlısı olmuş hiç okumakla vakit kaybetmeyin direk youtube'daki ünlü kanalların sonuçlarına bir göz gezdirin. Ayrıca 2666 mhz'den daha hızlı çalışan ram'ler ile şu an için problem çıkarıyor.
  • herşeyi bırakıp youtube'daki ünlü kanallara bakalım. hahaha. forum tımarhaneye döndü valla. hayır testin birinde 1700 x bile değil yani 7700k 5ghz'de iken neredeyse tüm oyunlarda geçti (joker produktions) diğer youtuber testlerinde tam tersi. hangisine güvenelim şimdi? bi de biz niye bunlara güvenelim? internette doğru düzgün güvenilecek kaynak yok zira test ürünlerini bedava alıp deniyorlar. para veren adamın bakış açısı ve beles elde edenin bakışı aynı olamaz. buna çocuklar bile güler.

Kendi adıma Şu an sistem kuracak olsam hiç düşünmeden alırdım amd sistemi. zira oyun oynayıp film izleyecek sıradan bir kullanıcıyım. halihazırda milyarder olup her yıl işlemcisine %2 artış yapan buna rağmen kimsenin hakkında dürüst yorum yapmadığı intele beş kuruş vermem. (aramızda kalsın geçen lazım oldu bir pentium aldım ama son. söz veriyorum)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Philosoph kullanıcısına yanıt
    yahu biraz sabır biosu bile yeni çıktı 1 güncellemesi pes yani yeni doğmuş çocuktan işe gir çalış lan der gibi davranıyorsunuz komik yahu videoyu iyi izle adamda intel var neyin yanlısı olacak iyice saçmaladınız artık sanki intel size para veriyor yuh ya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 3 Mart 2017; 2:12:47 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Son birkaç ayda öyle propagandaya maruz kalmışım ki değerlendirirken AMD'nin avantajlarını yoksaymışım. Teşekkürler yorumunuz için.

IBM hakkında neden öyle dediniz? Ben o konudaki denemelerinden pek haberdar değilim. Power serisi hakkında okudum az çok o kadar. Ben de VIA'nın işin içine girmesini isteyenlerdenim, hem Tayvan firması olması da ayrı avantaj bence.

Günümüzde birebir test edeceğiniz bir işlemcisi var IBM'in.

Playstation 3'ün işlemcisi Toshiba, Sony ve IBM ortaklığında üretildi. Hemen hemen işlemci tasarımın bütün yükünü IBM üstlendi. Cell işlemcisi diye geçiyor. Yani bahsettiğiniz power serisinden biri.

O kadar kompleks bir yapıya sahipti ki oyun üreticileri neredeyse ağlama kıvamına gelmişti oyunları playstation 3 geliştirirken.

8 çekirdekli kompleks işlemci, oyun dışında süper bilgisayarlarda işlemci olarak kullanıldı çoğu kez. Hatta yanlış hatırlamıyorsam, askeri anlamda bir ülke yüzlerce ps3 siparişi verip, cell işlemcileri ile süper bilgisayar kurmuş ve inanılmaz bir şifreleme gücü elde etmişti. ( orta doğu ülkelerinden biriydi sanırım - iran olabilir, saddam zamanı ırak olabilir tam emin değilim)

IBM, dünya üzerindeki teknoloji geliştirme, yazılım vs anlamında güncel olarak yeni patentleri hızla bünyesine katmasıyla biliniyor. Dünya genelinde 400.000'den fazla çalışanı var. İnanılmaz bir arge yatırımı var. Odtü'de dahi lab vs var ve ar-ge konusunda bizim ülkemizden de yeterince bilgi devşiriyor.

Yani bilgi neredeyse oradan alıp kendi bünyesine katıyor. Cell mimarisinin başlangıcı 2005- 2006 yılı civarı olsa gerek.

Yani 11 yıl önce 8 çekirdekli bir işlemciyi konsola tasarlamış bir şirketten bahsediyoruz ki bu tasarım içinde en az 5-6 sene önce başlamaları gerekir. Yani 2001 yılı civarı 8 çekirdekli bir işlemci tasarımına başlanıyor.

Yıl 2017 biz daha yeni 8 çekirdek 16 izlek bir işlemciyi masa üstünde alınabilecek seviyede görüyoruz.

IBM cpu pazarına girse ortada ne Intel kalır ne de AMD, en fazla 4-5 sene içerisinde pazarın 70'ine hakim olur. O kadar teknik bir şirket.

Hocam bilgi yağmuruna tuttunuz beni, çok sağolun.

Konsollarla aram en fazla PSone gibi retro cihazlar olduğu için, PS3'e yeterince bakmamışım. Cell'i de çok az biliyordum. Süper bilgisayar olayını ben de okumuştum, hatta bir ara Linux yükleme desteği gelmiş son kullanıcıya.

Forumda @Baelros hocam IBM'de çalışmak için Polonya'ya gitmişti (forumda konusu var), belki o da bilgi verir. Ben de düşünüyorum bazı firmaları anlarım da bu firma dünyanın 4 yanında ve alakasız görünen ülkelerde ne yapıyor diye. Olay dediğiniz gibiymiş.

Peki PS4 ve Xbox One'u neden IBM üstlenmedi peki? Maaliyet mi, bahsettiğiniz kompleks yapı gibi durumlar mı, yoksa IBM bu isteği reddettiği için mi?

Hatta neden piyasaya girmediği bile merak konusu (x86'yı doğrudan alamayacağından dolayı denebilir). Marka değeri olarak son birkaç yıldır düşüyor mesela, bu sektöre girse demek... Sektörde de genellikle firmalar tek tabanca gibi (yani doğrudan şu firmalar ortaklığında yapıldı gibi bir şey doğrudan söylenmiyor) ama IBM bu güçle neden bu ortaklıkları yapmış peki? Voltranı oluşturmasına gerek yok, voltran kendisi zaten :) O yıllara özgü bir şey mi acaba yoksa x86 yapsa yine bir konsorsiyum tarzı oluşum kurar mı?

IBM son kullanicilar ve donanim ile muhatap olmak istemiyor desek daha dogru olur. Donanim tarafini daha cok Lenovo ustleniyor, buna sunucu katmani da dahil. IBM'in gelecek hedefleri IBM Watson ve bulut uzerine kurulmus durumda. Hatta Watson'u ABD'de birkac hastane aktif olarak kullaniyor ve hukumetlerle de hala devam eden anlasmalari var. Watson'u bilmeyenler icinde Watson IBM'in yapay zeka projesi. Cok ciddi yatirimlar yapilmis durumda ve haril haril gelistirici alimi yapiyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: snip5r

herşeyi bırakıp youtube'daki ünlü kanallara bakalım. hahaha. forum tımarhaneye döndü valla. hayır testin birinde 1700 x bile değil yani 7700k 5ghz'de iken neredeyse tüm oyunlarda geçti (joker produktions) diğer youtuber testlerinde tam tersi. hangisine güvenelim şimdi? bi de biz niye bunlara güvenelim? internette doğru düzgün güvenilecek kaynak yok zira test ürünlerini bedava alıp deniyorlar. para veren adamın bakış açısı ve beles elde edenin bakışı aynı olamaz. buna çocuklar bile güler.

Kendi adıma Şu an sistem kuracak olsam hiç düşünmeden alırdım amd sistemi. zira oyun oynayıp film izleyecek sıradan bir kullanıcıyım. halihazırda milyarder olup her yıl işlemcisine %2 artış yapan buna rağmen kimsenin hakkında dürüst yorum yapmadığı intele beş kuruş vermem. (aramızda kalsın geçen lazım oldu bir pentium aldım ama son. söz veriyorum)

ortada çok büyük bir algı karmaşası var.
    amd nin en büyük avantajı çoklu çekirdeği dezavantaj gibi sunuyorlar çok çok saçma.
    testler i7 7700k üzerinden oyun üzerinden yapılır oldu.

hedef o işlemci değildi halbuse.

onun katili r5 1600x o kesin. 1200tl bandıyla gelecek fiyat olarak en az 400tl daha ucuz oyun fps olarak daha yakın render ve diğer şeylerde çok daha üstün.

• hidrojennn kullanıcısına yanıt
    tokatlama derken sansür olarak yazdım yoksa çok daha fena bişey anladınya
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.