Şimdi Ara

AMD Ryzen 7 1700 @4GHZ & Asus Crosshair VI - Ryzen 5 1600 @4GHZ & Asus Prime x370-Pro 'Baba Konu' (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
392
Cevap
10
Favori
15.414
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Haklsınız hocam anca o seviyelerde sorun çözülüyormuş, gigabyte x370 ler dahi 80 85c vrm görüyorlarmış. Müsait olduğumda üsttteki 2 egzos fanı içeri çevireceğim böylece direkt olarak vrm ler üzerine hava akışı olacaktır. Buda soruna bir çözüm sunmazsa böyle kullanacağım sanırım VRM lerin yüksek sıcaklıkta calıstıgını söylüyorlar.
  • Evet yüksek sıcaklıklarda çalışabilirler fakta ömürleri kısalır Dediğini dene bakalım, arkada 1 adet egzoz fan varsa o da yeterli olur gibi içerideki sıcak havayı tahliyeye. Deneyip gözlemlerini paylaşırsın bizimle de
  • cpuz bench skorlarınıda atarmısın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kasan ne marka? kasa hava akışı kötüyse onunda etkisi var ısıda
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

kasan ne marka? kasa hava akışı kötüyse onunda etkisi var ısıda

Cok eski bir kasa rc 690, 8 yıldır kullaniyorım neredeyse hava akısı kötü degil ama iyide degil. İstedigim kasa 780t ve yanına corsair fanlar ile 1000 lirayı buluyor bunuda vermek istemiyorum acıkcası :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• mito1172 kullanıcısına yanıt
    Bu bile degil en eski modeli, sizin kasa güzelmiş 😀

• 10 dakikalık Linpack testi

R7 1700 3.9@1.34v / Maximum 73c Soğtucu noctua nh-d15.

Sistem stabil şekilde testi bitirdi fakat VRM'ler 96c görerek kan ağladılar.

AMD Ryzen 7 1700 @4GHZ & Asus Crosshair VI - Ryzen 5 1600 @4GHZ & Asus Prime x370-Pro "Baba Konu"
  • Hocam anlattığınız gibi ayarları yaptım 3.99'da görünüyor Occt:linkpack testini açtım 01.50sn. bilgisayar dondu

AMD Ryzen 7 1700 @4GHZ & Asus Crosshair VI - Ryzen 5 1600 @4GHZ & Asus Prime x370-Pro "Baba Konu"

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt
    Ya voltaj yetmiyor ya da yüksek ısıdan kapatıyor

Soğutucunun ayarlarını maksimum yapıp bir de öyle dene. Tekrar donarsa voltajı kademeli olarak artırıp öyle denersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßekir

Ya voltaj yetmiyor ya da yüksek ısıdan kapatıyor

Soğutucunun ayarlarını maksimum yapıp bir de öyle dene. Tekrar donarsa voltajı kademeli olarak artırıp öyle denersin

Bütün ayarları sıfırladım 3.6'da tekrar test ettim bu donma olayı bunda'da oluyor ama sonra devam ediyor 20dk. boyunca bekledim ara ara dondu ama devam etti işin garibi ısı çok düşüktü 60 derecenin üstüne çıkmadı sizin verdiğiniz ayarları yaptığımda max 69 derece'de sabit kalmıştı acaba onda bekleme yapmadım ilk donduğunda bilgisayarı kapatıp tekrar açtım ondan mı acaba ? sabah tekrar yapıp bekleyeceğim bu sefer

• Merhabalar
    Aerocool ds230, arctic cooling freezer 33 plus, r5 1600x ve ch6 ile sistem topladım.
    BİOS'u 1602 ye güncelledim. Biosta işlemci vcore 1.41 görünüyor. Sıcaklık boşta 38 derece. Normal gelmedi bana. cpu voltajını elle mi indirmem gerekiyor? Biostan pek anlamıyorum.
    Kasanın içi ve soğutucu yaprakları buz gibi. Ancak bios içinde örneğin qfan'a girip çıkayım geri döndüğümde işlemci sıcaklığı 1-2 saniye 45 derece civarına çıkıp hemen geri 38 e düşüyor. Sorun nedir?
    Bir de asusun kendi overclok ayarlarını kullanınca hem cpu (1.45-1.50 arası) hem de ram voltajını (1.5 civarı) uçuruyor. Aslında OC de yapmak istemiyorum ama kurcalarken basmış bulundum :)
    Normal ayarlarında işlemciyi kullanmak istiyorum. BİOS ayarlarını nasıl yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?
  • Kasa güç kaynağı bölümünde sordum ama izninizle bir de burda sormak istiyorum:
    Aerocool ds 230 kasanın pwm kontrolcüsünün bozuk olduğundan şüpheleniyorum. Tüm ledler yanıyor. Lede basıldığında renkler de değişiyor. Tamam. Ancak kontrolcüye bağlı fanlar daima son hız dönüyor. Led düğmesine bassam da hızda bir değişim olmuyor. Kitapçığı ve sitesindeki bağlantı şekline baktım. Doğru taktığımı görüyorum. Bu sorunuma da çare bulabilecek var mıdır?
  • aesca kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarının bu konuyla ne alakası var? Ufak bir alaka bulsam yardımcı olayım diyeceğim ama o da yok
  • aesca kullanıcısına yanıt
    Auto voltajı yüksek verdiği için işlemci kullanımın arttığı anda soğutma sisteminin kalitesine göre bu ısıların fırlaması gayet normal. Artık çözümünü de biliyorsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: aesca

Merhabalar
    Aerocool ds230, arctic cooling freezer 33 plus, r5 1600x ve ch6 ile sistem topladım.
    BİOS'u 1602 ye güncelledim. Biosta işlemci vcore 1.41 görünüyor. Sıcaklık boşta 38 derece. Normal gelmedi bana. cpu voltajını elle mi indirmem gerekiyor? Biostan pek anlamıyorum.
    Kasanın içi ve soğutucu yaprakları buz gibi. Ancak bios içinde örneğin qfan'a girip çıkayım geri döndüğümde işlemci sıcaklığı 1-2 saniye 45 derece civarına çıkıp hemen geri 38 e düşüyor. Sorun nedir?
    Bir de asusun kendi overclok ayarlarını kullanınca hem cpu (1.45-1.50 arası) hem de ram voltajını (1.5 civarı) uçuruyor. Aslında OC de yapmak istemiyorum ama kurcalarken basmış bulundum :)
    Normal ayarlarında işlemciyi kullanmak istiyorum. BİOS ayarlarını nasıl yapmalıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

biosa gir extreme tweaker gel
    tweaker's paradise seç
    sense mı skew bul (biraz altlarda) enable yapacaksın ve F10 Yap ok de çık biosdan

• Arkadaslar r7 1700x islemcimi o.c yaptim rehberdeki gibi ama ben Prime95 ile test ettim yaklasik 12 dakika kadar.pc kapanmadi ama en son dereceler biraz korkuttu beni.Bu arada corsair h115i sogutucumu normal modda calistirdim ne hizi performansa getirdim ne dusurdum rahatsiz etmeyen sekilde yaptim. Sonuclar garip geldi. Bu arada anakart biosum en yeni bios

Yorumlariniz nedir

• serhan83fb kullanıcısına yanıt
    Stabiliteyi kısa yoldan görmek istiyorsan OCCT:Linpack veya Intel Burn test, başka alternatifin yok ama bunlarda göreceğin sıcaklıklar gözünü daha da korkutabilir ki throttlingden dolayı göremeyebilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ßekir

Stabiliteyi kısa yoldan görmek istiyorsan OCCT:Linpack veya Intel Burn test, başka alternatifin yok ama bunlarda göreceğin sıcaklıklar gözünü daha da korkutabilir ki throttlingden dolayı göremeyebilirsin.

Yani sonuc olarak bu testler hicbir anlam.ifade etmiyormu? Sizce soyle bi baktiginizda 10 15 dakikalik bu testte degerler nasil? Fikirinizi alsam?

• serhan83fb kullanıcısına yanıt
    Evet, standart ayarlarıyla hiçbir anlam ifade etmiyor. Çünkü işlemciye yeteri kadar yük bindiremiyor. Bu testi 2-3 saat yaparsın sistemim stabil dersin ama herhangi bir oyunda veya ağır bir uygulamada mavi ekranı yediğinde veya garip uygulama hataları aldığında gerçeği anlarsın. OCCT:Linpack testini 20dk geçebiliyorsa bir sistem %99 hiçbir durumda patlamaz ki bu testi 1 saat geçebilen sistem %100 stabildir.

Isı değerlerin çok yüksek, soğutmayla ilgili bir şeyler yolunda değil. Termal macunun kalitesiz veya eskimiş olabilir ya da verimli kullanılmamış. Pompa devrinin maksimumda olduğundan emin olup öyle deneme yapmanı öneririm.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.