Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI ! (412. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
14.823
Cevap
135
Favori
664.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI !

(En Son Oy Tarihi: 21.4.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: incubus

3600den 5900e geçtim oyunda hiç bir fark görmedim. ekran kartım 1070.

eğer 2k 4k oynayacaksanız zaten 2xxx ve 3xxx seriside kullansanız işlemcilerin performansları açısından çok fark olmayacak.

Eğer salt oyun için düşünüyorsanız 1300-1400 liraya bulunuyor 3600. Şimdi şu soruyu soralım, arada x2 fiyatı olan ama realitede eğer elinizin altında acayip güç bir ekran kartı yoksa çokta aman aman performans farkı olmayan fakat aynı çekirdek sayısına sahip bir işlemci tercih etmeye değer mi?

Bence bu sorunun cevabı net.

Monitörüm Full HD. O yüzden 1080pde kullanacağım sürekli. Oynadığım oyunlar ise genellikle CPU based oyunlar (EU4, Football Manager, HOI4 gibi..). Bu yüzden single thread performansı benim için önemli bir kriter. 3600 ile aralarında bu konuda baya fark var hocam. Aşağıdaki görselden de görebilirsin. O yüzden almışken 5600x almak daha mantıklı geliyor.

• Yani bilemiyorum. Az önce 3300'e i9 10900 ilanı gördüm. 500 lira daha fazla verip onu alırdım mesela. Biri 10 çekirdek diğeri 6. Arada da o kadar fps farkı yok. Ben her halükarda 5600x'in fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum.

• Ryzen 5 3600 kadar fiyat performans değil,amd biraz kafayı uzatınca fiyatlarını arttırması da doğru değil

• Bu arada örnek olması açısından söylüyorum ben 3600'ü sıfır olarak forumda ki bir arkadaştan 1000 liraya almıştım ilk çıktığında.

• Cinebench R20 Multi Core skorlarına göre fiyat performans tablosu oluşturdum Excel'de. Ryzen 5 3600 dışında diğer Zen 2 modelleri fiyat performans açısından pek iyi değil. Ayrıca bu tablo Cinebench üzerinden hazırlanmış bu tablo. Cinebench bütün çekirdekleri yüksek oranda kullanabiliyor. Çoğu günlük kullanım uygulaması böyle değil. Bunu düşündüğümüzde 3900X ve 3950X modellerinin güncel fiyattan almak mantıksız. Eğer tek çekirdek performansı aşırı önemli değilse ve performansını yeterli buluyorsanız 3600 iyi bir seçenek. 3700X multitasking için 5600X'ten bir miktar daha iyi olabilir orada tercih kullanıcının tercihine bağlı.

• Amazon.com.tr kendisi veya Amazon Germany üzerinden Ryzen 5000 serisini satmaya ne zaman başlayacak çok merak ediyorum. Birde 5600 ve 5700X piyasaya sürülecek mi?

• MSİ B550 e bios güncellemesi gelmiş 7C91vA5

Description

- Update to ComboAM4PIV2 1.2.0.0

- Support S.A.M technology (Re-size BAR function) to enhance GPU performance for AMD Radeon RX 6000 series.

Deneyen oldu mu bu versiyonu, yüksek sıcaklık ve ani voltaj sıçramaları düzelmiş mi acaba?

• 5800x işlemcim var.Ramlerim Corsair 2*16Gb 3600 MHz Cl18. Biraz araştırma yaptım,video incelemeler gördüm.CL16 ile çok daha iyi performans alınabileceğine dair.Değiştirmek mantıklı mı sizce? Forumda konu başlığı altında yazılanları baştan itibaren 140.sayfaya kadar okudum,biraz fikrim oldu
  • pathofneo P kullanıcısına yanıt

Masraf yapmadan önce ilk başta raminin die'ını öğrenip, oc potansiyeli var mı yok mu öğrenmelisin.

Videodaki adımlar doğru, rehber olarak kullanabilirsin;

• Yanıt için teşekkür ederim .Siz denediniz mi?Rehberi izledim ama emin olamadım,potansiyel var mı yok mu:/ die : 8 Gb E-die (Z11B / 19 nm) / 1 die

• pathofneo P kullanıcısına yanıt

Normalde Micron E die ramlerin oc potansiyeli yüksektir.

Programdan 3800 için ayarları iste ve biosdan uygula. Verdiği tüm ayarları tek tek uygualmalısın sadece bir kısmını uygularsan sorun yaratabilir.

Aida64 de test et latency düştükçe oyun performansın artar. 60ns altı hedef olsun.

Ram Stabilite testi için ise dram calculatorde;

membench

membench mod > mem test

task scope %2000

Yap ve teste başla.

Ram tweak işine girmeden önce cmos clear nasıl yapılır onu öğren ihtiyacın olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 28 Ocak 2021; 23:55:52 >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Sonuçlarımı paylaşacağım ,teşekkür ederim
  • cinaski12 C kullanıcısına yanıt

bende 5900x yüksüz 40 derece yükte 70 75 80 arası geziyor cb ve aio testlerde voltaj sıçraması hiç yaşamadım ki ben 1.13 versiyon biosta yoktu ki beta idi bende işlemci yüktede boştada hiç oymaz ayarını mod1 e alın yada 2 ye dalgalanma olmaz auto bırakırsanız dalgalanır.

• nasıl yapacağım mod 1 falan yardımcı olurmusunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cinaski12 C kullanıcısına yanıt

biosta oc menü altında digitall power menüsü içinde Load Line Calibration menü var onun içinde ben mod 1 kullanıyorum cpu ofset lotaj modda yada mod 2 seçebilirsiniz

• sulkoc kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ryzen 5600x tray versiyonu şu sıralar n11'de 2600tl civarında dolaşıyor kupon ve bonuspuanlarla 2500tl civarına geliyor, sanırım en düşük rakamlar bunlar son dönemdeki, alınır mu bu fiyatlara ne dersiniz?

gerçi şimdi kontrol ettim 3600'de 1600tl civarına düşmüş o da 1500tl civarınageliyor.

sanırım fiyatlarda düşüş oldu baya ve bu süregelecek önümüzdeki dönemde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi losthell -- 31 Ocak 2021; 16:41:30 >
  • Sanırım o fiyata tray olmayan satıldı, fakat 2500 bence alınır fiyat.

• 
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.