Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI ! (36. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
14.823
Cevap
135
Favori
664.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI !

(En Son Oy Tarihi: 21.4.2024)
Giriş

ağlayasım geldi

• tanhu11 T kullanıcısına yanıt

Alıntı

metni:
    En ust duzey islemcilerine ne fiyat verirse versin hic onemli degil.

Orada kaç tane amd cpu'su var 1000$ üzerinde baktın mı?

Bu mantıkla yola çıkarsak amd öne geçti diye 5950x i 1500$ 5900x i da 1000$ mi yapsın?

Peki böyle bir fiyatlandırmayı o zaman rakipsiz olduğu gibi şimdi de olsaydı yapabilir miydi? Bal gibi de yapardı.

Peki şimdi yapabilir mi? Yapamaz çünkü intel tam arkasında.

Hiçbir firma kullanıcı dostu olmaz olamaz zaten.

Şimdi o mesajda anlatmak istediğimi anlamışsındır umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 11 Ekim 2020; 12:14:41 >
  • Ya beyler bunlar binlerce insana iş veren günün sonunda da öyle ya da böyle defterdeki karlılığı arttırmaya çalışan firmalar.

Kullanıcı dostu diye birşey olduğuna da inanmıyorum.

Orda diyebileceğiniz tek şey şu olabilir; zamanında Intel gibi tekel olmaya amd yakın olsaydı seriler arasında %3 lük bir performans farkı verip daha pahalıya işlemci satmaz belki daha fazla performans artışı verirdi o kadar.

Mesela Nvidia 3070 kartları ucuz duyurma sebebi kullanıcı dostu olması mı ? Tabiki hayor AMD kartlar için önceden önlem alıyor.

Mesela tahminen Intel'in bir sonraki işlemci performansını bilemem ama fiyat olarak daha ucuz olacak şimdiki serisine göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad_Wolf -- 11 Ekim 2020; 12:31:57 >
  • Arkadasim benim anlatmak istedigim konu fx 57 pahali satiliyordu ama o zaman xp 3000 de amd tarafindan satiliyordu.performans olarak ve fiyat olarak cok iyi bir yerdeydi ve overclok ka biliyetide cok yuksekti.arti karsisinda p4 gibi rakip olamayacak bir seri vardi.

Aradan zaman gectigi icin tam hatirlamiyorum.o xp 3000 soketleri x2 amd lerede destek verdi diye hatirliyorum.(yanlissam kusura bakmayim.)

X 2 amd karsisinda intel iki celorandan uhu ile tutturulmus pentium d diye komik bir seri cikarmisti.islemcinin biri yuzde yuz olmadan ikincisine sira gelmiyordu.amacida ilk dual islemciyi ben cikarayim dan baska bir sey degildi.intel komedinin dibine vurmustu yani.

Her neyse.bugun icinde Beni ilgilendiren durum 5600 x ve 5800x in fiyat durumudur.bu islemcilerin fiyat performans durumlari iyi oldugu surece daha profesyonel kullanim icin cikardiklari yuksek fiyati islemcilerin uzerinden amd yi elestirmem.(bu arada 5xxx serisinin fiyati hosuma gitmedi.)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • tanhu11 T kullanıcısına yanıt

Anlaşamıyoruz çünkü senin söylediğin ile benim söylemeye çalıştığım arasında bağ kurulamayacak farklar var.

Üst seviyede amd'nin ne fiyat verdiğinin senin için bir önemi olmadığını söylüyorsun.

Bu senin düşüncen olabilir tamam ama benim mesajımda anlatmak istediğim ile bir alakası yok. Bu sebeple de benim ilk mesajımı alıntılamanı gerektirecek bir durum da yok.

Ortaya hiçbir firma adı yazmadan bir daha tekrarlıyorum ya anlamadınız ya da başka bir şey var bilemedim.

Bir firma kullanıcı dostu olarak gözüküyor ise bu onu istediğinden değil zorunluluktandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 11 Ekim 2020; 12:49:47 >
  • Kullanici dostu diye bir sey bende kabul etmiyorum.zaten o konuda hic bir sey yazmadim.

Genel olarak verecegimiz para ve alacagimiz performans var.

Gunun kosullarinda hangisi kafamiza ve butcemize uygunsa ona yoneliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanhu11 -- 11 Ekim 2020; 12:52:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

Amd yi gerçekten kullanıcı dostu sanan o yüzden destek veren forumdaşları görüyorum üzülüyorum. Aşağıda kullanıcı dostu olup olmadığına dair link mevcut. Benim amd'yi desteklememdeki en önemli sebep geride olmasıydı. Geride olan firma ne kadar gelişme kaydederse fiyatları kırpışan cpulara ulaşmak o kadar kolay olur. Şimdi sıra intelde

https://www.anandtech.com/show/1722

Hocam "bence" olay perf. degil olay Tekel olma niyeti, Mesut Cevik in videosunda anlatıyor herseyi zaten AMD yi ABD kuruyor Intel tekel olmasın diye ama Anakart Ureticilerine baskı,finans gucunu kullanma aynı sekilde Nvidia nın Ureticilere yaptıgı baskı Asus a sen Arez ureteceksin digerlerine aynı baskı , komponent kalitesi yetersiz sogutma,temas az eden ya da etmeyen termal ped ler bu Baskılar,perde arkasındaki isler Anti Trost yaslarına vs ne kadar uygun bilemiyorum?Kullansam da kullanmasam da bu 2 firmayı en ufak sevmiyorum.

Ayrıca siz hic 4 Cekirdekli 3950X ya da 5950X gordunuz mu 1000 kusur dolarlara?Yabancı ulkelerde durum nasıl bilmiyorum ve merak ediyorum bilginiz varsa paylasırsanız da sevinirim.Z170 ve Z270 alıp tonlarca para doken maximus Extreme Godlike vs idi tuketici Z390 aldırıldıktan sonra Z170 lerde 9900K nın 5.2GHZ lerde calıstırıldıgını gordukten,ogrendikten sonra tuketici tepkileri nasıl oldu acıkcası bilmek isterdim.Hani calısmıyordu?Hani 370-390 sarttı.Ama calısıyormus Intel olarak sen calıstırtmayıp bana yeni Anakart aldırmıssın.beni maddi olarak zarara sokmussun.

Diger yandan neden Z390 da 10. nesil dedigin aslında bence aynı ya da cok benzer diyelim islemcileri neden calıstırmadın da bana Z490 aldırdın 49 da pin ekledin?Burak Solt un incelemesinde var bana inandırıcı gelmedi sundukları gerekceler diyor?

Olaya perf. olarak bakmak degil bence olay Anakart Ureticilerine Baskı,Sistem Entegratorlerine baskı ki ben soylemiyorum Mesut Cevik soyluyor bunları tartısmak lazım bugun normal sartlarda AMD nin Dizustunde %80-90 pazar payı sahibi olması lazım cunku onun 8-16 islemcisi 35-45W ile calısırken Intel de perf. istiyorsan ver ordan 90W secenegini demiyor mu?Ve Mobil den bahsediyoruz.

2016 da B350 alan adam 16 Cekirdek 32 izlek 3950X Upgrade yapıyor,2019 da Z390 alan adam 10600K icin yeni Anakart almak zorunda...Arada fark yok mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mad_Wolf

Ya beyler bunlar binlerce insana iş veren günün sonunda da öyle ya da böyle defterdeki karlılığı arttırmaya çalışan firmalar.

Kullanıcı dostu diye birşey olduğuna da inanmıyorum.

Orda diyebileceğiniz tek şey şu olabilir; zamanında Intel gibi tekel olmaya amd yakın olsaydı seriler arasında %3 lük bir performans farkı verip daha pahalıya işlemci satmaz belki daha fazla performans artışı verirdi o kadar.

Mesela Nvidia 3070 kartları ucuz duyurma sebebi kullanıcı dostu olması mı ? Tabiki hayor AMD kartlar için önceden önlem alıyor.

Mesela tahminen Intel'in bir sonraki işlemci performansını bilemem ama fiyat olarak daha ucuz olacak şimdiki serisine göre.

"Mesela tahminen Intel'in bir sonraki işlemci performansını bilemem ama fiyat olarak daha ucuz olacak şimdiki serisine göre."

hocam Hayatında hic Intel in bu seneye kadar ya da son 2 aya kadar hic ucuz birsey sattıgını gordun mu?Adamlar tarihlerinde ilk defa 1700TL den giren 6 Cekirdek 12 izlek bana gore 8700 un aynısı yada benzeri olan islemciyi 1500TL den satıyorlar.Bu fiyattan satmalarının tek nedeni de Bence aynı perf. da olan Ryzen 3600 1200TL iken 10400F 1700TL idi.Ondan fiyat dusurdiler diye dusunuyorum.

Tarihinde ilk kez belki uygun fiyattan islemci satıyor.Tabii bunu uygun fiyattan satarken herkes yeni Anakart aldırdıgnı da pas geciyor.Ayrıxa Z serisi dısındaki tum kartları budanmıs kartlar AMD de bu budama durumu hicbir kartta yok.Ve Z Serisi alsan da PCİE 4.0 yok cunku islemci desteklemiyor.

Simdi 11. nesilde Intel 6 Cekirdek 12 izlek atıyorum 11600F i 1200TL den mi satacak?

• huso kullanıcısına yanıt

Arada fark var tabii. Hatta sizin eklemediğiniz bir şey de var. 4800h lı asus laptopların bilerek aşırı ısınma yaptırılması mesela.

Bu soket desteğini acaba amd çok öndeyken ve intel gibi piyasayı domine ederken yapar mıydı benim aklım orada. Gidip her cpu değişiminde anakart değiştirtir miydi bize?

Amd de zaten sırf o aib üretici firmalara baskı yüzünden rx6000 leri güzel stok soğutucu ile çıkarıyor. Bunları biliyorum haberim var.

Hatta intel şu 5950x gibi bir cpu'yu bu tdp ile çıkarabiliyor olsaydı bence minimum 1000$ ı vardı o cpu nun hatta daha fazla da olabilir.

Intel'in önde olmasındansa amd'in olmasını tercih ederim ama birbirlerine yakın olmaları her zaman bize daha çok yarar sağlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defaulticus -- 11 Ekim 2020; 13:40:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: defaulticus

Arada fark var tabii. Hatta sizin eklemediğiniz bir şey de var. 4800h lı asus laptopların bilerek aşırı ısınma yaptırılması mesela.

Bu soket desteğini acaba amd çok öndeyken ve intel gibi piyasayı domine ederken yapar mıydı benim aklım orada. Gidip her cpu değişiminde anakart değiştirtir miydi bize?

Amd de zaten sırf o aib üretici firmalara baskı yüzünden rx6000 leri güzel stok soğutucu ile çıkarıyor. Bunları biliyorum haberim var.

Hatta intel şu 5950x gibi bir cpu'yu bu tdp ile çıkarabiliyor olsaydı bence minimum 1000$ ı vardı o cpu nun hatta daha fazla da olabilir.

Intel'in önde olmasındansa amd'in olmasını tercih ederim ama birbirlerine yakın olmaları her zaman bize daha çok yarar sağlar.

Hocam dogmamıs cocuga don bicmek cok mantıklı olmaz.AMD uzak ara onde olsa bile NSA da ua da NKA da Finans Gucu,İs Gucu,Lobi Gucu,Reklam Gucu Uzak ara Intel in lehine iken 2 katı fark yapsa da Intel gibi fiyatlandırma bence hicbir zaman yapamaz/dı.

Sistem Entegratorleri,Anakart Ureticileri,Oyun optimizasyonları,Profesyonel Yazılım optimizasyonları,Meday hepsinde ibre senden yana AMD nin de aleyhine dolayısı ile Kralını yapsa,perf. olarak ezse yine kolay kolay Intel in yaptıgı fiyatlandırmayı yapamazdı.

Ornek dogru olur mu bilmiyorum.Markaları X Y de dusunebiliriz onemli degil Reno Fiat tan genel olarak hep daha pahalidir.Fiat 200 birim ise aynı arac Reno da misal 300 birimdir.4 yıldır ezici olarak ustun oldugu halde AMD yine de Intel den dusuk fiyata islemci satmak zorunda kaldı ya da sattı.Bu omur boyu gidemez.Ben hep senden daha iyi araba yapıcam ama hep senden daha ucuza satıcam boyle bir mantık olamaz.

Ne desek bos dogmamıs cocuga don bicmek olur.Ama fiyatlandırma bence aynı olmazdı.

Burda ben Meday olsam,Influencer olsam,Reddit te onemli bir kitlem olsa sunu sorgularım neden bana Z170 de calısırken Z390 aldırdın?Neden Z390 varken 49 pin ekleyip Z490 aldırdın?

• AMD'nin hamleleri;

Ryzen 5600X 300 dolar olması nedeniyle 3700X, 3600XT, 3600 fiyatları düşmeyecek. Parası olan 5000 parası olmayan 3000 almaya devam edecek. B350/X370'in max 3000 desteklemesi nedeniylede insanlar hala 3000 arayacak. Kısaca 3000 serisini 1000/2000 serisi gibi öldürmemiş olacak.

B450/X470'e BIOS'un Ocak 2021 gelmesi ile(hepsine aynı anda gelmeyecek model ve markaya göre değişebilir dendi) insanları 2-3 ay B550/X570 almaya mecbur bıraktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 11 Ekim 2020; 15:30:42 >
  • amd 50 dolar zam yaparak neyapmak nereye varmak istemektedir. zaten işlemciler 40 nm den 7 nm düşünce maliyeti düşüyor. bide intel işlemcileri yakaladı diye haklı bulanlar var ozaman hersene işlemciler önceki nesilden hızlı olunca fiyatları 50 dolar artsın girende bize girsin.AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI ! 

• Görmeyenler için AMD tarafınadna basına verilen oyun performansını gösteren slaytlar;

• quote:

Orijinalden alıntı: dikiştutmazsabri

amd 50 dolar zam yaparak neyapmak nereye varmak istemektedir. zaten işlemciler 40 nm den 7 nm düşünce maliyeti düşüyor. bide intel işlemcileri yakaladı diye haklı bulanlar var ozaman hersene işlemciler önceki nesilden hızlı olunca fiyatları 50 dolar artsın girende bize girsin. 

Bak ne güzel dedin. İntel 11. seride ryzen 5600x i geçince 11600k yı 299 dan 350 usd ye çıkarsa burada kaç kişi intel haklı çünkü orta sınıf en iyi işlemci bu der? Sonra ryzen 6bin de intel 11600k yı geçerse 400 usd ye mi çıkacak rakam?

O halde neden bugüne kadar intel e sövdük fiyatları çok yüksek diye? İşlemcileri amd den daha mı kötüydü?

Ha bugün orta sınıf performanslı bir işlemci alacak olsam 299usd 10600k yerine kesinlikle 299usd ryzen 5600x alırım.

Ancak Amd ye ve ryzen 3bin e güvenerek elimdeki sıfır i5 10400 ü 1500 e sattım. Hedefim ise 1900-2000 arasına ryzen 5600 almaktı ancak hayal kırıklığına uğradım. Rakam şimdi 2800-3000 e çıkacak. Elimdeki işlemci den de oldum.

Bugün itibariyle amd tarafında en güncel orta sınıf en uygun işlemci 299 usd.

Daha fazla birşey söylemek anlamsız.

• quote:

Orijinalden alıntı: mami24

Bak ne güzel dedin. İntel 11. seride ryzen 5600x i geçince 11600k yı 299 dan 350 usd ye çıkarsa burada kaç kişi intel haklı çünkü orta sınıf en iyi işlemci bu der? Sonra ryzen 6bin de intel 11600k yı geçerse 400 usd ye mi çıkacak rakam?

O halde neden bugüne kadar intel e sövdük fiyatları çok yüksek diye? İşlemcileri amd den daha mı kötüydü?

Ha bugün orta sınıf performanslı bir işlemci alacak olsam 299usd 10600k yerine kesinlikle 299usd ryzen 5600x alırım.

Ancak Amd ye ve ryzen 3bin e güvenerek elimdeki sıfır i5 10400 ü 1500 e sattım. Hedefim ise 1900-2000 arasına ryzen 5600 almaktı ancak hayal kırıklığına uğradım. Rakam şimdi 2800-3000 e çıkacak. Elimdeki işlemci den de oldum.

Bugün itibariyle amd tarafında en güncel orta sınıf en uygun işlemci 299 usd.

Daha fazla birşey söylemek anlamsız.

Alıntıları Göster

Kusra bakma da sen elindekini satarak baştan hata yapmışsın çünkü nerede yaşadığını unutmuşsun.O işlemcini aldığın zamanki kur ile şimdiki kur aynı mı.

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzen 7 5800x işlemci İ9 10900k ve İ9 10850k işlemcileri havada karada oyun konusunda silebilir mi rahatça? Ülkemize de diğer ülkeler gibi tam olarak 5 kasımda mı girer yoksa başka zaman gelme ihtimali var mı? Bir de fiyatı tam olarak ülkemiz için vergisi şusu busu derken 500 dolar mı olur?

• AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 11 Ekim 2020; 19:27:2 >
  • 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.