Şimdi Ara

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI ! (319. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14.823
Cevap
135
Favori
664.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
50 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 317318319320321
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Ryzen 5000 Zen 3 İşlemciler [ANA KONU] 5700X3D ÇIKTI !

(En Son Oy Tarihi: 21.4.2024)
Giriş

Orijinalden alıntı: Yılmaz1907

En uygun fiyat bana Vatanda denk geldi

3.153 liraya aldım ben.

Zaten şu an Türkiyede stokta olan firma yok. Sadece 1 tane var bulabildiğim.

Oda bu

https://www.teknobiyotik.com/amd-ryzentm-5-5600x-3-7ghz-turbo-4-6ghz-6-core-12-threads-32mb-cache-7nm-am4-islemci.html

Buda sabah son 1 üründü, satılmış.

1 ay önce buradan takip edenler bilir daha da ucuzdu. Ben 3040 TL'ye aldım, 2984 TL'ye de alındığını gördüm. Normal fiyatı vergi+kar vb desen 2700-3000 arası diye bekliyordum o arayı görünce aldım. Genelde 3.2-3.4 aralığında satıştayken 3k'ya koyanlar oluyordu şimdi cozutmuşlar iyice 4200e koyan çılgınlar var. 5900x 4700 liraya satıldığı oldu şimdi 7000'e koyanlar var nerdeyse asdfsladkf

• 5600X işlemcisi gerçekten de etkileyici bir işlemci olmuş. AMD adeta bu 5000 serisi ile şov yapmış, şöyle ki overclock undervolt vesaire bunların artık pek anlamı kalmamış, nitekim işlemci bunları zaten kendisi yapıyor. Ryzen 3600 stok halde 4200 hızlarını anlık görürdü, bu bildiğin o hızları tutuyor.

Anakartım ki kendisi asus tuf b450 pro gaming, ryzen 5600x'i gayet güzel çalıştırdı. Yaptığım birkaç ufak ayar ile, boost durumunda işlemci kendisi 4850MHz'e çıkıyor, cinebench multicore testinde ise tüm çekirdekler 4715-4740MHz civarında kalıyor. Öte yandan oyun testlerimde işlemci tüm çekirdeklerde 4850'yi muhafaza etti (warzone oyunu).

Eskiden güç planı olarak nihai/yüksek performans vs. seçmek gerekirdi, oyunlarda işlemci tam hıza çıkmazdı. Bu 5000 serisi ile direk windows güç ayarlarını kullanabiliyoruz ve düzgün çalışıyor, yani masaüstü frekanslar düşüyor, oyunda sıkıntısız artıyor (ryzen 3000 serisi için ryzen power plan gerekiyordu).

Öte yandan 240mm all in one su soğutucu kullanıyorum, doğal olarak 4850 hızlarına çıkan işlemci yük altında sıcak olabiliyor. İnternet dolaşma vs. işlerde oda sıcaklığı 22-24 derece iken işlemci minimum 29 maksimum 52 derece görmüş. Oyunlarda ise fan profiline bağlı olarak 70 dereceleri görürken, aynı şekilde cinebench multi testini devamlı tekrarlayınca, anakart 29 derece iken, işlemci 73 derecede kaldı, bunu sağlamak için su soğutma fanı tam hız 2000 deviri muhafaza etti. Basit hava soğutma sistemleri çok yeterli olmayabilir, yada boost hızları düşük kalabilir. Nitekim yazın sıcaklıklara en az bir 10 derece ekleyebiliriz.

Öte yandan ryzen 3600'den 5600x'e yaptığım bu güncellemede, beklemediğim oyunlarda dahi performans artışı oldu, ekran kartı rtx 3070, örneğin shadow of tomb raider benchmark 1440p highest taa, 114 fps'den 124 fps'e arttı. World WarZ aynı çözünürlük ultra ayarlarda 170 fps'den 190 ve üzeri fpslere çıkarken. Call of Duty Warzone, şehir için 135 fps ortalaması 20 fps artarken, downtown harici ortalama 160 fps'lerin üzerine çıktı, ve ayarlarda en büyük yük olan filmic smaa 2tx açık.

Açıkçası kafamda soru işaretleri vardı, fakat şunu anladım ki 5600X 1080p ve 1440p çözünürlük için gerçekten ciddi bir oyuncu (özellikle multiplayer) işlemcisi olmuş. Ben 3000 TL'ye satın aldığım için oldukça içime sindi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

5600X işlemcisi gerçekten de etkileyici bir işlemci olmuş. AMD adeta bu 5000 serisi ile şov yapmış, şöyle ki overclock undervolt vesaire bunların artık pek anlamı kalmamış, nitekim işlemci bunları zaten kendisi yapıyor. Ryzen 3600 stok halde 4200 hızlarını anlık görürdü, bu bildiğin o hızları tutuyor.

Anakartım ki kendisi asus tuf b450 pro gaming, ryzen 5600x'i gayet güzel çalıştırdı. Yaptığım birkaç ufak ayar ile, boost durumunda işlemci kendisi 4850MHz'e çıkıyor, cinebench multicore testinde ise tüm çekirdekler 4715-4740MHz civarında kalıyor. Öte yandan oyun testlerimde işlemci tüm çekirdeklerde 4850'yi muhafaza etti (warzone oyunu).

Eskiden güç planı olarak nihai/yüksek performans vs. seçmek gerekirdi, oyunlarda işlemci tam hıza çıkmazdı. Bu 5000 serisi ile direk windows güç ayarlarını kullanabiliyoruz ve düzgün çalışıyor, yani masaüstü frekanslar düşüyor, oyunda sıkıntısız artıyor (ryzen 3000 serisi için ryzen power plan gerekiyordu).

Öte yandan 240mm all in one su soğutucu kullanıyorum, doğal olarak 4850 hızlarına çıkan işlemci yük altında sıcak olabiliyor. İnternet dolaşma vs. işlerde oda sıcaklığı 22-24 derece iken işlemci minimum 29 maksimum 52 derece görmüş. Oyunlarda ise fan profiline bağlı olarak 70 dereceleri görürken, aynı şekilde cinebench multi testini devamlı tekrarlayınca, anakart 29 derece iken, işlemci 73 derecede kaldı, bunu sağlamak için su soğutma fanı tam hız 2000 deviri muhafaza etti. Basit hava soğutma sistemleri çok yeterli olmayabilir, yada boost hızları düşük kalabilir. Nitekim yazın sıcaklıklara en az bir 10 derece ekleyebiliriz.

Öte yandan ryzen 3600'den 5600x'e yaptığım bu güncellemede, beklemediğim oyunlarda dahi performans artışı oldu, ekran kartı rtx 3070, örneğin shadow of tomb raider benchmark 1440p highest taa, 114 fps'den 124 fps'e arttı. World WarZ aynı çözünürlük ultra ayarlarda 170 fps'den 190 ve üzeri fpslere çıkarken. Call of Duty Warzone, şehir için 135 fps ortalaması 20 fps artarken, downtown harici ortalama 160 fps'lerin üzerine çıktı, ve ayarlarda en büyük yük olan filmic smaa 2tx açık.

Açıkçası kafamda soru işaretleri vardı, fakat şunu anladım ki 5600X 1080p ve 1440p çözünürlük için gerçekten ciddi bir oyuncu (özellikle multiplayer) işlemcisi olmuş. Ben 3000 TL'ye satın aldığım için oldukça içime sindi.

Overclock u manuel olarak siz mi ayarladınız yoksa sadece PBO gibi otomatik ayarları etkinleştirip mi kullanıyorsunuz? Bu konuda biraz ayrıntı verirseniz sevinirim. (hangi özellikleri etkinleştirdiğiniz gibi)

• CoLD07 kullanıcısına yanıt

Aynen bu iki dakikalık videoyu uyguladım, curve optimizer sanırım işleri daha iyi yapıyor.

• Paylaşım için teşekkürler. Ben de şöyle bir video buldum; 4 farklı yoldan basitçe özetlemiş ve aradaki farkı % lik olarak belirtmiş. Ama overclock işleminden sonra standart ayarlarına göre bazı oyunlarda fps düşüşüne neden olmasıyla ilgili bir kaç test videoları ve inceleme gördüm. Not: Tabi ki her overclock bir değil ve performanslar işlemci-anakart-soğutucu vs. gibi bir çok faktöre göre değiştiğini de belirtmek gerekir.

• MSI Afterburner'da ryzen 5000 işlemci sıcaklığı vesaire görmek için beta 4,

https://download-eu2.guru3d.com/afterburner/%5BGuru3D.com%5D-MSIAfterburnerSetup463Beta4Build15910.rar

• VersusTheWorld V kullanıcısına yanıt

Ülkemizde hem kur farkı hem uyanık satıcının bolluğundan dolayı hep eserinden fazla satılıyor maalesef.

Ben bizzat vatandan almak istedim, online satışta maşallah hep alıcı mağdur ediliyor. Komple sistem topladım ve KDV indirimine denk getirip aldım.

İşlemcide fazla indirim olmadı, 100 lira kadardı ama ekran kartı ile anakartta en az 1000 TL indirim oldu. Yinede işlemci fiyatı idare eder seviyedeydi. Aldığımda 5800x de 4700 liraydı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Orodruin kullanıcısına yanıt
    Popo hocam selamlar. İşlemci nasıl 3800' e göre :)
  • Benim ayın 2 sinde itopyadan 5945TL ye verdiğim 5900X işlemcisi bugün kargoya verilmiş.

• Merhaba,

İhtiyacı olan varsa 5900X, 5.638,97 TL'den İnventus'un stoklarında görünüyor.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11255

• huso kullanıcısına yanıt

Kısaca dediğin gibi kazık fiyata almasalar seve seve asıl fiyatından satacaklar ama bu henüz olmaz hele bir kazık severler bitsin elbet iyi fiyatlar olur 

• Aerospace kullanıcısına yanıt

İşlemcide Degrade sorununa yol açabilir bu ayarlama. Bazı 3000 kullanıcıları da benzer ayar yaptılar redditte işlemci bi kaç ay sonra turbo frekanslara çıkamamaya başladı

• MetronoM M kullanıcısına yanıt

Merhaba hocam,

3800e göre çok daha iyi elbette özellikle autocad invertorda çoklu katman proje açarken çok farkediyor. Önbellek 2 katı olduğu için. :) memnunum şuan.

• Orodruin kullanıcısına yanıt

Isınmadıktan sonra, voltaj normal olduğu sürece degrade olacağını sanmıyorum. Benim ayarlarımda zaten pbo var, bir overclock söz konusu değil. İşlemci kendisi boostluyor, zaten çoğu 5600x böyle sanırsam.

Tekrarlı cinebench multi testinde 4730 ortalama hızı tutarken, voltaj 1.3 ve 1.32 arasında değişiyor. Sıcaklık en yüksek 73 derece.

Sizin degrade endişenizin bunlar dışında bir sebebi var mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ..Knight..

Merhaba,

İhtiyacı olan varsa 5900X, 5.638,97 TL'den İnventus'un stoklarında görünüyor.

https://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=11255

Vay be tray olarak 4700 tl ye satıldı bu işlemci.

• Hakazul kullanıcısına yanıt

hala satılmamış ilginç birde yüzde 6 indirim demez mi   inventusta çakallar kervanına katılmış 

• quote:

Orijinalden alıntı: güven042

https://www.pttavm.com/amd-ryzen-5-5600x-3.7ghz-35mb-am4-65w---mpk-p-99726692

artık dayanamayıp buradan aldım bende. kutulunun stoğa girceği yok.

• 
Sayfa: önceki 317318319320321
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.