Şimdi Ara

AMD RYZEN 5 3600 SICAKLIK DEĞERİ LÜTFEN YARDIM EDİN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
0
Favori
2.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Pc yi alalı 2-3 ay oluyor . işlemci sıcaklığına şimdiye kadar hiç bakmamıştım bi bakayım dedim boşta 75 derece oyunda 93 dereceyi buluyordu bunu düşürmek için ne yapmalıyım core performsnce boosttan 3.6 ghz e sabitledim sıcaklıklar boşta 57 derece oyunda 70 derceye kadar düştü ama bu core performance boost işlemciyi tam güçte çalıştırmadığı için işlemciyi uzun vadede yavaşlatır mı ? ve başka nasıl düşürebilirim sıcaklığı ?
    pc özellikleri
    asus tuf 3 radeon rx 5700
    asus b450m dragon
    ryzen 5 3600
    3200 mhz 16 gb ram
    kasa da sharkoon rgb flow
    kasamda 3 tane kasa fanı 3 tane ekran kartı fanı 1 tane de işlemci fanı var

• Harici iyi bir soğutucu alırsanız sıcaklık boşta 55-60 derece civarına, oyunlarda 70-75 civarına düşürebilirsiniz.

Burada adamın kasasına falan laf atan arkadaşlar siz var ya ihfa olmazsınız.. Başka konularda öçönden söğötöcö çököyö ömö diye gezersiniz. Noldu? içinden çıkan soğutucuyla kullanabilen var mı?

Bilinçsiz kullanıcıya bu cayır cayır yanan işlemcileri önermeyi bırakın. 7700k ısınıyor diye yer gök inledi sizin yüzünüzden, demedik laf bırakmadınız. Şimdi bu işlemcilerin daha fazla ısındığını kabul edemiyorsunuz. 7700k bu işlemcilerin yanında buzdolabı gibi kalır.
  • Sıcaklık değerleriniz gerçekten yüksek görünüyor. İlk aklıma gelen cpu soğutucusunun yanlış/hatalı takılması oluyor. Onun haricinde sistemine düşük voltaj seviyelerinde çalıştırarak daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz. Forumda ilgili konuyu araştırırsanız bulabilirsiniz. Fakat 3600 de bile yüksek sıcaklık görünüyor.
  • Bu kasa nereden hava alıyor? Alttaki mesh alan yetersiz?gibi. Ön kapağı çıkarınca sıcaklıklar nasıl.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 8 Eylül 2020; 13:44:19 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmettsezis

Bu kasa nereden hava alıyor? Alttaki mesh alan yetersiz?gibi. Ön kapağı çıkarınca sıcaklıklar nasıl.

kasnın ön panelinde küçük küçük delikler var dik yamuk şeklindeki yerde. ön paneli hiç açmadım nasıl açacağımı bilmiyorum bilgisayar toplamaktan pek anlamadığım için hazır sistem aldım

• quote:

Orijinalden alıntı: darkevill

kasnın ön panelinde küçük küçük delikler var dik yamuk şeklindeki yerde. ön paneli hiç açmadım nasıl açacağımı bilmiyorum bilgisayar toplamaktan pek anlamadığım için hazır sistem aldım

Alıntıları Göster
    ön paneli asıldım çıktı şimdi ölçüm yapıp cevaplayacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkevill

Alıntıları Göster
    şimdi ölçüm yaptım işlemci sıcaklığı yine aynı düşmedi
    ama ön panel ful toz olmuş iki ayda
  • quote:

Orijinalden alıntı: deneme357

Sıcaklık değerleriniz gerçekten yüksek görünüyor. İlk aklıma gelen cpu soğutucusunun yanlış/hatalı takılması oluyor. Onun haricinde sistemine düşük voltaj seviyelerinde çalıştırarak daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz. Forumda ilgili konuyu araştırırsanız bulabilirsiniz. Fakat 3600 de bile yüksek sıcaklık görünüyor.
    hatalı takılmış olabileceğini zannetmiyorum çünkü incehesap sitesi birleştirdi ben pek anlamıyorum ne yapmalıyımhttps://www.incehesap.com/epic-donanim-arsivi-gaming-pc-fiyati-43889/ bu pc ama kasa falan değişmiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkevill -- 8 Eylül 2020; 15:8:35 >

• darkevill kullanıcısına yanıt
    Oyuna girdiginizde CPU fani kac devir ile calisiyor bakabilir misin hocam? HWinfo veya HWmonitor uygulamalarini kurarak bakabilirsin. Eger islemci fani 1200-1500devir gibi calisiyorsa o sebeple isinma olabilir. Fan hizini arttirmak ilk asamada fayda saglar.

Eger bu sorunu cozmezse kasanin arkasindaki fani kesinlikle degistirmeni oneririm. Sharkoon kasa ile birlikte gelen fan neredeyse hic hava akimi saglamiyor. Kasa icerisinde isinan havanin disariya atilmasi cok onemli. Kaliteli bir fan ile degistirerek bu sorunu rahatlatabilirsin;

https://www.incehesap.com/corsair-air-af120-co-9050081-ww-120mm-mavi-led-kasa-fani-fiyati-46437/

https://www.hepsiburada.com/akasa-viper-12cm-s-flow-yuksek-performansli-sessiz-kasa-fani-ak-fn059-pm-bd100259

En buyuk sorun ise islemci sogutucusunun yetersiz kalmasi, degistirmeyi denemeyecegini dusunerek bir oneri yapmiyorum. Islemci sogutucunun devir hizini arttirmak ve kasanin arkasindaki egzos fani degistirmek buyuk fayda saglayacaktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Oyuna girdiginizde CPU fani kac devir ile calisiyor bakabilir misin hocam? HWinfo veya HWmonitor uygulamalarini kurarak bakabilirsin. Eger islemci fani 1200-1500devir gibi calisiyorsa o sebeple isinma olabilir. Fan hizini arttirmak ilk asamada fayda saglar.

Eger bu sorunu cozmezse kasanin arkasindaki fani kesinlikle degistirmeni oneririm. Sharkoon kasa ile birlikte gelen fan neredeyse hic hava akimi saglamiyor. Kasa icerisinde isinan havanin disariya atilmasi cok onemli. Kaliteli bir fan ile degistirerek bu sorunu rahatlatabilirsin;

https://www.incehesap.com/corsair-air-af120-co-9050081-ww-120mm-mavi-led-kasa-fani-fiyati-46437/

https://www.hepsiburada.com/akasa-viper-12cm-s-flow-yuksek-performansli-sessiz-kasa-fani-ak-fn059-pm-bd100259

En buyuk sorun ise islemci sogutucusunun yetersiz kalmasi, degistirmeyi denemeyecegini dusunerek bir oneri yapmiyorum. Islemci sogutucunun devir hizini arttirmak ve kasanin arkasindaki egzos fani degistirmek buyuk fayda saglayacaktir.
    hocam deneyip mesaj atacağım ama bence yani biraz araştırdım da fazla voltaj alıyor olabilir mi kasamda bu arada ek 2 tane hediye fan gönderdiler biri arkada biri yukarda

• CCaaNN kullanıcısına yanıt
    HOCAM ŞİMDİ UYGULAMAYI YÜKLEDİM DE CPU FAN GÖZÜKMÜYOR FANS YAZAN YERDE SADECE GPU FAN VAR. hard ware monitor yükledim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkevill -- 8 Eylül 2020; 15:44:29 >
    Hocam fanlari kontrol edebilecegin asusun uygulamasi olmasi lazim, ASUS AI Suite, Fan Xpert diye geciyo. Bu kurulu mu diye bakabilir misin? Kurulu degilse bunu bulup kurarak fan hizini gorup-kontrol edebilirsin.
  • hocam link atabilir misin bulamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: deneme357

Sıcaklık değerleriniz gerçekten yüksek görünüyor. İlk aklıma gelen cpu soğutucusunun yanlış/hatalı takılması oluyor. Onun haricinde sistemine düşük voltaj seviyelerinde çalıştırarak daha soğuk çalışmasını sağlayabilirsiniz. Forumda ilgili konuyu araştırırsanız bulabilirsiniz. Fakat 3600 de bile yüksek sıcaklık görünüyor.
    Cpu soğutucusunun yanlış yakılmasını nasıl kontrol edebilirim kablosunu çıkarıp takarsa bir şey olur mu.
    https://www.youtube.com/watch?v=q6MQOiTlJF0&feature=youtu.be
    Benim cpu soğutucusu kötüymüş galiba 50 liralık kasa fanı alsam ne kadar azalır ve bu işlemcinin hizin 3.6 ya sabitleme sonrasında 1 - 2 yıl sonra eski hızına döner mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkevill -- 8 Eylül 2020; 20:40:57 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hocam cpunun fan hızını tamamen son hıza getirdim ve cpu 40ghzye sabitledim boşta 50 derece fortnite epic ayarlarda 67 derece oldu ekran kartı sıcaklığım da 75 derece son olarak bir sorum olacak bağlantı yeri sıcaklığı diye bir şey var o 80 derece sıkıntı olur mu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkevill -- 9 Eylül 2020; 9:26:48 >
  • Bios güncel mi?

Eğer değilse güncelleyin ve bios güncellemeden sonra şuanları yapın.

Bios da Ai Tweaker kısmına gelin burada
    -Digi+ VRM girin
    VDDCR CPU Power phase control basın "optimized" seçin

sonra Advanced kısmına girin
    AMB CBS girin
    Global C-State Control "enabled" yapın
    Power Supply Idle control basın "Low Current Idle seçin"
    CPPC "enabled" yapın
    Benim dediklerimi yaptığında buna benzer bir serinlikle çalışacaktır.

son olarak fan ayarlarını yapın ve DOCP da ram profilini seçin kaydet çık yapın
    Pc açıldığında Chipset kurulu ise eskisini silin yenisini amd sitesinden anakartınıza uygun olanı indirip kurun ve amd balanced seçin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi moonquad -- 9 Eylül 2020; 11:0:48 >

• 1.5k lık işlemci kullanıyor adam 30tl lik sogutucuya güveniyor git 200tlye windrunner gamepower tak 50c de kullan zaten ekran kartında tırt ordan cıkan sıcak hava yukarı gidiyor
    Tamamdir fan hizini arttirmak sizin sorununuzu cozuyor ozetle. Boost'u acik birakip denediniz di mi? Eger Boost kapali iken hala oyunda 76 derece oluyorsa yine fazla isiniyor demektir, arka tarafa guzel fan almanizi oneririm. Surekli fan hizi ile ugrasmak istemiyorsaniz 60 dereceye kadar %40 calisacak sekilde, 60 derece uzerinde ise %100 olacak sekilde ayarlayabilirsiniz. Daha detayli bir egri de kurabilirsiniz BIOS veya fan kontrol uygulamalari uzerinden.

EK olarak cevap yazarken mesajim uzerinden cevapla - alintila gibi bir secenek secmezseniz bana bildirim gelmiyor, goremiyorum yazdiginizi o sebeple, haberiniz olsun. Cevapla kismini actiktan sonra asagida haberdar et kismi bulunuyor, oradan nick ile eklediginiz kisiye bildirim gider, cevabinizi takip edebilir.
  • Harici iyi bir soğutucu alırsanız sıcaklık boşta 55-60 derece civarına, oyunlarda 70-75 civarına düşürebilirsiniz.

Burada adamın kasasına falan laf atan arkadaşlar siz var ya ihfa olmazsınız.. Başka konularda öçönden söğötöcö çököyö ömö diye gezersiniz. Noldu? içinden çıkan soğutucuyla kullanabilen var mı?

Bilinçsiz kullanıcıya bu cayır cayır yanan işlemcileri önermeyi bırakın. 7700k ısınıyor diye yer gök inledi sizin yüzünüzden, demedik laf bırakmadınız. Şimdi bu işlemcilerin daha fazla ısındığını kabul edemiyorsunuz. 7700k bu işlemcilerin yanında buzdolabı gibi kalır.
  • Intel olsun amd olsun hepsinin auto voltajları her zaman yüksek olarak piyasaya sürülür.Onun için şu yazdığını bari adaletli yazsan da biraz seni dikkate alsalar.

• quote:

Orijinalden alıntı: moonquad

Intel olsun amd olsun hepsinin auto voltajları her zaman yüksek olarak piyasaya sürülür.Onun için şu yazdığını bari adaletli yazsan da biraz seni dikkate alsalar.

Ondan dolayı amd alınca ince ince ayar çekmek gerekiyor dimi? kendi kendinize yardımlaşma konunuz bile var. İntelde var mı böyle bir şey? tak kullan. İstediği kadar voltaj versin.

1.49v voltajı auto hangi intel işlemci veriyor? Bence siz adaletli olun artık şu işlemcilerin ısındığını kabul edin. Bir de ss atmışsın. Bende atayım hwinfo olmadan masaüstünü 1.1v açsın yeter dimi :) Senin gibileri kim dikkate alıyor sen onu düşün önce

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.