Şimdi Ara

AMD Ryzen 3 serisi duyuruldu!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
1.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • AMD CEO'su 3. nesil Ryzen işlemcilerini duyurdu.

8 çekirdek 16 thread bir ryzen işlemcinin i9 9900k ile cinebench karşılaştırması sunuldu. Ryzen işlemci testi önde tamamladı. Frekansların final frekanslar olmadığı belirtildi.

İşlemciler 2019 ortasında satışa sunulacakmış

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arslanbenzer -- 9 Ocak 2019; 21:23:14 >

• ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berkhandemirci -- 15 Ocak 2020; 2:47:33 >
  • BoşnakAğa kullanıcısına yanıt
    aynı çekirdek sayılarındaki 2 işlemcide amd inteli 50 watt daha az yakarak yakalıyor

i9 9900k ile arada fark yok i9 9900k 500 dolar olduğuna göre amd 7nm ryzen 2 yi 339 dolardan satışa çıkardığı anda görürsünüz ne olacağını artık arada farkda kalmadı hata amd önde

güç tüketimiş olarak geriye fiyatlandırma kaldı onu açıklasalardı iyi olacaktı
  • intel olana birde sogutma sistemi parası eklersen amd satış rekoru kırar demedi demeyin tabi r7 2700x deki gibi saglam bir sogutucu ile gelirse
    Valla sunum sanki Brezilya dizisi gibi, arkası yarın diye bitirdi Lisa abla. Resimdeki zarda zaten i/o zarı var ve tek modül çekirdek... enteresan. İlerisi için bişey saklıyorlar.

İpc artışı şaşırtmadı (daha güçlü bir front end ve ayrışmış fp+integre çekirdekleri sayesinde). Zen (+) o açıdan daha çok alanı vardı. 7nm ile zaten güç tüketimi böyle olması da çok şaşırtıcı değil (tamam biraz şaşırtıcı çünkü intel'in 14nm'si 3 aşağı 5 yukarı 10nm tsmc'ye eşit olmalı)

Sadece tek zar neyin nesi anlamadım... yani şu anki zen(+) çiplerde, en alt işlemcilerde bile 2+2 ccx kullanılıyor, sebebi de L2+L3 cache miktarını düşürmemek için, ki şu anki zen'lerde bile cache darboğazından bahsediliyor.

Tad vermedi bu sunum da, Huang+Su ailesinden mi kaynaklanıyor, son sunumlar hiç tat vermedi.

Ha bir de Navi var... denizde battı herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 9 Ocak 2019; 22:1:4 >

katılıyorum fazlasıda olur sonuçta mühendislik örneği daha gelişi az daha sağlanır
    frekans açıklanmadı ama ipc artışı olduğu ortada

i9 9900k nın frekansına göz atarak anlaşılıyor
  • Zarın ebatına bakılırsa 16 çekirdekli bir işlemci çıkabilir. Adored TVnin dediği gibi olur mu bilmem ama inteli zor durumda bırakacağı kesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Zen2'nin TDP'si evet güzel haber... yani işlemci alıyorsun, hakkıyla kullanabilmek için 1000tl soğutucu, 2x fiyata tepe anakart alman gerekiyor. Affedersin **çarım böyle duruma. Zaten bendeki delidsiz 4790k, 500tl'lik aio soğtucu ile bile tatmin etmiyor

Gpu'ların gözünü seveyim. Tamam pahalılar ama üzerinde (çok bir fiyat farkı olmadan) kendi özel soğutucusu olabiliyor. Anakartın pci ex.'inden yeterince güç çekebilecek mi derdi yok (VRM zımbırtısı). Cpu dedin mi, sana ham zar satılıyor sanki, gerisi masraf.

Neyse... benim tahminim daha zen2'ler hazır değil, micro code, oyun optimizasyonları fln fişman, daha alınacak yol var gibi. Ya da Lisa bütün kartları ortaya koymak istemedi. Bilgiler gelene kadar çekileceğim yine kenara. AdoredTV'nin sızıntıları doğru çıkar mı, ne kadar doğru çıkar... tartışmaya gerek yok.

Edit; İPC 15% nereden geldiği çok açık aslında. AMD'nin ilk zen2 ayrıntıları verdiklerinde yazmıştım forumda bi yerde. Tamamıyla Frond end'de olan biten bir şey (prediction, prefetch vesaire). Burda bir yerde yazmıştım ama bulmak zor şimdi.

Buldum;https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/135822180

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 9 Ocak 2019; 22:44:58 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.