Şimdi Ara

AMD RX Vega 56 incelemesi 'Alev alev DX12 performansı' (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
1.751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Burak Bey, profesyonel biri genele yaymaz tek ürün nezdinde yaptığı bir yorumu. Elma ile armutu kıyaslamaz. Siz bu incelemede HBM inceliklerinin olabileceğini, farklı standartların olduğunu belirtmeye gerek görmemişsiniz. Her kart denkmişçesine konuşuyorsunuz. Bir kere, kıyasladığınız hiçbir Nvidia kart HBM değil.
    Siz bellekleri, lehimlerini çatlacak sıcaklıkta çalıştırırsanız, bellek kontrolcü "Dur bakalım kardeşim ne yapıyorsun, bu parçaların sıcaklık sınırı var!" der. TSV'ler sıcaklıktan oldukça kolay etkilenebilir. Ayrıca, kartların vrmden sonra en kolay yanan parçası bellek kontrolcüdür, büyük bellek veriyollu modellerde buna voltajı biraz fazla yükselterek sebep olunması maalesef pek sıktır. Bunun kontrolde olmasının kötülüğünden ziyade, olmamasıdır kötü olan; kullanıcının nazarında olması gereken şekliyle. Nvidia kartlarla AMD kartların ömrünü kıyaslamak açısından içerik konusu da olabilecek bir başlıktır. Siz bu kartları hep aynı bakış açısıyla test etmişseniz, eh, biraz yeni içerik üretmekten geri kalmışsınız okuyucularınıza karşı diye düşünüyorum.
    Beğendiğiniz kartların hep düşük nesiller olması da AMD'den ziyade sizin üst
    serilerden istifade edebilecek yetkinlikte noksan kaldığınızı gösteriyor maalesef. Mining çevrelerinde buna ciddi şekilde değer verip, doğru uygulamalarla kartların potansiyelini ortaya çıkaracak şekilde kullananlar zaten var; ama bunlar da birer bilgi kaynağı olarak sizin rakibiniz, benim değil.
    Sizden sadece bu kadar erken bir şekilde havlu atmamanızı beklemekteyim halihazırdaki eski içeriklere yüz çevirmeden önce. Sonuçta klavye sizin elinizde, sunumunuz kadar güzel içerikler de üretebilirsiniz diye düşünüyorum. Yoksa çizginin ötesine geçemezsiniz.
    Kartların hız aşırtma ile artan güç tüketiminden dolayı ömrünün kısalacağı doğru ancak eksik bir önerme; her kart mining düzeyindeki yoğunlukta kullanılmıyor. Kullanacak kişiler de tavan değil, taban hızında kullanmaya gayret eden kimseler çünkü 7 yerine, 12 aydan aşağı olmayacak sürelerle kartlarını değerlendirmeyi hesap eden kimseler bunlar; haliyle 5+ aylık bir süre fark yaratıyor. Yalnız, miningcilerde de piyasadan bulunurluk derdi olduğu için ilk bulabildikleri modele göre yorumda bulunuyorlar. Dolayısıyla üretici farklarının kaideleri geri planda kalıyor orada da.
    Nvidia kartlara dair miningdeki gözlemler de son iki nesilde olmaya başladı. Dolayısıyla onlara dair yorumlamalar için firmanın kendisi bile daha hazır sayılmaz. Sizse çıkmış kestirip atan yorumlar yapıyorsunuz. Benim açımdan aynı şey, çok olumsuz ve kabul görmesi için yeterli kaynaktan yoksun tek tük değerlendirmeler ışığında ancak olabilecekken bu '2 yılı doldurmuş kullanıcı intibâları'ndan biraz daha gerekeceği nedeniyle görüş bildirmiyorum. Ne tesadüfse Nvidia da hep 2 yıla kalmadan seriyi yeniliyor! Umarım, demek istediğimi size aktarabilmişimdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Burak Bey, profesyonel biri genele yaymaz tek ürün nezdinde yaptığı bir yorumu. Elma ile armutu kıyaslamaz. Siz bu incelemede HBM inceliklerinin olabileceğini, farklı standartların olduğunu belirtmeye gerek görmemişsiniz. Her kart denkmişçesine konuşuyorsunuz. Bir kere, kıyasladığınız hiçbir Nvidia kart HBM değil.
    Siz bellekleri, lehimlerini çatlacak sıcaklıkta çalıştırırsanız, bellek kontrolcü "Dur bakalım kardeşim ne yapıyorsun, bu parçaların sıcaklık sınırı var!" der. TSV'ler sıcaklıktan oldukça kolay etkilenebilir. Ayrıca, kartların vrmden sonra en kolay yanan parçası bellek kontrolcüdür, büyük bellek veriyollu modellerde buna voltajı biraz fazla yükselterek sebep olunması maalesef pek sıktır. Bunun kontrolde olmasının kötülüğünden ziyade, olmamasıdır kötü olan; kullanıcının nazarında olması gereken şekliyle. Nvidia kartlarla AMD kartların ömrünü kıyaslamak açısından içerik konusu da olabilecek bir başlıktır. Siz bu kartları hep aynı bakış açısıyla test etmişseniz, eh, biraz yeni içerik üretmekten geri kalmışsınız okuyucularınıza karşı diye düşünüyorum.
    Beğendiğiniz kartların hep düşük nesiller olması da AMD'den ziyade sizin üst
    serilerden istifade edebilecek yetkinlikte noksan kaldığınızı gösteriyor maalesef. Mining çevrelerinde buna ciddi şekilde değer verip, doğru uygulamalarla kartların potansiyelini ortaya çıkaracak şekilde kullananlar zaten var; ama bunlar da birer bilgi kaynağı olarak sizin rakibiniz, benim değil.
    Sizden sadece bu kadar erken bir şekilde havlu atmamanızı beklemekteyim halihazırdaki eski içeriklere yüz çevirmeden önce. Sonuçta klavye sizin elinizde, sunumunuz kadar güzel içerikler de üretebilirsiniz diye düşünüyorum. Yoksa çizginin ötesine geçemezsiniz.
    Kartların hız aşırtma ile artan güç tüketiminden dolayı ömrünün kısalacağı doğru ancak eksik bir önerme; her kart mining düzeyindeki yoğunlukta kullanılmıyor. Kullanacak kişiler de tavan değil, taban hızında kullanmaya gayret eden kimseler çünkü 7 yerine, 12 aydan aşağı olmayacak sürelerle kartlarını değerlendirmeyi hesap eden kimseler bunlar; haliyle 5+ aylık bir süre fark yaratıyor. Yalnız, miningcilerde de piyasadan bulunurluk derdi olduğu için ilk bulabildikleri modele göre yorumda bulunuyorlar. Dolayısıyla üretici farklarının kaideleri geri planda kalıyor orada da.
    Nvidia kartlara dair miningdeki gözlemler de son iki nesilde olmaya başladı. Dolayısıyla onlara dair yorumlamalar için firmanın kendisi bile daha hazır sayılmaz. Sizse çıkmış kestirip atan yorumlar yapıyorsunuz. Benim açımdan aynı şey, çok olumsuz ve kabul görmesi için yeterli kaynaktan yoksun tek tük değerlendirmeler ışığında ancak olabilecekken bu '2 yılı doldurmuş kullanıcı intibâları'ndan biraz daha gerekeceği nedeniyle görüş bildirmiyorum. Ne tesadüfse Nvidia da hep 2 yıla kalmadan seriyi yeniliyor! Umarım, demek istediğimi size aktarabilmişimdir.

1 - Genele yaymadım, X1550'den bu yana çeşitli AMD ekran kartlarını kullanan biri olarak gözlemlerimi ilettim, sıkıntı yaşamadığım kartları da belirttim, genelleme olsaydı eğer HD4770 ve HD7770'deki olumlu izlenimimin üzerinden geçerdim ki asla, HD4770'nin dönemindeki %35-%40'a varan hızaşırtma sonrası performans artışı öyle unutulacak, genellemeyle yutulacak bir şey değildi.

2 - HBM üzerine baştan başa video çekilebilecek bir konu, bir ekran kartı videosunda bitirilecek bir mesele değil, bu yüzden, videonun ana konusu da RX Vega 56 olduğu için toplam pakette verdiği deneyimi sınadım.

3 - Nvidia da AMD de aynı şartlarda test ediliyor, birisini fırına diğerini de buzdolabına koymuyorum veyahut birine garezim yok. Bu arada, konumuz bellek kontrolcüler değil, son kullanıcıya ulaşan hızaşırtma deneyimi. Kullanıcı parasını veriyor ve iyi deneyim elde etmek istiyor, ben de alacağı deneyimi artısıyla eksisiyle anlatıyorum. Bu videoda ben "Bu kart nasıl çalışıyor, bellek kontrolcü nedir, hızaşırtma nedir, HBM2 nedir" gibi genel konulara girmiyorum; ben deneyime, ürünün kendisine odaklanırken siz konudan sapıyorsunuz, kaçmayın ürünün kendisinden, rica ediyorum.

4 - Benim test amacım bu ürün veya aygıt, kullanıcının eline ulaştığında ona nasıl bir deneyim sağlayacak, olumlu olumsuz yanları neler, memnun kalacak mı, yoksa başka ürünlere mi yönelmeli, bunlar üzerine kurulu. Ben şimdi RX Vega 56 başlığı altında "Ya şimdi RX Vega 56'yı bir kenara bırakalım da, HBM var ya bu kartta harika bir şey, bellek modülleri üst üste diziliyor, GPU'nun hemen yanına koyuluyor, 2048-bit veri yolu oluşturuluyor, sonra ne faydaları var bu HBM'nin bir bilseniz" bunu diyemem, o makaleye, videoya kullanıcı "Ben bu kartı alırsam memnun kalır mıyım?" diye gelirken geldiyse onun amacını başka bilgi ile saptırmam, misal veriyorum HBM hakkında bilgi vereceksem bunun başlığı farklı olur, istenirse hakkıyla o içeriği de üretirim.

5 - Üst serilerden istifade edebilmenin yolu nedir? Anlatın bana, eski nesilde veya alt segmentte ekran kartıyla yaptığınız şeyle yenil nesilde, üst segmentte yaptığınız şeyler nasıl farklılık gösteriyor? Eskiden de oyun oynuyordunuz, şimdi de oyun oynuyorsunuz, eskiden de video işliyordunuz, şimdi de video işliyorsunuz, eskiden de 3D modelleme yapıyordunuz, şimdi de 3D modelleme yapıyorsunuz... Burada değişen şey yaptıklarınız değil, yaptığınız şeyin sürecinin hızlanması. Mining derseniz, evet haklısınız, ad olarak yeni lakin biz şu an Hashrate gücünü zaten bu kartlardan farklı senaryolarda kullanıyorduk, yine yeni bir şey değil :)

6 - Mining konusundan haz etmediğimi söyledim, yetkin olmadığımı değil; iyi okumak gerek. Ama şunu da söylemeden edemeyeceğim, mining konusu, sanal para, kullanıldığı yerler, hedefler ve aslında işlenen bu şifre yığınlarının ne olduğu... Ucu görünmediği ve niyetini çözemediğim bir sektör haline dönüştüğünden Hashrate ölçüsüyle hızı ve dual mining konusundaki performansını, RX580'e kıyasla neler yapabildiğini detaylandırdım. Yine konuyu deneyimden başka tarafa çekiyorsunuz, RX Vega 56 videosunu gidip de mining performansı videosuna çeviremem, videonun başlığı bu değil, başlığı "Vega ile mining ve kartı kaç ayda amorti edebilirsiniz" değil.

7 - Bir şeyi kestirip attığım yok incelemede, neyi hedefliyorsunuz? Fark ettiyseniz, ki gördüğüm kadarıyla o detayın farkına varamadınız, "...miner'cıların iştahını kabartmak istemem ama..." diye devam edip geldiği haliyle mining performansını, dual mining performansını ve yapabileceğiniz ayarlamalarla RX580'e kıyasla nasıl bir mining performansı verebileceğine değindim; bu mu kestirip atmak? Yazınızın son satırlarına geldiğimde artık dalga geçmeye çalıştığınızı düşünmeye başladım.

Ben kullanıcı deneyimine, kullanıcının ne istediklerine, kullanıcının bu kartta olumlu olumsuz neler deneyimleyebileceğine odaklanırken siz odaktan şaşmak konusunda elinizden geleni yaptınız, rica ediyorum istediğiniz şey AMD RX Vega 56'nın deneyimi ve performansı hakkında bilgi almaksa konuşmaya devam edelim ama değilse saptığınız konularda benim size "AMD RX Vega 56 incelemesi" başlığı altında aktarabileceğim bir şey yok.

İyi günler.

• Peki bu kartı kullanırken kara ekran gibi garip sorunlarla karşılaştınızmı yönetici bey ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burak Bey, Vega 56 hakkında bilgi almak istesem neden size sormalıyım? Karttan anlamadığınızı gayet net açıklıyorsunuz. Ben miningden bahsediyorum, siz ise dalga geçmekten. Sanırım kartın ne şekilde kullanılacağı hakkındaki eksik bilginize rağmen, hangi karta yönelik tercihte bulunmamız gerektiğine dâir buyurgan tavrınızı başka şekilde yorumlamamızı beklememişsinizdir. Ortalamanın üstü sunumunuz var da yorum-içerik üretebilmek için özgünlük gerekir sevgili DH editörü.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Sizi ciddiye alarak diyalog kurmak gibi bir hatayı nasıl yaptım bilmiyorum, hata bende, sizde değil.

Size başarılar diliyorum.

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    MogoLkhan bey,

kartın stabilitesinde bir sorun yok, 2 haftasonunu Overwatch oynayarak geçirdim, olsaydı bir sorun bahsederdim zaten :)

• burakesan kullanıcısına yanıt
    Çarpıtmayın, siz ne yaptığınızı gayet iyi bilen bir kimsesiniz, yoksa bu konumda olmazdınız. Ben sizden beklentimi açıklamaktayım, gerekçesini de beyan ettim. Kinayeyle geçiştiremezsiniz bu talebi, ne yazık ki...
  • Gerçekten çok uğraş verilmiş ve zaman almış bir test, tebrik ediyorum herkesin yapacağı iş değil bu kardeşim Bilgiler için de teşekkürler aydınlandım valla

• GÜZEL kart ama gerehinden pahalı kahı 2000tl

• Sen o kadar yıl bekle rakibine denk kart çıkar. Ondan daha fazla güç tüketsin. Olacak iş değil fiyat olarakta rakibine göre pahalı ve daha güçlü kartlar var rakibinin.

Hepsini geçtim HBM diye ortalığı yıkıp durdular lakin o kadar bellek bant genişliği ve yeni teknolojiye rağmen GDDR5-5X kullanan rakibine anca eriş. Bunun için mi bekledik? demekten alamıyor insan kendisini.

Nvidia yine önde. Çünkü cebinde sürekli bir hamle için kartı mevcut. RX56 çıkardılar adam hemen önüne 1070TI'yi koydu.

GPU konusunda AMD'nin işi gerçekten zor.

Dipnot: ATI Radeon X1950XT Kartımın olduğu dönemleri özledim.

• Yav aekadaş adam o kadar uğraşmış didinmiş yaptığınız yorum ve üsluplara bakın yazık cidden

• quote:

Orijinalden alıntı: burakesan

Sizi ciddiye alarak diyalog kurmak gibi bir hatayı nasıl yaptım bilmiyorum, hata bende, sizde değil.

Size başarılar diliyorum.

Sayın Burak Bey,

Ekran kartı bölümünün bir dönem en mide bulandırıcı trollerinden birisi ile muhatap olduğunuzu bilmenizi isterim. Yoksa buradaki piksel kümesine laf anlatmaya çalışarak sadece sinir yaparsanız kendinize.

Konuya gelirsek daha önce de belirttiğim gibi DX12 ilgili içeriklerin biraz daha artırılması gerekmekte bundan sonraki videolarınızda. Farkettiğim bir konuda bu videonun ham halinin kaç gb veri olduğu, neredeyse 1 işçi vardiyası kadar emek olduğu açık, ancak nokta atışı yaparsanız kendi emeğinizi daha üst yere taşırsınız.

Tekrardan teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suppordle -- 22 Kasım 2017; 10:0:5 >
  • Şu forumdaki laf çakma meraklılarından fenalık geldi. Biraz mantıklı ve düzgün yapıcı bir üslüpla eleştiri yapın. Psikolojik olarak normal görünmüyorsunuz bu şekilde.
  • Tasarimi gercekten cok guzel

• ya adama demezler mi , beğenmiyosun içeriği madem, izleme ozaman kardeşim. öneri veya şikayetin mi var ? düzgünce iletirsin olur biter. bu üslupla işin zor kardeş. videodan emek damlıyor emek. biraz saygı lütfen.

• Merhabalar,

bilgilendirme için teşekkürler, içim rahatladı doğrusu.

Test oyunları konusunda yönetime uzun bir liste sunacağım, önümüzdeki videolarda Rise of the Tomb Raider, Division ve Hitman haricinde çok daha fazla oyunun testini görüyor olacağız umarım.

Tekrar hatırlatmış olayım, GTX1070, GTX1070Ti, GTX1080, Vega 56 ve Vega 64'ü karşılaştırdığım, ki 350+ raund performans testinden bahsediyoruz, dev bir karşılaştırma da yapmak istiyorum açıkçası.

• Güç tüketiminde sınıfta kalmış bence. İnceleme için teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Burak Bey, Vega 56 hakkında bilgi almak istesem neden size sormalıyım? Karttan anlamadığınızı gayet net açıklıyorsunuz. Ben miningden bahsediyorum, siz ise dalga geçmekten. Sanırım kartın ne şekilde kullanılacağı hakkındaki eksik bilginize rağmen, hangi karta yönelik tercihte bulunmamız gerektiğine dâir buyurgan tavrınızı başka şekilde yorumlamamızı beklememişsinizdir. Ortalamanın üstü sunumunuz var da yorum-içerik üretebilmek için özgünlük gerekir sevgili DH editörü.

Bir konu hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Ancak daha önemli olan şey bildiğimiz şeyleri karşıdaki insanın yararına olabilecek şekilde aktarmaktır.

Teknik bilgilere boğulmuş bir inceleme kime, ne kadar faydalı olur? Birkaç kişiyi tatmin eden; çoğu insanın anlamayacağı veya kullanmayacağı bir bilgi yığınından öte geçmeyecektir. Önemli olan genel kitlenin anlayacağı ve faydalanacığı bir biçimde konuyu ele almaktır.

Kendimden örnek vereyim: 20 yıllık bir öğretmen olarak tüm bilgimi sınıfın önüne döküp saçmak beni öğrencinin gözünde yüceltir. Ancak konu anlaşılamadıktan sonra bu davranış şovdan öteye geçmez, kimseye de faydası olmaz.
    Mesajımı trol olmadığınıza inanarak yazdım. Umarım yanılmamışımdır :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi homebird -- 22 Kasım 2017; 17:57:26 >

• Burak Bey, lütfen yorumlara fazlasıyla zaman ayırmayın. İşinizi aşırı emek harcayarak (hem video hem görseller eşliğinde metin) yapıyorsunuz. Cevaplarda her şeyden bahsetmektense yüzeysel geçin, genel deneyiminize daha fazla vakit ayırın.

• abi ben anlamıyorum , amd rx serisi şöyle 2 katı serin vs vs .:D nvıdıa kartla asus gsync li sistemi sattım , amd rx480 ve freesync monitör altım :D amd sever birisi olarak söylüyorum . amd çöp , resmen yanıyor kart. ve freesync çalışıyor ile çalışmıyor arasında sıfır fark :D test programı vs hepsi hikaye.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.