Şimdi Ara

AMD RX Vega [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.591
Cevap
10
Favori
66.092
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Vega kartların undervolt potansiyeli oldukça fazla 220mv civarı bir voltaj düşürülmesi ile kart stock hızın üstüne rahatça çıkabiliyor.
    Örneğin Vega 56 kartın State 7 voltajı kutudan çıktığında 1200mv bu voltajda kart oyunda 1300mhz civarında dolanıyorken P7 voltajını 980mv ye düşürdüğümüzde kart 1500mhz değerine kadar çıkıyor.

MSI Vega56 Airboost referans kartımda 1500mhz değerini performans ısı ve güç tüketimi açısından en ideal nokta olarak tespit ettiğim için 1500mhz hedefli ayarlarım power limit sıfır olarak.

AMD RX Vega [ANA KONU]

Alttaki değerler kartın kutudan çıktığı hali ile alınan sonuçlardır.

RX5700 karşısında Vega.

AMD RX Vega [ANA KONU]

RTX2060 ve RTX2070 karşısında Vega.

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

GTX1660Ti karşısında Vega

AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

Güncel inceleme videosu;

Referans Vega thermal pad bilgisi.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 9 Kasım 2020; 14:0:18 >

• Asus Strix Vega kullanan dostlar;

Yukarıda bahsettiğim gibi Thermal Grizzly Minus Pad 3mm ile kartın üzerinde değişiklik yaptım. Elimdeki sürüm hatası giderilmiş versiyon olmasına rağmen Asusun kendi kullandığı Termal Padin verimsiz olması yüzünden bu değişikliği yaptım. Sonuçlar aşağıdaki gibi. Yaklaşıp 1 saat kadar oyun oynadım Valley testi yaptım. Özellikle SOC VRM'deki sıcaklık 30-35 derece birden düştü. Normalde tam yük altında VRM sıcaklığı 95-105 arası hatta benchmarkta 110 dereceye ulaşan bi sıcaklığa bile çıkıyordu. Şimdi oyunlarda ortalama 60-65, tam yükte ise 75 dereceyi geçmiyor. O da anlık değer.

Garantiyi dert etmiyorsanız bu değişikliği mutlaka ama mutlaka yapın. Hem kartın ömrü uzamış olur hemde daha serin daha stabil bir çalışma elde edersiniz.

Bu ekranı valley testinden cıkar cıkmaz aldım. Test sırasındakinden 2-3 derece farkediyor sıcaklıklar.
    Ona göre fikir oluştursun.

Bu arada test ve oyun modlarının hepsinde kart TURBO modunda çalıştı. 255-260 watt çekiyordu. Full yük altındaydı.
    Dengeli mod veya Undervoltage yapıldığında bu sıcaklıklar daha da düşük olacaktır.

Ve mutlaka kartın GPU Macununu değiştirin. En az 4.5 değerinde iletken olan bir macun kullanın. Elimdeki macun Xigmatek PT 3606. Onu kullanmama rağmen iyi bir sonuç elde ettim.

Shadow of The Tomb Raider oyunu 2k çözünürlükte oynandı.
    Exclusive screen 144 hz olarak seçili ve AA en üst ayarın 1 altında seçildi,Highest ayarlar.
    Aa en üst seviye 4x olarak seçilince fps anlamında büyük kayıp veriyor ve 2x ile arasında görsel anlamda aman aman bir fark yok.
    Kitguru testinde stok Vega 64(muhtemelen power limit %50) 310 watt tüketirken 67 fps AA kapalı alıyor.87 derece ısınan kart ile oluyor bu.
    Kullandıkları işlemci 4.8ghz hızında 8700k bu arada.
    Bende ise 4.1 ile 4.25 hızları arasında gidip gelen (Precision Boost) Ryzen 2600x.İşlemci stok halinde kendi O.c oluyor.
    İşlemci farkında dolayı %7 ekstra kazanım gelir ki o da minimum hesabım,70 fps Benchmark 2600x skoru, 8700k ile skor 75 fps olur.
    310 watt güç tüketimi,87 derece gpu ısısı ve 67 fps SoTR skoru...
    210 watt güç tüketimi,55 derece gpu ısısı ve 75 fPS SoTR skoru...
    210 watt ise 1000mv U.v edilmiş Asus Vega Strix 64 O.c Edition kartın bu oyundan aldığı anlık en yüksek güç tüketimi.
    Sadece 1 sefer Benchmark testinde 210 watt vurdu ve genelde 200 watt altında seyrediyor.
    Power limitim %20 olarak ayarlı durumda....
    55 derecede ekran kartı çalıştıran Nvidia 1070Ti ve 1080,2070,2080 ve 2080Ti sahipleri varsa fan hızı,gpu ısısı ve güç tüketimlerini resmini koysunlar,bir önceki yazımda aldığım ekran görüntüsü gibi...
  • selam dostum bendede Asus rog strix rx vega 56 var. Bende genelde hbm bellek ler gpu dan daha serin çalışıyor. mesela gpu 73 iken hbm 69 oluyor.

AMD RX Vega [ANA KONU]

Benim bellek lerde hynix. Ama şunu sana söylemeliyim kullandıgım en ağır kartlardan kart normal rog strix lerden çok daha ağır ama genede sıcaklıklar bayagı fazla. ileride sıvı sogutma ekleyip sıcaklıkları düşürmeyi planlıyorum

• Benim kartta hbm yükte çekirdekten en fazla 5 derece fazla ısınıyor çekirdek 57c hbm 62c şeklinde boştayken sıcaklıkları aynı oluyor.

p7 950mv kart en fazla 1480mhz e çıkıyor
    p7 1000mv frekans 1530mhz oluyor
    p7 yi 1050mv ile 1100mv yaptığımda 1350mhz lere düşüyor
    1000mv en uygunu gibi benim kartta p7 için.

İlginç p7 1000mv de p6 yı 850 900 ve 950mv lere getirdiğimde oyunda çekirdek hızı ara ara 1300 lere iniyor ama p6 yı 800mv ye sabitlersem frekansda sabit 1530mhz de kalıyor.
    Kartın tükettiği elektrik max. 150w bu ayarlarda.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 3 Aralık 2018; 23:6:31 >

• bende birkaç test yapıp paylaşıyım hocam. Sıcaklık durumunuz baya iyi Hangi oyunda bu sıcaklıkları görüyorsunuz ve kartınız neydi acaba?.
    Psunuz nedir? Ben high power 750 watt kullanıyorum. işlemci biraz düşük bu yüzden darbogaz yapiyor biraz ama genede yüksek ayarlara atınca gpu %90 dan ı görüyor tabi yer yer düşüyor
  • İşlemci i7 3770k 4.2ghz çekirdekler %56 ile %64 arası kullanımda, de güç kaynağı benimde high power 750w 80plus gold kart msi vega 56 airboost kasa corsair 400r oyun ghost recon wildlands ultra ayar 2k çözünürlükde sıcaklığı en fazla gpu 60c, hbm 64c gördüm fan hızı %35 de bu ısıda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 4 Aralık 2018; 0:20:1 >
  • Sapphire Vega 64'ün soğutması epey iyi olduğundan değerleri epey yüksek tuttum. Aslında çok sayıda profil yaratmıştım ama clean install sonra silindiler. Şimdilik tek profil kullanıyorum, biraz voltaj değerleri geniş tuttum açıkcası.

AMD RX Vega [ANA KONU]AMD RX Vega [ANA KONU]

• LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Baya yüksek sizin sıcaklıklar nasıl?
  • Bu undervolt olayında voltaj azaltılıp birşeyler yapılıyor. Oc kadar tehlikesi yoktur diyebilirmiyiz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 4 Aralık 2018; 0:37:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Amd canavar gibi vrm koymuş bu kartlara haliyle voltajıda bol keseden vermiş alışık olduğumuz oc yöntemi aksine voltajı azaltıp frekansı arttırınca çip daha az ısınıyor ve daha yüksek frekanslara çıkmaya izin veriyor.
    Çok değişik bir kart standartın dışında yapısı, mimarisi yapılan ayarlara verdiği tepkilere şaşırdım doğrusu, normalde diğer kartlarda oc yaparken tüm değerlerde yükselme yaparsın ve sınırda az çok bellidir bu kart canlı gibi değişik tepkiler veriyor tam uğraşmalık donanım yani bu işten zevk alan biri için biçilmiş kaftan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 4 Aralık 2018; 1:34:12 >
  • benim kart çok ısınıyor. Ama bazende ısınmıyor kartta sorunmu var diye düşünüyorum Asus a yolladım sorun yok diyip yolladılar.
    Kart da herhangibir ağrıza görünmüyor ama rog strix bu kadar ısınması normal mi bilemedim malesef. özellikle airboost un bu kadar soguk çalışması beni şaşırttı. Pubg de çok değişik sıcaklıklar alıyorum tamam gpu kullanımına göre sıcaklıklar düşer yükselir anlarımda 80 dereceyi gördü bir kere kart %70 fan da iken daha sonra normale döndü. gerçekten ben anlamadım undervolt olayını deniyeyim şimdi yapmam gerekenleri denemiş arkadaşlar söyler ise bende deniyebilirim
  • İlk mesajdaki değerleri bi deneyin kasanızdamı sıkıntı var acaba yada o kartta fanlar belli bir dereceye kadar kapalımı kalıyor buda fazla ısıya sebep olur azda olsa sürekli üflemeli bence böyle güçlü kartların fanları.

• Fan 54% (1500-3000 aralığında ayarlayınca) gpu 60c ve HBM2 66c (hotspot 80c). Bu da uzun kullanım. Stock fan ayarlarda yaklaşık 40% küsürlerde geziyor ve gpu 66c HBM2 de 70c dereceyi buluyor (hotspot 74c max).

Muhtemelen Vega'lar arasında en iyi hava soğutma Sapphire'e ait, kasa da iyi hava akışı sağlıyorsa tabi. Toms'un incelemesinde, sapphire için, hava soğutma söz konusu ise, bundan daha ötesi olmadığını belirtmişti.

Stock mhz'lere getirip UV yapınca aslında daha ideal değerler (daha hızlı değil) elde edilebilyor. Böyle kullansam daha iyi aslında;

AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeviGerman -- 4 Aralık 2018; 1:59:25 >

Dediğiniz incelemeye baktım safir referans tasarımdaki soğutucu üzerine geliştirmeler yapmış, vega kartların referans pcb dizaynı kullanılan bileşenler ve soğutucusu zaten çok başarılı neredeyse bütün inceleme siteleri bunu belirtmiş, ayrıca referans tasarımdaki pcb diyaznı ve vrmleride aynı tutmuş safir başarılı bir kart yapmış cidden bakmak isteyen olursa link:https://www.tomshardware.com/reviews/sapphire-rx-vega-64-nitro,5388-8.html

Birde asus strixin kartını inceledim asus kafasına göre takılmış kusursuz olan vrm tasarımını alıp standart kartlardaki gibi arkaya yerleştirmiş.
    AMD RX Vega [ANA KONU]

Soğutucusuna gelirsek uzman değilim tabiki ama acaba asusun standart kartlar için kullandığı soğutucu vega için biraz hantalmı kalmış çünkü belleklerde o bölgeye temas ediyor ve birde onların ısısı var işin içinde referans tasarımda koca bir buhar odası direk çipe temas ediyor ve blower fanda bu bloğun dibinde yani vega çipinin ani ısı değişimlerine ani yanıtlar verme kapasitesine sahip referans soğutma. Alta fotoları atıyorum bana çok mantıklı geldi bu.

AMD RX Vega [ANA KONU]
    AMD RX Vega [ANA KONU]

Ve asus
    AMD RX Vega [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 4 Aralık 2018; 2:27:23 >

• Asus'unkine çok bakmadım, aldığımda sanırsam aralarında 400 belki 600 tl fark vardı. 1 gün farkla fiyatlar düşüp yükseliyordu.

Sapphire firması ciddi bir özen göstermiş, özel terzi misali karta soğutucu hazırlamışlar bence.

Referans kartların PCB'si gerçekten iyi, uzun zamandır epey iyi şeyler çıkartıyorlar ama referans soğutucusu hakkını vermiyor.
  • Hocam üstte fikrimi yazdım eğer o kart 60 dereceye kadar fan açmama özelliğine sahipse o büyük soğutucu için anca etkili olur o fanlar eğer durum buysa özel fan profili ayarlarsanız baya bi fark olur ısıda öyle değilse bile fan profili ayarlamak her açıdan daha iyi olur.
  • ben undervolt yapiınca benim kart çakıldı biraz yükseltmeyi deniyecem. bu arada bu kart için yeni planlarım var yazın evde olunca sıvı sogutma takmayı düşünüyorum hangi hazır sogutma kitini alsam acaba?. açılcası ben asus dan pek memnun kalmadım sogutma konusunda kasanın içi çok sıcak yani in win 303 kasada var ondada aynısını yapiyor idi kart. şimdi idarelik sistemde taktım kullanayım dedim ama cidden bu kadar ısınması kafamı karıştırdı doğrusu. Birde bu kart çok fazla eğiliyor normal kart lardan çok daha eğik duruyor slotu kıracak diye kasayı yan yatırdım
    Bu tabloyu referans alıp denemeler yapabilirim ben de. Bu şekilde GPU Z de peak olarak en fazla kaç watt tüketim gördünüz hocam bir de Time Spy den kaç grafik skoru alıyor 7500 ü hayli hayli geçiyor olması lazım 7600 7700 arası bir puan alıyordur tahminimce.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wey-Yu

Hocam üstte fikrimi yazdım eğer o kart 60 dereceye kadar fan açmama özelliğine sahipse o büyük soğutucu için anca etkili olur o fanlar eğer durum buysa özel fan profili ayarlarsanız baya bi fark olur ısıda öyle değilse bile fan profili ayarlamak her açıdan daha iyi olur.
    evet 60 derece fan açmama özelliği var. Ama ben genelde oyunlarda manuel olarak afterburner den ayarlama yapiyorum %70 e %80 e çekiyorum bazen kartımda sorunmu var diye düşünüyorum cidden. kart bazen 60 derece gösterirken bazende 80 derece oluyor. Bu arada kartınızda 60 derecede olsa çok fazla ısı yayılıyormu sizdede? bende aşırı derecede bir ısı yayılması mevcut
  • Asus yine en iyisini ben yaparım demiş ama becerememiş he napsın onlarda şaştı kaldı canlı ekran kartını görünce ellerindeki en büyük pcb ve soğutucuyu yapıştırdı.

Cidden şöyle bir durum yaşadım az önce oyunda r9 390 kullanırken açtığımda 10 küsür fps birden düşüren bir ayarı vegada açtım kaydettim oyuna girdim fps bir an düştü daha sonra yine eski haline yükseldi kart resmen o grafik detayını aldı bünyesine ve yoluna devam etti

• Bu kart kasa içine ısı yaymıyor arkadan dışarı atıyor ama kartın tamamı metal ve dokunduğumda heryeri sıcak.
    Kasada üstte 2 egzoz fan var r9 390 kullanırlen resmen soba borusu gibi ısı üflerlerdi şimdi buz gibi hava çıkıyor oyundayken.

Yalnız fan ayarını direk sabitlemektense belli sıcaklıkta belli hızlarda çalışacak şekilde bir profil oluşturun kart ilk çalıştığından itibaren fanlar hafif çalışsın o koca soğutucu serinliğini sürekli korusun bikere ısındımı soğutması zor olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 4 Aralık 2018; 2:47:55 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.