Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

AMD, RX 5700’in maksimum sıcaklık değerini açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı, 1 Masaüstü Kullanıcı
42
Cevap
0
Favori
3.789
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Anasayfa Haberleri >> AMD, RX 5700’in maksimum sıcaklık değerini açıkladı
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    914 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: L.J

Çekirdek 110 dereceye hatta daha fazlasına dayanır ama geri kalan her şey mefta olur. Sakın böyle 100 derecelerde çalıştırmaya kalkmayın makinalarınızı. Lehimler erir elinize alırsınız kartı.

Bakın şunu da ekleyelim; Amd'nin kendi referans kartı dışındaki(kendi kartlarında farklı olabilir) markalarda fiyata da yansıyan devre elemanı kalite farkları vardır. Gidip de Sapphire marka karta böyle işkence ederseniz ya kondansatörleri şişer, ya vrm'ler bozulur parazitli çalışır ya da gpu'nun lehim topları erir.

Elektroniğin kendi limitleri bellidir. Hiçbir firma gidip de kendi vrmlerini, kondansatörlerini, belleklerini üretmez. Hepsinin aldığı belli firmalar var.
    Özel amaçlarla üretilmedikten sonra elektronikte lehimleme amacıyla kullanılan alaşımların erime sıcaklıkları yaklaşık ~200 C civarındadır. 100-110 derecede çalışarak kart üzerindeki lehimleri eritebiliyorsanız helal olsun derim. 130-140 derece gibi eriyen alaşımlar da mevcut ama 110 dereceye kadar sağlıklı çalıştığı söylenen bir entegre için bu tarz riskli bir seçim yapılacağını sanmıyorum.
    2xOCZ Vertex4 SSD RAID 0|4TB HDD|CORSAIR CARBIDE 400R|OCZ ZS-750W|CORSAIR H100i
    2xViewSonic VP2765|Das Keyboard Ultimate Model S|Logitech M525
    Motorola Moto Z

• Binbaşı
    1509 Mesaj
    Fanınızı yüzde 110 çalıştırın ama gpunuzu 110 dereceye çıkarmayın eğer amacınız gpu ile evinizi ısıtmak değilse.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brokengineer -- 15 Ağustos 2019; 15:41:15 >
    |
    |
    Sistem toplayacaklara tavsiye: ekran kartları 65 C nin üstünde diğer bileşenleri de ısıtmaya başlıyor...100 C lik ekran kartı CPU ya kafadan bi 10 -15 C kasa içine 5-10 C ekler....Sistemi soğutmak başlı başına sorun olur...Bu tür gücü itelenmiş over-power ürünlerden uzak durun...
    |
    |
  • Yarbay
    10307 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    GameboyColor

Ekran kartında en sıcak çalışan parça mosfetler burdan yola çıkarsak en kaliteli mosfeti kullanan marka en iyisi diyebiliriz bir bakıma bunun içinde parça fiyatını karşılaştıralım.

AMD Referans kart FDMF3170 = 1.79$

Msi Evoke ve Powercolor Red Devil NCP302155 = 1.30$

Asus Strix TDA21462 = 3.26$

Sapphire Pulse SIC632A = 1.05$

Fiyatlar digikeyden alındı ama markaların diğer modellerinde kullandıkları parçaların kalitesi daha yüksek olabilir mesela msi gamig serisinde daha kaliteli bileşen kullanır.

Asus herzamanki gibi abartmış hep böyle yapıp soğutmaya özen göstermiyor kendisi sapphire referans kartın baya altına inmiş hayal edin adamlar amd den referans kartı alıp pahalı parçaları cebe atıp ucuz parça takıyorlar (sadece gpu yu alıyorlar)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nak512 -- 15 Ağustos 2019; 19:11:41 >

• Teğmen
    109 Mesaj
    Vay efendim bu donanımhaber neymiş ya böyle bu işe yıllarını vermiş AMD mühendislerinden daha bilgili insanlar barındırıyormuş.
    |
    |

O değilde ASUS hiçbir anakartında bile TDA21462 kullanmazken bu modelde kullanması ilginç.

TDA21462, X570 Xtreme ve Godlike da kullanılan şu an piyasada ki en kaliteli ve pahalı mosfet modeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Nak512 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yarbay
    3271 Mesaj
    Benim palit 80 derece üstüne çıkınca geriliyorum ben . Temp limit koyuyorum acaba salsam mi kendi nereye gidiyorsa orda düşürsün hızını. Kışın 75 77 derece idi ama bu yaz çok sıcak geçiyor ankara da .

|
    |
    35 Mesaj
    Pahalı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
  • Yarbay
    3344 Mesaj
    işlemci dayanır da ya digerleri ?
    |
    |
    Ben CPU 98°’de GPU 80°’de oynuyorum leptop’un havalandırması yüzünden bana koymaz ama kışın adana sıcağı yaşamak istiyorsanız birebir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Tesla Motor's Türkiye | SpaceX | NASA | JPL | BMW 4 Series &#128293;|
  • Yarbay
    12182 Mesaj

Sözkonusu kartı satın alıp 100 derecede kullanmadığın sürece söylediğin şeyler havada kalacak. Bir şey olmaz diyen varsa denesin cesareti olan buyursun bekliyorum.

|
    |
    muuzoo kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın. Artık uyarıldın...
  • Yarbay
    10307 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    GameboyColor

Asus ankartları saldı zaten yeni asus msi oldu bence.

|
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    arkadaşlar gpu 110 dereceye dayanır mı evet dayanır yanlız dayanmayan şey lehim toplarıdır.Gpu ile temas eden lehim topları ani ısı değişimlerine (örnek kart oyunda 100 derece olsun ve bi anda pc yi kapatmak reset gibi) tepki vermekteler.
    Bu tip kullanım senaryolarında lehim toplarında soğuk-sıcak değişimi nedeniyle çatlaklar oluşur ve karta orta vadede elveda dersiniz.Reballing işlemi yapılmak zorunda kalınır ve bu işlemin ömrüde maximum 6 aydır.O yüzden asla referans tasarım almayın,ayrıca inanılmaz sesli çalışırlar.

Sadece bu da değil yukarıda arkadaşlarımızın dediği gibi yüksek sıcaklıkta çalışan parçalar neticesinde kasa içi sıcaklığı da artırmakta olup,diğer parçalarda ısı artışı ve fan devrinin yükselmesine neden olurlar.Asla referans tasarım almayın Asus da rog strix-Msı da ligtning vb. seri kartları tercih edin.
  • Yüzbaşı
    882 Mesaj
    Yıllardır insanlara anlatmaya çalışıyorum ulan bu her gün kullandığınız televizyonlarda bile komponentler 100-110 dereceleri görüyor ama 7/24 sağlıklı çalışıyorlar anlatamadık Türk kekosuna 80 dereceyi geçtimi gerilmeye başlıyolar 110 derecede soğuk lehim falan olmaz en az 150-160 derece olmalı ki sıcaklık bu tarz sonuçlardan korkmaya başlanmalı.
  • Yüzbaşı
    810 Mesaj

Yahu blower tipi fan var, nasıl kasa içi sıcaklığı arttıracak ?
    Amd nin yaptığı açıklama mecburi olmuş , aksini söylese komik olurdu gerçi.
    Bahsi geçen sıcaklık bu arada gpu değil yanlış anlaşılmış hotspot sıcaklığı. 100C oyle boostunu koruyacak çalışacak felan yok oyle bir gpu.Millet te gaza gelmiş
    |
    |
    kunglao1 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Gigabyte Z390 Aorus Master || Intel i9 9900k@5000MHz@1,25v || Corsair H115i Rgb Plat || 4x8gb G.SKILL Trident Z Rgb DDR4 3200MHz C16 || Sapphire Rx 5700XT || Samsung 860 Evo 500GB || 3xWD BULE 4TB || 2X SEAGATE 4 TB || CORSAIR 680X RGB || Corsair RM850i 850w (80 Gold)
  • Yarbay
    3567 Mesaj

Bu soğutmalar sıcağı kasanın içine değil dışına atıyor.

|
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: gen2

Yıllardır insanlara anlatmaya çalışıyorum ulan bu her gün kullandığınız televizyonlarda bile komponentler 100-110 dereceleri görüyor ama 7/24 sağlıklı çalışıyorlar anlatamadık Türk kekosuna 80 dereceyi geçtimi gerilmeye başlıyolar 110 derecede soğuk lehim falan olmaz en az 150-160 derece olmalı ki sıcaklık bu tarz sonuçlardan korkmaya başlanmalı.
    Soğuk lehim sıcaklık ile dolaylı oluşan bir olgudur. Lehim erime sıcaklığı 230-240 derecelerde oluşur anlamadığınız nokta sıcaklık değişimidir!

Örnek olarak oyunlarda 70 derece olan kart ile 100 derecede olan kartların ani ısı değişimlerine verdikleri tepki aynı değildir. Kartın çalışmasına engel olacak olanda ısı değil ısı değişimleridir.
    Ekran kartı arızalarının başlıca nedeni soğuk lehim hatasıdır.
    Alın size bir örnek daha!
    İlk çıkan xbox 360 versiyonlarında oluşan 3k hatası nedeni soğuk lehim dir.Yani makinenin soğutma sistemi yetersiz olduğundan aşırı ısı üretip bu yüksek ısınmadan sonra ani olarak makinenin kapatılması ve bu ısı değişiminin sürekli olarak devam etmesi çatlaklara sebebiyet vermesi durumuydu.
    Çok Paranız vardır gürültülü ve sıcak çalışan kartlara ihtiyacınız vardır o size kalmış bir durum

• Teğmen
    122 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

Bu soğutmalar sıcağı kasanın içine değil dışına atıyor.
    Aynı şartlarda kurulumu yapılmış donanımı kullanan 2 kasa test edin birinde ref tasarım ekran kartı olsun diğerinde msı lightning serisi veya evga kingpin serisi kart olsun sizin demenize göre ref tasarım kasayı daha serin tutacaktır öylemi

Bu dediğinize gülerler ayrıca çıkaracağı ses de cabası

|
    |
    |
    |

Anlamadığımı nerden çıkarttın 110 derece ani soğusa bile soğuk lehime sebep olmaz diyorum daha yüksek sıcaklıklar gerekiyor olması için. bahsettiğin gibi olsaydı alınan bütün televizyonlar bilgisayarlar bozulurdu arkadaşım.
    |
    |

Ubuntu is an ancient african word, meaning 'I can't configure Debian.
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
son dakika
üniversite
google reklamları
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.