Şimdi Ara

AMD, RX 5700’in maksimum sıcaklık değerini açıkladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
0
Favori
5.328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni RDNA mimarisiyle GPU pazarında yeniden rekabet ortamı oluşur mu sorularını canlandırmayı başaran AMD’nin özelleşmiş tasarımlı RX 5700 serisi kartları satışa sunulmaya başlandı. Firma yeni modellerinin güvenli sıcaklık sınırını duyurdu.

Güvenli sıcaklık sınırı 

AMD’nin topluluk sitesinde yayınladığı yazıya göre RX 5700 serisi kartların güvenli bir şekilde çalışacağı sıcaklık sınırı 110 derece olarak belirlenmiş. AMD’ye göre yeni ekran kartları 110 dereceye kadar en yüksek performansı verebilmek için frekanslarını yükseltmeye devam edecekler.

Ayrıca AMD son nesillerde yonganın sıcaklık ölçümü konusunda da kayda değer iyileştirmeye gitmiş. Polaris ve Vega öncesinde GPU’nun en çok ısınan kısmına bir adet ısı sensörü yerleştiren ve sıcaklık izleminin yanı sıra termal kısma işlemlerini bu sensörden gelen verilere göre gerçekleştiren AMD, son 2 nesilde GPU’nun içerisine birden fazla noktaya diyot yerleştirmeye başlamış. Bunun neticesinde farklı yerlerden gelen verilerden en yükseği hotspot olarak kabul edilerek yukarıda aktardığımız işlevler yerine getirilmiş.

Diğer taraftan, Radeon VII ile birlikte ısı yönetimi yeni çoklu ölçüm tasarımı sayesinde farklı bir boyuta taşınmış. Dahası yeni yöntem RX 5700 ile de rafine edilmiş. Yeni tasarıma göre artık eskiden birkaç taneyle sınırlı olan DPM noktaları yerine voltaj-frekans uyumunun korunduğu yüzlerce adım oluşturulmuş.

Aynı ekran kartları arasında bile GPU’nun zar kalitesine göre güç tüketimi-frekans ve voltaj durumlarının değiştiğini göz önünde bulunduracak olursak, yeni güç yönetim modeli sayesinde her ekran kartı senaryoya göre en optimum frekans-güç tüketimi-gürültü seviyesinde çalışacak. Tabi sürücü üzerindeki Radeon Wattman aracılığıyla yine kullanıcılar kendilerine en uygun profili ayarlayabilecekler.

• Bizdeki mantık böyle. Kundaktaki bebek muamelesi yapıyoruz donanıma.

Hazır sistemlerin (hp, alienware, msi vs) hemen hepsi 100 derece civarında dolanıyorlar. Corsair'in ödüllü sistemi 99 derece işlemci ısısı ile takılıyor, MSI Trident'de aynı şekilde.

Yine başka bir nokta, görünürde ucu ucuna yeten psu'lar (aslında yıllarca sistemi götüren) kullanırlar. 2080'li, 9700k'lı sistemde 350watt psu gördü bu gözler.

1070'imin çalışma ısısı max 94 ... ben ortalama 65-70 derecede takılıyorum. Kazancım nedir ?

Server sistemler, hazır kitler yıllarca nasıl 100 derecelerde dans ediyor ? Ömrü mü kısalır ? Ne yapıyorum ? Sabah akşam blender ? Dünyayı kurtaracak algoritmalar ? İnanılmaz çizim ve render programları ?

2 el Rainbow, 2 el BF oynayıp kapatacağım pc'yi. Gerisi de browser deneyimi

Gelen her sonuçla beraber fiyatından dolayı referans modele bir adım daha yaklaşıyorum.

Bu arada bunlar junction templer. Amd cesurca bunlar gösteriyor. Düşünün; 1080 ti 70 derecede niye frekans kıssın ? Kısıyor ama ... sebebi onunda junc temp'inin 100'lü derecelere ulaşması. Dışarı atılma ısısı dediğimiz zor gözlemlenen ve bizi pek ilgilendirmeyen alan.

Amd bunu da gösteriyor, nvidia gibi saklamıyor.
    Çekirdek 110 dereceye hatta daha fazlasına dayanır ama geri kalan her şey mefta olur. Sakın böyle 100 derecelerde çalıştırmaya kalkmayın makinalarınızı. Lehimler erir elinize alırsınız kartı.

Bakın şunu da ekleyelim; Amd'nin kendi referans kartı dışındaki(kendi kartlarında farklı olabilir) markalarda fiyata da yansıyan devre elemanı kalite farkları vardır. Gidip de Sapphire marka karta böyle işkence ederseniz ya kondansatörleri şişer, ya vrm'ler bozulur parazitli çalışır ya da gpu'nun lehim topları erir.

Elektroniğin kendi limitleri bellidir. Hiçbir firma gidip de kendi vrmlerini, kondansatörlerini, belleklerini üretmez. Hepsinin aldığı belli firmalar var.
    Özel amaçlarla üretilmedikten sonra elektronikte lehimleme amacıyla kullanılan alaşımların erime sıcaklıkları yaklaşık ~200 C civarındadır. 100-110 derecede çalışarak kart üzerindeki lehimleri eritebiliyorsanız helal olsun derim. 130-140 derece gibi eriyen alaşımlar da mevcut ama 110 dereceye kadar sağlıklı çalıştığı söylenen bir entegre için bu tarz riskli bir seçim yapılacağını sanmıyorum.
    Yahu blower tipi fan var, nasıl kasa içi sıcaklığı arttıracak ?
    Amd nin yaptığı açıklama mecburi olmuş , aksini söylese komik olurdu gerçi.
    Bahsi geçen sıcaklık bu arada gpu değil yanlış anlaşılmış hotspot sıcaklığı. 100C oyle boostunu koruyacak çalışacak felan yok oyle bir gpu.Millet te gaza gelmiş
  • rx 5700 çok osonoyor diyenler nerede ?

• 110 derece az mı?

• Çekirdek 110 dereceye hatta daha fazlasına dayanır ama geri kalan her şey mefta olur. Sakın böyle 100 derecelerde çalıştırmaya kalkmayın makinalarınızı. Lehimler erir elinize alırsınız kartı.

Bakın şunu da ekleyelim; Amd'nin kendi referans kartı dışındaki(kendi kartlarında farklı olabilir) markalarda fiyata da yansıyan devre elemanı kalite farkları vardır. Gidip de Sapphire marka karta böyle işkence ederseniz ya kondansatörleri şişer, ya vrm'ler bozulur parazitli çalışır ya da gpu'nun lehim topları erir.

Elektroniğin kendi limitleri bellidir. Hiçbir firma gidip de kendi vrmlerini, kondansatörlerini, belleklerini üretmez. Hepsinin aldığı belli firmalar var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kartın yanma noktası.
  • Aramızda AMD’nin mühendislerinden daha tecrübeli insanlar varmış haberimiz yokmuş. Sınır 110 diye belirtmişler işte daha neyi zorluyorsun, ona göre ayarlamışlardır herhalde.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kartı kasa dışında çalıştırırsanız 90 100 dereceleri deneyebilirsiniz.

• AMD, RX 5700’in maksimum sıcaklık değerini açıkladı
  • İşte bunlar hep Amd, benim mesleğim bilgisayar teknik anlamfa iyi bilirim kartları Amd hem çok ısınıyor hme çok güç tüketiyor, kart fiyatların yüksek olmasının nedeni de Amd'dir. Amd 2080 ti gücünde bir kartı 100 dolara satmalı, ayrıca ısı konusunda tavsiye vereyim termal macun sürsünler kartlarına o zaman serin oluyor. Amd famnoylara inanmayın hep yalan yanlış konuşuyotşar benim mesleğim bilgisayar demiş miydim Amd ollmasa daha ucuz ekran kartı alırdık, mesela bakın Nvidia yeşil niye yeşil çünkü yeşil serindir Amd kırmızı neden kırmızı çünkü kıtmızı sıcağı gösterir!!!!!

• Ağrı'da yaşıyorum, kışın işe yarar, R9 270 var, yeterince ısınamıyor...

• IceRulez kullanıcısına yanıt
    bizde mantık böyle çalışıyor. bi üretici araba yapıyor 100 km sınırı oluyor ama genelde 80 km ile gidiyor araç.
    diğeri de 200 km sınırlı araba yapıyor araç 180 km ile gidiyor. ooooooo çoooook osonoyorrrr ooo mootooorr yonoooorrrrrrr.

• Radeon ekran kartı sıcak calisir aga ati zamanindan beri böyle

Ateşli kartlar cidden.

Gtx 480 7/24 100derece kullandim be i7 930 da aynen oc li 7/24 100derece kullandim hiç birsey olmaz bazi urunler o sicaklikta çalışacak şekilde üretilir ve sıkıntı cikarmaz metal bunlar korkmayin yapi kalitesi ona uygunsa kullanirsin yıllarca.

Mesela gtx 470 zotac amp kat kat serin çalışıyorken voltajli patlamışti vrm den sanırım yani sıcak çalışan 480 bozulmadi, serin çalışan 470 bozuldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 15 Ağustos 2019; 2:25:16 >
  • Bizdeki mantık böyle. Kundaktaki bebek muamelesi yapıyoruz donanıma.

Hazır sistemlerin (hp, alienware, msi vs) hemen hepsi 100 derece civarında dolanıyorlar. Corsair'in ödüllü sistemi 99 derece işlemci ısısı ile takılıyor, MSI Trident'de aynı şekilde.

Yine başka bir nokta, görünürde ucu ucuna yeten psu'lar (aslında yıllarca sistemi götüren) kullanırlar. 2080'li, 9700k'lı sistemde 350watt psu gördü bu gözler.

1070'imin çalışma ısısı max 94 ... ben ortalama 65-70 derecede takılıyorum. Kazancım nedir ?

Server sistemler, hazır kitler yıllarca nasıl 100 derecelerde dans ediyor ? Ömrü mü kısalır ? Ne yapıyorum ? Sabah akşam blender ? Dünyayı kurtaracak algoritmalar ? İnanılmaz çizim ve render programları ?

2 el Rainbow, 2 el BF oynayıp kapatacağım pc'yi. Gerisi de browser deneyimi

Gelen her sonuçla beraber fiyatından dolayı referans modele bir adım daha yaklaşıyorum.

Bu arada bunlar junction templer. Amd cesurca bunlar gösteriyor. Düşünün; 1080 ti 70 derecede niye frekans kıssın ? Kısıyor ama ... sebebi onunda junc temp'inin 100'lü derecelere ulaşması. Dışarı atılma ısısı dediğimiz zor gözlemlenen ve bizi pek ilgilendirmeyen alan.

Amd bunu da gösteriyor, nvidia gibi saklamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Antikaruh -- 15 Ağustos 2019; 2:55:12 >
  • FEARTR kullanıcısına yanıt
    aynen öyle. yahu rx 5700 %100 yükte %44 fan hızında 70-72 derecede çalışıyor ve buna çok diyenler oluyor.

tilt oluyorum tilt.
  • Levent abi söyledi zaten laf arası biraz sıcak birşey olmaz dedi yani ona göre yapılıyorsa birşey olmaz dedi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 15 Ağustos 2019; 8:1:52 >
  • Şaka mı bu la

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kadalt kullanıcısına yanıt
    şaka mı la bu

• quote:

Orijinalden alıntı: kadalt

Şaka mı bu la
    İroni nedir ve nasıl yapılır?

• AMD boş yere mühendis alımı yapıyor. Gir DH yorumlara bak asgari ücret-yol-yemek-sigortayla çalışacak onlarca adam var.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.