Şimdi Ara

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT (330. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.569
Cevap
101
Favori
468.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 328329330331332
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

MSI RX5500xt 8GB mesh modelini kullanıyorum, bilgisayarın diğer parçaları aşağıdaki gibi fakat GTA5'de ekran kartı kullanımı maks %70 oluyor ve 35-40fps'lerde oyunu oynayabiliyorum.(Yer yer 60'lara çıkıyor)

eski ekran kartım GTX680 Direct CU2 2gb'dı, onda ayarlar çok az daha düşüktü ve ortalama 50-55fps alabiliyordum.

araştırmalarıma göre işlemcinin darboğaz yapması imkansız, sizce problem nedir ?

Sistem ;

işlemci : I7 3770K - 4.4GHZ Stabil
    işlemci soğutucusu : Thermaltake Frio Extreme
    işlemci sıcaklığı : maks 80 derece (termal macun vs yenilemedim yaklaşık 3 yıldır)
    Anakart : Asus Maximus V Extreme Z77
    Ram : Gskill Ripjaws X 4x4 - 16GB Ram
    Ekran Kartı : MSI RX5500xt Mesh 8gb (Eski Ekran Kartım Asus GTX680 Directcu2)
    Power : FSP Aurum Pro 1200w
    Kasa : Coolermaster HAF X 942

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi snow-leopard -- 25 Mayıs 2020; 21:10:40 >
  • snow-leopard S kullanıcısına yanıt
    1600 af ile FPS neredeyse 100 un altına inmedi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Undervolt temel olarak sıcaklığı düşürür. Buda şunlara sebep olur;

Frekans yükselir, ısınınca frekans düşmez, daha stabil frekans elde edersin, buda performansı artırır

Daha az ısındığı için daha az ses

Daha düşük güç tükettiği için daha uzun ömür

Stabil bir değer bulduktan sonra olumsuz bir yanı yok.
    Voltaj ve fan değerleriniz nedir hocam ?
  • Bir gündür kullanıyorum 5600 xt thicc ii pro modelini, şu ana kadar büyük çaplı sıkıntı yaşamadım neyse ki. Sadece bir oyuna girdiğimde ilk dakikalarda küçük çaplı stutterlarla karşılaşır gibi oldum. Yapılan testlerde yüksek sıcaklıkta çalıştığı gözüküyor, nispeten doğru ama kendi fan profilinizi ayarlayınca makul seviyelere iniyor. Lakin eski kartım rx 580 nitro+'dan 7-8 derece fazla çalışıyor da yapacak bir şey yok, sapphire sürekli üst düzey soğutuculu modeller geliştiriyor.
  • snow-leopard S kullanıcısına yanıt
    Oyundan V-Sync ayarını ON yapıp denediniz mi?
    Bende 5700 XT var, belirli bir FPS değerinin üzerinde (187.5 FPS) oyun kekelemeye başlıyor. Dediğim ayarı ON yaparak problemi çözmüştüm.
    Bunu açıklayan örnek bir yorum https://www.reddit.com/r/GrandTheftAutoV_PC/comments/5vwetz/gta_5_extreme_stutter/de6q4wt/
  • kartına driver üzerinden watman ve msı after burnera gerek kalmadan hertürlü ayarı yapabileceğiniz oc veya uv belleklere oc veya uv voltaj arttırımı ve azaltımı veya fan ayarı yada biosa modlama gibi işlemleri yapabileceğiniz bir konu açtım merak eden incelesin
    https://forum.donanimhaber.com/5700-serisi-bios-mod-memory-voltaj-bios--143664655#143664820

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _İZ BIRAKAN_ -- 26 Mayıs 2020; 1:3:45 >
  • XSimurgX kullanıcısına yanıt
    Valla anlayamiyorum , pubg de boyle bir problem yok fakat mafia 3 olsun gta olsun bu problemi yasiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar 5600 XT kullananlar memnun mu ? 1080p 75 Hz freesync monitörüm için almak istiyorum.

Bi yandan da aktif bir RX 470 kullanıcısı olarak AMD çok istemesem de yine de epey fiyat performans duruyor.

Kartın sıcaklıkları falan ne durumda ?

1600 AF alsam yeterli olur mu yoksa 3600 al garanti mi olsun dersiniz ? Şuan ki i5 6400 besleyebilecek gibi gözükmüyor.
  • Arkadaşlar merhaba. Sapphire RX 5700 XT Pulse ekran kartım var. Oyunlarda GPU sıcaklığı 65-73 derecelerde olmakla beraber Memory Sıcaklığı 90-92 dereceleri bulabiliyor. Radeon sürümüm 20.2.2. Baktığım incelemelerin bazılarında aynı kartın sıcaklığının 82 derece olduğunu gösteriyorlar. Aynı kartı kullanan arkadaşlar gördüğünüz değerleri yazabilir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaiserG

Bir gündür kullanıyorum 5600 xt thicc ii pro modelini, şu ana kadar büyük çaplı sıkıntı yaşamadım neyse ki. Sadece bir oyuna girdiğimde ilk dakikalarda küçük çaplı stutterlarla karşılaşır gibi oldum. Yapılan testlerde yüksek sıcaklıkta çalıştığı gözüküyor, nispeten doğru ama kendi fan profilinizi ayarlayınca makul seviyelere iniyor. Lakin eski kartım rx 580 nitro+'dan 7-8 derece fazla çalışıyor da yapacak bir şey yok, sapphire sürekli üst düzey soğutuculu modeller geliştiriyor.
    Ben de sizin gibi RX 580 Nitro + 'dan 5600 xt thicc ii pro modeline geçtim.

undervolt + fan ayarı yaparak çok daha iyi sonuçlar aldım ayarları aşağıya görsel olarak bırakıyorum.

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT

• Güncel bir işlemciniz yok yada işlemciniz zayıf ise, rx 580 tarzı bir ekran kartınız var ise, yeni RX serisine geçmek hüzünlü bir macera olabilir.

Yok ben yakında sistemi de güncelleyecem diyorsanız, o zaman RX 5600 veya üzerine geçilebilir.

Buradan fikir sahibi olabilirsiniz,

https://pc-builds.com/calculator

• Sedatbaysak S kullanıcısına yanıt
    Normal hocam. Bende de aynı şekilde. Yabancı kaynaklarda da kullanıcılar bunu çokça dile getirmiş. Bunun aslinda case sıcaklığından ziyade junction sıcaklığı olduğu belirtilmiş: http://https://www.hwinfo.com/forum/threads/memory-temperature-5700xt.5867/

http://https://community.amd.com/thread/242481

Ancak ben yine de undervolt yapıp, fan-curve ayarlaması yaptım. Eskiden maksimum 90 küsür dereceleri bulan memory junction sıcaklığı ve hot spot sıcaklığı şu an 80 dereceyi zor aşıyor.

• İşlemciyi bilemem ama 1080p'de 75+ fps verecek bir kart. Sapphire bulursan uygun fiyata al derim.

• Dostlar rx5700 gaming x ekran kartım var, cs go da en low ayarlarda 250-300 FPS almam gerekirken 100-150 yi bile geçmiyor bu aralıkta dolanıyor ultra da durum aynı.
    Benchmarklarda en yüksek ayarlarda 200+ FPS alıyorlar halbuki sorun ne olabilir acaba ? 20.2.2 driver kullanıyorum.

Sistem
    Ryzen 3600
    2x8 3000 MHz ram mevcut

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • jeormormont kullanıcısına yanıt
    Sağ olun hocam da Arisaka nickli arkadaşımız da diğer konuda yazmış, böyle yapınca fanlar en düşük derecelerde de çalışmış oluyor.
    Msi afterburner'da fan profili oluşturunca 55 dereceye kadar hiç çalışmıyor da tam olarak curve'deki gibi hızda da çalışmıyor gibi.
    Şu ana kadar sıcaklığı oyunda 70'i geçmediği için şimdilik çok kurcalamayacağım da umarım düzeltirler şu programı.

Agresif bir şekilde undervoltlamışsınız hocam maşallah :DD, benimki 900 mv'den aşağı inmedi şimdilik de 3-5 derece fark ettirdi furmark'da.
  • Sedatbaysak S kullanıcısına yanıt
    bende de aynı kart var fan hızı cok yavaş 1430rpm gibi bende bios üzerinden yada amd memory tweak xl üzerinden fan profili oluşturdum max 82 diyor 1500-2100 fan devri arasında oda division 2 gibi çok fena kastıran oyunlarda yoksa genelde 78 civarı bununla ilgili 3-4 mesaj yukarda mesajım var orayı incele istersen oyunlarda en az 1800 devirde olmalı ki etkin soğutma yapsın
  • Rx 5600xt bugün geldi. Driver kurdum. Boşta yaklaşık 40 derecede çalışıyor. Herhangi bir ayar vs yapılmadı. Yükte daha denemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Predator X -- 26 Mayıs 2020; 17:19:50 >
  • Predator X kullanıcısına yanıt
    Monitörünüz kaç Hz?
  • Karta dün 20.4.2 güncellemesini kurdum ardından Forza Horizon 4'de Siyah ekran hatasıyla karşılaştım. DDU ile 20.2.2 kurunca sorunsuz kullanıyorum şu anda.

Kart : MSI RX 5700 Gaming X
  • 
Sayfa: önceki 328329330331332
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.