Şimdi Ara

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT (509. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.569
Cevap
101
Favori
468.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 507508509510511
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Merhaba, Assassin's Creed Odyssey yüksek ayarlarda oynarken bu sıcaklık değerlerini alıyorum. Sistemimi yeni topladım. Sıcaklık değerleri fazla gibi geldi ama anlamadım. Yapmam gereken bir ayar var mı?

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT

• Rx580 kullanıyorum. 5600xt ye geçmeyi düşünüyorum. Sizce geçmeli miyim değer mi? Halen farklı sorunlar yaşayanlar varmış. Yada Yeni 6000 serisi mi beklenmeli? 5600xt nin 6 Gb olmasıda alınası gelmiyor pek ama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi strato026 -- 23 Aralık 2020; 7:10:35 >
  • ll BLooD ll L kullanıcısına yanıt

Çok bilgi sahibi değilim fakat fanlar baya düşük devirde çalışıyor. Radeondan veya msi afterburnerdan fan dönmesini artirirsaniz sicakliklar duser

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhankan43

Çok bilgi sahibi değilim fakat fanlar baya düşük devirde çalışıyor. Radeondan veya msi afterburnerdan fan dönmesini artirirsaniz sicakliklar duser

Tesekkurler hocam. Sistem boşta 52-56 derecede fanlar kapalı halde çalışıyor. Yapmam gereken ayarları biri paylaşırsa çok sevinirim.

Edit: Aşağıdaki video da yapılanları uyguladım. Ekran kartım sistem boşta iken 15 derece kadar rahatladı. Assassin's Creed Odyssey de yüksek ayarlarda baya iyileşme oldu. Yardımından dolayı @okayynn hocama teşekkürler.

Assassin's Creed Odyssey Ayarları yapmadan önce

Assassin's Creed Odyssey Ayarları yaptıktan sonra

veya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ll BLooD ll -- 23 Aralık 2020; 23:43:29 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkese merhaba. Öncelikle sistemi mi yazıyorum.
    Msi 5700xt gaming x.
    AMD 3600x
    16 gb ram.
    Msi 4 b450 gaming Pro max.
    700w power.
    İlk başlarda sıcaklık meselesi sorunu yaşıyordum. Sonraları umursamamaya başladım. İşlemciyi overclock ile 4.2 ghz sabitledim. Ekran kartınıda aynı şekilde overclock yaptım.
    Eskiden sıcaklık başıma bela olduğu yetmiyormuş gibi şimdi de warzone de fps sorunu yaşıyorum. Rx570 kullanan arkadaşlar ile aramızda 9 10 fps fark var. Warzone da yeni güncelleme ile beraber 100 fps civarı alıyorum.
    Sürücü değiştim olmadı.
    Bios sıfırladım olmadı.
    Overclocklari iptal ettim yine olmadı.
    Oyunda bir süre sonra takılmalar başlıyor.
    İyice soğudum karttan artık.
    Son zamanlarda çıkan sorunsuz bir sürücü öneriniz var mı?
    Fikirlerinizi bekliyorum.

• Merhabalar, sırf mustarip olduğum sorun hatırına yeni üyelik açtım, forumu uzun süredir bırakmıştım.

5700xt Sapphire Pulse ekran kartım var, geçen sene de sorun çıkarmıştı, yok undervolt et, yok şu sürücüyü kullan, yok havada takla at falan derken (sorun siyah ekran sorunu) haftada bir siyah ekran verdire verdire kullanmıştım.

Şu son 2-3 gündür, en ufak yüklenmede, 3-5 dakika arası geçtikten sonra sistem kilitleniyor, ekrandan görüntü gidiyor ve hard-reset atmak zorunda kalıyorum. Dayınılır gibi değil.

Bende işlemci-anakart-bellek problemi olabilir diye, elimde emektar gtx960 vardı taktım ve bütün testlerden geçirdim. Hiç bir sıkıntı yok. 5700xt ile youtubeden video izlerken bile (amd hardware-acceleration'ının rezaleti) sistem yavaşlıyor, böyle chunky bir hale geliyordu.

Kaç yıllık ekran kartını taktım, sistem akıyor resmen.

Sorum şu, bendeki 600watt zalman lteII psu 960'ta sorun çıkarmıyor da 5700xt de ağlıyor olabilir mi ? Peki o zaman bazen boşta bile sistem nasıl göçebiliyor ? Psu olsa sadece yükte sorun çıkarıyor olmaz mıydı ?

Ancak 1 yıldır sıkıntı yokken psu şimdi mi su koymaya karar verdi ? Bunun haricinde az evvel sürücüleri temizlerken, 5700xt'nin sürücüsünü tekrar yüklediğim sırada (herhangi bir yük yok) sadece amd'nin şu sürücüsünün animasyonu varya, açılışta, o geldi ve tekrar sistemin görüntüsü gitti.

Beni şüpheye düşüren, bazen sistemde en ufak yük yokken bile sistemin siyah ekran vermesi durumundan dolayı boşu boşuna 600-700 lira psu'ya para vermeyelim ?

Evi taşıdığım için ürünün kutusu da yok. Firmadan e-faturayı istedim, birde seri numarası var. Elimde başka hiç bir şey yok. Garantiye gönderemezsem resmen bittim.

Şu anda yapabileceğim en mantıklı şey nedir ? Psu alırsam şahsen şu iki psu arasında kaldım

https://www.hepsiburada.com/high-power-element-br-750w-80-bronze-siyah-atx-guc-kaynagi-hp1-m750br-h12s-p-hbv00000s79zm

https://www.n11.com/urun/fsp-hydro-hd700-700-w-80-bronze-guc-kaynagi-97324?magaza=bizdehesapli&cid=700102&utm_source=aff_go&utm_medium=cpc&utm_campaign=price_comp&utm_term=21

(free sync kapalı açık denedim, 60 hz 75 hz denedim, 3 tane sürücü denedim, sürücüleri silerken bile ekranın gittiği oldu, win 10'u yeniden kurdum, bios'u güncelledim, gen 3'e elle aldım, her şey auto da denedim, undervolt ile denedim, kabloları değiştrdim, 2 gündür hard reset üzerine hard reset)

Yardımcı olabilirseniz inanılmaz sevinirim.

• Nameria kullanıcısına yanıt

Direk servise gönderiridim hocam, zaten yapılacak tüm işlemler yapılmış gibi gözümden kaçan olmadıysa

• Nameria kullanıcısına yanıt

Ekşi' de biri benzer sorunlar yaşadığını, bunun üzerine 750W Gold PSU aldığını ve sorunların ortadan kalktığını yazmıştı.

Yıllar önce Nvidia kart kullanırken benzer sorunlar yaşamıştım. PSU değiştirdikten sonra problem düzelmişti. PSU eskiyince, arızalanınca veya yetmeyince ilk etkilenen parçalardan biri ekran kartı oluyor heralde.

Bence 5700XT' li bir sistemin hakkını veren minimum PSU gücü 700-750W olmalı. Daha düşük güçler yetiyor olsa bile bu sefer PSU yüzdesel kullanım yükü neredeyse tavana ulaşıyor. Stabilite sıkıntıları çıkıyor. Tüm elektronik cihazlar bence kapasitesinin tamamı kullanılmayacak, güvenli alan bırakılacak şekilde kullanılmalı.

Gücünüz yetiyorsa almışken Gold sertifikalı bir ürün almanızı tavsiye ederim. Verimlilik öneminden ziyade komponent kaliteleri (%100 japon kapasitör gibi) artıyor.

Attığınız High Power ve FSP' nin bronze ürünleri de bütçe doğrultusunda üzmez.

• Benim anlamadığım 5700xt yeni nesil kartlar kadar enerji mi harcıyor? Maks 250-350, 3080 ile kullanıyorum 750w Gold, sıkıntı çıkmadı henüz, aorus master, almayı düşündüğüm 6700xt aorus master da 750w öneriyor, 5700xt bilemedim, PSU kalitesi etken olabilir ona laf yok

• rx5700xt fiyatlarına noldu böyle ? bu ay başında 4000-4400 seviyesindeyken şu anda her yerde 5000+ . neden bu durumda fiyatlar ?

• Shinku kullanıcısına yanıt

Madencilikte kullanıyorlar. 50 hsh ile kazıyor. İki adet rx580 gücünde. Bence o yüzden fiyatlar arttı.

• quote:

Orijinalden alıntı: berdush42

Madencilikte kullanıyorlar. 50 hsh ile kazıyor. İki adet rx580 gücünde. Bence o yüzden fiyatlar arttı.

anlamıyorum ki bu ay başında da aynı kazmıyor muydu ? niye bir anda bu karta yöneldiler..

• Shinku kullanıcısına yanıt

BTC geçecen sene ağutosta yanlış hatırlamıyorsam. 10 bin dolar civarı idi. Simdi 23 bin dolar civarında. Kazanıyorlar hala demekki.

• ll BLooD ll L kullanıcısına yanıt
    Merabalar hocam bende de Gigabyte 5600 xt var bu attiginiz ayarlari uyguladim gercekten cok cok rahatladi kart hemde FPS ve stabilitesi artti bilgisayarın (tabi fanlar eskisine gore baya bi sesli calisiyo ama olsun) bu konuyu takip edip benim gibi oc ayarlarindan anlamayan varsa @Blood un attigi videodaki yabancinin dediklerini yaptim baya faydali oldu tesekkurler
  • Arkadaşlar Asus dual 5700 kartımın değerleri bellek 52 derecede, ram 86 derecede. Fan %76 da ve 130 watt elektrik çekiyor. Ram ısısını bir türlü dusuremedim. İnternette sorunlu bir soğutması olduğunu ogrendim termal pad ile duzeliyormus fakat garanti dışı kalacak bu seferde. Ne yapmam lazım ? Servise göndersem ilgilenirlermi?

• quote:

Orijinalden alıntı: nabu

Arkadaşlar Asus dual 5700 kartımın değerleri bellek 52 derecede, ram 86 derecede. Fan %76 da ve 130 watt elektrik çekiyor. Ram ısısını bir türlü dusuremedim. İnternette sorunlu bir soğutması olduğunu ogrendim termal pad ile duzeliyormus fakat garanti dışı kalacak bu seferde. Ne yapmam lazım ? Servise göndersem ilgilenirlermi?

ilgilenebilirler ama 86 memory sıcaklıgı sorun çıkarmaz herhalde.gigabyte 5700 xt var bendede o civarlarda yüksek.95 dereceye kadar sorun çıkmaz

• Ama benimki 106 dereceye kadar çıktı ve sistem kapandı.
  • Msi Rx 5700 xt çıkış kartı sahibiyim. Malum kartın yük altında ulaştığı sıcaklık değerleri biraz fazla. Amd nin kendi yazılımından fan hızlarını sıcaklıkla paralel olacak şekilde artırdım. Ayarları kaydettim ve pc açıkken ayarlara göre davrandı ancak bilgisayarı kapatıp açınca fan ayarları manuel ayarlar seçili oluyor ancak fan hızı değerleri eskiye dönüyor. Bunun bir çözümü var mıdır?

• quote:

Orijinalden alıntı: fozdemir

Msi Rx 5700 xt çıkış kartı sahibiyim. Malum kartın yük altında ulaştığı sıcaklık değerleri biraz fazla. Amd nin kendi yazılımından fan hızlarını sıcaklıkla paralel olacak şekilde artırdım. Ayarları kaydettim ve pc açıkken ayarlara göre davrandı ancak bilgisayarı kapatıp açınca fan ayarları manuel ayarlar seçili oluyor ancak fan hızı değerleri eskiye dönüyor. Bunun bir çözümü var mıdır?

profil olarak kaydedin.her açılışta profi yükle yerinden açın fan ayarlarınızı

• 
Sayfa: önceki 507508509510511
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.