Şimdi Ara

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU] (467. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
15.206
Cevap
165
Favori
505.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
72 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 465466467468469
Sayfaya Git
Git
sonraki

AMD Radeon RX 6000 Serisi [ANA KONU]

(En Son Oy Tarihi: 30.3.2024)
Giriş
  • Arkadaşlar 18 Martta çıkacak kart hala piyasada satışı yok =) nasıl iştir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkan_mee

Arkadaşlar 18 Martta çıkacak kart hala piyasada satışı yok =) nasıl iştir.

nasıl yok hiçbir yerde hocam, dünden beri her siteye düştü herhalde. n11'inden hepsiburadasına incehesaptan gamegarajına.

• quote:

Orijinalden alıntı: marquin

nasıl yok hiçbir yerde hocam, dünden beri her siteye düştü herhalde. n11'inden hepsiburadasına incehesaptan gamegarajına.

Alıntıları Göster

:) incehesap, itopya, vatan ve hepsiburada diyorsun fiyatına baktın mı 600$ olan kartın fiyatı 19bin yazmışlar 19 bine 6900xt alınabiliyor. Amazon avrupada da ses yok. Gamegarajda var fiyatı bana biraz fazla gibi geldi. Amazon avrupada daha stoklar girmediği için pekte karar veremiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozkan_mee

:) incehesap, itopya, vatan ve hepsiburada diyorsun fiyatına baktın mı 600$ olan kartın fiyatı 19bin yazmışlar 19 bine 6900xt alınabiliyor. Amazon avrupada da ses yok. Gamegarajda var fiyatı bana biraz fazla gibi geldi. Amazon avrupada daha stoklar girmediği için pekte karar veremiyorum.

Alıntıları Göster

9300e satıldı en düşük.

daha düşük fiyatlara satılacağını sanmıyorum amazon önsiparişte 6000 civarına sattı zaten. 1-2 haftaya 10bin ve üzerine oturur fiyatı.

• marquin kullanıcısına yanıt
    N11 de hatta vade farksız 6 taksit imkanı vardı gamegarasda 9799 iken n11 de aynı kart 9599 TL ye gitti.

Şu an alınabilecek en fp kart bu bence. Yurt dışından alinabiliyorsa çok güzel olur. Ama 5700xt lerin 10 k olduğu yerde bu karta çok da haksızlık etmemek lazım.

Şu an game garajda mevcut alınır mı alınmaz mı orası ayrı bir mevzu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 19 Mart 2021; 12:37:56 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Hocam forumda XFX merc319 Black için yaptığım incelemede bir kaç test sonucu paylaşmıştım. Sizde oradan bakabilirsiniz. Hem kartlar arası karşılaştırma yapmışta oluruz.

https://forum.donanimhaber.com/xfx-merc-black-6900-xt-kullanici-incelemesi--148327089

@samgoli82 hocam testlerinizi yaparsanız üst açmış olduğum konuda paylaşırsanız. Konuyu dahada genişletebiliriz. En azından alıcak olan arkadaşlar neler ile karşılaşır bilmiş olur.

@By_ChaTLaK hocam sizde 6800xt niz ile testleriniz yapın sonuçları değerlendirmiş oluruz. İsterseniz üstte linkini attığım konumda paylaşırsanız sonuçları daha detaylı bir konu oluşturmuş oluruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi StamP0fRadiation -- 19 Mart 2021; 17:47:49 >

• Gamers Nexus 6700 xt'yi sıcaklık ve dizayn anlamında gömmüş. Moores Law'da zaten 3060 ti rakibi olan bu kartın neden 3070 rakibi gibi lanse edildiğini anlamadığını söylemişti ve 480 doların çok fazla olduğunu eklemişti.

AMD sonuçta bir tüccar ve pek de şaşırtmıyor. (AMD olmasa Nvidia ne şov yapardı, orası ayrı !)

• Aerospace kullanıcısına yanıt

Amd kartlar zaten ısınmıyor ve güç çekmiyor üzerine gereksiz fazladan soğutucu koymanın bir alemi yok zaten bu gpu aşırı yüksek hızlarda çalışabiliyor bu haliyle bile.

Steve burada pad yok burada şu yok vs. diye eleştirmiş ama sonuçta bu bir ref kart. Nvidia ref kartı ile karşılaştırması lazım. Amd'nin ref soğutucu bile gayet iyi iş yapıyor. Ayrıca saçma bir şekilde mrsp fiyatına bu kart olmaz diye takılmış.

Kendisi gitsin mrsp fiyatına benzer kartları son tüketici olarak satın alsın sonra konuşsun bence.

Kağıt üstünde verilerden yola çıkarak video'da caka satmak kolay ona.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

Gamers Nexus 6700 xt'yi sıcaklık ve dizayn anlamında gömmüş. Moores Law'da zaten 3060 ti rakibi olan bu kartın neden 3070 rakibi gibi lanse edildiğini anlamadığını söylemişti ve 480 doların çok fazla olduğunu eklemişti.

AMD sonuçta bir tüccar ve pek de şaşırtmıyor. (AMD olmasa Nvidia ne şov yapardı, orası ayrı !)

fiyat belki AMD FE kart için yüksek olabilir. Yalnız bir çok sitede karşılaştırmalı testlerde hiç de 3070'den aşağı kalır bi tarafı olmadığını gösteriyor.

AİB kartlarda bence tasarım ve soğutma yönünde AMD 6700xt gayet güzel işler yapıyor.

Şu an 9.5 K fiyata 6700xt mi 14-15 K fiyata 3070 mi? Seçim sizin arada bazı oyunlarda 7-8 fps için büyük farklar vermeye gerek yok. Ha yurt dışından 3070'i ucuza alabiliyorsanız orasını bilemem. Ama ben yine de 6700xt'yi seçerdim. Nedenlerine gelecek olursak.

-Henüz DLSS alternatifi bir çözüm olmamasına rağmen yakında bunla ilgili bir güncelleme alacağını düşünüyorum AMD'nin.

-Konsollar kısmında sistemlerin AMD tabanlı olduğunu düşünürsek çıkacak oyunların da AMD sistemler için daha iyi optimizasyonda geleceğini düşünebiliriz... Örnek verecek olursam.

Alttaki videoda gpu time ve cpu time kısımlarına dikkat ederseniz anlarsınız. 5800x işlemci nvidia 3090 kartta yapılan bir gameplay.

Bu da 6900xt nin 5600x işlemciyle olan gameplay.(işlemciye dikkat 3090'da 5800x varken bile)

Bu da 6700xt ve 3070 karşılaştırmalı gameplay

Ayrıca bu da benim 5900x+6900xt 2k'da aldığım değerler SAM açık şekilde.

Sonuç olarak eminim bunları burdaki bir çok insan biliyor ama yine de hatırlatayım dedim.

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 19 Mart 2021; 19:36:34 >

• Xfx Referans 6800xt kullanıyorum.Son driver(18 Mart tarihli) ile beraber msfs 2020 de ciddi fps kaybı yaşadım.Landing trainingte,94-95 fps alırken ,45-46 fpslere düştü.Ben de 21.1.2 sürücüsüne geri döndüm düzeldi.
  • MetronoM M kullanıcısına yanıt

N11 den almadigima pişman olunca almanya giga 6700xt siparişini de iptal edince bende devil 6700xt yi aldim .Zaten sizle de konuştuk yarın %80 elimde olur kart ref tasarım ile mutlaka arasında fark vardır. Birde amd nvidia nin aksine hep sonradan açılıyor. Fiyat çok alınmaz bende biliyorum ama seçenek ne ?

3060 a Türküye içinde 7-8 k vermektense buna 9.5k veririm .3060ti 11k dan aşağı yok .Yurt disi desek 3 aydir 2 kart yakaladim 2 iptal yedim .Şubat başında inventusdan 3070 almıştım 7670 e yetmediği için sattim tabi 12.5k ya .Bir adet daha 3080 alirim dedim olmadı 2 kusur aydır diğer sistem boşta duruyor sıkıldım artık gelsin bir test ederiz her anlamda .

• quote:

Orijinalden alıntı: Alkımm

N11 den almadigima pişman olunca almanya giga 6700xt siparişini de iptal edince bende devil 6700xt yi aldim .Zaten sizle de konuştuk yarın %80 elimde olur kart ref tasarım ile mutlaka arasında fark vardır. Birde amd nvidia nin aksine hep sonradan açılıyor. Fiyat çok alınmaz bende biliyorum ama seçenek ne ?

3060 a Türküye içinde 7-8 k vermektense buna 9.5k veririm .3060ti 11k dan aşağı yok .Yurt disi desek 3 aydir 2 kart yakaladim 2 iptal yedim .Şubat başında inventusdan 3070 almıştım 7670 e yetmediği için sattim tabi 12.5k ya .Bir adet daha 3080 alirim dedim olmadı 2 kusur aydır diğer sistem boşta duruyor sıkıldım artık gelsin bir test ederiz her anlamda .

Hayırlı uğurlu olsun hocam güle güle kullan.

• Aerospace kullanıcısına yanıt

Bu referans kart kısıtlı sayıda üretilip muhtemelende satılmıyacak.Eleştirdiği şeylerde buluttan nem kapmaktan öteye geçmiyecek şeyler.Bende merak edip açtım izledim ve ee? ne var burda bu niye böyle video yapmış dedim.Yok vidalar fazla.Yok çok önemsememiş şuraya pad koymamış,arkaya pad koymamış,yok hiç yenilik yok düz pcb tasarlamış.Yok bu fan kablosunu niye gizlemiş.Eften püften eleştirmiş anlıyacağın.

"Şu an 9.5 K fiyata 6700xt mi 14-15 K fiyata 3070 mi? "

(c şıkkı, hiçbirisi, alanlara Allah akıl fikir versin)

"-Henüz DLSS alternatifi bir çözüm olmamasına rağmen yakında bunla ilgili bir güncelleme alacağını düşünüyorum AMD'nin. "

(fakat bu nvidia'da zaten var, olacağını düşünmek bir argüman olamaz ama temmeni olabilir)

"-Konsollar kısmında sistemlerin AMD tabanlı olduğunu düşünürsek çıkacak oyunların da AMD sistemler için daha iyi optimizasyonda geleceğini düşünebiliriz... Örnek verecek olursam."

(başından beri bunu ben de iddia etmekteyim, konsol portu olacak oyunlarda amd kesinlikle öne geçecektir, AMD için optimize edilen Dirt 5 ve Valhala zaten en iyi örnekler. Bu AMD kart almak için çok güçlü bir argüman)

"Alttaki videoda gpu time ve cpu time kısımlarına dikkat ederseniz anlarsınız."

Bu da oldukça önemli bir konu, NVIDIA sürücülerinde ciddi cpu overhead problemi var, yani 1440p ve altında, özellikle 1080p ve cpu darboğaza yaklaştıkça, Nvidia kartları cpu zamanlamasını sürücü üzerinden yaptığı için (amd donanım) ek olarak %20'ye yakın darboğaz olabiliyor)

Öte yandan ben de 6700xt fiyatının yüksek olduğunu düşünüyorum, beni son kullanıcı fiyatı ilgilendirmiyor, orası delilik zaten, ben MSRP olarak konuşuyorum. Baktığımda 14 oyun için 1080p ve 1440p için 6700xt tam olarak 3060 ti ve 3070 arasında yer almış. Bu şekilde baktığımda, en mantıklı kart 3060 ti olmakta, 6700xt ve 3070 arasında da dlss avantajı dolayısı ile bence 3070 öne geçiyor, nitekim pek çok oyun DLSS desteği almaya başladı, bu durum özellikle fps oyuncuları için önemli, fortnite, warzone vs. gibi. Öte yandan ise sistemde son nesil bir işlemci yoksa (5600x gibi), tercihim bu durumda radeon olur, çünkü radeon durumda performans olarak öne geçer.

Öte yandan referans kart sıcak değil söylemi yanlış, adam referans kartı incelemiş ve arka kapağı metal yapan bir AMD'nin saçma şekilde araya termal ped koymamasına, gayet haklı olarak takılmış. Buyrun aşağıda referans kart 96 derece hotspot (110 derece limit devam ediyor sanırım :)), ben uzun süre 5700xt kullandığım için bunlar normal bana, ama takılacak insanlar olacaktır, termal olarak serin bir kart demek de saçma olur.

*** Sonuçta AMD'nin eskiden yarattığı heyecanı, artık yaratamadığını düşünüyorum. Çıkardığı ürünler, fiyat olarak neredeyse rakiplerle aynı, beklenilen yenilikleri ise henüz ortada yok. Burada SAM hariç diyebiliriz, onda da kimi oyunda negatif performans veriyor. Nvidia halen BAR'ı sunmadı, zaten SAM'in aynısı, muhtemelen Nvidia bar ile sıkıntı çıkartan oyunları driver ile bardan mahsun bırakıp, böylece amd'nin Sam'de yaşadığı negatif performans olayını yaşamayacak. Böylece SAM toplamda %3 getiri yaparken (kimi oyunda 10, kimisinde eksi 7), BAR bu konuda aynı teknoloji olmasına rağmen kağıt üzerinde fazla getiri sağlayacak.

*** Öte yandan burada FANBOY'lar ile laf dalaşına girmeyeceğim, isteyen gidip istediği kartı alır, apple,amd,nvidia vs. köküne kadar savunabilir. Ben nerede ne görürsem, onu paylaşıyorum, nvidia forumunda RTX'i gömdüğüm gibi, gerekirse burada Radeon'u da gömerim. Maksat 3-5 kişi de olsa insanlar ek bir bilgi ediniyor, belki boşuna para harcamaktan kurtuluyor.

*** Diğer taraftan zaten ekran kartı almak şu zamanda çok saçma, devir bence xbox devri yada elindekini tutma, gerisi delilik.

• @Aerospace

Zaten kimseyi herhangi bir şeye yönlendirme yapmadan durumu izah edecek şekilde açıklama yaptım. İsteyen istediğini istediği fiyattan almakta özgür. Nvidia profesyonel işlemler ya da yapay zeka gibi çözümlemeler üzerine çalışmıyorsan sadece oyun için yüksek fiyatlardan almanın bir mantığı yok diyorum.

3060ti alırım dediğin fiyatı da söyler misin? Birde kaç liraya bulunduğunu? Birde 6700xt fiyatını?

Sıcaklık konusuna gelince de zaten AMD FE kartın soğuk çalıştığını kimse iddia etmedi ki? AİB kartlar daha başarılı olacaktır dedim yukarda.

SAM olayına gelecek olursak özellikle son bios güncellemelerinden sonra işlemi tarafında L3 bellek erişim ve kapasitesi büyük ölçüde artırıldı. Bu da SAM için bir avantaj demektir. Konu için 5000 serisi işlemciler bölümüne bakabilirsin.

Evet bu vakitte kart almak çok mantıklı değil zaten. 7500 e 6800xt alınır mı diye tartışıyordu bir çok insan kasım aralık aylarında, sonrası malum. Bana sorarsan da bir GPU için 10K gibi fiyatları vermek çok mantıklı değil. Ama sonuçta şu an piyasa şartlarına bakarak konuşmak zorundayız. Yani bu günü konuşalım.

Ayrıca konsol benim zevkime hitap etmiyor maalesef, bu nedenle konsol olayına çok sıcak değilim kişisel tercihim PC yönünde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetronoM -- 19 Mart 2021; 21:10:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DH | equ*

Bu referans kart kısıtlı sayıda üretilip muhtemelende satılmıyacak.Eleştirdiği şeylerde buluttan nem kapmaktan öteye geçmiyecek şeyler.Bende merak edip açtım izledim ve ee? ne var burda bu niye böyle video yapmış dedim.Yok vidalar fazla.Yok çok önemsememiş şuraya pad koymamış,arkaya pad koymamış,yok hiç yenilik yok düz pcb tasarlamış.Yok bu fan kablosunu niye gizlemiş.Eften püften eleştirmiş anlıyacağın.

Seninle aynı şeyleri düşünüyorum. Elemanın tepkileri bildiğin kaprisli müşteri gibi.

Dediğim gibi beni gerçekte satılan fiyat hiç ilgilendirmiyor, ben sadece üreticinin koyduğu fiyata bakıyorum, madenci saçmalığı olmasa göreceğimiz fiyatlar üretici fiyatına endeksli olacaktı. Bu bağlamda doğru seçim benim için 3060 ti olurdu, daha üst düzey için ise 6800 (burada tek çekincem xt olandan biraz daha sıcak bir kart olmasıydı).

İlla merak ediyorsan, 3060 ti'ya 5500'den fazla para vermezdim, ama o günler çoktan geçti ve boşa konuşmaya gerek yok. İşlemcime göre test sonuçlarına bakardım, elimdeki işlemciye göre 3060 ti yada 6700xt, hangisi iyi performans veriyorsa 5500 civarında olursa, onu alırdım.

Ben 6300'e rtx 3070 aldım, 40 kere düşündüm almadan. Benzer fiyata sonradan 6800 satıldı ki çok iyi fırsattı.

SAM olayında ise, sanırım bu ay içinde Nvidia'ya da BAR (yani sam) desteği geliyor, 3060'a zaten gelmişti.

Konsol durumu kişiden kişiye değişiyor, fakat fiyat anlamında çok iyi bir seçim (gamepass ile).

Tekrar söylüyorum bu kartlara kesinlikle para vermem, maddi olarak rahatlıkla bugün satılan fiyatlardan 3090 alabilirim, fakat mantıken asla. Maddi ve manevi anlamda bu paraları verecek kişilerin yolu açık olsun, kolay kazanan çok insan var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Aerospace

Dediğim gibi beni gerçekte satılan fiyat hiç ilgilendirmiyor, ben sadece üreticinin koyduğu fiyata bakıyorum, madenci saçmalığı olmasa göreceğimiz fiyatlar üretici fiyatına endeksli olacaktı. Bu bağlamda doğru seçim benim için 3060 ti olurdu, daha üst düzey için ise 6800 (burada tek çekincem xt olandan biraz daha sıcak bir kart olmasıydı).

İlla merak ediyorsan, 3060 ti'ya 5500'den fazla para vermezdim, ama o günler çoktan geçti ve boşa konuşmaya gerek yok. İşlemcime göre test sonuçlarına bakardım, elimdeki işlemciye göre 3060 ti yada 6700xt, hangisi iyi performans veriyorsa 5500 civarında olursa, onu alırdım.

Ben 6300'e rtx 3070 aldım, 40 kere düşündüm almadan. Benzer fiyata sonradan 6800 satıldı ki çok iyi fırsattı.

SAM olayında ise, sanırım bu ay içinde Nvidia'ya da BAR (yani sam) desteği geliyor, 3060'a zaten gelmişti.

Konsol durumu kişiden kişiye değişiyor, fakat fiyat anlamında çok iyi bir seçim (gamepass ile).

Tekrar söylüyorum bu kartlara kesinlikle para vermem, maddi olarak rahatlıkla bugün satılan fiyatlardan 3090 alabilirim, fakat mantıken asla. Maddi ve manevi anlamda bu paraları verecek kişilerin yolu açık olsun, kolay kazanan çok insan var.

Hocam eski camlar bardak oldu diye eskilerin bir sözü var. Bu söze alternatif bi ton başka sözler de var halamın ..... olsaydı gibi bunu çoğaltabiliriz :)

Bende şunu söyleyim 3060ti ile 6700xt arasında kalsam fiyat bağımsız 6700xt alırdım. Kişisel tercihim bu olurdu.

Tekrar ediyorum hiç bir GPU 10k olmamalı.

Ama bu stok sıkıntıları madencilik, pandemi yüzünden üretim daralması ve üzerine de tayvandaki su krizi gibi sorunları ele alırsak silikon üretimi büyük krizde. Ayrıca insanların evine kapanması pc donanımlarına saldırması oyunculuk vb işler için teknolojik ürünleri tercih etmesi gibi sebeplerden ötürü daha da sayabiliriz bunu artırabiliriz. 2019 yılı ile 2020 yılları arasında %160 lık bir artış var pc ve teknoloji harcamalarında. Bu durumda kalkıp da ben 2017 2018 yıllarındaki fiyatlamayı bekliyorum diyemezsin.

Şu an her şey güllük gülistanlık olsa zaten 3080 max 7-9 k olurdu geri kalan gpu'ları sıralandır istediğin kadar. Ayrıca ülkemiz durumları göz ardı etmeyip dolar krizlerini de eklersek her şeyin tuzu biberi oluyor.

Sonuç olarak her şey eski haline dönse bile artık high end bir GPU 4'k hiç bir zaman olmayacak üzücü ama maalesef gerçek.

• 
Sayfa: önceki 465466467468469
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.