Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7970 lanse edildi (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
1
Favori
9.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sence gtx 580 bi oyunda 50 fps veriyorsa gtx 680 ne kadar verir ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultra_storm

M@U

Bunu ancak kart çıktığında söyleyebilirim.

Yine de şöyle bir fikir de bulunabiliriz. Son 3 seride AMD ile Nvidia'nın gpu bazlı performans farkı hep %20 düzeyindeydi. Bu durumun bozulacağını sanmam. Bugün biz HD7970'in HD6970'ten %40-45 kadar daha performanslı olduğunu görüyoruz. Sürücülerle bunun %50'ye tamamlanacağını düşünelim. Nvidia'nın da son 3 yılda oluşan dengeyi korumak amacıyla benzer bir strateji izleyeceğini düşünürsek, %45-50 daha performanslı bir kart bekleyebiliriz. Böyle bir kartta 50fps veren GTX580 karşısında 70-75 fps veren bir kart olur.

Tabi bu yalnızca ihtimaller dahilindeki bir tahmin. Yani şimdiden çok ciddiye almayın. Şuan Nvidia'nın kartına dair, pek bir bilgi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 22 Aralık 2011; 16:13:42 >

• quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

Orijinalden alıntı: Dovahkiin

Yalnız Ocean Mist hocamın dediği bir nokta çok önemli. AMD sadece 580'i geçmekle yetindi, Nvidia da bunu fırsat bilip 7970'i geçmekle yetinirse, 28 nanometre o zaman beklentinin çok çok altında kalacak, beklediğimiz performans sıçraması yalan olacak.

Zaten olacak şey hemen hemen bu. Ancak beklenmeyen nokta yahut benim beklemediğim nokta böylesine saçma bir fiyatlandırma ile gelmesiydi. AMD bu fiyatı çekiyorsa, Nvidia bu kartı geçen bir kart yaparsa, onu fiyatı ne olacak? Burası çok ilginç. Zira bir de çift gpu'lu kart meselesi var. O ne olacak? Acaba Nvidia performansa oynamayacak da fiyatı benzer mi tutacak? AMD bunun farkına varmış olduğu için mi fiyatı yüksek tutuyor?

Gerçi Nvidia'nın şuan hiçbir şey yapmasına gerek yok. Yani gf110'u revize ederek birim performansını geliştirse ve biraz da saat hızı artırsa, hadi 1-2 tane de sürücü patlatsa zaten HD7970 performansına ulaşır. Yani gf110'un teoride iki katı güce sahip bir gpu yapsa zaten ortalık yıkılır. Ancak böyle bir şeyi yapmayacağını da biliyoruz. Şuan Nvidia, geriye gitmezse bulunduğu durumda HD7970'in performansını verebilecek potansiyele sahip.

Mimari detaylar açıklandığında, Nvidia'nın mimarisine benzeyen bir yapı karşımıza çıkabilir diyordum. Çıktı gibi. AMD oyun performansını geliştirmiş, lafımız yok ama Nvidia'nın çok daha öncesinde sahip olduğu avantajlara da sahip olmak istemiş gibi. Kart işlem gücünün artırılmış olması bana direk olarak bu fikri veriyor.

Nvidia tarafında ise yongada sistem ve iletişim teknolojilerine yönelmiş olması beni şüpheye düşürüyor. Eskiden olsa, Nvidia çok hızlı cevaplar verir, çok hızlı şekilde kart üretirdi. Şimdi tamamen Tegra'ya yoğunlaşmış bir Nvidia izlenimi var. Adamlar PC'yi sallamıyorlar artık. Yalnızca profesyonel çizim kartları ve bilgi-işlem için gerekli olan kartların üretimine ağırlık verilmiş gibi. G80'den bu yana hep büyük gpu'lar ve hep PC tarafında kaybeden bir Nvidia görüyoruz. Umarım yeni seride bu durum daha da derinleşmez.

Merhaba,

Zaten en fazla 3 nesil sonra PC oyunculuğu tamamen biter. Bu tartışlamaları da özlemle yad ederiz...

Teşekkürler,

Hicks

• Hicks
    Pc oyunculuğu biterse bende biterim düşünsene taş devri grafikler ile oynamayı bitmemeli birşeyler yapılmalı !
  • Pc oyunculuğun bitmesinin aksine daha da gelişmeyeceğinin garantisini kimse veremez. Önemli olan konsollardan sonraki durum.

Kartlar piyasalara iyice yerleşsin , Nvidia %10 İndirim yapsa al sana ölü doğan seri. Ati keşke 1Ghz baraşını aşaydı , kullanıcının alıpta %20 Oc yapabilmesi gibi bir saçmalık yok yahu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muten Baba -- 22 Aralık 2011; 16:21:44 >
  • amd 7970 ile bir adım daha geliştirmiş kendini özellikle 384 bit e geçmiş olması amd için cok yeni.watt-ısı vs gibi etkenleri arttırmadan performansı bir adım daha öteye taşımakta bir başarı..fakat şu da var bunca kart kalabalıgının arasında gtx580-amd 6990 arasında bir kart cıkartmak ne derece gerekliydi düşünmek lazım..ama dediğim gibi amd hıc denemedıgı şeyleri bu yeni mimaride deneyerek ilerisi için umut vermiş oldu bir yerde
    fakat forever 6870x2:)
  • Chris Brown
    Yani belli olmaz bakarsın konsol oyunculuğu biteki keşke böyle birşey olsada pc'nin hakkı verilse
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

quote:

quote:

Yalnız Ocean Mist hocamın dediği bir nokta çok önemli. AMD sadece 580'i geçmekle yetindi, Nvidia da bunu fırsat bilip 7970'i geçmekle yetinirse, 28 nanometre o zaman beklentinin çok çok altında kalacak, beklediğimiz performans sıçraması yalan olacak.

Zaten olacak şey hemen hemen bu. Ancak beklenmeyen nokta yahut benim beklemediğim nokta böylesine saçma bir fiyatlandırma ile gelmesiydi. AMD bu fiyatı çekiyorsa, Nvidia bu kartı geçen bir kart yaparsa, onu fiyatı ne olacak? Burası çok ilginç. Zira bir de çift gpu'lu kart meselesi var. O ne olacak? Acaba Nvidia performansa oynamayacak da fiyatı benzer mi tutacak? AMD bunun farkına varmış olduğu için mi fiyatı yüksek tutuyor?

Gerçi Nvidia'nın şuan hiçbir şey yapmasına gerek yok. Yani gf110'u revize ederek birim performansını geliştirse ve biraz da saat hızı artırsa, hadi 1-2 tane de sürücü patlatsa zaten HD7970 performansına ulaşır. Yani gf110'un teoride iki katı güce sahip bir gpu yapsa zaten ortalık yıkılır. Ancak böyle bir şeyi yapmayacağını da biliyoruz. Şuan Nvidia, geriye gitmezse bulunduğu durumda HD7970'in performansını verebilecek potansiyele sahip.

Mimari detaylar açıklandığında, Nvidia'nın mimarisine benzeyen bir yapı karşımıza çıkabilir diyordum. Çıktı gibi. AMD oyun performansını geliştirmiş, lafımız yok ama Nvidia'nın çok daha öncesinde sahip olduğu avantajlara da sahip olmak istemiş gibi. Kart işlem gücünün artırılmış olması bana direk olarak bu fikri veriyor.

Nvidia tarafında ise yongada sistem ve iletişim teknolojilerine yönelmiş olması beni şüpheye düşürüyor. Eskiden olsa, Nvidia çok hızlı cevaplar verir, çok hızlı şekilde kart üretirdi. Şimdi tamamen Tegra'ya yoğunlaşmış bir Nvidia izlenimi var. Adamlar PC'yi sallamıyorlar artık. Yalnızca profesyonel çizim kartları ve bilgi-işlem için gerekli olan kartların üretimine ağırlık verilmiş gibi. G80'den bu yana hep büyük gpu'lar ve hep PC tarafında kaybeden bir Nvidia görüyoruz. Umarım yeni seride bu durum daha da derinleşmez.

Merhaba,

Zaten en fazla 3 nesil sonra PC oyunculuğu tamamen biter. Bu tartışlamaları da özlemle yad ederiz...

Teşekkürler,

Hicks

O konuya hiç girmeyelim zaten...

http://forum.donanimhaber.com/m_46533284/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46533284

• quote:

Orijinalden alıntı: highgen

quote:

Orijinalden alıntı: astraldoors

7970 gtx570 fiyatına satılsa anlarım da gtx590 fiyatına satılma ihtimali gülünç..

1200 1300 tl en fazla gtx 590 nerden çıktı gtx680nin fiyatı açıklandığnda aynı tepkiyi nvidia içinde verebilecekmisinz merak ediyorum

evet aynı tepkiyi veririm..niye vermeyeyim? benim ve genelde herkesin AMD tarafından beklediği f/p ürünler..işlemci tarafında niye AMD kullanıyorum, çünkü Intel'in sunduğu performansı daha ucuza alabiliyorum..bu yüzden 7970'in fiyatlandırılması kritik..1000TL'yi geçmemesi gerek bence..
  • AMD artık F/P ürününü en azından High End Gpu'larında bırakmış gözüküyor.
    CPU'larda bunu yapabilmeleri icin daha cok fırın ekmek yemeleri gerekiyor...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

quote:

quote:

Merhaba,

Teşekkürler,

Hicks

O konuya hiç girmeyelim zaten...

http://forum.donanimhaber.com/m_46533284/mpage_1/f_/key_//tm.htm#46533284

PC Oyunculuğu biterse, nVidia ve Ati Ekran Kartı satamaz ki!
    Endüstriyel Ekran Kartları satışına devam ederler, veya başka çözümlere yönelirler.

PC Oyunculuğu'nun bitip bitmemesi onların elinde. He tabi biraz da bizler yani oyuncuların elinde.

Firmalar PC'ye Korsan'cı damgası vurdu. Orjinal satışları PC'de iyi olsa hiçbir zaman bitmez ama işte.
    Durumlar da ortada yeni gelen oyunlara bakın. MW3 100 Lira'nın üzerinde satılıyor yazık.

Zaten yakın zamanda son PC'mi toplayacağım, daha da PC işine girmem. Konsolla devam edeceğim artık.
    Masraf masraf üstüne PC'de

• *Furious*
    Pc'de 100 lira ise mv 3 konsolda 150-200 lira.
  • quote:

M@U

Vay be adam sanki kahin böyle bir soru soruyorsunuz. o da cevaplıyor birşekilde
    Tam sirke döndü burası ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: leop

Bu kart basarisiz fln degil. Ister fiyati ister baska ozelligine kizin bu karta basarisiz denilemez.

yine ornek vermek icin soyluyorum yakin zamanimizda en basarisiz kart gtx 480 dir.

gtx 480 e baktigimizda basarisiz bir kartin ne oldugunu goruyoruz. gerek gec cikmasi, gerek performansi gerek guc tuketigimi gerek gurultusu gerek gpu sicakligi bir basarisizlik abidesi.

haa gtx 580 e basarisiz diyen carpilir o ayri mesele.. benim de agzimin suyu akti gtx 580 ilk ciktiginda ne kadar power draw limiter beni biraz sogutmus olsada tas gibi kartti tas.

ama hd7970 den sonra artik gtx 580 nin bir albenisi kalmadi. gayet takoz gozukuyor hd7970 in yaninda guc tuketimi ve performans odakli baktigimizda.

450 tl ye forumda sıfır poşetinde satılan ve oc ile gtx580(default)geçen bi kart başarısız öyle mi?

anlıyorum sizi yaranız çok derin

• beyler nVidiacilar karti basarisiz bulmus, dagilin!
  • Aşağıdaki görsellerde de görüleceği üzere kartın asıl performansını gözlemlemek için AMD'nin bir önceki tek GPU'lu en güçlü kartı olan HD 6970 ile kıyaslama yapmak lazım bence. Dikkat ederseniz 6970 ile 7970 arasında oldukça yüksek bir performans farkı var. Hemen hemen tüm oyunlarda en az 20 FPS farkı görebilirsiniz. Bu iyi bir gelişme.
    GTX 580 ile arasındaki performans farkı da en az 10 fps'yi buluyor.
    AMD'nin gerçek amacı hiç bir zaman tek GPU'da liderliği Nvidia'dan almak olmadığından ,önceki en güçlü AMD serisi kartların Nvidia'nın tek GPU'lu en yüksek kartlarıyla yarışamayacak olduğu da bilindiğine göre şimdiki kart GTX 580'e göre yine de iyi bir seviyede duruyor. En azından kötü değil.
    Heaven testinde de görüldüğü gibi doku kabartma testlerinde AMD kendisine daha bir çeki düzen vermiş. Bu da hiç şüphesiz gerçek directx 11 oyunları çıkınca işlerin değişebileceğinin kanıtı olabilir.
    Fiyat olarak AMD indirime gitmeli bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rojev -- 22 Aralık 2011; 17:56:52 >

• quote:

Arkadaşlar biz zamanında HD5870'i pahalı bulmadık mı? Hem o kadar eski nesil Nvidia kartını resmen eziyordu. DX11 desteği sunuyordu. Güç tüketiminde o zamana kadar görülmemiş yenilikler getiriyordu. Eyefinity gibi ciddi anlamda işe yarayan bir teknolojiyi de beraberinde getiriyordu. Bugün bize 550$'dan dayatılan HD7970, eski nesile attığı %40-45 farktan başka ne getiriyor?

Neresi başarılı? İyi düşünün derim.

Basarili cunku:

1-eski nesile gore %40-50, rakibe gore %24-30 fark attigi icin

2-eski nesile ve rakibe gore daha iyi performance/watt oranina sahip oldugu icin, hem bos'ta hemde yuk altinda

3-sonunda tek GPU'lu kartla 3lu monitor'de sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor

4-fiyati cok fazla degil, gtx580'den min %24 daha iyi olmasina ragmen fiyat farki sadece 50$, nVidia olsa 600-650$ gibi fiyat olurdu, nVidia bu konuda politikasi herkes tarafindan biliniyor, ama AMD lider olmasina ragmen fiyat/performance liderliginden de vazgecmemis

bu 4 neden cogu sitenin ortak gorusu benim degil, buna ragmen basarisiz bulmmussunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Statistik -- 22 Aralık 2011; 18:14:33 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

quote:

Arkadaşlar biz zamanında HD5870'i pahalı bulmadık mı? Hem o kadar eski nesil Nvidia kartını resmen eziyordu. DX11 desteği sunuyordu. Güç tüketiminde o zamana kadar görülmemiş yenilikler getiriyordu. Eyefinity gibi ciddi anlamda işe yarayan bir teknolojiyi de beraberinde getiriyordu. Bugün bize 550$'dan dayatılan HD7970, eski nesile attığı %40-45 farktan başka ne getiriyor?

Neresi başarılı? İyi düşünün derim.

Basarili cunku:

1-eski nesile gore %40-50, rakibe gore %24-30 fark attigi icin

2-eski nesile ve rakibe gore daha iyi performance/watt oranina sahip oldugu icin, hem bos'ta hemde yuk altinda

3-sonunda tek GPU'lu kartla 3lu monitor'de sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor

4-fiyati cok fazla degil, gtx580'den min %24 daha iyi olmasina ragmen fiyat farki sadece 50$, nVidia olsa 600-650$ gibi fiyat olurdu, nVidia bu konuda politikasi herkes tarafindan biliniyor, ama AMD lider olmasina ragmen fiyat/performance liderliginden de vazgecmemis

bu 4 neden cogu sitenin ortak gorusu benim degil, buna ragmen basarisiz bulmmussunuz.

Uzun uzun cevap yazmak isterdim ama sabahtan beri o kadar çok yazdım ve kendimi tekrar ettim ki şimdi cevap yazacak olursam yine kendimi tekrar etmiş olurum ve hoş olmaz. En iyisi siz bugün HD7970 konularına yazdıklarımı okuyup sonra yorum yapın.

Bir de şu minimum %24 daha performanslı lafınız efsane olmaya aday.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 22 Aralık 2011; 19:22:23 >

• crysis 2 dx11
    metro 2033 dx 11
    aha bu 2 oyunda 6970 e neredeyse 2 kat fark atmış
    diğer testler önemli değil
    350$ a düşünce alınır bu kart
  • suan için en hızlı kart mı ? cevap evetse diğer her türlü şeyi geçiniz zaten 3gb lik 580 lerin hepsi bu fiyata satılıyor sonuçta bu daha hızlı kart ve daha fazlaya paraya satılması normal ve driverların beta aşamasında olduğunu unutmamak lazım 580 de durum tam tersi bu kart kendine geldiğinde fark yüzde 30 35 civarlarına gelecektir
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.