Şimdi Ara

AMD Radeon HD 7970 lanse edildi (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
231
Cevap
1
Favori
9.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://forum.donanimhaber.com/m_54321321/tm.htm

Linkteki haberi okuyunca kartdaki bu fiyatlandırmanın bulldozerde uğranılan zararı karşılamak için AMD tarafından belirlenmiş olabileceği ihtimali aklıma geldi. Bu durumda kart fiyatlarının düşmesi biraz zaman alacak gibi... nVidia zaten HD7970'i geçecek kartı yapmakta fazla zorlanmayacak ve fiyatı yüksek tutacak, bu durumda AMD'den fiyat indirimi bekleyeceğiz AMD'de bulldozer zararını karşılamak için indirim yapmakta acele etmezse, son kullanıcı olarak bizler önceki serileri kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

o dhw'de takılıyor uzun zamandır;

http://forum.darkhardware.com/viewtopic.php?f=4&t=196926&p=1879746#p1879746

ama eskisi gibi değil... daha casual takılıyor

vay anam adama tarafsız dedik o da gitmiş kepler i jete benzetmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: eulogy

Sonuçlar belki başarılı belki değil ama kimseyi şaşırtmadığı, heyecanlandırmadığı kesin...

Gtx 680 ya da gtx 780 her neyse onun 7970'e atacağı fark eğer 580-6970 arasındaki farktan düşük ise amd biraz bişeyler başarmıştır diyebileceğiz.

Bence aksine fark artacak...

Nvidia intel gibi şirketler yaptıkları değişiklilerin performans farkına etkisi her seride gösterebilirken, amd'nin tonla değişiklik, yeniliğine karşı çokta fark yakalamaması alışkanlık oldu.

Ama gerçek sorun şu ki ;

Kartın fiyatını gördükten sonra ne konuşulsa boştur...

THGTR'deki HD7970 incelemesini okumanızı tavsiye ederim.

Bu kartın henüz resmi bir driver'ı yok, hiçbir yazılımsal güncellemesi yapılmamış ki inceleme yapanlar da buna sık sık vurgu yapıyorlar. Ayrıca HD7970'in henüz Pci 3.0 da neler yapabildiğini de bilmiyoruz. Şu ana kadar prototip performansı dışında HD 7970 hakkında hala kesin bilgi sahibi değiliz. Ayrıca Nvidia'nın henüz adı bile konulmamış kartları üzerinden çok yüksek beklentiler yaratmayı da hiç doğru bulmuyorum. Misal, GTX 590 için de 6990'ı yerden yere vuracağı iddia edilmişti, sonuç?

Kepler'in yüksek başarım göstermesini çok isterim. Ama umarım Nvidia mühendislerinin, forumdaki bazı arkadaşların aksine ayakları yere sağlam basıyordur.

• quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

quote:

Orijinalden alıntı: TiesTorN

o dhw'de takılıyor uzun zamandır;

http://forum.darkhardware.com/viewtopic.php?f=4&t=196926&p=1879746#p1879746

ama eskisi gibi değil... daha casual takılıyor

vay anam adama tarafsız dedik o da gitmiş kepler i jete benzetmiş.

Adam dalgasını geçiyor yahu.

• quote:

Sonuçlar belki başarılı belki değil ama kimseyi şaşırtmadığı, heyecanlandırmadığı kesin...

Gtx 680 ya da gtx 780 her neyse onun 7970'e atacağı fark eğer 580-6970 arasındaki farktan düşük ise amd biraz bişeyler başarmıştır diyebileceğiz.

Nvidia intel gibi şirketler yaptıkları değişiklilerin performans farkına etkisi her seride gösterebilirken, amd'nin tonla değişiklik, yeniliğine karşı çokta fark yakalamaması alışkanlık oldu.

Ama gerçek sorun şu ki ;

yorumunuzda hiçbir mantık yok kusura bakmayın bu kart eski nesile göre yani 6970 ye göre en az yüzde 50 60 daha hızlı özellikle tesellation ağırlıklı yerlerde fark daha da açılıyor güç tüketimi desen nerdeyse aynı seviyelerde hangi akıl ve mantıkla başarısız oldu anlamadım amd zaten stratejisi hiçbir zaman en hızlı tek gpu olmadı ki .....

• quote:

Orijinalden alıntı: Foxbat

quote:

Ama gerçek sorun şu ki ;

THGTR'deki HD7970 incelemesini okumanızı tavsiye ederim.

Bu kartın henüz resmi bir driver'ı yok, hiçbir yazılımsal güncellemesi yapılmamış ki inceleme yapanlar da buna sık sık vurgu yapıyorlar. Ayrıca HD7970'in henüz Pci 3.0 da neler yapabildiğini de bilmiyoruz. Şu ana kadar prototip performansı dışında HD 7970 hakkında hala kesin bilgi sahibi değiliz. Ayrıca Nvidia'nın henüz adı bile konulmamış kartları üzerinden çok yüksek beklentiler yaratmayı da hiç doğru bulmuyorum. Misal, GTX 590 için de 6990'ı yerden yere vuracağı iddia edilmişti, sonuç?

Kepler'in yüksek başarım göstermesini çok isterim. Ama umarım Nvidia mühendislerinin, forumdaki bazı arkadaşların aksine ayakları yere sağlam basıyordur.

Kavramlarda yanlışlık olmasın; bir firmanın inceleme için gönderdiği ürün ve sürücüler resmidir. Ürüne prototip denmez. Prototip, mühendislik örneği denen piyasaya çıkışı hazır olmayan ürünü ifade eder. Ancak şuan incelenen tüm HD7970'ler satışa sunulacak ürünlerdir. Ama sürücü tarafı evet, beta formundaki sürücülerdir. Yani illaki durum iyileştirilecektir. Ancak ne boyutta olacağını öngöremeyiz.

Bu erken gelen tanıtım konusunda sanırım ki AMD'nin piyasaya erken girerek HD5000 serisindeki başarıyı tekrarlamak gibi bir amacı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak HD7000 serisi şu hali ile ne yazık ki HD5000 serisi kadar vurucu değil.

PCI-E 3.0 konusuna da çok takılmayın. Diğer geçişlerin bir farkını gördünüz mü? Tek kartta göremedik. Ayrıca 2.0'ın sınırlarını da görmedik henüz, tek kart için.

Kepler üzerine de boş hayallere girmek çok büyük hata olur. Zira hiçbir bilgi yok. Yalnızca Fermi'deki potansiyeli düşününce başarılı olması gerekiyor diye düşünülüyor, hepsi bu. GTX590-HD6990 konusuna benzetmek de pek mümkün değil. GTX590'ın durumunun ne olacağı belli idi. Zira gpu'nun ne olduğu biliniyordu. HD6990'u ezemeyeceği ortadaydı. Şimdi Kepler hakkında hiçbir bilginin verilmemiş olması merak doğuruyor ki normal de. Kartları görene kadar da millet beklentilerini yükseltecektir ne yazık ki...

• Bana göre kart fail. (benim beklentime göre)
    - Havadan 550 Dolar birisi verse gözüm kapalı alırım ama böyle bir dünyada yaşamıyorum.
    - Sayısal veriler de bana birşey ifade etmiyor (testler hariç, geri kalan %'ler benim için boş şeyler). Parayı verip parçayı alırım eğlenceme bakarım gerisi zerre umrumda değildir.

Benim beklentim, her şartta bariz fark atmasıydı. Öyle birşey göremiyorum. GTX580'den ucuza koymasını isterdim, çünkü Nvidia'yı darmadağın edebilirdi, kötü olmuş. (Nvidia ekran kartında favori firmamdır).
    Benzer FAIL Nvidia tarafından'da gelecek sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eric13

quote:

Ama gerçek sorun şu ki ;

yorumunuzda hiçbir mantık yok kusura bakmayın bu kart eski nesile göre yani 6970 ye göre en az yüzde 50 60 daha hızlı özellikle tesellation ağırlıklı yerlerde fark daha da açılıyor güç tüketimi desen nerdeyse aynı seviyelerde hangi akıl ve mantıkla başarısız oldu anlamadım amd zaten stratejisi hiçbir zaman en hızlı tek gpu olmadı ki .....

Hocam ben sonuçlar başarısız demedim, yanlış anlamışsınız...

580-6970 performans farkı < 680-7970 performans farkı olursa BENCE başarısız olmuş demektir dedim, Ayrıca 5xxx serinde ki heyecanı yaratmadı dedim... Ayrıca bir amd sever olarak 680-7970 performans farkının eski serilerdeki kıyaslamalara göre daha yüksek olacağını tahmin ettiğimi söyledim.

• Valla ben daha önce Hicks'in yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum.

7970 yüksek fiyattan geldi. O hızda bir kartın fiyatı 1000 lirayı geçmemeli bence.

Üstelik kartı çok başarılı da bulmadım. nVidia 28nm yapıp GTX580'i 925 MHz e getirse ve 3Gb. olarak yapsa 7970 i rahatça geçeceğini düşünüyorum...

Hatta o kadar yükseltmesine bile gerek yok. 3Gb GTX580 in saat hızını 900Mhz yapsa bile 7970 e kök söktürür...
  • Amd'ye kocaman bir700 Dolara Nvidiadan %30 hızlı kart.

Tablo şöyle olsaydı çok güzel olurdu.!

HD7970>GTX580(%45-%50) fark olsaydı dört dörtlük olurdu.
  • Olay 580' i 28 nm yap birde oc yap yeter kadar basit değil diye düşünüyorum, arkadaşlar bazen kartları yapanlardan bile iyi bilir gibi konuşuyor.
  • birşey bilmeyen bol keseden akıl dağıtırsa anca bukadar oluyor Gökhan hocam.
    bu forum bu konuda öncü maalesef...

bak adamlarda incelemeye ve bu kartın sunduğu ilk'lere.
    adamlar tam 13 sayfa teknolojiye ayırmış, anlayana tabii.

http://www.anandtech.com/show/5261/amd-radeon-hd-7970-review

anlamayanlar da burada boş boş slogan atıyor, akılları anca ona yetiyor demek ki.
    hoş görmekten başka çare yok...
  • Ya Allah aşkına. İsterse 7970 te 100 sayfa teknolojik özellik olsun, bana faydası olmayan teknolojiyi yiyeyim.

Kontrolsüz teknoloji, teknoloji değildir. Bak FX serisi de çok teknolojik. Ama millet gidip 2600K alıyor.

nVidia yeni teknoloji geliştirmesin, GTX580'in üzerine AMD nin koyduğu soğutma bloğunun aynısını koysun, üzerine de 2 tane 92mm.lik fan koysun.

GPU saat hızını da bir şekilde optimizasyonlar yaparak %19 arttırıp 919MHz (dikkat ettiysen 7970'in GPU hızına bile getirsin demiyorum.) e getirsin.

Gör bakalım 13 sayfa teknoloji falan kalıyor mu...

İsterse 50 sayfa teknoloji olsun. AMD'nin 7970 inde ben enerji tüketimi, ısı gibi şeyler hariç performansa dayalı pek bir şey görmedim.
    Haa kendi serisi olan 6900 serisine fark atmış olabilir. Ama dikkatini çekerim. Burada kendisiyle yarışmıyor. nVidia'nın ürünlerine karşı yarışacak ürün çıkartması lazım.

nVidia'nın 1 sene önce çıkarttığı karttan %15 daha hızlı ve bazı yerlerde de geçilen bir kartı 1 sene sonra çıkartıp ta ben başarılıyım diyorsa, nVidia 2 ay 3 ay sonra çıkarttığı kartla da bu kartı ezip geçer ve rezil ederse ne yapacak, 1 sene daha mı bekleyecek karşılık vermek için ?

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Ya Allah aşkına. İsterse 7970 te 100 sayfa teknolojik özellik olsun, bana faydası olmayan teknolojiyi yiyeyim.

Kontrolsüz teknoloji, teknoloji değildir. Bak FX serisi de çok teknolojik. Ama millet gidip 2600K alıyor.

nVidia yeni teknoloji geliştirmesin, GTX580'in üzerine AMD nin koyduğu soğutma bloğunun aynısını koysun, üzerine de 2 tane 92mm.lik fan koysun.

GPU saat hızını da bir şekilde optimizasyonlar yaparak %19 arttırıp 919MHz (dikkat ettiysen 7970'in GPU hızına bile getirsin demiyorum.) e getirsin.

Gör bakalım 13 sayfa teknoloji falan kalıyor mu...

İsterse 50 sayfa teknoloji olsun. AMD'nin 7970 inde ben enerji tüketimi, ısı gibi şeyler hariç performansa dayalı pek bir şey görmedim.
    Haa kendi serisi olan 6900 serisine fark atmış olabilir. Ama dikkatini çekerim. Burada kendisiyle yarışmıyor. nVidia'nın ürünlerine karşı yarışacak ürün çıkartması lazım.

nVidia'nın 1 sene önce çıkarttığı karttan %15 daha hızlı ve bazı yerlerde de geçilen bir kartı 1 sene sonra çıkartıp ta ben başarılıyım diyorsa, nVidia 2 ay 3 ay sonra çıkarttığı kartla da bu kartı ezip geçer ve rezil ederse ne yapacak, 1 sene daha mı bekleyecek karşılık vermek için ?

Bu arkadasi kart uretim muhendisligine alsin amd veya nvidia, nasil kartlar yapacagini tahmin bile edemiyorum, ustelik yeni kart uretmeyede gerek yok, eski karti modifiye et, uste iki fan, alta iki boru iste tek gpu da performans lideri, hatta modifiye' ye de gerek yok, 580' i oc yapsinlar yeter. :)
    480' i de 580 yapalim o zaman.

Gecer veya gecemez ayri konuda bu kadar basit degil bu isler. Bende fazla begenmedim yeni karti ama fiyat ve beklentiler yonunden.
    Nvidianin yaramaz teknolojileri yenmiyor, amdninkiler yeniyor oyle mi?
    Kartlarin birkac driver gormesi lazim,
    Nvidia elbette gececek fakat kac fark atacak ona bakmak lazim, yeni mimarilerin ilk nesilleri gercek gucunu gosteremiyor olabilir, yani iki teste bakip olmamis demek kadar basit birsey yok veya dahiyane fikirler uretmek kadar.
    Bu kartin rakibi suan 680 ise onunla karsilastirmak lazim580 ile degil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Statistik

quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Arkadaşlar biz zamanında HD5870'i pahalı bulmadık mı? Hem o kadar eski nesil Nvidia kartını resmen eziyordu. DX11 desteği sunuyordu. Güç tüketiminde o zamana kadar görülmemiş yenilikler getiriyordu. Eyefinity gibi ciddi anlamda işe yarayan bir teknolojiyi de beraberinde getiriyordu. Bugün bize 550$'dan dayatılan HD7970, eski nesile attığı %40-45 farktan başka ne getiriyor?

Neresi başarılı? İyi düşünün derim.

Basarili cunku:

1-eski nesile gore %40-50, rakibe gore %24-30 fark attigi icin

2-eski nesile ve rakibe gore daha iyi performance/watt oranina sahip oldugu icin, hem bos'ta hemde yuk altinda

3-sonunda tek GPU'lu kartla 3lu monitor'de sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor

4-fiyati cok fazla degil, gtx580'den min %24 daha iyi olmasina ragmen fiyat farki sadece 50$, nVidia olsa 600-650$ gibi fiyat olurdu, nVidia bu konuda politikasi herkes tarafindan biliniyor, ama AMD lider olmasina ragmen fiyat/performance liderliginden de vazgecmemis

bu 4 neden cogu sitenin ortak gorusu benim degil, buna ragmen basarisiz bulmmussunuz.

AMD lider? Rakibe (NVdia) fark?

Ölü taklidi yapın gider beyler.

• quote:

Orijinalden alıntı: BecHo-minaTor

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: M@U

Arkadaşlar biz zamanında HD5870'i pahalı bulmadık mı? Hem o kadar eski nesil Nvidia kartını resmen eziyordu. DX11 desteği sunuyordu. Güç tüketiminde o zamana kadar görülmemiş yenilikler getiriyordu. Eyefinity gibi ciddi anlamda işe yarayan bir teknolojiyi de beraberinde getiriyordu. Bugün bize 550$'dan dayatılan HD7970, eski nesile attığı %40-45 farktan başka ne getiriyor?

Neresi başarılı? İyi düşünün derim.

Basarili cunku:

1-eski nesile gore %40-50, rakibe gore %24-30 fark attigi icin

2-eski nesile ve rakibe gore daha iyi performance/watt oranina sahip oldugu icin, hem bos'ta hemde yuk altinda

3-sonunda tek GPU'lu kartla 3lu monitor'de sorunsuz bir oyun deneyimi sunuyor

4-fiyati cok fazla degil, gtx580'den min %24 daha iyi olmasina ragmen fiyat farki sadece 50$, nVidia olsa 600-650$ gibi fiyat olurdu, nVidia bu konuda politikasi herkes tarafindan biliniyor, ama AMD lider olmasina ragmen fiyat/performance liderliginden de vazgecmemis

bu 4 neden cogu sitenin ortak gorusu benim degil, buna ragmen basarisiz bulmmussunuz.

konu dışı terk seni konu dışına alalım

doğruları yazmış gücüne mi gitti :D

• quote:

AMD 750 gundur lider, (5970 ve 6990 ile) ve 7990 cikinca liderlik en az 1000 gun'e gider

• quote:

oncelikle senin icin gecerli bu

amd 2 seneyi askin bir suredir lider durumda
  • Utanmadan şu beş para etmez ati GPU'lara tapıyorsunuz ya, ne diyeyim." amdfanboy" tayfası yine iş başında, yakında sizi maaşa bile bağlar amd.

edit: @highgen konu dışına hiç girmiyorum, üzgünüm hayallerini yıktım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BecHo-minaTor -- 27 Aralık 2011; 21:39:58 >
  • quote:

quote:

AMD 750 gundur lider, (5970 ve 6990 ile) ve 7990 cikinca liderlik en az 1000 gun'e gider

ne lideri arkadaşım,mars 2 ile amd darma duman oldu duymadun mı?

http://donanimhaber.com/asus/VideoDetail.aspx?vid=1970

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.